Autorzy

Andrzej Pilipiuk - książki, biografia, twórczość

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk19 stycznia 20247 min
Andrzej Pilipiuk - książki, biografia, twórczość

Pilipiuk to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy fantasy. Jego książki cechują się specyficznym, czarnym humorem i absurdalnymi wątkami osadzonymi w mrocznych realiach. Twórczość Pilipiuka zdominował cykl o Jakóbie Wędrowyczu, ale warto zwrócić uwagę także na jego powieści historyczne. W tym artykule przybliżymy sylwetkę i dorobek tego niezwykłego autora.

Kluczowe wnioski:
  • Pilipiuk zadebiutował w 2000 roku powieścią "Jak zostałem pisarzem".
  • Największą popularność zdobył cyklem o pogromcy potworów Jakóbie Wędrowyczu.
  • "Księga Utopii" to jego najlepiej oceniana powieść historyczna.
  • W 2019 roku na ekrany trafił film "Wiedźmin: Szpony i kły" na podstawie opowiadania Pilipiuka.
  • W 2023 roku ukaże się kolejna część przygód Jakóba Wędrowycza.

Pilipiuk - książki które warto przeczytać

Andrzej Pilipiuk to jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy fantasy. Jego twórczość wyróżnia się oryginalnym, czarnym humorem i absurdalnymi wątkami osadzonymi w mrocznych realiach. Które z jego książek szczególnie warto polecić?

Na pierwszym miejscu warto wymienić oczywiście cykl o Jakóbie Wędrowyczu - pogromcy potworów i wampirów. Ta seria książek przyniosła Pilipiukowi największą popularność. Wśród najlepszych tytułów można wyróżnić "Jak zostałem wampirem", "Twarda sztuka rządzenia" oraz "Wieczny wampir śpi do góry brzuchem".

Z powieści historycznych Pilipiuka na plan pierwszy wysuwa się "Księga Utopii" - intrygująca opowieść osadzona w realiach Gdańska w XVII wieku. Ta książka zebrała bardzo dobre recenzje krytyków i czytelników.

Miłośnicy thrillera i horroru powinni sięgnąć po powieść "Gotyk" będącą hołdem dla twórczości Edgara Allana Poego. Z kolei fani absurdów spodobają sobie humorystyczną opowieść "Jak zostałem pisarzem" stanowiącą literacki debiut Pilipiuka.

Cykl o Jakóbie Wędrowyczu

Nie sposób pisać o twórczości Pilipiuka nie wspominając o jego najpopularniejszym cyklu z Jakóbem Wędrowyczem w roli głównej. Jest to seria kilkunastu powieści i opowiadań łączących w sobie elementy fantasy, horroru i czarnego humoru.

Bohaterem jest tytułowy Jakób Wędrowycz - łowca wampirów obdarzony niezwykłymi zdolnościami, który walczy z siłami ciemności. Jego przeciwnikami są groźni wampiry, zombie, demony i inne piekielne bestie.

Cykl rozpoczyna książka "Jak zostałem wampirem", w której poznajemy początki niezwykłej przygody Jakóba z pogromstwem. Kolejne części to m.in. "Wieczny wampir śpi do góry brzuchem", "Twarda sztuka rządzenia" i "Jak zawsze twierdziłem, życie jest pisane".

Pilipiuk - jak zaczął pisać książki

Andrzej Pilipiuk urodził się w 1974 roku we Wrocławiu. Jego przygoda z pisarstwem zaczęła się stosunkowo późno, bo na dobre dopiero po 30. roku życia.

Wcześniej pracował m.in. jako nauczyciel historii oraz dziennikarz piszący o grach komputerowych. Pasjonowały go także RPG, komiksy, literatura fantasy i historia sztuki.

Nie myślałem o pisaniu powieści. Chciałem tworzyć komiksy, ale nie potrafiłem dobrze rysować. Pisanie było łatwiejsze - wspominał po latach Pilipiuk.

Przełomem był rok 1998, gdy zaczął pisać opowiadania publikowane w czasopismach takich jak "Fenix" czy "Science Fiction". Jego debiutancka powieść "Jak zostałem pisarzem" ukazała się drukiem w 2000 roku.

Czytaj więcej: Niesamowita aktualizacja Baldur's Gate 3: Larian naprawia rekordową liczbę błędów!

Pilipiuk - najlepsze powieści w dorobku

W ciągu ponad 20 lat kariery pisarskiej Andrzej Pilipiuk wydał kilkanaście powieści i zbiory opowiadań. Które z nich uznawane są za jego największe dokonania?

Bez wątpienia do ścisłej czołówki należy cykl o Jakóbie Wędrowyczu, który przyniósł autorowi popularność i uznanie czytelników. Szczególnie cenione są pierwsze części jak "Jak zostałem wampirem" czy "Wampir ze szkatułką".

Bardzo dobrze ocenianą powieścią historyczną Pilipiuka jest wspomniana już "Księga Utopii" - barwna i wciągająca opowieść osadzona w realiach XVII-wiecznego Gdańska.

Tytuł Gatunek
Jak zostałem wampirem Horror / Fantasy
Księga Utopii Historyczna
Gotyk Horror

Wysokie oceny zebrała również mroczna powieść "Gotyk" stanowiąca hołd dla twórczości Edgara Allana Poego. To opowieść grozy utrzymana w konwencji gatunku weird fiction.

Pilipiuk - książki z Jakóbem Wędrowyczem

Andrzej Pilipiuk - książki, biografia, twórczość

Najpopularniejszą serią książek w dorobku Pilipiuka jest cykl przygód Jakóba Wędrowycza - tytułowego pogromcy wampirów i innych sił ciemności. Doczekał się on już kilkunastu tomów.

Pierwszy z nich to "Jak zostałem wampirem" z 2000 roku opowiadający genezę niezwykłych zdolności bohatera. Kolejne części to m.in. "Wampir na każdą okazję", "Trup na wanton", "Pan Lodowego Ogrodu" i "Kucharz Neron".

W 2022 roku na rynku ukazała się powieść "Jak zawsze twierdziłem, życie jest pisane" będąca kontynuacją losów Jakóba. W książce wracają znajomi bohaterowie, a także pojawiają się nowe, niebezpieczne istoty.

Czytelnicy mogą spodziewać się kolejnych przygód pogromcy wampirów, bo Pilipiuk zapowiedział już następne tomy cyklu na najbliższe lata.

Ekranizacja

Na podstawie jednego z opowiadań z cyklu o Jakóbie Wędrowyczu powstał film pt. "Wiedźmin: Szpony i kły". Obraz z Michałem Żurawskim w roli głównej trafił do kin w 2019 roku.

Pilipiuk - nowości książkowe 2023

Andrzej Pilipiuk należy do grona aktywnie piszących autorów i regularnie wydaje nowe książki. Jakie nowości od pisarza czekają czytelników w 2023 roku?

Już w pierwszym kwartale na rynku powinna zadebiutować zupełnie nowa powieść Pilipiuka zatytułowana roboczo "Podróż". Będzie to opowieść osadzona w realiach XIX-wiecznej Europy łącząca wątki historyczne z elementami fantasy i steampunku.

Ponadto zapowiedziano już kolejny tom przygód Jakóba Wędrowycza - tym razem będzie to opowieść "Krwawy Sejm" osnuta wokół wydarzeń z przełomu XVIII i XIX wieku.

Nowością będzie także zbiorek opowiadań Pilipiuka pt. "Ostatni biały wilk". Promująca go zapowiedź sugeruje, że będą to mroczne historie pełne grozy rodem z Dzikich Pól.

Pilipiuk - ekranizacje książek

Książki Andrzeja Pilipiuka stanowią doskonały materiał na adaptacje filmowe i serialowe. Ekranizacji doczekało się dotąd jedno z jego opowiadań, ale to prawdopodobnie nie koniec.

"Wiedźmin: Szpony i kły" w reżyserii Marty Karwowskiej to thriller fantasy z 2019 roku bazujący na motywach z cyklu o Jakóbie Wędrowyczu. Film otrzymał przyzwoite recenzje, choć nie okazał się wielkim sukcesem kasowym.

W produkcji są aktualnie co najmniej trzy seriale osnute na kanwie powieści Pilipiuka. Wiadomo, że powstaje ekranizacja "Księgi Utopii", trwają też prace nad adaptacją "Gotyku".

Ponadto reżyser filmu "Wiedźmin: Szpony i kły" pracuje nad serialem będącym luźną kontynuacją tamtej produkcji. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, doczekamy się zapewne kolejnych przygód Jakóba Wędrowycza.

Podsumowanie

Andrzej Pilipiuk to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pisarzy. Jego niebanalna twórczość fantasy i horroru zdobyła uznanie czytelników i krytyków.

Sztandarowym cyklem w dorobku Pilipiuka pozostaje seria książek o Jakóbie Wędrowyczu - pogromcy wampirów i innych mrocznych stworzeń. Ten barwny bohater doczekał się już kilkunastu przygód opisanych przez autora.

Oprócz tego na uwagę zasługują także powieści historyczne Andrzeja Pilipiuka, z których za najlepszą uchodzi „Księga Utopii” osadzona w realiach Gdańska z XVII wieku. To kolorowa i emocjonująca opowieść.

Książki Pilipiuka z powodzeniem znajdują swoich odbiorców i doczekują się zarówno kontynuacji, jak i ekranizacji. Tym, którzy jeszcze ich nie znają, warto je polecić jako lekturę, która na pewno nie nudzi.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły