Gry

Czy Sony rzeczywiście zrezygnuje z gier-usług? Plotki o współpracy z SEGA i Bandai Namco!

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk29.12.20235 min.
Czy Sony rzeczywiście zrezygnuje z gier-usług? Plotki o współpracy z SEGA i Bandai Namco!

Ostatnio pojawiły się plotki, że Sony planuje zrezygnować ze strategii wydawania gier-usług i zamiast tego skupić się na grach singleplayer we współpracy z zewnętrznymi wydawcami takimi jak SEGA i Bandai Namco. Jeśli szukasz informacji na temat naprawy playstation 4, koniecznie sprawdź ten artykuł, w którym omawiamy najnowsze doniesienia na ten temat.

Kluczowe wnioski:

 • Sony rzekomo zrezygnowało z planów publikowania gier-usług i postawiło na gry singleplayer.
 • Firma ma teraz skupić się na współpracy z zewnętrznymi wydawcami takimi jak SEGA i Bandai Namco.
 • Zmiany te mają pomóc Sony w uzupełnieniu portfolio gier na konsole PlayStation.
 • Efekty nowej strategii Sony mają być widoczne za około 4 lata.
 • W artykule podpowiadamy też, gdzie tanio kupić konsolę PS5.

Czy Sony faktycznie rezygnuje z gier-usług?

Ostatnio w branży gamingu pojawiły się zaskakujące doniesienia, jakoby Sony zamierzało znacząco zmienić swoją strategię względem gier-usług. Przypomnijmy, że dotychczas Japończycy stawiali na rozwój tego typu tytułów, które miały stać się filarem finansowym działu gamingowego i przyciągnąć nawet 1 miliard graczy.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że ambitny plan nie wypalił i Sony wykonuje zwrot o 180 stopni. Co się stało? Jakie konsekwencje może mieć taka zmiana kursu? I czy graczom faktycznie grozi brak wsparcia ze strony PlayStation?

Skąd wzięły się plotki o rezygnacji z gier-usług?

Informacje na temat rzekomego odejścia od strategii game as a service (GaaS) pojawiły się na forum ResetEra. Autor stwierdził wprost, że Sony zrezygnowało z publikowania gier-usług. Do tej pory praktycznie każde first party studio pracowało nad takim tytułem lub było do tego zmuszane.

Co ważne, gracz dysponował wiarygodnymi źródłami i nie była to jedynie plotka z Internetu. Trudno zatem zakwestionować prawdziwość jego słów, tym bardziej, że wiele faktów pasuje do tej narracji.

Sony zawiódł się na grach-usługach?

Przez ostatnie lata Sony mocno forsowało właśnie gry typu destiny czy też usługi oparte o mikropłatności. Największe nadzieje pokładano w The Last of Us: Factions, które ostatecznie... wylądowało w koszu.

Sony ma teraz postawić na gry singleplayer i współpracę z zewnętrznymi wydawcami.

Porażka ambitnego projektu związanego z bestsellerową marką musiała boleć. Być może to właśnie ten moment przelał czarę goryczy i skłonił decydentów do zmiany planów. Ba, być może okazało się po prostu, że Japończycy nie radzą sobie z produkcją gier GaaS.

Na pewno istotną rolę odegrały tu względy finansowe. Trzeba pamiętać, że tworzenie gier usługowych pochłania ogromne środki, a zyski wcale nie są pewne. Tymczasem przykład God of War Ragnarok pokazuje, że wysokobudżetowe singleplayerówki potrafią zarabiać krocie.

Współpraca z SEGĄ i Bandai Namco zastąpi własne gry-usługi

Skoro Sony faktycznie zmienia front, to co dalej? Jak zamierza uzupełnić portfolio o brakujące tytuły skoro porzuciło rozwój własnych gier online?

Okazuje się, że pomóc mają w tym zewnętrzni partnerzy, na czele z SEGĄ i Bandai Namco. To właśnie te firmy dostaną zadanie stworzenia gier na bazie starych marek PlayStation, które przez lata były zaniedbywane.

Firma Gra
SEGA Niezapowiedziana produkcja osadzona w jednym z IP PlayStation
Bandai Namco Niezapowiedziana produkcja osadzona w jednym z IP PlayStation

Nie wiadomo oczywiście jeszcze, o jakich markach mowa. Plotkuje się o SOCOM lub Syphon Filter, które faktycznie od lat leżą odłogiem. Być może doczekamy się powrotu Klonoa? Albo zupełnie nowej odsłony Jak and Daxter? Opcji jest mnóstwo.

Kiedy zmiany będą widoczne dla graczy?

Trzeba pamiętać, że produkcja gier to żmudny i mozolny proces. Sony będzie teraz musiało ogarnąć bałagan wynikły z nagłej zmiany strategii. Jak szacuje wspomniany informator z ResetEry, efekty planu zlecenia zewnętrznym developerom prac nad kluczowymi markami mogą być widoczne dopiero za około 4 lata.

To zdecydowanie zbyt długo z perspektywy niecierpliwych graczy, którzy chcieliby już teraz nowych gier z PlayStation Studios. Być może jednak Sony zdoła przyspieszyć proces dzięki dodatkowym wewnętrznym projektom osadzonym w znanych IP.

 • Sony faktycznie miało zawieść się na grach-usługach i teraz wraca do korzeni, czyli gier singleplayer.
 • Wsparciem dla first party studio mają być SEGA i Bandai Namco pracujące nad starymi markami PlayStation.
 • Pełny plan Sony będzie realizowany kilka lat, ale być może doczekamy się szybszych efektów.

Czytaj więcej: Top 10 darmowych gier - zobacz które tytuły są najlepsze!

Gdzie teraz kupić PlayStation 5?

Wszystkie rewelacje na temat strategii Sony to oczywiście ważna sprawa. Gracze mają jednak bardziej przyziemny problem - ciągle brakuje konsol nowej generacji w sklepach. Gdzie zatem kupić PS5 po najlepszej cenie?

Gdzie kupić PS5 taniej?

Wbrew pozorom, da się upolować PlayStation 5 w promocyjnej cenie. Wystarczy śledzić najlepsze oferty i sklepowe okazje. Redakcja XGP poleca aktualnie te oferty:

 • Media Expert - najtańsze zestawy PS5 na rynku!
 • RTV Euro AGD - częste dostawy PS5 w przystępnych cenach
 • Media Markt - opłacalne zestawy PS5 z grami i dodatkami
 • Allegro - okazjonalnie można upolować PS5 w promocji

Warto też pamiętać o 15% rabacie w PS Store, dzięki któremu kupisz gry na PS5 taniej. Wystarczy tylko kliknąć w link powyżej tekstu i postępować zgodnie z instrukcją.

Podsumowanie

Czy Sony rzeczywiście zrezygnuje z gier-usług? Plotki o współpracy z SEGA i Bandai Namco!

Cóż, trzeba przyznać, że jeśli Sony faktycznie zmieniło front i porzuciło rozwój autorskich gier-usług, to mamy do czynienia z prawdziwym trzęsieniem ziemi. Tak radykalny zwrot akcji z pewnością zaskakuje.

Z drugiej strony współpraca z zewnętrznymi deweloperami może okazać się strzałem w dziesiątkę. SEGA czy Bandai Namco mają przecież ogromne doświadczenie w tworzeniu świetnych gier. Oby tylko Sony dotrzymało słowa i faktycznie postawiło na powrót dawnych marek PlayStation!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły