Gry

Dramatyczne zmiany w blogu o początkach GTA przez byłego pracownika po interwencji Rockstar

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk24.12.20234 min.
Dramatyczne zmiany w blogu o początkach GTA przez byłego pracownika po interwencji Rockstar

W pobrania gta 3 na telefon może okazać się trudne po ostatnich wydarzeniach. Były pracownik Rockstar, Obbe Vermeij prowadził bloga, na którym dzielił się kulisami powstawania najstarszych części serii GTA. Niestety studio zażądało usunięcia wpisów, co doprowadziło do dramatycznych zmian na blogu.

Kluczowe wnioski:

 • Rockstar nie pozwala dzielić się niektórymi informacjami na temat kulis powstawania gier z serii GTA.
 • Interwencja studia, to kolejny przykład ich nieustępliwości wobec byłych pracowników.
 • Mimo żądań Rockstar, część informacji z bloga Obbe Vermeija może funkcjonować dalej w sieci.
 • Fani GTA nie uzyskają już jednak pełnego obrazu dotyczącego powstawania pierwszych części serii.
 • Możliwe, że Rockstar uznał, iż wpisy niszczą „aurę tajemniczości” studia.

Dramatyczne zmiany w blogu o początkach GTA po interwencji Rockstar

Sprawa bloga prowadzonego przez byłego pracownika Rockstar, Obbe Vermeija wstrząsnęła fanami serii Grand Theft Auto. Vermeij dzielił się na blogu kulisami powstawania najstarszych części kultowej serii gier. Niestety po interwencji Rockstar North, studio zażądało usunięcia wpisów i zakazało dalszego publikowania treści na temat cyklu GTA.

Informacje podawane przez Vermeija stanowiły prawdziwą skarbnicę wiedzy dla fanów na temat realiów tworzenia gier w latach 90. Tym bardziej smutne jest stanowisko Rockstar, które nie chce dzielić się historą własnych początków z graczami.

Skąd decyzja o usunięciu wpisów z bloga?

Rockstar North najwyraźniej uznało, że ujawniane informacje szkodzą wizerunkowi studia. Być może obawiano się też, że treści bloga mogą zostać wykorzystane przez konkurencję. Tak czy inaczej żądanie usunięcia wpisów pokazuje, że Rockstar chce chronić własną „aurę tajemniczości”.

Sam Vermeij był zaskoczony postawą Rockstar w tej sprawie. W końcu pisał o grach mających po ponad 20 lat. Nie przypuszczał, że komukolwiek może to przeszkadzać. Jednak Rockstar okazało się bezkompromisowe.

Jakie informacje ujawnił były pracownik Rockstar na blogu o GTA?

Z wpisów na blogu Vermeija można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat kulis powstania pierwszych części GTA. Przykładowo ujawnił on, że prototyp GTA 3 powstał na konsolę Dreamcast. Pisał też o planowanym dodatku Vice City, który ostatecznie stał się osobną grą.

Szczególnie cenne dla fanów były informacje o zespole developerskim. Okazało się, że przy GTA 3 pracowały tylko 2 osoby zaangażowane wcześniej w serię. To absolutnie zmieniło postrzeganie procesu tworzenia tej niezwykle przełomowej dla całej branży gry.

Jaka była reakcja Vermeija po żądaniu Rockstar?

Vermeij podzielił się w ostatnim wpisie rozczarowaniem decyzją Rockstar. Był autentycznie zaskoczony, że komuś mogą przeszkadzać wspomnienia na temat gier mających ponad 20 lat. Niestety musiał ulec żądaniom pracodawcy i zaprzestać publikowania treści na temat GTA.

„Dzisiaj (22 listopada 2023 r.) otrzymałem maila od Rockstar North. Najwidoczniej mój blog zdenerwował niektórych weteranów studia. Nie sądziłem, że komukolwiek mogłoby przeszkadzać moje pisanie o dwudziestoletnich grach, ale się pomyliłem.” - napisał rozgoryczony Vermeij.

1995-2009 Okres związania Vermeija z Rockstar North
22 listopada Data e-maila z żądaniem Rockstar o zaprzestanie publikacji

Czytaj więcej: Ruletka gra planszowa - poznaj zasady i dowiedz się jak grać w tę pasjonującą grę!

Czy to pierwszy przykład działań Rockstar przeciw byłym pracownikom?

Niestety nie jest to pierwszy tak bezkmpromisowy przejaw postawy Rockstar wobec byłych członków zespołu. We wrześniu 2022 roku z serwisu YouTube usunięte zostały dwa filmy autorstwa współzałożyciela studia.

Również Mike Dailly dzielił się kulisami powstawania pierwszych GTA. Po usunięciu filmów skomentował całą sytuację w bardzo ostrych słowach. Widać więc wyraźnie, że Rockstar konsekwentnie blokuje ujawnianie kulisów tamtych produkcji.

Co stało się z treściami z bloga Vermeija?

Wpisy z bloga Vermeija zostały usunięte i nie są już dostępne publicznie. Niewykluczone jednak, że w sieci funkcjonują ich kopie lub fragmenty. Być może fani zdążyli je w całości lub częściowo zapisać. Tak czy inaczej pełna wersja tych bezcennych treści prawdopodobnie już nie ujrzy światła dziennego.

Gdzie można kupić GTA 5 w promocji?

Dramatyczne zmiany w blogu o początkach GTA przez byłego pracownika po interwencji Rockstar

Mimo burzliwych losów pierwszych części serii, GTA 5 nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Gra jest dostępna na PC oraz konsole Xbox i PlayStation. Warto korzystać z okazji i kupić ją teraz taniej nawet o kilkanaście procent.

 • Najlepsze ceny GTA 5 znajdziemy obecnie w sklepach Eneba, Instant Gaming czy GAMIVO.
 • Dodatkowe rabaty można uzyskać wpisując specjalne kody, np. XGPPL (3% taniej).

Która platforma najlepsza do gry w GTA 5?

Zdecydowanie polecamy wersję GTA 5 na PC, która oferuje najlepszą oprawę i największe możliwości modowania. Dobra alternatywą są też wydajniejsze konsole nowej generacji - PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Czy Rockstar jest nieustępliwy wobec byłych pracowników?

Niestety wszystko wskazuje na to, że Rockstar bezwględnie blokuje próby dzielenia się przez byłych członków zespołu kulisami najstarszych gier z serii. Zarówno przypadek Vermeija, jak i wcześniejsza sytuacja z Mikem Daillym pokazują absolutny brak kompromisu ze strony studia.

Rockstar najwidoczniej chce chronić wizerunek wytwórni i nie pozwala nawet po latach zaglądać za kulisy początków Grand Theft Auto. Dla fanów oznacza to niestety utratę cennych informacji na zawsze.

Niestety wszystko wskazuje na to, że Rockstar konsekwentnie blokuje próby dzielenia się kulisami produkcji najstarszych odsłon Grand Theft Auto przez byłych pracowników studia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Red Dead Redemption 2 - ile godzin potrzeba, aby ukończyć grę
 2. Trzy bestsellery tego samego autora w top 10, wraz z nowością na pierwszym miejscu
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły