Autorzy

Hłasko: życie i twórczość Marka Hłaski

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak18.01.20247 min.
Hłasko: życie i twórczość Marka Hłaski

Hłasko to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, którego burzliwe życie i kontrowersyjna twórczość do dziś budzą emocje. Urodzony w Warszawie w 1934 roku, swoją literacką działalność rozpoczął jako nastolatek. Po wojnie związał się ze środowiskiem młodych buntowników, na zawsze zapisując się w historii polskiej literatury jako głos tzw. "pokolenia porewolucyjnego".

Kluczowe wnioski:
 • Hłasko znany jest przede wszystkim jako autor głośnej powieści "Piękni dwudziestoletni", uznawanej za manifest owego "pokolenia".
 • Jego twórczość cechuje się naturalistycznym językiem, pesymizmem i krytyką rzeczywistości PRL.
 • W 1956 roku Hłasko wyemigrował, osiadł m.in. we Francji, RFN i USA.
 • W swoich ostatnich utworach poruszał problemy samotności i wykorzenienia.
 • Zmarł tragicznie w 1969 roku, pozostawiając po sobie dorobek kilkunastu powieści i opowiadań.

Trudna młodość i wojna Hłaski

Hłasko urodził się w 1934 roku w Warszawie. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na trudne wojenne lata. Doświadczenia z tego okresu mocno wpłynęły na jego późniejszą twórczość. Gdy miał 10 lat, przeżył powstanie warszawskie. Strata rodzinnego domu i tułaczka po różnych miejscach obozów dla uchodźców odcisnęły piętno na psychice przyszłego pisarza.

Po wojnie Hłasko wrócił do Warszawy, gdzie ukończył szkołę i rozpoczął naukę w liceum. W tym czasie coraz bardziej angażował się w działalność organizacji młodzieżowych. Propagował w nich idee walki z "obłudnym społeczeństwem" i obowiązującymi normami moralnymi. To zadecydowało o jego późniejszym literackim kredzie.

Debiut i pierwsze publikacje

Mając zaledwie 17 lat Hłasko zadebiutował opowiadaniem "Gęsi" (1951 r.), które ukazało się w piśmie "Nowa Kultura". W tym czasie pisał także wiersze, publikowane m.in. w "Życiu Warszawy". Jego młodzieńcze utwory pełne były buntu i chęci obalenia zastanego porządku.

W 1953 roku młody pisarz wydał swoją pierwszą powieść "...i powrócisz w glorii", traktującą o problemach repatriantów z Zachodu. Utwór spotkał się jednak z ostrą krytyką władz i został szybko wycofany z księgarń. Nie zniechęciło to Hłaski do dalszego pisania.

Hłasko - głos "pokolenia porewolucyjnego" - głos "pokolenia porewolucyjnego"

Największą sławę przyniosła Markowi Hłasce wydana w 1956 roku powieść "Piękni dwudziestoletni". Stała się ona swego rodzaju manifestem polskiej młodzieży okresu odwilży po śmierci Stalina, którą zaczęto nazywać "pokoleniem porewolucyjnym".

Książka pokazywała rozczarowanie panującą rzeczywistością, brak ideałów i perspektyw dla młodych ludzi wychowanych już w powojennej Polsce. Hłasko jako jeden z pierwszych pisarzy poruszył problem pęknięcia między pokoleniem wojennym a ich dziećmi z powojennych lat 50.

Najważniejszym celem komunistów było stworzenie "człowieka socjalistycznego". Tymczasem młodzi ludzie, tacy jak bohaterowie "Pięknych dwudziestoletnich", w ogóle nie interesowali się ideologią i życiem społecznym. Chcieli po prostu bawić się i używać życia.

Wpływ na innych autorów

Powieść Hłaski wywarła duży wpływ na ówczesnych pisarzy i poetów, którzy zaczęli poruszać podobną tematykę młodzieńczego buntu i rozczarowania światem. Do grona autorów inspirowanych twórczością Marka Hłaski zaliczają się m.in. Marek Nowakowski czy Stanisław Grochowiak.

Czytaj więcej: Gry towarzyskie na imprezę - hitowe pomysły na 2023!

Emigracja Hłaski i pobyt za granicą

W 1956 roku, po odwilży październikowej, Hłasko postanowił wyemigrować z Polski, nie widząc dla siebie perspektyw w kraju rządzonym przez komunistów. Wyjechał najpierw do Izraela, a później osiadł we Francji i RFN, gdzie kontynuował pisanie.

Pobyt na emigracji zaowocował kolejnymi powieściami, w których Hłasko poruszał problemy wykorzenienia, tęsknoty za ojczyzną i trudności w asymilacji w nowym społeczeństwie. Zaliczają się do nich m.in. "Ósmy dzień tygodnia" (1958 r.) czy "Cmentarze" (1958 r.).

1958-1959 pobyt w Izraelu
1959-1960 emigracja we Francji
1960-1963 pobyt w RFN
1963-1969 emigracja w USA

Współpraca z zachodnimi wydawnictwami

Przebywając na uchodźstwie Hłasko współpracował z Instytutem Literackim w Paryżu oraz paryską "Kulturą". Jego utwory były wówczas publikowane przez zachodnie wydawnictwa m.in. w USA, Francji, RFN i Włoszech.

Doceniona została zwłaszcza twórczość Marka Hłaski poruszająca tematy emigrantów z Europy Wschodniej. Pisarz zyskał uznanie zagranicznych krytyków jako autor uniwersalnie obrazujący problemy człowieka we współczesnym świecie.

Ostatnie lata życia i twórczości

Hłasko: życie i twórczość Marka Hłaski

Ostatnie lata swojego życia Hłasko spędził w USA, pisząc kolejne powieści i opowiadania, w których dominowały motywy samotności, niemożności odnalezienia się i tęsknoty za utraconą młodością. Najważniejsze utwory z tego okresu to m.in. "Wszystko inaczej" (1965 r.) i "Brudne czyny" (1968 r.).

Hłasko popadł jednak w coraz większą depresję i izolację, nie potrafiąc odnaleźć dla siebie miejsca ani w Polsce, ani na Zachodzie. 14 czerwca 1969 roku pisarz popełnił samobójstwo, przedawkowując środki nasenne. Jego nagła śmierć wstrząsnęła środowiskami emigracyjnymi.

 • Hłasko do końca pozostał przedstawicielem "pokolenia nieprzystosowanych", zbuntowanych i rozczarowanych rzeczywistością.
 • Jego utwory po dziś dzień budzą kontrowersje, pokazując mroczną stronę polskiej historii powojennej.

Podsumowanie - spuścizna Marka HłaskiMarka Hłaski

Hłasko pozostawił po sobie ponad 20 utworów (powieści i opowiadań), które na trwałe zapisały się w historii polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. Poruszył w nich ważkie problemy swoich czasów - rozczarowanie ideologią komunistyczną, trud asymilacji emigrantów czy poczucie wyobcowania i wykorzenienia.

Dzięki niepokornemu charakterowi i nowatorskiej formie swoich dzieł Hłasko jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy swojego pokolenia. Jego utwory są nadal chętnie czytane i stale inspirują kolejnych twórców.

Podsumowanie

Hłasko to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii polskiej literatury. Jego barwne, choć tragiczne życie, połączone z kontrowersyjną twórczością, po dziś dzień intryguje i zachęca do refleksji. Utwory Marka Hłaski pokazują rozterki moralne i duchowe całego pokolenia Polaków, zmagających się z dziedzictwem wojny, ideologią komunistyczną i problemem emigracji.

Można powiedzieć, że Hłasko swoją twórczością "uderzył w czuły punkt" ówczesnego społeczeństwa, obnażając nie tylko słabości systemu, ale także samych ludzi. Dlatego jego książki wciąż pozostają aktualne i warte uważnej lektury. Pozwalają lepiej zrozumieć polską historię oraz dylematy moralne pokolenia lat 50. i 60. Niewątpliwie Hłasko na zawsze pozostanie jednym z symboli tamtych czasów.

Co jednak najważniejsze, spuścizna Marka Hłaski pokazuje, że sztuka potrafi być lustrem, w którym przegląda się rzeczywistość. Utwory tego wybitnego pisarza obnażają prawdę o świecie i ludziach w sposób bezkompromisowy, szokujący, a przy tym głęboko poruszający. Być może właśnie dlatego proza Hłaski wciąż znajduje oddanych czytelników i zachowuje swoją aktualność.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Wszystko, co musisz wiedzieć o Farm51: Od historii po nowości
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Najlepsze gry z Ben 10: Ranking i opinie o najciekawszych grach
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły