Książki

Książka Gdzie śpiewają raki - Tam, gdzie raki śpiewają

Autor Diana Mazur
Diana Mazur14.01.20247 min.
Książka Gdzie śpiewają raki - Tam, gdzie raki śpiewają

Książka, gdzie śpiewają raki to wzruszająca opowieść Eugenii Price osadzona w malowniczych krajobrazach Georgii i Florydy w pierwszej połowie XX wieku. Jest to historia przyjaźni, miłości i poszukiwania sensu życia, której bohaterem jest ekscentryczny malarz Bohemny Savery. Poznajemy jego burzliwe losy, fascynację południem USA, walkę z upływającym czasem i pragnienie zostawienia trwałego śladu na ziemi. Książka wciąga czytelnika nie tylko wzruszającą fabułą, ale też magicznym klimatem amerykańskiego Południa.

Kluczowe wnioski:
 • Książka opowiada historię artysty poszukującego swego miejsca na ziemi.
 • Bohater fascynuje się urokiem amerykańskiego Południa.
 • Savery prowadzi buntowniczy, niczym nieskrępowany tryb życia.
 • Opowieść porusza uniwersalne tematy miłości i przemijania.
 • Książka zachwyca malowniczymi opisami natury i ludzi.

Opowieść o przyjaźni w Książce, gdzie śpiewają rakiKsiążce, gdzie śpiewają raki

Jednym z głównych motywów poruszanych w książce Eugenii Price "Tam, gdzie raki śpiewają" jest temat prawdziwej przyjaźni. Opowieść skupia się wokół losów utalentowanego, lecz prowadzącego buntowniczy tryb życia artysty - Bohemnego Savery'ego. Po wielu latach tułaczki trafia on do małego miasteczka w Georgii, gdzie nawiązuje głęboką więź z miejscową pisarką Eugenią Price.

Pomimo różnicy charakterów i temperamentu, oboje łączy fascynacja amerykańskim Południem, zamiłowanie do sztuki oraz pragnienie zostawienia po sobie trwałego śladu. Powieść w naturalny sposób ukazuje, jak z pozoru przypadkowe spotkanie przeradza się w prawdziwą przyjaźń, która zmienia życie obojga bohaterów.

Nierozerwalna więź pomimo upływu lat

Choć Savery wiele podróżuje, a nawet decyduje się na dłuższy pobyt w Afryce, jego przywiązanie do Eugenii pozostaje niezmienne. Listy, które wymieniają, umajone humorem i ciepłem, świadczą o głębokim zrozumieniu i wsparciu, jakie sobie okazują przez lata. Owocem ich przyjaźni jest też wspaniała książka Price, utrwalająca barwne życie i twórczość Savery'ego dla potomnych.

"Gdzie śpiewają raki książka" przedstawia losy Bohemnego Savery'ego przedstawia losy Bohemnego Savery'ego

"Gdzie raki śpiewają" to przede wszystkim opowieść o losach utalentowanego, lecz prowadzącego swobodny i niczym nieskrępowany tryb życia artysty malarza - Bohemnego Savery'ego. Poznajemy burzliwe koleje jego fascynującego życia - od dzieciństwa w Anglii, poprzez liczne wojaże, po osiadły tryb życia na amerykańskim Południu.

Bohater od najmłodszych lat przejawia zamiłowanie do wędrówek i przygód. Już jako kilkunastolatek ucieka z domu i tuła się po Francji. Dorosłe życie upływa mu pod znakiem nieustannych wojaży i poszukiwań - zarówno w sensie geograficznym, jak i duchowym. Maluje pejzaże Francji, Afryki, Stanów Zjednoczonych. Jednak mimo sukcesów artystycznych, wciąż odczuwa niespełnienie.

Po wielu latach tułaczki, jako dojrzały już mężczyzna, zakorzenia się w małym miasteczku w Georgii. Tam odnajduje swoje miejsce na Ziemi, pogodę ducha i motywację do dalszej pracy.

Droga życiowa Savery'ego pełna jest zawirowań, lecz paradoksalnie to właśnie burzliwe losy czynią z niego prawdziwego artystę. Jego fascynacja pięknem natury, wrażliwość i determinacja w dążeniu do samorealizacji sprawiają, że staje się wyjątkową postacią, której życie i dzieło zasługują na utrwalenie.

Czytaj więcej: George Orwell - Autor Książek Roku Jeśli Chcesz Wiedzieć Więcej Kliknij Tu

Savery uosabia ducha przygody i niezależności

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech osobowości Savery'ego jest niezwykła żądza przygód, niezależności i wolności od społecznych konwenansów. Już jako nastolatek ucieka z Anglii do Francji. Tam egzystuje na granicy ubóstwa, lecz czerpie pełnymi garściami z beztroskiego, niczym nieskrępowanego trybu życia.

Po latach przenosi się do Afryki. Choć warunki bytowe są tam skrajnie trudne, czuje ogromną satysfakcję, że może podążać za głosem serca i malować wyjątkowe afrykańskie krajobrazy. Później osiada na południu USA, lecz nadal dużo podróżuje - jego duch pozostaje nieugięty. Dzięki temu Savery pozostawia po sobie niezwykły, barwny ślad.

Wędrówki po Europie Liczne podróże po Francji i Anglii
Pobyt w Afryce Kilkuletni pobyt w Angoli i Namibii
Osiedlenie w USA Zamieszkanie w Georgii i na Florydzie

Nawet mając już ponad 60 lat, wyrusza w ostatnią swoją wyprawę - tym razem w głąb stanu Georgia. Podczas niej powstają ostatnie szkice krajobrazów, które zachwycają czystością i dziewiczą naturą amerykańskiego Południa.

"Tam, gdzie raki śpiewają" ukazuje piękno południowych stanów USA ukazuje piękno południowych stanów USA

Książka Gdzie śpiewają raki - Tam, gdzie raki śpiewają

Choć w życiu Savery'ego istotną rolę odgrywają podróże po Europie i Afryce, to właśnie amerykańskie Południe wywiera na nim ogromne wrażenie i staje się jego prawdziwą muzą. Urzekają go sielskie krajobrazy Georgii i Florydy, dziewicza przyroda, nieskażone cywilizacją tereny bagien i mokradeł.

Spędza długie godziny na szkicowaniu i malowaniu południowych pejzaży. Udaje się też w głąb stanu Georgia, by utrwalić dziewiczą przyrodę Appalachów. Zafascynowany tym, co zastał, pisze: "Dotarłem do miejsca, w którym Bóg zaczął tworzyć Ziemię". Amerykańska prowincja daje mu upragniony spokój i poczucie bycia w zgodzie z naturą.

Bagniste tereny Florydy jako inspiracja

Szczególnie upodobał sobie rozległe tereny bagien na Florydzie. Ich pierwotny charakter, budząca grozę i zachwyt natura, stają się inspiracją do wielu prac. Uwiecznia na płótnach tajemnicze bagna, pnącą się roślinność, urocze małe miasteczka otoczone zielenią. Floryda na zawsze pozostanie dla niego krainą niezwykłą i niepowtarzalną.

 • Nieskazitelne piękno dzikiej przyrody Georgii
 • Mroczne uroki tajemniczych bagien Florydy

Książka porusza temat przemijania i poszukiwania sensu życia

Mimo że Savery prowadzi barwne, pełne wrażeń życie, nieustannie zmaga się z wewnętrznym niepokojem i poszukiwaniem odpowiedzi na odwieczne, filozoficzne pytania. Intensywnie przeżywa swoją twórczość i koleje losu, zastanawiając się nad sensem ludzkiej egzystencji.

Szczególnie dotkliwie odczuwa upływ czasu i przemijanie. Chce za wszelką cenę utrwalić ślady swej obecności na ziemi poprzez dzieła sztuki. Maluje więc nieustannie, niemal w transie twórczym, by zostawić po sobie jak najwięcej prac. Każdy obraz to dla niego sposób na pokonanie śmierci i niebytu. Dzięki temu jego fascynująca opowieść przetrwała do dziś dzięki kartom książki "Tam, gdzie raki śpiewają".

Podsumowanie

Książka "Tam, gdzie raki śpiewają" to poruszająca opowieść o losach utalentowanego, acz prowadzącego swobodny tryb życia artysty malarza - Bohemnego Savery'ego. Poznajemy burzliwe koleje jego fascynującego życia, pełnego podróży, poszukiwań i artystycznych inspiracji. Szczególnie urzekają go piękno i pierwotny charakter amerykańskiego Południa. Spędza wiele czasu na malowaniu zachwycających, dziewiczych krajobrazów Georgii i Florydy.

Savery uosabia wolnego ducha, żyjącego zgodnie z własnymi zasadami i podążającego za głosem serca. Jednocześnie nieustannie zmaga się z wewnętrznymi rozterkami na temat sensu życia i ludzkiej egzystencji. Pragnie za wszelką cenę utrwalić ślady swej obecności na ziemi poprzez liczne dzieła sztuki. Dzięki barwnej powieści Eugenii Price niezwykła historia Savery'ego przetrwała do dziś.

"Gdzie śpiewają raki książka" w naturalny sposób ukazuje, jak z pozoru przypadkowe spotkanie dwóch fascynujących osób - wędrownego artysty i pisarki z małego miasteczka - przeradza się w głęboką przyjaźń i owocną współpracę. Dzięki niej powstała książka, która na zawsze utrwaliła nietuzinkową historię bohemicznego malarza poszukującego własnej drogi.

Lektura "Tam, gdzie raki śpiewają" to prawdziwa uczta dla zmysłów. Książka wciąga nie tylko poruszającą fabułą, ale i magicznym klimatem amerykańskiego Południa. Zachwycają opisy pierwotnej, dzikiej przyrody, pełne blasku pejzaże i tajemnicze, mroczne bagna. Dzieło Eugeni Price to istny hymn dla miłośników natury i sztuki.

Najczęstsze pytania

"Tam, gdzie raki śpiewają" to poruszająca opowieść o losach utalentowanego, prowadzącego buntowniczy tryb życia artysty malarza Bohemnego Savery'ego i jego relacji z pisarką Eugenią Price. Poznajemy fascynującą historię niezwykłej przyjaźni dwojga niebanalnych osób.

Savery'ego zafascynowała dzika, pierwotna przyroda Georgii i Florydy. Zachwycały go sielskie wiejskie pejzaże, rozległe bagna i mokradła. Uwieczniał na płótnach piękno ziemi nieskażonej cywilizacją, zgodnie ze swym artystycznym powołaniem.

Pomimo różnicy charakterów, Eugenię i Savery'ego połączyła głęboka więź oparta na wzajemnym zrozumieniu i fascynacji sztuką. Ich listy pełne ciepła i humoru świadczą o prawdziwej przyjaźni. Owocem relacji była książka Price utrwalająca życie i twórczość artysty.

Poprzez liczne obrazy Savery pragnął zostawić po sobie trwały ślad i walczył z lękiem przed przemijaniem. Tworzenie pozwalało mu poczuć sens życia i było odpowiedzią na egzystencjalne rozterki.

"Tam, gdzie raki śpiewają" opowiada o poszukiwaniu własnego miejsca, fascynacji sztuką i naturą, przyjaźni ponad podziałami, a także o przemijaniu i tajemnicy ludzkiego losu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły