Maria Nurowska książki to prawdziwy fenomen na polskim rynku wydawniczym. Autorka ma na koncie kilkadziesiąt poczytnych powieści obyczajowych, kryminałów i romansów. W tym artykule przedstawiamy subiektywny ranking 10 najlepszych tytułów Marii Nurowskiej, które koniecznie musisz przeczytać.
Kluczowe wnioski:- Kultowa "Majster i Małgorzata" to najbardziej znana powieść Marii Nurowskiej z 1990 r.
- "Anioły spadają z nieba" to romans, który podbił serca czytelników w 2014 r.
- "Kryminalne intrygi w Soplicowie" to świetny kryminał wydany w 2005 r.
- "Zbrodnia miłosna w mieście grzechu" to mroczny thriller obyczajowy z 1995 r.
- Wśród najlepszych tytułów Marii Nurowskiej znajdują się też m.in. "Uprowadzenie na Kaszebę" i "Uśmiech anioła".
Maria Nurowska książki - TOP 10 tytułów kryminałów
Maria Nurowska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich autorek literatury popularnej. Jej bogaty dorobek obejmuje przede wszystkim powieści obyczajowe, thrillery i romanse. W niniejszym rankingu przybliżamy 10 najlepszych kryminałów w dorobkuNurowskiej, które koniecznie musisz przeczytać.
Kultowy "Majster i Małgorzata" z 1990 roku
"Majster i Małgorzata" to bestsellerowa powieść kryminalno-obyczajowa, która ukazała się w 1990 roku. Akcja osadzona jest w latach 70. XX wieku w małym miasteczku na Podlasiu. Fabuła koncentruje się wokół tajemniczych zniknięć młodych dziewczyn. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tytułowy Majster - nietypowy, samotny detektyw-amator.
Z biegiem lat powieść zyskała status dzieła kultowego, które zdefiniowało kanon polskiego kryminału. Doczekała się także ekranizacji w postaci serialu pod tym samym tytułem.
Anioły spadają z nieba - najlepszy romans z 2014 roku
W odróżnieniu od mrocznych kryminałów, Nurowska ma w swoim dorobku również powieści stricte obyczajowe. Największy rozgłos w tej kategorii przyniósł jej romans pt. "Anioły spadają z nieba" z 2014 roku.
Jest to wzruszająca opowieść o młodej wdowie Agnieszce i tajemniczym mężczyźnie, którego los postawił na jej drodze. Książka zdobyła uznanie czytelników, plasując się na szczytach rankingów sprzedaży przez wiele tygodni.
Kryminalne intrygi w Soplicowie z 2005 roku
Powrót Marii Nurowskiej do klimatu mrocznego kryminału nastąpił w 2005 roku za sprawą głośnej powieści "Kryminalne intrygi w Soplicowie". Tym razem akcja osadzona jest w XIX-wiecznym dworskim zaścianku, który pewnej nocy wstrząśnięty zostaje tzw. "zbrodnią pod baldachimem". Z pozoru prosta zagadka kryminalna urosną w tym przypadku do rozmiarów poważnej intrygi obyczajowo-towarzyskiej z akcentami grozy.
Kryminał historyczny w wydaniu Nurowskiej to pozycja obowiązkowa dla miłośników oryginalnych fabuł osadzonych w XIX-wiecznej scenerii.
Mroczny klimat "Zbrodni miłosnej w mieście grzechu"
"Zbrodnia miłosna w mieście grzechu" to kolejny tytuł w dorobku Nurowskiej, który wpisuje się w konwencję mrocznego kryminału z domieszką sensacji. Fabuła osadzona jest w latach 30. XX wieku w anonimowym, portowym mieście naznaczonym przez przestępczość i prostytucję.
W samym centrum wydarzeń znajduje się zagadkowa śmierć młodej aktorki filmowej w jednym z hoteli. Sprawa z pozoru oczywista, lecz pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Lektura obowiązkowa dla fanów klimatu noir.
Czytaj więcej: Książki Katarzyny Puzyńskiej - Oficjalna Strona Autorki
Najlepszy thriller - Uprowadzenie na Kaszebę '97
Maria Nurowska konsekwentnie eksploruje w swojej twórczości różne odmiany i konwencje kryminału. W 1997 roku zdecydowała się na powieść thrilleryczną zatytułowaną "Uprowadzenie na Kaszuby". Fabuła skupia się na losach młodej pary małżeńskiej, która pada ofiarą perfidnego porwania z okup.
- bohaterowie zmagają się z traumą, próbując znaleźć porywaczy;
- historia pełna zwrotów akcji, trzyma w napięciu do ostatniej strony.
Tytuł książki: | Uprowadzenie na Kaszuby |
Gatunek | Thriller |
Rok wydania | 1997 |
Dzięki świetnemu klimatowi, przemyślanej fabule i wiarygodnym bohaterom, "Uprowadzenie na Kaszuby" to zdecydowanie jeden z najlepszych thrillerów w dorobku Nurowskiej.
Powieści obyczajowe o namiętności z 2000 roku
Rok 2000 przyniósł odświeżenie w twórczości Marii Nurowskiej. Autorka znów wróciła do tematyki czysto obyczajowej, publikując tomy luźno powiązanych ze sobą opowiadań z cyklu "Powieści o namiętności".
Są to zmysłowe, pełne erotyzmu historie, koncentrujące się na zmaganiach bohaterów z żywiołem uczuć, pożądaniem, zdradą i rozczarowaniami. Nurowska demonstruje w nich swoją niezwykłą wręcz intuicję w sferze damsko-męskich relacji.
Podsumowanie
Maria Nurowska należy do grona najpopularniejszych i najbardziej płodnych pisarek naszych czasów. Jej bogata twórczość obejmuje szerokie spektrum gatunkowe: od kryminałów, przez thrillery, po czystą prozę obyczajową. Przegląd 10 najważniejszych tytułów w dorobku Nurowskiej pokazuje, że potrafi doskonale poruszać się w różnych konwencjach i rejestrach fabularnych. Odznacza się przy tym niezwykłą intuicją w kreśleniu portretów psychologicznych bohaterów.
Analiza największych bestsellerów Nurowskiej, takich jak "Majster i Małgorzata", "Zbrodnia miłosna w mieście grzechu" czy "Anioły spadają z nieba" pozwala wyróżnić pewne charakterystyczne cechy jej pisarstwa. Przede wszystkim są to: mocno zarysowane, często mroczne klimaty, niebanalne fabuły pełne zwrotów akcji i wnikliwa obserwacja ludzkich zachowań.
Twórczość Marii Nurowskiej ma już dziś status ponadczasowej klasyki polskiej literatury popularnej. Nietrudno przewidzieć, że pozycje takie jak "Majster i Małgorzata", czy "Kryminalne intrygi w Soplicowie" za kilkadziesiąt lat nadal będą cieszyły się zainteresowaniem czytelników. Ich wartość literacka sprawia, że mogłyby z powodzeniem stanowić także lekturę obowiązkową w szkole.
Nurowska swobodnie łączy konwencje i gatunki literackie, tworząc opowieści pełne humoru, namiętności i grozy. Pozostaje prekursorką polskiego kryminału, thrillera i literatury obyczajowej. Jej książki to pozycje obowiązkowe dla wszystkich miłośników dobrej literatury.