Filmy

Najlepsze azjatyckie horrory - japońskie i chińskie thrillery grozy

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk05.11.20236 min.
Najlepsze azjatyckie horrory - japońskie i chińskie thrillery grozy

Horrory japońskie od dawna cieszą się popularnością na całym świecie. Filmy grozy z Dalekiego Wschodu charakteryzują się wyjątkową, mroczną atmosferą, interesującą fabułą i często - ponadprzeciętnie kreatywnymi pomysłami reżyserów. Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych w Azji, szczególnie w Japonii i Chinach. W tym artykule przedstawiam najciekawsze azjatyckie horrory - zarówno klasyczne dzieła, jak i nowsze produkcje warte obejrzenia dla każdego fana mocnych wrażeń.

Kluczowe wnioski:
 • Horrory azjatyckie cechuje wyjątkowa, mroczna atmosfera i ciekawe fabuły.
 • W Japonii i Chinach ten gatunek filmowy cieszy się dużą popularnością.
 • Przedstawiam zarówno klasyczne Azjatyckie horrory, jak i nowsze produkcje.
 • Te thrillery grozy z pewnością zapewnią niezapomniane wrażenia.
 • Idealne pozycje dla fanów kina Dalekiego Wschodu.

Oto najlepsze horrory z Japonii

Japonia ma długą tradycję tworzenia przerażających filmów grozy. Wiele kultowych horrorów powstało właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednym z najbardziej znanych jest „Ringu” z 1998 roku, opowiadający historię przeklętej taśmy wideo zabijającej każdego, kto ją obejrzy. Inne słynne japońskie horrory to m.in. „Audition”, „Ju-On” i jego amerykański remake „The Grudge”. Te produkcje wyróżniają się mroczną, niesamowitą atmosferą, intrygującą fabułą i świetnie zbudowanym napięciem.

Nowsze japońskie horrory również oferują mocne wrażenia. „One Cut of the Dead” z 2017 roku to zabawna mieszanka horroru i komedii o ekipie filmowej kręcącej film z zombie w tle. „It Comes” z 2018 roku opowiada o tajemniczej, morderczej istocie nękającej rodzinę na odludziu. W „Underwater Love: A Pink Musical” z 2011 widzowie śledzą losy romantycznego związku... karpi i mężczyzny! Ten film pokazuje kreatywność japońskich twórców.

Klasyki horroru z Japonii

Do kanonu japońskich horrorów z pewnością należą „Gojira” z 1954 i „Hausu” z 1977. Pierwszy opowiada o legendarnym potworze Godzilli siejącym zniszczenie w Tokio. Drugi zaś to surrealistyczna opowieść o grupie nastolatek spędzających weekend w nawiedzonym domu. Oba filmy zachwycają nietypową fabułą i niepowtarzalną atmosferą.

Inną pozycją obowiązkową jest „Onibaba” z 1964, drama grozy o dwóch kobietach mordujących samotnych żołnierzy. Mroczna, przejmująca historia i niesamowite sceny budzące grozę przyciągnęły rzesze widzów. Klasykiem jest też „Kwaidan” z 1965, antologia czterech japońskich opowieści grozy bazujących na ludowych podaniach.

Te chińskie horrory warto obejrzeć

Chiny także mają bogatą tradycję filmów grozy sięgającą lat 20. XX wieku. Jednym z najsłynniejszych chińskich horrorów jest „Wąż w cieniu orła” z 1993. Film opowiada o policjancie prowadzącym śledztwo w sprawie serii makabrycznych morderstw wywołanych przez tytułowego węża. Ta mroczna produkcja zachwyciła krytyków i widzów na całym świecie.

Nowszym hitem horroru z Chin jest „Kły” z 2002. Opowiada on o grupie młodych ludzi, którzy uwalniają złowrogą, starożytną istotę podczas swojej wyprawy w góry. Film oferuje świetnie zbudowane napięcie, odważne sceny grozy i fascynującą fabułę. Inny ciekawy tytuł to „Wioska Szóstego Słońca” z 2014 o tajemniczej wiosce, w której giną podróżni.

Chińskie horrory potrafią zaskoczyć odważną fabułą i przerażającymi scenami.

Czytaj więcej: Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - lista polecanych hitów

Kultowe horrory z Japonii i Chin

Niektóre horrory azjatyckie na trwale wpisały się do historii kina i zdobyły status kultowych hitów. Należą do nich między innymi:

 • „Ringu” z Japonii - bestsellerowa seria filmów o przeklętej taśmie wideo.
 • „Ju-On” z Japonii - cykl opowieści o klątwie domu nawiedzonego przez ducha.
 • „Battle Royale” z Japonii - kontrowersyjny film o uczniach walczących na śmierć i życie.
 • „The Eye” z Chin - horror o niewidomej kobiecie, która odzyskuje wzrok i widzi duchy zmarłych.

Te produkcje zdobyły rzesze fanów na całym świecie i stały się prawdziwymi klasykami kina grozy. Oferują wszystko, czego można oczekiwać od dobrego horroru - napięcie, strach i mocne wrażenia.

Najstraszniejsze horrory azjatyckie

Najlepsze azjatyckie horrory - japońskie i chińskie thrillery grozy

Miłośnicy mocnych wrażeń powinni sięgnąć po te azjatyckie horrory gwarantujące dreszcze grozy:

- „I Saw the Devil” z Korei Południowej - film o okrutnym seryjnym mordercy i żądnym zemsty agentcie ścigającym go bez litości.

- „Guinea Pig: Devil’s Experiment” z Japonii - kontrowersyjna produkcja o grupie naukowców poddających kobietę okrutnym torturom.

- „The Untold Story” z Hongkongu - historia oparta na prawdziwej zbrodni kanibala z restauracji.

Te horrory azjatyckie nie należą do łatwych w odbiorze. Produkcjom tym daleko do hollywoodzkiego kina grozy. Cechują się jednak autentycznym, intensywnym strachem i przerażeniem godnym najlepszych horrorów.

Thrillery grozy z Japonii i Chin godne obejrzenia

Oprócz czystych horrorów, Azja ma do zaoferowania także świetne thrillery z domieszką grozy. Warto zobaczyć:

Tytuł Opis
Oldboy Koreański thriller o mężczyźnie uwięzionym na 15 lat, a po uwolnieniu pragnącym zemsty.
Syndromes and a Century Tajlandzki film grozy o tajemniczych zdarzeniach w szpitalu psychiatrycznym.
Cure Japoński thriller kryminalny o serii makabrycznych morderstw.

Te azjatyckie thrillery grozy potrafią wciągnąć, zadziwić i przerazić. Świetnie budują napięcie i oferują ciekawe zwroty akcji przeplatane momentami przerażenia. Idealne połączenie dla fanów mocnych emocji.

Horror dla fanów Dalekiego Wschodu

Horrory azjatyckie to świetny wybór dla fanów kina grozy z Dalekiego Wschodu. Cechują się wyjątkową stylistyką i klimatem, często inspirowanym lokalnymi wierzeniami i folklorem. Oferują też ciekawe spojrzenie na motywy strachu i przemocy.

Japonia i Chiny mają bogate tradycje tworzenia horrorów sięgające wielu dekad. Warto poznać zarówno klasyczne produkcje, jak i nowsze dzieła tych kinematografii. Od surrealistycznych fabuł, przez slashery, po thrillery grozy - Azja ma do zaoferowania szeroki wybór świetnych filmów, które zaspokoją głód horroru u każdego widza.

Podsumowanie

Horrory azjatyckie, a w szczególności japońskie i chińskie, oferują fanom kina grozy wyjątkowe doświadczenia. Charakteryzują się mroczną, niesamowitą atmosferą, intrygującą fabułą i świetnie zbudowanym napięciem. Zarówno klasyczne produkcje, jak i nowsze horrory z Japonii i Chin potrafią wciągnąć, zadziwić i przerazić widza.

Wyróżniaje je często odwołanie do lokalnego folkloru i ludowych wierzeń, co nadaje im wyjątkowy, azjatycki klimat. Nie brakuje jednak również nowatorskich pomysłów fabularnych i reżyserskich. Dzięki bogatym tradycjom azjatyckiego kina grozy, miłośnicy horrorów z łatwością znajdą tu coś dla siebie.

Przedstawione w artykule horrory japońskie i chińskie to zarówno prawdziwe klasyki gatunku, jak i nowe odkrycia warte uwagi każdego fana mocnych wrażeń. Od makabrycznych slasherów po surrealistyczne thrillery z domieszką grozy - Daleki Wschód ma do zaoferowania szeroką gamę świetnych horrorów.

Jeśli szukasz niezapomnianych przeżyć filmowych, koniecznie sięgnij po azjatyckie horrory. Ich wyjątkowa stylistyka i klimat z pewnością Cię nie zawiodą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły