News

Nowość literacka: Morten, Emilia i zaginione światy – realizm magiczny z Estonii

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak22 lutego 20246 min
Nowość literacka: Morten, Emilia i zaginione światy – realizm magiczny z Estonii

Nowość literacka: Morten, Emilia i zaginione światy – realizm magiczny z Estonii to powieść dla młodzieży autorstwa estońskiej pisarki Reeli Reinaus. Książka opowiada historię nastoletniego Mortena, który mieszka na estońskich bagnach i lasach. Poznaje tam tajemniczą Emilię, która wydaje się rozumieć go jak nikt inny. Na tle baśniowego pejzażu rozgrywa się konfrontacja marzeń bohaterów z szarą codziennością. Lektura pozwoli polskim czytelnikom lepiej poznać Estonię - jej kulturę i magiczną przyrodę.

Opis nowej książki realizmu magicznego

„Morten, Emilia i zaginione światy” to najnowsza powieść estońskiej pisarki Reeli Reinaus, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Widnokrąg w ramach cyklu „Gramy w zielone”. Jest to baśniowa opowieść z elementami realizmu magicznego, osadzona w malowniczej scenerii estońskich bagien, lasów i torfowisk.

Książka została przetłumaczona na język polski przez Annę Michalczuk-Podlecką i wydana dzięki dofinansowaniu z programu „Kreatywna Europa”, co pozwoliło przybliżyć polskim czytelnikom współczesną literaturę estońską i magiczny świat przedstawiony w tej niezwykłej powieści.

Charakterystyczne cechy stylu

Styl pisarki cechuje się lirycznością, musicalnością języka i bogactwem barw. Reinaus snuje opowieść niczym zaklęcie, wplata w fabułę wątki baśniowe i fantastyczne, ale jednocześnie pokazuje trudną codzienność swoich bohaterów.

Pejzaż odegrał w tej powieści szczególną rolę – bagna, lasy i bezdroża Estonii tworzą nastrój tajemniczości i niezwykłości, ale bywają też mroczne i groźne. Reinaus znakomicie oddaje klimat tych ziem poprzez poetyckie, przepojone zmysłowością opisy.

Sceneria estońskich bagien i lasów

Akcja powieści rozgrywa się na malowniczych, choć dzikich terenach północnej Estonii – głównie na rozległych torfowiskach, bagnach i w borach sosnowych. Są to obszary słabo zaludnione, które zajmują aż 22% powierzchni kraju.

Purpurowa tarcza słońca wisiała nad horyzontem i barwiła niebo na delikatny, różowopomarańczowy kolor. Skarłowaciałe na torfowiskach, poskręcane sosny wyglądały z oddali jak ciemne, nieco groteskowe, ale jednocześnie złowrogie sylwetki, których cienie mieszały się z pobłyskującymi gdzieniegdzie oczkami wody.

Ten cytat oddaje specyficzny nastrój tych terenów – pięknych, ale też budzących niepokój. Natura żyje tu własnym rytmem, a magiczna aura sprzyja snuciu baśniowych opowieści.

Wpływ pór roku i pogody

Wygląd krajobrazu zmienia się tu w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Wiosną wszystko budzi się do życia, las i bagna rozkwitają, panuje radosny nastrój.

Z kolei jesienią i zimą, gdy słońce chowa się za chmurami, a krajobraz pogrąża się w mroku, mokradła wydają się groźne i mroczne. Ciemne zarośla i skręcone pnie drzew przywołują na myśl demoniczne istoty.

Bohaterowie powieści - Morten i Emilia

Głównymi bohaterami powieści są dwoje młodych ludzi. Pierwszym z nich jest Morten, chłopiec mieszkający w Estonii, którego matka wyjechała do pracy za granicą. Chłopak mieszka z agresywnym wujem i marzy, by się od niego uwolnić.

Drugą postacią jest Emilia – tajemnicza dziewczyna mieszkająca na bagnach, która wydaje się rozumieć Mortena jak nikt inny. Łączy ich głęboka, choć naznaczona smutkiem przyjaźń. Dziewczyna skrywa mroczną tajemnicę związaną z tymi terenami.

Morten Emilia
chłopiec z Estonii zagadkowa dziewczyna z bagien
pasjonuje się fotografią łączy z Mortenem głęboka więź
mieszka z agresywnym wujem skrywa mroczną tajemnicę

Poznanie Emilii

Morten poznaje Emilię podczas jednej ze swoich wędrówek fotograficznych po okolicznych bagnach. Dziewczyna intryguje go i fascynuje, choć z początku trudno mu ją zrozumieć.

Z czasem między parą młodych ludzi rodzi się głęboka więź oparta na wzajemnym zrozumieniu i tajemnicy, którą dzielą. Ich spotkanie zmienia życie obojga.

Trudne dzieciństwo Mortena

Nowość literacka: Morten, Emilia i zaginione światy – realizm magiczny z Estonii

Dzieciństwo głównego bohatera jest bardzo ciężkie. Chłopiec mieszkał początkowo z matką i dziadkami i był bardzo szczęśliwy. Jednak po śmierci dziadków, jego matka wyjechała do pracy za granicą, zostawiając Mortena pod opieką agresywnego wujka.

Ucieczka w fotografię

Jedyną ostoją i pasją Mortena jest fotografia. Chłopiec lubi wędrować samotnie po okolicznych bagnach i lasach, robiąc niezwykłe zdjęcia dzikiej przyrody. Te wyprawy pozwalają mu na chwilę uciec od szarej codzienności i trudnych przeżyć.

Fotografia działa na Mortena terapeutycznie, pozwala wyrazić jego emocje i marzenia. Robienie zdjęć to jego sposób na przetrwanie i zachowanie wewnętrznej równowagi.

Konfrontacja baśniowości z szarą rzeczywistością

Główny konflikt fabularny powieści polega na zderzeniu dwóch światów – baśniowych wyobrażeń i marzeń bohaterów oraz mrocznej codzienności, w której przyszło im żyć.

Morten pragnie normalności, ciepła domowego ogniska i bliskości matki. Tymczasem jego rzeczywistość to chłód, głód, przemoc i brak jakiegokolwiek wsparcia.

Emilia żyje w zgodzie z naturą, ale dręczą ją niejasne pragnienia, których nie może spełnić. Dziewczyna nosi w sobie ogromny żal do losu.

Ważnym wątkiem jest motyw niemożności zmiany swojego położenia, z którym borykają się oboje bohaterowie. Są uwięzieni w swoich trudnych sytuacjach.

Poszukiwanie dobroci i wsparcia

Pomimo beznadziejnych warunków, w jakich przyszło dorastać bohaterom, oboje poszukują dobroci i wsparcia w otaczającym ich świecie.

Łączy ich głęboka więź oparta na wzajemnym zrozumieniu i chęci ulżenia sobie nawzajem w cierpieniu. Ich przyjaźń pozwala im przetrwać najtrudniejsze chwile.

Ważnym motywem jest również ostateczne znalezienie przez Mortena pomocy u ludzi, co daje nadzieję na poprawę jego sytuacji życiowej.

Przybliżenie Estonii polskim czytelnikom

Książka „Morten, Emilia i zaginione światy” ma spełniać rolę „małego ambasadora” Estonii w Polsce. Poprzez tę niezwykłą, baśniową opowieść polscy czytelnicy mogą lepiej poznać kulturę i pejzaże tego kraju.

  • Pisarka snuje baśniową historię osadzoną w realiach współczesnej Estonii.
  • Przedstawia trudną sytuację społeczną młodych Estończyków.
  • Ukazuje piękno dzikich zakątków przyrody północy Estonii.

Dla wielu Polaków Estonia pozostaje krajem mało znanym, kojarzącym się jedynie z zimnem i naturą. Tymczasem poprzez tę lekturę możemy odkryć bogactwo kultury tego bałtyckiego narodu.

Podsumowanie

„Morten, Emilia i zaginione światy” to baśniowa powieść z elementami realizmu magicznego, której akcja rozgrywa się na malowniczych, choć dzikich bagnach i bezdrożach Estonii. Jej bohaterami są młodzi ludzie – Morten i Emilia – których losy splatają się na tle tajemniczej scenerii pełnej mroku i uroku. Silna, choć naznaczona smutkiem więź łącząca parę młodych ludzi pozwala im zmierzyć się z trudną codziennością i odnaleźć pokłady dobra w sobie nawzajem.

Poprzez tę niezwykłą historię, osadzoną w realiach współczesnej Estonii, autorka przybliża polskim czytelnikom ten mało znany kraj, jego folklor, problemy społeczne i piękno dzikiej przyrody Północy. Klimatyczna powieść łączy w sobie walory baśniowej opowieści z lirycznym obrazem estońskiej prowincji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły