Gry

Odkrycie sensacyjne: Kto pierwszy użył broni atomowej w Fallout?

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak09.12.20236 min.
Odkrycie sensacyjne: Kto pierwszy użył broni atomowej w Fallout?

W tym poradniku fallout 1 przyjrzymy się jednemu z najbardziej nurtujących fanów pytań na temat tej kultowej serii gier - kto tak naprawdę jako pierwszy użył broni atomowej, doprowadzając do wojny nuklearnej przedstawionej w grach? Przeczytajcie i dowiecie się, jaką szokującą odpowiedź na to pytanie udzielił sam Tim Cain, jeden z głównych projektantów pierwszego Fallouta.

Kluczowe wnioski:

 • Chiny jako pierwsze zrzuciły bomby atomowe na USA, chcąc powstrzymać ich przed prowadzeniem nielegalnych badań nad bronią biologiczną.
 • Amerykanie w tajemnicy przed innymi krajami pracowali nad wirusem FEV, który posłużył później do tworzenia supermutantów.
 • Zdaniem Tima Caina to właśnie nielegalny program genetyczny USA o kryptonimie FEV stał się bezpośrednią przyczyną ataku Chin na Stany Zjednoczone.
 • Twórca Fallouta uważa, że to Amerykanie sprowokowali wybuch wojny nuklearnej, ignorując ostrzeżenia Chin w sprawie zaprzestania prac nad FEV.
 • Geneza Wielkiej Wojny w świecie Fallouta przestała być tajemnicą - teraz już wiemy, kto i dlaczego ją rozpoczął.

Kto pierwszy użył broni atomowej w świecie Fallouta? Szokująca odpowiedź projektanta zaskakuje

Akcja gier z kultowej serii Fallout osadzona jest w mrocznej, postapokaliptycznej wizji przyszłości, w której świat został zniszczony w wyniku globalnego konfliktu nuklearnego. Choć fikcyjna wojna atomowa stanowi kanwę fabularną cyklu, przez lata wśród fanów panowały wątpliwości co do tego, który kraj jako pierwszy sięgnął po arsenał jądrowy, rozpętując tym samym zagładę ludzkości.

Odpowiedzi na to nurtujące sympatyków Fallouta pytanie postanowił udzielić jeden z głównych pomysłodawców serii - Tim Cain. Jego zaskakujące wyznanie bez wątpienia rozwiewa wszelkie dotychczasowe spekulacje fanów.

USA prowokowały konflikt? Szokujące słowa Caina

W materiale opublikowanym na kanale TKs-Mantis Cain zdradza kulisy rozpętania wojny atomowej w uniwersum Fallouta. Okazuje się, że to nie USA jako pierwsze uderzyły bronią jądrową, lecz padły ofiarą ataku ze strony Chin. Co więcej, jak przyznaje projektant, Amerykanie sami sprowokowali agresję nuklearną z Państwa Środka.

- Przecież my [Amerykanie] nie byliśmy tymi dobrymi. Zostaliśmy zbombardowani, bo łamaliśmy zakaz prowadzenia badań nad bronią biologiczną. Chiny w jakiś sposób dowiedziały się o naszym tajnym programie FEV i zażądały wstrzymania prac, ale zignorowaliśmy to ostrzeżenie – wyjawia Cain.

Tak więc to nielegalny projekt USA o kryptonimie FEV (Forced Evolutionary Virus) stał się bezpośrednią przyczyną uderzenia nuklearnego Chin, co ostatecznie zapoczątkowałokonflikt znany jako Wielka Wojna. Amerykanie ponoszą zatem współodpowiedzialność za wywołanie zagłady świata, uparcie kontynuując badania nad zakazaną bronią biologiczną.

FEV - tajny program genetyczny USA. Na czym polegał i jakie były jego skutki?

Jak wynika z wypowiedzi Tima Caina, kluczową rolę w sprowokowaniu Amerykanów do użycia bomby atomowej odegrał tajny projekt badawczy o nazwie Forced Evolutionary Virus (FEV). Był to nielegalny eksperyment prowadzony przez rząd USA, mający na celu stworzenie broni biologicznej oraz leku na chińską plagę i inne potencjalne zagrożenia.

Naukowcy z militaryzacji MIT, pracujący nad FEV, mieli opracować szczep wirusa umożliwiający przyspieszoną ewolucję organizmów i mutacje genetyczne. Rezultatem tych nieetycznych badań było między innymi powstanie Supermutantów - istot o nadludzkiej sile i odporności, które miały stanowić armię idealnych żołnierzy.

Supermutanci - skutek uboczny tajnych eksperymentów genetycznych

Okazało się jednak, że Supermutanci są agresywni i trudni do kontroli, przez co projekt FEV wymknął się spod kontroli swych twórców. Co gorsza, nielegalne badania Amerykanów nad bronią biologiczną, którą miał być m.in. wirus FEV, zostały wykryte przez wywiad Chin.

Państwo Środka zażądało natychmiastowego zakończenia tych kontrowersyjnych eksperymentów genetycznych, grożąc użyciem siły. Jednak rząd USA zlekceważył ostrzeżenia Chin, w wyniku czego doszło do pierwszego na świecie ataku nuklearnego, co zapoczątkowało łańcuch wydarzeń prowadzących do katastrofy znanej jako Wielka Wojna.

Czytaj więcej: Nowa Aktualizacja do Immortals of Aveum: Demo już Dostępne, Wielka Łatka Wprowadzona

Dlaczego Chiny jako pierwsze użyły bomby atomowej? Wyjaśnienie Tima Caina

Z wypowiedzi jednego z głównych pomysłodawców serii Fallout - Tima Caina - jasno wynika, że to nie USA, lecz Chiny zdecydowały się jako pierwsze na użycie bomby atomowej, rozpętując konflikt nuklearny znany z gier jako Wielka Wojna.

Dlaczego tak się stało? Jak tłumaczy Cain, Chiny dowiedziały się o tajnym programie FEV prowadzonym przez Amerykanów i wezwały ich do zaprzestania prac nad zakazaną międzynarodowymi traktatami bronią biologiczną. Gdy USA zlekceważyły to ostrzeżenie, Chiny postanowiły wyprzedzić potencjalny atak biologiczny, uderzając pierwsze przy pomocy broni nuklearnej.

Chiny w jakiś sposób odkryły, że [Amerykanie] pracują nad FEV. Kazali nam przestać, a my na to: "W porządku". Mimo to kontynuowaliśmy. Chiny uprzedziły ewentualny atak biologiczny i jako pierwsze uderzyły atomówkami.

Tak więc, jak przyznaje sam Cain, to Amerykanie poprzez prowokację zmusili Chiny do użycia bomby atomowej i wywołania nuklearnego konfliktu, który pochłonął cały świat przedstawiony w grach z serii Fallout.

Atak Chin na USA - pierwsze uderzenie atomowe w historii. Skutki dla świata Fallouta

Odkrycie sensacyjne: Kto pierwszy użył broni atomowej w Fallout?

Zaskakujące wyznanie Tima Caina nie pozostawia już żadnych złudzeń - to Chiny dokonały pierwszego w historii ataku z użyciem bomby atomowej, rozpoczynając tym samym zagładę świata, którą poznajemy w grach Fallout.

Jak się okazuje, Państwo Środka nie było agresorem z zimną krwią planującym konflikt nuklearny, lecz zdecydowało się na ten desperacki krok, by uprzedzić nieuchronny atak biologiczny ze strony USA. Chiny uznały bowiem, że Amerykanie, kontynuując projekt FEV, zamierzają użyć wirusa jako broni przeciwko Chińczykom i innym wrogom.

Pierwszy w dziejach atak atomowy Chin na Stany Zjednoczone zapoczątkował niszczycielską Wielką Wojnę i doprowadził do upadku cywilizacji - zarówno USA, jak i Chiny zostały doszczętnie spustoszone, a cały glob pogrążył się w mrokach postnuklearnej zagłady, co obserwujemy w serii gier Fallout.

Kraj inicjujący konflikt nuklearny Chiny
Ofiara pierwszego ataku atomowego Stany Zjednoczone
Bezpośrednia przyczyna uderzenia jądrowego Chin Tajny program FEV prowadzony przez USA
Skutki ataku atomowego Chin Zagłada cywilizacji i Wielka Wojna przedstawiona w serii gier Fallout

Geneza Wielkiej Wojny - USA sprowokowały konflikt nuklearny?

Przez lata nie było wiadomo, które supermocarstwo - USA czy Chiny - jako pierwsze sięgnęło po broń jądrową, rozpętując globalny konflikt nuklearny zwany Wielką Wojną, który doprowadził do upadku cywilizacji w uniwersum gier Fallout.

Jak jednak ujawnił Tim Cain, jeden z głównych pomysłodawców serii, to właśnie Chiny dokonały pierwszego w historii ataku atomowego, bombardując amerykańskie miasta. Zrobiły to jednak nie bez przyczyny - z powodu prowokacji ze strony USA, które kontynuowały zakazany program FEV.

W świetle szokującego wyznania Caina to właściwie Stany Zjednoczone ponoszą odpowiedzialność za wywołanie nuklearnego konfliktu, gdyż przez lekceważenie ostrzeżeń Chin i kontynuowanie projektu FEV sprowokowały uderzenie atomowe Państwa Środka. Tak zaczęła się historia Wielkiej Wojny, którą poznajemy w grach z serii Fallout.

 • USA jako pierwsze użyły broni atomowej - mit obalony przez Tima Caina
 • Chiny wyprzedziły potencjalny atak biologiczny USA, bombardując je atomówkami
 • Globalny konflikt nuklearny w świecie Fallouta zainicjowały więc Chiny, a nie USA
 • Jednak to Amerykanie sprowokowali chiński atak przez kontynuację programu FEV
 • Działania USA pośrednio doprowadziły zatem do Wielkiej Wojny i upadku cywilizacji

Najczęstsze pytania

Oto 5 pytań i odpowiedzi w formacie FAQ dotyczące tematu artykułu:

Jak ujawnił Tim Cain, jeden z głównych pomysłodawców serii Fallout, to Chiny dokonały pierwszego w historii tego fikcyjnego świata ataku z użyciem bomby atomowej, bombardując miasta Stanów Zjednoczonych. Stało się tak, ponieważ Chiny w jakiś sposób dowiedziały się o prowadzonym potajemnie przez Amerykanów programie FEV mającym na celu stworzenie broni biologicznej. Chcąc uprzedzić ten potencjalny atak, Chiny zdecydowały się uderzyć na USA przy pomocy broni jądrowej.

Amerykanie prowadzili nielegalny, tajny program badawczy o nazwie FEV (Forced Evolutionary Virus), który zakładał modyfikację genetyczną istot żywych, w tym ludzi. Celem było stworzenie broni biologicznej oraz armii Supermutantów - żołnierzy o nadludzkich zdolnościach. Jednak eksperymenty te wymknęły się spod kontroli ich twórców, a o ich istnieniu dowiedziały się Chiny.

Kiedy Chińczycy odkryli, że Amerykanie potajemnie pracują nad niebezpiecznym wirusem FEV, który miał posłużyć między innymi do produkcji broni biologicznej, zażądali od USA zaprzestania tych działań. Jednak rząd amerykański zignorował ostrzeżenia Chin, wobec czego Państwo Środka zdecydowało się na prewencyjny atak nuklearny, by powstrzymać Amerykanów przed użyciem FEV przeciwko Chinom.

Choć to Chiny pierwsze użyły bomby atomowej, wywołując globalny konflikt nuklearny znany jako Wielka Wojna, to tak naprawdę to USA sprowokowały ten atak. Amerykanie zlekceważyli bowiem ostrzeżenia Chin, ignorując ich wezwania do zaprzestania programu FEV i tym samym zmusili Chiny do zdecydowanych działań mających na celu powstrzymanie uderzenia biologicznego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły