News

Płatny abonament RTV dla posiadaczy smartfonów i komputerów

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk22.01.20245 min.
Płatny abonament RTV dla posiadaczy smartfonów i komputerów

Płatny abonament RTV dla posiadaczy smartfonów i komputerów może stać się faktem, jeśli wejdą w życie pomysły popierane przez Naczelny Sąd Administracyjny. NSA orzekł bowiem niedawno, że posiadanie urządzeń umożliwiających odbiór telewizji i radia - nawet jeśli faktycznie z nich nie korzystamy - jest wystarczającą podstawą do nałożenia opłat abonamentowych. Jeśli więc macie w domu smartfon, tablet lub komputer, musicie się liczyć z koniecznością dopłaty do mediów publicznych. Pozostaje mieć nadzieję, że protesty obywateli powstrzymają wejście w życie tych kontrowersyjnych planów.

Płatny abonament RTV dla właścicieli urządzeń

Temat rozszerzenia pobierania opłat abonamentowych na posiadaczy urządzeń takich jak smartfony, tablety czy komputery powrócił za sprawą niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA orzekł bowiem, że samo posiadanie sprzętu umożliwiającego odbiór programów telewizyjnych i radiowych jest wystarczającą podstawą do nałożenia opłat, niezależnie od tego, czy faktycznie z tej możliwości korzystamy.

To kontrowersyjne stanowisko spotkało się już z falą krytyki, ale wydaje się, że pomysłodawcom wcale na tym nie zależy. Zamiast wycofać się z forsowania daniny, rozważają oni wręcz rozszerzenie jej zakresu na jeszcze większą grupę Polaków.

Koncepcja profesora Kowalskiego

Pewne światło na plany urzędników rzuca wypowiedź profesora Tadeusza Kowalskiego. Ten znany medioznawca zaproponował wprawdzie likwidację obecnego abonamentu, ale jednocześnie opowiedział się za wprowadzeniem obowiązkowej daniny audiowizualnej pobieranej od wszystkich podatników.

Innymi słowy - zniknąłby co prawda „abonament RTV”, ale i tak musielibyśmy płacić podatek, z którego finansowane byłyby media publiczne. I to niezależnie od tego, czy z nich korzystamy, czy posiadamy w ogóle odbiornik telewizyjny lub radiowy.

Dlaczego trzeba płacić?

Zwolennicy rozszerzenia opłat abonamentowych argumentują, że chodzi przede wszystkim o zapewnienie niezależności mediów publicznych i możliwości pełnienia przez nie funkcji misyjnej. Bez odpowiedniego finansowania radio i telewizja państwowa byłyby zdane na łaskę rządzących i narażone na traktowanie ich jako tub propagandowych.

Stąd właśnie przymusowe daniny – dzięki nim media mają gwarantowany dopływ pieniędzy i nie zależą od widzimisię polityków. Niestety, często bywa też tak, że środki z abonamentu są marnotrawione lub przeznaczane na kontrowersyjne cele niezwiązane z misją publiczną.

Pieniądze znikające w czeluściach budżetu

NIK wielokrotnie w przeszłości krytykowała telewizję publiczną za niegospodarność i brak transparentności w wydawaniu środków abonamentowych. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, część pieniędzy mogła zostać zdefraudowana.

Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że chęć nałożenia nowych danin ma służyć bardziej łataniu dziur budżetowych TVP niż realizacji jakiejś "misji". Tym bardziej, że nowe opłaty objęłyby osoby, które w ogóle nie oglądają ani nie słuchają programów publicznych.

Czytaj więcej: idealne title: Nowe szczegóły i gameplay w God of War Ragnarok: Valhalla

Pieniądze z kieszeni podatników

Nie ulega wątpliwości, że ewentualne rozszerzenie pobierania abonamentu RTV lub wprowadzenie nowej daniny audiowizualnej oznaczałoby dodatkowe obciążenie dla domowych budżetów Polaków.

W dobie wysokiej inflacji i i tak rosnących podatków, kolejne daniny uderzyłyby zwłaszcza w uboższe grupy społeczne. Dla wielu osób oznaczałoby to po prostu pogorszenie i tak niezbyt wysokiego standardu życia.

Liczba płatników abonamentu RTV 6,5 mln
Szacunkowe wpływy z abonamentu rocznie 650 mln zł
Wysokość abonamentu miesięcznie 24,50 zł

Podsumowanie

Płatny abonament RTV dla posiadaczy smartfonów i komputerów

W artykule omówiono kontrowersyjną kwestię rozszerzenia pobierania opłat abonamentowych na posiadaczy urządzeń takich jak smartfony, tablety i komputery. Przytoczono niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że samo posiadanie sprzętu umożliwiającego odbiór programów telewizyjnych i radiowych jest wystarczającą podstawą do nałożenia opłat. Przybliżono również poglądy profesora Kowalskiego, który wprawdzie optuje za likwidacją obecnego abonamentu RTV, ale jednocześnie proponuje wprowadzenie nowej daniny audiowizualnej.

Przedstawiono argumenty zwolenników rozszerzenia opłat, którzy podkreślają, że dzięki przymusowym daninom media publiczne mogą zachować niezależność i pełnić misję publiczną. Z drugiej strony zwrócono uwagę na niepokojące sygnały o niegospodarności i marnotrawieniu pieniędzy abonamentowych. Rozważono też potencjalny negatywny wpływ nowych obciążeń na i tak napięte budżety polskich gospodarstw domowych.

Całość podsumowuje kontrowersyjną debatę wokół przyszłości finansowania mediów publicznych w Polsce. Z jednej strony chęć zapewnienia im niezależności, z drugiej obawa przed marnotrawstwem i dodatkowym uszczuplaniem i tak niskich dochodów przeciętnych obywateli.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o Farm51: Od historii po nowości
  4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
  5. Najlepsze gry z Ben 10: Ranking i opinie o najciekawszych grach
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły