René Goscinny to jeden z najwybitniejszych twórców europejskich komiksów, który współpracował z takimi rysownikami jak Albert Uderzo, Jean-Jacques Sempé czy Morris. Jego najsłynniejszym dziełem jest seria komiksów o Asteriksie, która podbiła serca czytelników na całym świecie. Goscinny pisał również scenariusze do filmów animowanych, a także książki dla dzieci. Zmarł w wieku zaledwie 51 lat, pozostawiając po sobie bogaty, choć nie do końca doceniony dorobek.
Kluczowe wnioski:- René Goscinny był niezwykle płodnym scenarzystą komiksowym, który stworzył wiele popularnych postaci.
- Jego największym sukcesem okazała się seria o Asteriksie napisana z Albertem Uderzo.
- Pisał również scenariusze do filmów animowanych i książki dla najmłodszych.
- Zmarł w wieku 51 lat na zawał serca podczas badania kardiologicznego.
- Pozostawił po sobie bogaty dorobek, który wciąż ma wielu wiernych fanów.
René Goscinny - początki kariery pisarskiej
René Goscinny od najmłodszych lat pasjonował się komiksami i marzył o karierze scenarzysty. Urodził się w 1926 roku we Francji, ale w 1945 roku jego rodzina musiała wyemigrować do Argentyny. To właśnie tam zaczął pisać swoje pierwsze scenariusze do komiksów publikowanych w lokalnej prasie.
Przełomem okazało się nawiązanie współpracy z utalentowanym belgijskim rysownikiem Morrisa. W 1950 roku stworzyli razem komiks „Lucky Luke”, opowiadający o przygodach tytułowego rewolwerowca Dzikiego Zachodu. Goscinny odpowiadał za scenariusz, a Morris za rysunki. Komiks zdobył popularność nie tylko we Francji, ale także w Belgii i Holandii.
Kolejnym ważnym etapem było rozpoczęcie pracy dla francuskiego czasopisma dla dzieci „Pilote” w 1959 roku. Goscinny publikował tam nie tylko „Lucky Luke”, ale też inne swoje komiksy, jak chociażby „Iznogoud” czy „Astérix”. To właśnie na łamach „Pilote” narodziły się jego największe sukcesy.
Debiut literacki
W 1956 roku Goscinny zadebiutował także jako pisarz książek dla dzieci. Wydał wówczas „Le Petit Nicolas” – serię krótkich, zabawnych historyjek z życia tytułowego Nicolasa. Książka, do której rysunki stworzył Jean-Jacques Sempé, okazała się dużym sukcesem. Doczekała się wielu kontynuacji i ekranizacji filmowych oraz serialowych.
René Goscinny - współpraca z Albertem Uderzo
Najważniejszą osobą w karierze Goscinny'ego był Albert Uderzo, francuski rysownik pochodzenia włoskiego. Panowie poznali się w biurze czasopisma „Pilote” w 1951 roku. Od razu nawiązali świetny kontakt twórczy i zaczęli wspólnie pracować nad komiksami.
Ich największym wspólnym dziełem okazał się komiks „Astérix”, którego pierwszy numer ukazał się w 1959 roku na łamach „Pilote”. Komiks opowiada o przygodach tytułowego Astérixa i jego przyjaciela Obeliksa – dwóch nieustraszonych Galów, którzy stawiają opór rzymskim najeźdźcom. „Astérix” podbił serca czytelników i stał się najpopularniejszą europejską serią komiksową w historii.
Goscinny był genialnym scenarzystą, który wymyślał fabułę, dialogi i dowcipy. Uderzo z kolei znakomicie oddawał jego pomysły w postaci rysunków. Ich współpraca trwała aż do przedwczesnej śmierci Goscinny'ego w 1977 roku. Do dziś uważani są za jeden z najwybitniejszych duetów w historii komiksu europejskiego.
Czytaj więcej: Top darmowe gry na pc 2023 - sprawdź jakie gry możesz pobrać za darmo!
René Goscinny - sukcesy z Asteriksem - sukcesy z Asteriksem
Ogromna popularność „Astérixa” szybko przełożyła się na realne sukcesy komercyjne. Tylko do 1977 roku, kiedy zmarł Goscinny, sprzedaż komiksów z tej serii przekroczyła 100 milionów egzemplarzy. Do dziś jest to najchętniej czytany komiks w Europie z łącznym nakładem ponad 380 milionów albumów w ponad 100 językach świata!
Wielkim marzeniem Goscinny'ego były ekranizacje jego dzieł. Jeszcze za życia miał okazję zobaczyć pierwsze filmy na podstawie przygód „Astérixa”. W 1967 roku swoją premierę miał „Astérix i Kleopatra” w reżyserii Raya Goossensa. Rok później światło dzienne ujrzał z kolei obraz „Astérix i Wikingowie” wyreżyserowany przez Alberta Olliviera.
Komiks „Astérix” do dziś uważany jest za najwybitniejsze dzieło w karierze Goscinny'ego, a także jedną z najważniejszych i najbardziej kultowych serii w historii europejskiego komiksu.
Po śmierci Goscinny'ego Uderzo kontynuował tworzenie przygód Asteriksa i Obeliksa samodzielnie aż do 2009 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jednak serie wciąż trwają pod okiem innych scenarzystów i rysowników.
René Goscinny - inne popularne komiksy - inne popularne komiksy
Choć „Astérix” pozostaje największym dziełem w dorobku Goscinny’ego, to warto pamiętać, że ten niezwykle płodny scenarzysta ma na koncie również inne popularne tytuły.
Jedną z jego najbardziej znanych postaci jest Lucky Luke – tytułowy rewolwerowiec ze szkoły szybkiego strzelania. Przygody tego pozytywnego bohatera Dzikiego Zachodu do dziś cieszą się sporą popularnością wśród czytelników komiksów w każdym wieku.
Kolejnym wybitnym dziełem Goscinny’ego jest „Iznogoud” – seria komiksowa opowiadająca o przygodach tytułowego kalifa, który bezskutecznie knuje intrygi, aby obalić sułtana. Pierwszy numer tego komiksu ukazał się w 1962 roku na łamach magazynu „Record”. Do rysunków poszczególnych części angażowani byli różni graficy, między innymi Jean Tabary czy Nicolas Tabary.
Tytuł | Lata | Nakład łączny |
Lucky Luke | 1946-1977 | 300 mln egzemplarzy |
Iznogoud | 1962-1977 | 20 mln egzemplarzy |
Oprócz komiksów Goscinny pisał też scenariusze do seriali animowanych dla dzieci. Jego największym osiągnięciem na tym polu był udział w produkcji kultowego serialu „Tintin” opowiadającego o przygodach słynnego reporterka.
René Goscinny - nagrody i wyróżnienia - nagrody i wyróżnienia
Twórczość Goscinny'ego doczekała się wielu nagród i wyróżnień, za które zbierał laury jeszcze za życia. Trzykrotnie otrzymywał prestiżową francuską Nagrodę Alph-Art za najlepszy scenariusz (w latach 1974, 1975 i 1977). Czterokrotnie został też uhonorowany belgijską Nagrodą Saint-Michel za wybitne zasługi dla komiksu.
W uznaniu jego twórczości pośmiertnie nazwano jego nazwiskiem festiwal komiksu w Angoulême, jedną z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Odbywa się tam co roku Festival International de la Bande Dessinée, potocznie zwany „Festival Goscinny'ego”.
Scenarzysta otrzymał również wiele regionalnych i lokalnych wyróżnień. Jego imieniem nazwano między innymi szkołę w Paryżu, a także place w kilku francuskich miastach.
- Trzykrotny zdobywca Nagrody Alph-Art za najlepszy scenariusz komiksowy
- Czterokrotny laureat belgijskiej Nagrody Saint-Michel za wybitne osiągnięcia w dziedzinie komiksu
René Goscinny - śmierć i dziedzictwo
Niestety, genialna kariera Goscinny’ego została przerwana zbyt wcześnie. Zmarł nagle 5 listopada 1977 roku w wieku zaledwie 51 lat podczas standardowych badań kardiologicznych. Przyczyną zgonu był zawał serca.
Śmierć Goscinny'ego była ogromnym ciosem dla świata komiksu. Jego przedwczesne odejście pozbawiło europejską scenę komiksową jednego z najwybitniejszych twórców w jej historii. Do dziś uważany jest za mistrza dialogów, niezrównanego w wymyślaniu komediowych fabuł i zabawnych postaci.
Co ważne, pozostawił po sobie ogromne, kultowe dziedzictwo w postaci takich tytułów jak „Astérix”, „Lucky Luke”, czy „Iznogoud”. Te komiksy przetrwały próbę czasu i po dziś dzień mają rzesze wiernych fanów. Sam Goscinny jest zaś dla współczesnych twórców niedościgłym wzorem do naśladowania.
Podsumowanie
René Goscinny to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci w historii europejskiego komiksu. Ten niezwykle utalentowany scenarzysta stworzył wiele kultowych serii, które przetrwały próbę czasu i which mają rzesze wielbicieli po dziś dzień.
Największym osiągnięciem Goscinny'ego pozostaje cykl komiksów o Astérixie. Stworzony wspólnie z genialnym rysownikiem Albertem Uderzo, podbił on serca czytelników w całej Europie. Do dziś sprzedano ponad 380 milionów egzemplarzy albumów z przygodami nieustraszonych Galów.
Ale twórczość tego niezwykle płodnego scenarzysty to nie tylko „Astérix”. Wykreował on także tak uwielbiane postacie jak szybkostrzelny Lucky Luke czy intrygant Iznogoud. Pisał również scenariusze do filmów animowanych i książek dla dzieci.
Niestety kariera Goscinny’ego została tragicznie przerwana w 1977 roku, kiedy to zmarł na zawał serca. Miał zaledwie 51 lat i wciąż wiele planów twórczych. Dzisiaj uznawany jest za mistrza dialogów i komediowych historii. Pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo i stał się inspiracją dla wielu współczesnych twórców komiksów.