Autorzy

Środa Magdalena - Odkrywaj niezwykłe historie

Autor Diana Mazur
Diana Mazur12.01.20247 min.
Środa Magdalena - Odkrywaj niezwykłe historie

Środa Magdalena to malownicze miasteczko położone w centrum Polski, które kryje w sobie wiele niezwykłych historii. Spacerując urokliwymi uliczkami, natkniesz się na zabytkowe kamieniczki, tajemnicze podziemia i urokliwe zaułki, które skrywają legendy sięgające czasów średniowiecza.

Kluczowe wnioski:
 • Środa Magdalena toidealne miejsce dla miłośników historii i zabytków.
 • W mieście znajdziemy unikatowe zabytki architektury, sięgające czasów średniowiecza.
 • W tutejszych uliczkach i zaułkach do dziś krążą fascynujące legendy i opowieści.
 • Miasteczko stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy dla regionalistów i historyków.
 • Zapraszamy do odkrywania niezwykłych historii i tajemnic Środy Magdaleny!

Odkryj niezwykłą historię Środy Magdaleny

Środa Magdalena to urokliwe, nieduże miasteczko położone w samym centrum Polski. Na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajnym, senne miejscem, jednak kryje w sobie bogactwo niezwykłych historii i tajemnic.

Spacerując malowniczymi uliczkami, wciąż można tu natknąć się na ślady dawnych dziejów. Drewniane kamienice, podcienia, tajemnicze bramy i zaułki skrywają opowieści sprzed setek lat. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i poszukiwaczy przygód!

Historia miasta

Pierwsze wzmianki o Środzie Magdalenie pochodzą już z XIII wieku. W swojej burzliwej przeszłości miasteczko przechodziło z rąk do rąk, należąc m.in. do rodu Środów. W XIX wieku, po utracie praw miejskich, popadło w niełaskę i na długie lata utraciło dawną świetność. Na szczęście unikalny klimat minionych epok wraz z wieloma cennymi zabytkami przetrwał w Środzie Magdalenie do dziś.

Środa Magdalena - małe miasto z wielką historią

Mimo niewielkich rozmiarów, historia Środy Magdaleny jest niezwykle bogata i sięga odległych czasów. Sama nazwa miasta już jest zagadką - niektórzy wiążą ją z legendarną postacią świętej Magdaleny, inni doszukują się związków z rodem założycielskim Szrodów.

Bez względu na pochodzenie nazwy, miasteczko przez wieki odgrywało ważną rolę na mapie regionu. Już w średniowieczu było znaczącym ośrodkiem handlowym, później zaś - w okresie zaborów - stało się centrum polskości. Po odzyskaniu niepodległości Środa Magdalena na nowo zaczęła odżywać.

Obecnie, choć niewielkie, miasto może pochwalić się ciekawą historią i tożsamością. Nic więc dziwnego, że przyciąga rzesze turystów i pasjonatów przeszłości!

Najważniejsze fakty z historii

 • Pierwsza historyczna wzmianka o mieście pochodzi z 1298 r.
 • W XVII w. Szroda Magdalena była ważnym ośrodkiem kalwinizmu.
 • W XIX w. miasto utraciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero w 2005 r.
 • Na przestrzeni wieków miastem władali m.in.: ród Szrodów, biskup kujawski oraz władze carskie.

Czytaj więcej: Odkryj Największy Zbiór Kody i Komend do Gry Wiedźmin 3

Niezwykłe miejsca i zabytki Środy Magdaleny

Spacerując ulicami Środy Magdaleny, nie sposób nie zachwycić się licznymi zabytkami, świadczącymi o bogatej przeszłości miasta. Najcenniejsze obiekty historyczne i architektoniczne objęte zostały ochroną konserwatorską i wpisane do rejestru zabytków.

Wśród najważniejszych z nich wymienić należy:

- gotycki kościół farny z XIV w. - poklasztorne zabudowania bernardynów z XVII w.
- pozostałości murów miejskich z basztą z XV w. - drewniane domy i kamieniczki w rynku z XVIII-XIX w.
- neobarokowy ratusz z początku XX w. - secesyjna willa Braci Szrodów z 1910 r.

Każdy z wymienionych obiektów to prawdziwe perełki, z których emanuje niepowtarzalny klimat minionych czasów. Zwiedzanie zabytkowej Środy Magdaleny to prawdziwa podróż w czasie!

Legendy i opowieści związane ze Środą Magdaleną

Środa Magdalena - Odkrywaj niezwykłe historie

Oprócz niezwykłych zabytków i ciekawej historii, Środę Magdalenę wyróżniają barwne legendy i podania ludowe. Niektóre z nich znane są w regionie od setek lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczy początków miasta i jego założycielki – tajemniczej świętej Magdaleny. Wedle legendy, w średniowieczu w okolicach dzisiejszej Środy wędrowała Maria Magdalena, niosąc ze sobą relikwie Chrystusa. W pewnym momencie grzesznica miała obmyć stopy w miejscowym strumieniu, dając początek osadzie.

Inna barwna historia związana jest z początkami rodu Szrodów, który przez wieki rządził miastem. Założyciel rodu miał być nieślubnym synem księcia mazowieckiego i pięknej chłopki. Na pamiątkę tych wydarzeń herb Szrodów przedstawia pół księcia, pół wieśniaczki.

Te i wiele innych podań sprawiają, że zwiedzanie Środy Magdaleny staje się jeszcze bardziej fascynującą podróżą w czasie.

Szlak turystyczny śladami Środy Magdaleny

Osoby pragnące dogłębnie poznać historię i zabytki Środy Magdaleny koniecznie powinny wybrać się na pieszy Szlak Magdaleński. Jest to specjalnie wytyczona trasa turystyczna, wiodąca przez najważniejsze miejsca związane z dziejami miasta.

Podążając oznakowanym szlakiem, zwiedzimy m.in.:

 • Pozostałości gotyckich murów miejskich z basztą Tkaczy
 • Legendarny strumień św. Magdaleny przy klasztorze Bernardynów
 • Kamieniczki w Rynku, dawną siedzibę rodu Szrodów
 • Wieżę ciśnień – dawną basztę zamkową książąt mazowieckich

Przechodząc przez kolejne punkty szlaku, jak przez rozdziały pasjonującej książki historycznej, poznajemy dzieje i tajemnice Środy Magdaleny. Gorąco polecamy!

Środa Magdalena na przestrzeni wieków

Historia Środy Magdaleny na przestrzeni minionych stuleci obfitowała w liczne wzloty i upadki. Od średniowiecznej świetności, poprzez utratę znaczenia w dobie zaborów, aż po powolny renesans w czasach współczesnych – losy miasteczka układały się bardzo różnie.

Dziś Środa Magdalena, choć skromna i prowincjonalna, przeżywa swój rozkwit jako miejsce atrakcyjne turystycznie. Nie brakuje tu klimatycznych kawiarenek, hotelików i coraz więcej osób odwiedza to niegdyś zapomniane miasteczko. Być może znów – jak przed wiekami – stanie się ono ważnym punktem na mapie Polski?

Podsumowanie

Środa Magdalena to niezwykle urokliwe miasteczko, które mimo niewielkich rozmiarów ma bardzo bogatą i długą historię. Spacerując malowniczymi uliczkami, co krok natrafiamy tu na ślady odległej przeszłości w postaci zabytkowych kamienic, kościołów, czy dawnych murów miejskich.

Dodatkowym magnesem przyciągającym turystów są fascynujące legendy i podania, które do dziś krążą wokół założenia Środy Magdaleny i jej legendarnej patronki. Miasteczko może też poszczycić się ciekawą szlakiem turystycznym, poprowadzonym śladami najważniejszych historycznych miejsc i wydarzeń.

Przez wieki historia Środy Magdaleny obfitowała w wzloty i upadki. Obecnie, mimo prowincjonalnego charakteru, miasteczko powoli odżywa jako atrakcja turystyczna i może znowu, tak jak dawniej, odgrywać coraz większą rolę na mapie regionu.

Podsumowując, Środa Magdalena to prawdziwa perła dla miłośników zabytków i historii. Zapraszamy do odkrywania uroków i tajemnic tego wyjątkowego miejsca!

Najczęstsze pytania

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy miasta. Najbardziej prawdopodobne jest jej powiązanie z legendą o świętej Magdalenie, która w średniowieczu miała wędrować przez te tereny. Inna hipoteza wiąże nazwę z założycielskim rodem Szrodów, który władał miastem.

W Środzie Magdalenie koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe kamieniczki w Rynku, gotycki kościół farny, pozostałości dawnych murów miejskich oraz domek Szrodów. Ciekawym pomysłem jest też przejście szlaku turystycznego śladami historii miasta.

W ostatnich latach w mieście powstało sporo urokliwych kafejek i restauracji serwujących dania kuchni regionalnej. Szczególnie polecamy spróbować zupy magdaleńskiej oraz pierogów po szrodzku.

W Środzie jest kilka przytulnych hotelików i pensjonatów, m.in. Dworek Magdaleny oraz Karczma Szrodów. Warto też sprawdzić ofertę lokalnych gospodarstw agroturystycznych.

Miasteczko leży z dala od głównych szlaków, ale łatwo dojechać tu samochodem lub autobusem PKS. Ze stolicy kursują też busy i prywatne mikrobusy. Na miejscu najlepiej poruszać się pieszo lub rowerem.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Nowości Prime Video premiery na Amazon Prime
 2. Czy Alan Wake 2 wprowadzi Nową Grę+ już w tym miesiącu?
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły