News

Tajemnica braci Grimm w Poznaniu odkryta? Autorki zdradziły wszystko!

Radosław Szewczyk1 września 20244 min
Tajemnica braci Grimm w Poznaniu odkryta? Autorki zdradziły wszystko!

To była literatura prawdziwie tajna! Prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka odkryły w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 27 woluminów pochodzących z prywatnej biblioteki braci Grimm, których los od zakończenia II wojny światowej pozostawał nieznany. Okazuje się, że w murach uczelni znajdowały się nie tylko znane wcześniej 6, ale aż 33 książki ze słynnego księgozbioru.

8 tysięcy woluminów po braciach Grimmach w Poznaniu

Świat literatury zna niejedną tajemnicę, ale historia, którą dzisiaj wam opowiem, przejdzie do annałów. Wyobraźcie sobie – przez lata tuż pod nosem poznańskich naukowców znajdował się prawdziwy skarb, a mianowicie imponująca kolekcja książek należących do słynnych braci Grimm! Tak, tych samych bajkopisarzy, których dzieła bawiły i uczyły pokolenia czytelników na całym świecie.

Jak się okazało, w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu od zakończenia II wojny światowej przechowywano aż 8 tysięcy woluminów z prywatnego księgozbioru Wilhelma i Jakuba Grimmów. To prawdziwe literackie odkrycie, które rzuca nowe światło na życie i twórczość tych wybitnych pisarzy.

Lwia część tej kolekcji znajduje się co prawda w Berlinie, ale część trafiła do Poznania już pod koniec XIX wieku w ramach promowania niemieckiej kultury na wschodnich rubieżach ówczesnych Prus. Kolejne woluminy dołączyły po II wojnie światowej, gdy zabezpieczano porzucone księgozbiory.

  • 8 tysięcy woluminów po braciach Grimmach w Poznaniu
  • Część trafiła tu pod koniec XIX wieku, część po II wojnie światowej
  • Prawdziwe literackie odkrycie!

Naukowczynie odkryły 27 zaginionych książek Grimmów

O tym, że w Poznaniu znajdują się książki należące do Grimmów, wiadomo było od 2002 roku. Wtedy to w oficjalnym katalogu odnaleziono informację o 6 woluminach z ich prywatnej kolekcji. Ale to było dopiero preludium do prawdziwego odkrycia, które miało nadejść ponad 20 lat później!

W 2023 roku prof. Eliza Pieciul-Karmińska, badaczka twórczości Grimmów, oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, kustosz biblioteki, postanowiły dokładniej prześwietlić zbiory. Ich poszukiwania trwały niemal pół roku i okazały się strzałem w dziesiątkę! Efekt? Odnalezienie kolejnych 27 woluminów pochodzących z prywatnej biblioteki słynnej pary pisarzy.

To niezwykłe literackie odkrycie pozwoli zapełnić istotną lukę w księgozbiorze Grimmowskim. Autorki tego znaleziska podkreślają, że książki mogą znacząco przyczynić się do rozwoju współczesnych badań nad twórczością bajkopisarzy. Kto wie, jakie sekrety i ciekawostki skrywają te cenne woluminy!

Notatki Grimmów - nieoceniona wartość dla badań

Zdjęcie Tajemnica braci Grimm w Poznaniu odkryta? Autorki zdradziły wszystko!

Być może największą wartością odkrytych książek są... marginalia, czyli notatki wykonane przez samych Jakuba i Wilhelma! Na stronicach woluminów bracia Grimm zaznaczali interesujące ich motywy, postacie i miejsca. To prawdziwy skarb dla badaczy ich twórczości!

"Notatki te mają ogromną wartość dla naszych badań. Mogą dać wgląd w metodę pracy Grimmów oraz dobór motywów w ich dziełach" - podkreśla prof. Pieciul-Karmińska. By zagłębić się w tajniki tych zapisków, konieczne będzie rozpoczęcie międzynarodowej współpracy polsko-niemieckich naukowców.

Nie dziwi więc fakt, że informacją o poznańskim odkryciu już zainteresowali się niemieccy badacze z Uniwersytetu w Kassel. W planach jest nawet zdigitalizowanie wszystkich książek ze zbiorów BU pochodzących z biblioteki Grimmów! To z pewnością otworzy zupełnie nowy rozdział w badaniach nad klasykami literatury dziecięcej.

  • Książki zawierają notatki Grimmów na marginesach
  • Bezcenne dla badaczy twórczości bajkopisarzy
  • Międzynarodowa współpraca polsko-niemiecka w planach

Podsumowanie

Historia odkrycia poznańskich książek Grimmów to dowód, że warto dzielić się wiedzą i pasją. Tylko dzięki wytężonej pracy autorek tego znaleziska mogliśmy poznać prawdziwą literacką ciekawostkę na miarę światową. Teraz czekamy na kolejne odkrycia w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - kto wie, jakie skarby jeszcze skrywają jej zasoby!

Najczęstsze pytania

Pod koniec XIX wieku część księgozbioru została przesłana do Poznania w ramach promowania niemieckiej kultury na wschodzie. Kolejne woluminy trafiły tutaj po II wojnie światowej, gdy zabezpieczano porzucone zbiory.

Badania proweniencyjne, czyli ustalanie pochodzenia książek, to żmudny proces wymagający specjalistycznej wiedzy. Przeszukiwanie starych inwentarzy i milionów woluminów w magazynach to praca na dziesiątki lat. Dopiero połączenie wysiłków badaczki Grimmów i bibliotekarzy umożliwiło sukces.

Najcenniejsze są notatki wykonane przez samych Jakuba i Wilhelma Grimmów na marginesach starodruków. Bracia zaznaczali interesujące ich motywy, postacie i miejsca, co daje wgląd w ich metodę pracy i dobór tematów.

Kluczowe będzie nawiązanie międzynarodowej współpracy polsko-niemieckiej, by wspólnie opracować i opisać notatki Grimmów. Planowana jest także digitalizacja wszystkich odnalezionych woluminów dla ułatwienia dostępu badaczom.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wśród milionów księgozbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, w tym z XIX wieku, czekają na odkrycie kolejne egzemplarze pochodzące z prywatnej biblioteki słynnych bajkopisarzy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Bóstwa i kusiciele w Skyrim - kompletny poradnik dla początkujących graczy
  2. Kurs Bitcoin wystrzelił po fałszywym tweecie - szokujący wzrost!
  3. Katarzyna Michalak - autorka bestsellerowych serii
  4. Czy gra Książę i tchórz powraca? Fani nie mogą uwierzyć plotkom
  5. Gry planszowe Alexander - jakie wybrać, poznaj nasz ranking 10 najlepszych gier od Aleksandra 2023
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Bezpieczeństwo w grach online: co warto wiedzieć
NewsBezpieczeństwo w grach online: co warto wiedzieć

Według ekspertów świat gier będzie jednym z najbardziej ryzykownych i niebezpiecznych dla graczy w najbliższych latach. Wynika to z faktu, że wielu cyberprzestępców poszukuje poufnych danych graczy, aby wykorzystać je w sposób wyrządzający im szkodę.

Najnowsze gry dodane do Game Pass w Microsoft
NewsNajnowsze gry dodane do Game Pass w Microsoft

Sprawdź nowe gry Game Pass w styczniowej aktualizacji! Od Assassin's Creed Valhalla po Persona 3 Reload - odkryj wszystkie premiery i nadchodzące tytuły w Xbox Game Pass. Poznaj pełną listę gier 2024!

Coridden: stary erpeg już ufundowany
NewsCoridden: stary erpeg już ufundowany

Odkryj Coridden gra RPG - nową produkcję łączącą oldschoolowy klimat z innowacyjnymi mechanikami. Projekt osiągnął sukces na Kickstarterze w tydzień! Sprawdź, co czeka na fanów klasycznych gier RPG.