To była literatura prawdziwie tajna! Prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka odkryły w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu 27 woluminów pochodzących z prywatnej biblioteki braci Grimm, których los od zakończenia II wojny światowej pozostawał nieznany. Okazuje się, że w murach uczelni znajdowały się nie tylko znane wcześniej 6, ale aż 33 książki ze słynnego księgozbioru.
8 tysięcy woluminów po braciach Grimmach w Poznaniu
Świat literatury zna niejedną tajemnicę, ale historia, którą dzisiaj wam opowiem, przejdzie do annałów. Wyobraźcie sobie – przez lata tuż pod nosem poznańskich naukowców znajdował się prawdziwy skarb, a mianowicie imponująca kolekcja książek należących do słynnych braci Grimm! Tak, tych samych bajkopisarzy, których dzieła bawiły i uczyły pokolenia czytelników na całym świecie.
Jak się okazało, w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu od zakończenia II wojny światowej przechowywano aż 8 tysięcy woluminów z prywatnego księgozbioru Wilhelma i Jakuba Grimmów. To prawdziwe literackie odkrycie, które rzuca nowe światło na życie i twórczość tych wybitnych pisarzy.
Lwia część tej kolekcji znajduje się co prawda w Berlinie, ale część trafiła do Poznania już pod koniec XIX wieku w ramach promowania niemieckiej kultury na wschodnich rubieżach ówczesnych Prus. Kolejne woluminy dołączyły po II wojnie światowej, gdy zabezpieczano porzucone księgozbiory.
- 8 tysięcy woluminów po braciach Grimmach w Poznaniu
- Część trafiła tu pod koniec XIX wieku, część po II wojnie światowej
- Prawdziwe literackie odkrycie!
Naukowczynie odkryły 27 zaginionych książek Grimmów
O tym, że w Poznaniu znajdują się książki należące do Grimmów, wiadomo było od 2002 roku. Wtedy to w oficjalnym katalogu odnaleziono informację o 6 woluminach z ich prywatnej kolekcji. Ale to było dopiero preludium do prawdziwego odkrycia, które miało nadejść ponad 20 lat później!
W 2023 roku prof. Eliza Pieciul-Karmińska, badaczka twórczości Grimmów, oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, kustosz biblioteki, postanowiły dokładniej prześwietlić zbiory. Ich poszukiwania trwały niemal pół roku i okazały się strzałem w dziesiątkę! Efekt? Odnalezienie kolejnych 27 woluminów pochodzących z prywatnej biblioteki słynnej pary pisarzy.
To niezwykłe literackie odkrycie pozwoli zapełnić istotną lukę w księgozbiorze Grimmowskim. Autorki tego znaleziska podkreślają, że książki mogą znacząco przyczynić się do rozwoju współczesnych badań nad twórczością bajkopisarzy. Kto wie, jakie sekrety i ciekawostki skrywają te cenne woluminy!
Notatki Grimmów - nieoceniona wartość dla badań
Być może największą wartością odkrytych książek są... marginalia, czyli notatki wykonane przez samych Jakuba i Wilhelma! Na stronicach woluminów bracia Grimm zaznaczali interesujące ich motywy, postacie i miejsca. To prawdziwy skarb dla badaczy ich twórczości!
"Notatki te mają ogromną wartość dla naszych badań. Mogą dać wgląd w metodę pracy Grimmów oraz dobór motywów w ich dziełach" - podkreśla prof. Pieciul-Karmińska. By zagłębić się w tajniki tych zapisków, konieczne będzie rozpoczęcie międzynarodowej współpracy polsko-niemieckich naukowców.
Nie dziwi więc fakt, że informacją o poznańskim odkryciu już zainteresowali się niemieccy badacze z Uniwersytetu w Kassel. W planach jest nawet zdigitalizowanie wszystkich książek ze zbiorów BU pochodzących z biblioteki Grimmów! To z pewnością otworzy zupełnie nowy rozdział w badaniach nad klasykami literatury dziecięcej.
- Książki zawierają notatki Grimmów na marginesach
- Bezcenne dla badaczy twórczości bajkopisarzy
- Międzynarodowa współpraca polsko-niemiecka w planach
Podsumowanie
Historia odkrycia poznańskich książek Grimmów to dowód, że warto dzielić się wiedzą i pasją. Tylko dzięki wytężonej pracy autorek tego znaleziska mogliśmy poznać prawdziwą literacką ciekawostkę na miarę światową. Teraz czekamy na kolejne odkrycia w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - kto wie, jakie skarby jeszcze skrywają jej zasoby!