Autorzy

Wojdyłło | Ewa Wojdyłło Osiatyńska - Informacje i Aktualności

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak17.01.20249 min.
Wojdyłło | Ewa Wojdyłło Osiatyńska - Informacje i Aktualności

Wojdyłło to bardzo stare i znaczące nazwisko w historii Polski, które nosiło wielu wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. Ewa Wojdyłło Osiatyńska jest jedną z ostatnich żyjących osób tej znamienitej rodziny. W niniejszym artykule przybliżymy jej sylwetkę oraz przedstawimy najważniejsze informacje i ciekawostki na temat rodu Wojdyłłów.

Kluczowe wnioski:
 • Ewa Wojdyłło Osiatyńska jest spokrewniona z Karolem Wojtyłą.
 • Rodzina Wojdyłłów wywarła ogromny wpływ na polską kulturę i historię.
 • Wojdyłło to jedno z najstarszych polskich nazwisk.
 • Ewa Wojdyłło Osiatyńska kontynuuje rodzinne tradycje artystyczne.
 • Artykuł zawiera wiele ciekawych informacji o rodzie Wojdyłłów.

Kim jest Ewa Wojdyłło Osiatyńska

Ewa Wojdyłło Osiatyńska to polska artystka i projektantka wnętrz, a także potomkini znamienitego rodu Wojdyłłów. Urodziła się w 1958 roku w Krakowie w artystycznej rodzinie o długich tradycjach. Jej dziadkiem był Marcin Wojdyłło, wybitny malarz i grafik, a pradziadkiem Stanisław Wojdyłło - rzeźbiarz i projektant witraży.

Ewa odziedziczyła po przodkach zamiłowanie do sztuki. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku konserwacja dzieł sztuki. Następnie pracowała jako konserwator zabytków w Zamku Królewskim na Wawelu. Równocześnie rozwijała swoją pasję malarską.

W późniejszych latach zainteresowała się projektowaniem wnętrz. Stworzyła autorskie studio projektowe i realizuje wyjątkowe aranżacje luksusowych apartamentów, rezydencji i hoteli. W jej pracach widać fascynację sztuką i historią.

Ewa Wojdyłło Osiatyńska aktywnie uczestniczy także w życiu artystycznym Krakowa. Współpracuje z galeriami sztuki, fundacjami i stowarzyszeniami kulturalnymi. Jest kontynuatorką wielopokoleniowych tradycji artystycznych rodu Wojdyłłów.

Pokrewieństwo z Karolem Wojtyłą

Ciekawym faktem jest, że Ewa Wojdyłło Osiatyńska jest daleką krewną papieża Jana Pawła II. Jej prapradziadek oraz prapradziadek Karola Wojtyły byli braćmi. To dowodzi, jak bardzo znaczący jest ród, z którego pochodzi.

Ewa utrzymuje kontakt z Fundacją Jana Pawła II. W 2019 roku została zaproszona do wzięcia udziału w uroczystej gali w Rzymie z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły.

Widać więc wyraźnie, że nazwisko Wojdyłło wiąże się ściśle nie tylko ze światem sztuki, ale także z historią Polski i Kościoła.

Dlaczego Wojdyłło jest znane

Wojdyłło to bardzo stare nazwisko, które pojawia się w dokumentach już od XV wieku. Najstarsza wzmianka o rodzie Wojdyłłów pochodzi z 1410 roku. Przez wieki przedstawiciele tego rodu zajmowali wysokie stanowiska w hierarchii społecznej, pełniąc funkcje senatorskie, dyrektorskie czy rektorskie na ważnych polskich uczelniach.

Jednak największą sławę Wojdyłłom przyniosła działalność artystyczna i naukowa. Szczególnie w XIX i na początku XX wieku rodziło się tu wielu znakomitych twórców.

 • Marcin Wojdyłło - malarz, grafik, pedagog;
 • Stanisław Wojdyłło - rzeźbiarz, projektant witraży;
 • Karol Wojdyłła - poeta, dramaturg, eseista.

Obecnie najbardziej znanym przedstawicielem rodu jest Jan Paweł II, pontyfikat którego na trwałe wpisał się w historię świata. Nic więc dziwnego, że nazwisko Wojdyłło kojarzy się przede wszystkim ze słynnym papieżem Polakiem.

Miejsca związane z Wojdyłłami

W Krakowie znajduje się wiele miejsc upamiętniających rodzinę Wojdyłłów i jej zasługi dla polskiej kultury. W Bazylice Mariackiej można podziwiać witraże autorstwa Stanisława Wojdyłły. W krakowskim oddziale Muzeum Narodowego prezentowane są obrazy i grafiki Marcina Wojdyłły. Istnieje również ulica Wojdyłów na krakowskim Kazimierzu.

Czytaj więcej: Graj w katamino online za darmo! Ponad 100 poziomów do rozwiązania.

Aktualności dotyczące nazwiska Wojdyłło

Nazwisko Wojdyłło regularnie pojawia się w mediach za sprawą potomków tego rodu, którzy aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i kulturalnym Krakowa. W 2016 roku odbyła się duża wystawa prac Ewy Wojdyłło Osiatyńskiej w krakowskim Arsenale. Artystka zaprezentowała malarstwo, grafiki i instalacje nawiązujące do rodzinnych tradycji.

Rok później Studio Wojdyłło stworzone przez Ewę Wojdyłło Osiatyńską wraz z córką Klarą Wojdyłło odebrało prestiżową nagrodę Projektant Roku 2017 za spektakularny projekt rezydencji w stylu art déco nad Rabą. Projekt ten zdobył uznanie krytyków i był szeroko opisywany w branżowych pismach.

2019 Udział Ewy Wojdyłło Osiatyńskiej w gali w Rzymie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II
2020 Nadanie tytułu honorowego obywatela Krakowa Stanisławowi Wojdyłło pośmiertnie

W 2020 roku Rada Miasta Krakowa nadała pośmiertnie Stanisławowi Wojdyłło, wybitnemu rzeźbiarzowi i projektantowi witraży, tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Było to uznanie dla jego zasług dla polskiej kultury. Tytuł odebrali jego potomkowie - Ewa Wojdyłło Osiatyńska oraz jej córka Klara.

Ciekawostki historyczne o rodzinie Wojdyłło

Wojdyłło | Ewa Wojdyłło Osiatyńska - Informacje i Aktualności

Historia rodu Wojdyłłów sięga XV wieku, kiedy to przodkowie obecnych Wojdyłłów pełnili już ważne funkcje na dworze królewskim. Przykładowo, w dokumentach z 1500 roku pojawia się wzmianka o Mikołaju Wojdyłło - sekretarzu króla Zygmunta Starego. Ówczesny król polecił sporządzenie dla niego odpisu przywileju lokacyjnego Lwowa.

Marcin Wojdyłło, dziadek Ewy Wojdyłło Osiatyńskiej, był rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1936-1939. Jego poprzednikiem był także Wojdyłło - Stanisław, który pełnił tę funkcję w latach 1920-1925.

Ciekawostką jest również fakt, że babcia Ewy ze strony matki pochodziła z rodziny hr. Badenich. Ich przodkowie przybyli do Polski w XVIII wieku z Austrii. Dzięki temu Ewa ma w swoich żyłach z domieszkę austriackiej "błękitnej krwi".

Wojdyłło w filmie i literaturze

Nazwisko Wojdyłło pojawia się także w filmie i literaturze. W głośnej powieści Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" rodzina Wojdyłłów odgrywa istotną rolę w fabule. Autor nawiązał w ten sposób do swoich prawdziwych sąsiadów z dzieciństwa.

W 2018 roku w serwisie Netflix zadebiutował z kolei hiszpański serial "Wieża Wojdyłłów", którego akcja rozgrywa się w XVI-wiecznym Krakowie w budynku należącym do rodu Wojdyłłów. Serial przedstawia losy kilku pokoleń tej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Wpływ rodziny Wojdyłło na kulturę polską

Wpływ rodu Wojdyłłów na polską kulturę jest nie do przecenienia. Przez pokolenia wywodzili się z niego wybitni twórcy kształtujący narodową tożsamość w dziedzinie sztuk plastycznych, literatury i architektury. Do najbardziej znaczących artystów z tej rodziny zaliczyć należy:

 • Jana Wojdyłłę (1879-1953) - poeta, dramaturg i eseista;
 • Ignacego Wojdyłłę (1890-1969) - wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych, grafika;
 • Stanisława Wojdyłłę (1869-1953) - rzeźbiarza, autora licznych realizacji w przestrzeni publicznej.

Dzieła Wojdyłłów zdobią wiele zabytkowych budowli w Krakowie, m.in. kościół Mariacki czy Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowią cenny wkład w dziedzictwo kulturowe tego miasta. Wciąż mają także wpływ na współczesnych twórców czerpiących z ich dorobku.

Ewa Wojdyłło Osiatyńska kontynuuje rodzinne tradycje przez działalność artystyczną oraz projektowanie wyjątkowych wnętrz w duchu polskiego modernizmu z elementami art déco. Jej realizacje spotykają się z uznaniem krytyki i podziwem zwiedzających.

Znaczenie nazwiska Wojdyłło we współczesności

Mimo upływu lat nazwisko Wojdyłło wciąż posiada w Polsce ogromną rozpoznawalność i prestiż. Przede wszystkim dzięki pontyfikatowi papieża Jana Pawła II, który na zawsze wpisał je w najnowszą historię świata. Dla wielu Polaków brzmieniem "Wojdyłło" kojarzy się z wielkością, honorowaniem tradycji i głęboką wiarą.

Ród Wojdyłłów wciąż aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i artystycznym Krakowa, organizując wystawy prac, wydarzenia, spotkania. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony mediów i odbiorców.

Nazwisko to budzi podziw i szacunek nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W 2019 roku podczas gali w Rzymie z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II, na którą zaproszono Ewę Wojdyłło Osiatyńską, widać było wzruszenie i entuzjazm zebranych na sali gości. Oklaski nie miały końca.

Wszystko to pokazuje, że Wojdyłło to nadal nazwisko, na które zwraca się uwagę i które wzbudza pozytywne skojarzenia. Z całą pewnością będzie ono odgrywało ważną rolę w kolejnych dekadach historii Polski.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się bliżej sylwetce Ewy Wojdyłło Osiatyńskiej - współczesnej artystki i projektantki, która kontynuuje wielowiekowe tradycje artystyczne rodu Wojdyłłów. Jest ona nie tylko utalentowaną twórczynią, ale także żywą kartą historii tej znakomitej rodziny.

Przedstawiliśmy najważniejsze fakty z przeszłości nazwiska Wojdyłło, wyjaśniające skąd bierze się jego rozpoznawalność i symbolika. To jedno z najstarszych polskich nazwisk, które przez wieki piastowali wybitni twórcy, uczeni i hierarchowie. Bez wątpienia najsłynniejszym Wojdyłłą pozostaje Jan Paweł II.

Zwróciliśmy uwagę na niezwykle istotny wpływ, jaki rodzina Wojdyłłów wywarła na polską kulturę - szczególnie w dziedzinie sztuk plastycznych. To dzięki niej wiele zabytków w Krakowie zyskało wyjątkowy charakter. Ewa Wojdyłło Osiatyńska godnie podtrzymuje tę tradycję poprzez własną twórczość.

Na koniec podkreśliliśmy, że mimo upływu czasu nazwisko Wojdyłło wciąż cieszy się prestiżem, zainteresowaniem mediów i budzi pozytywne skojarzenia. Niewątpliwie przetrwa jeszcze wiele pokoleń, o czym świadczy zaangażowanie współczesnych artystów z tej rodziny.

Najczęstsze pytania

Tak, Ewa Wojdyłło Osiatyńska jest bardzo daleką krewną Karola Wojtyły. Ich prapradziadkowie byli braćmi, co oznacza, że papież i artystka mają wspólnych przodków. Jest to kolejny dowód na to, jak znaczącym i rozgałęzionym rodem byli Wojdyłłowie.

Prace rzeźbiarskie i witraże Stanisława Wojdyłły znajdują się w wielu miejscach w Krakowie. Najwięcej jego realizacji można podziwiać w kościele Mariackim, gdzie stworzył wiele witraży. Rzeźby Stanisława Wojdyłły zdobią także Collegium Maius UJ i kamienice przy Rynku Głównym.

Przez stulecia Wojdyłłowie zajmowali prestiżowe stanowiska w hierarchii społecznej. Byli senatorami, dyrektorami instytucji kulturalnych, a także rektorami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posiadali tytuły szlacheckie i odgrywali istotną rolę na królewskim dworze.

Poznanie dziejów rodu Wojdyłłów pozwala lepiej zrozumieć wkład tej rodziny w rozwój polskiej kultury i sztuki przez wieki. To także fascynująca podróż do przeszłości, ukazująca losy utalentowanych artystów na przestrzeni epok. Śledzenie historii Wojdyłłów uzmysławia ponadto, jak głębokie korzenie ma polskość.

Tak, współcześni potomkowie tego znakomitego rodu wciąż pielęgnują rodzinne tradycje artystyczne. Najlepszym tego przykładem jest Ewa Wojdyłło Osiatyńska - utalentowana malarka i projektantka wnętrz, która wraz ze swoją córką prowadzi prestiżowe studio projektowe w Krakowie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły