Technologia

Zaskakujące wrażenia po testach ASUS ROG Zephyrus Duo 16 - Technologiczna perełka

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk19 grudnia 20237 min
Zaskakujące wrażenia po testach ASUS ROG Zephyrus Duo 16 - Technologiczna perełka

Co zrobić z zasilacza od komputera, który już nam nie potrzebny? Warto go zatrzymać! Jak pokazuje przykład testowanego laptopa ASUS ROG Zephyrus Duo 16, to właśnie mocny zasilacz pozwala wykrzesać z komputera pełnię mocy. W moim teście sprawdziłem, jakie wrażenie zrobił na mnie ten nietuzinkowy, wyposażony w dwa ekrany laptop dla graczy i twórców treści. Jak się okazało - bardzo pozytywne!

Kluczowe wnioski:

  • Niesamowita moc obliczeniowa dzięki połączeniu 16-rdzeniowego procesora AMD i karty RTX 4090.
  • Dwa ekrany znacznie ułatwiają pracę, ale czasem trzeba mierzyć się z dziwnymi bugami.
  • Z podłączonym mocnym zasilaczem laptop pozwala płynnie grać nawet w najnowsze, wymagające gry.
  • Na samej baterii też da się pograć, ale tylko przez około 40 minut.
  • Oprogramowanie Armoury Crate bardzo ułatwia optymalizację ustawień pod kątem gier lub pracy.

Czy 25 tysięcy złotych to uzasadniona cena za laptopa gamingowego?

Rynek laptopów gamingowych dynamicznie się rozwija i co roku pojawiają się coraz mocniejsze konstrukcje. Jednak czy warto wydawać na nie aż 25 tysięcy złotych? Sprawdźmy na przykładzie testowanego ASUS ROG Zephyrus Duo 16.

Z pewnością pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę w tak drogim laptopie, będzie jego wydajność. A tych "cyferek" Zephyrusowi nie brakuje - otrzymujemy tutaj 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX oraz kartę graficzną Nvidia RTX 4090. Do tego aż 64 GB pamięci RAM i 4 TB przestrzeni dyskowej. Te podzespoły zdecydowanie potrafią zadowolić wymagających graczy oraz twórców treści.

Jednak oprócz mocy liczą się także inne aspekty. Przy takiej cenie można oczekiwać wyjątkowo starannego wykonania i estetyki na najwyższym poziomie. Tutaj również Zephyrus Duo 16 nie zawodzi. Piękna, metalowa obudowa, dopracowane w najmniejszych szczegółach wnętrze z podwójnym ekranem - prezentuje się futurystycznie.

Bogate wyposażenie uzasadnia wysoką cenę

Oprócz samego laptopa w zestawie dostajemy też ogromny zasilacz 330 W, dodatkową ładowarkę 100 W przez USB-C, gumową podkładkę pod nadgarstki oraz poręczny plecak mieszczący cały ten sprzęt. To miłe dodatki podnoszące komfort użytkowania komputera. Zephyrus Duo 16 oferuje również bardzo szeroki wybór portów, dzięki czemu podłączymy do niego wszystkie potrzebne akcesoria.

Kolejnym atutem jest system audio z Dolby Atmos - 6 głośników w tym 2 niskotonowe naprawdę potrafią zagrać. Do tego mamy tutaj 2 ekrany: główny 16-calowy miniLED 240 Hz oraz dodatkowy 14-calowy IPS. Ten drugi panel może być bardzo przydatny podczas pracy, choć w grach raczej nie wykorzystamy jego potencjału.

Podsumowując, choć 25 tysięcy złotych to z pewnością bardzo wysoka cena, ale ASUS ROG Zephyrus Duo 16 oferuje wyposażenie i możliwości uzasadniające taką kwotę. Jeśli szukamy topowego sprzętu do grania oraz pracy - ten model wydaje się bardzo kuszącą propozycją.

Jaka jest wydajność 16-rdzeniowego procesora AMD Ryzen 9 wraz z kartą RTX 4090 w laptopie?

Sercem testowanego Zephyrusa jest 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX wspierany przez układ graficzny Nvidia RTX 4090. Jak te mocne podzespoły radzą sobie w praktyce?

Przy podłączonym zasilaczu 330 W w trybie Turbo laptop osiąga znakomitą wydajność zarówno w najnowszych grach AAA, jak i programach do obróbki wideo czy projektowania 3D. W takich tytułach jak Halo Infinite czy Counter Strike 2 możemy liczyć na płynność na poziomie 150-220 FPS przy maksymalnych ustawieniach graficznych i włączonym Ray Tracingu. Również wymagający Cyberpunk 2077 działa bardzo płynnie.

Co ważne, nawet na samym zasilaniu bateryjnym w trybie Wydajność komputer radzi sobie całkiem nieźle. W strzelankach uzyskamy wówczas 70-110 FPS, a w CP 2077 stabilne 30 klatek na sekundę. Są to naprawdę dobre rezultaty, choć oczywiście pełnię możliwości zobaczymy tylko przy podpiętym zasilaczu.

Konfiguracja RAID 0 zapewnia błyskawiczny dostęp do danych

Co ciekawe, zamiast pojedynczego dysku o pojemności 4 TB, Zephyrus został wyposażony w 2 dyski M.2 2 TB połączone w macierz RAID 0. Rozwiązanie to zapewnia znakomitą wydajność - podczas testów kopiowania dużych plików uzyskiwaliśmy prędkości rzędu 1,3-1,5 GB/s. To lepszy wynik niż w przypadku szybkich zewnętrznych dysków SSD.

Podsumowując, zastosowana w Zephyrusie Duo konfiguracja AMD Ryzen 9 + RTX 4090 + RAID 0 stanowi istną bestię wydajności, która poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Zdecydowanie uzasadnia ona wysoką cenę tego laptopa.

Czytaj więcej: Manga - co to jest i dlaczego warto zacząć czytać te komiksy z Japonii?

Jak spisuje się wyświetlacz miniLED 16-calowego laptopa ASUS ROG Zephyrus Duo 16 w grach i do pracy?

Kluczowym elementem każdego laptopa, zwłaszcza gamingowego, jest matryca. W przypadku Zephyrusa mamy do czynienia z 16-calowym wyświetlaczem miniLED odświeżanym w 240 Hz z czasem reakcji na poziomie 3 ms i jasnością 1100 nitów. Jak sprawdza się on w praktyce?

Podczas gier panel ten zachwyca fenomenalną płynnością obrazu, świetnym odwzorowaniem kolorów i kontrastu. Nawet w najszybszych scenach akcji obraz pozostaje ostry, a dzięki AMD FreeSync Premium Pro nie doświadczymy też efektu tearingu czy stutteringu. Matryca świetnie radzi też sobie z HDR oraz zaawansowanymi efektami graficznymi pokroju ray tracingu.

Gorzej sytuacja wygląda przy typowej pracy biurowej czy przeglądaniu Internetu. Standardowe ustawienie podświetlenia powoduje irytującą poświatę wokół jasnych elementów na ciemnym tle. Aby temu zaradzić, należy w opcjach wybrać tryb jednej strefy iluminacji miniLED. Wówczas ww. problem znika, ale tracimy trochę kontrastu obrazu.

Dodatkowy ekran IPS ułatwia pracę

Co ciekawe, oprócz głównego panela miniLED, Zephyrus oferuje też dodatkowy 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości 3840 x 1100 px, umieszczony nad klawiaturą. Możemy wyświetlać na nim dowolne treści, co znacząco ułatwia pracę. Nie jestem jednak przekonany do jego zastosowania w grach - raczej rozprasza uwagę niż pomaga.

Podsumowując, mainowy wyświetlacz miniLED to prawdziwa bestia do gier, ale w codziennym użytkowaniu lepiej korzystać z trybu jednej strefy iluminacji.

Zalety matrycy miniLED Wady matrycy miniLED
- rewelacyjna płynność (240 Hz) - irytująca poświata w trybie domyślnym
- świetna reprodukcja kolorów i kontrast - niestabilne 60 Hz przy HDR
- obsługa AMD FreeSync Premium Pro - dolne ramki ekranu mogłyby być cieńsze

Ile czasu można pograć na baterii w najnowsze gry na laptopie ASUS ROG Zephyrus Duo 16?

Zaskakujące wrażenia po testach ASUS ROG Zephyrus Duo 16 - Technologiczna perełka

Mocna specyfikacja Zephyrusa oznacza także spory pobór energii. Jak wypada czas pracy tego laptopa na samym akumulatorze? Czy w ogóle da się na nim grać bez podpiętego zasilacza?

Okazuje się, że wbudowana bateria 90 Wh pozwala na około 40 minut zabawy w najnowsze, wymagające gry pokroju Cyberpunk 2077 czy Dead Space Remake. Uzyskamy w nich w takim przypadku 30-35 FPS na ustawieniach wydajność. Gry e-sportowe działają nieco dłużej, bo nawet 70 minut. Są to całkiem niezłe rezultaty jak na tak mocną konfigurację.

Co ciekawe, korzystanie z 100W ładowarki USB-C nie tylko nie przedłuża czasu grania, ale nawet go skraca względem trybu na samym akumulatorze. Dlatego aby cieszyć się pełnią możliwości Zephyrusa, konieczne jest podpięcie dedykowanego, dużego zasilacza. W końcu mamy tu do czynienia z prawdziwą bestią wydajności!

Nawet 40 minut rozgrywki w najnowsze tytuły AAA na baterii w tak wydajnym laptopie to naprawdę niezły wynik. Tylko czy potrzebujemy aż takiej mocy w podróży?

Jak działają najnowsze gry z ray tracingiem na laptopie ASUS ROG Zephyrus Duo 16 z kartą RTX 4090?

Jedną z największych zalet układów graficznych Nvidii z serii RTX jest obsługa zaawansowanych technik graficznych, takich jak ray tracing czy DLSS. Jak radzi sobie z nimi mobilna karta RTX 4090 w połączeniu z procesorem AMD Ryzen 9 7945HX?

Okazuje się, że najnowsze tytuły AAA z włączonym śledzeniem promieni, jak choćby Cyberpunk 2077, Dead Space Remake czy A Plague Tale Requiem, działają płynnie nawet w rozdzielczości 2560 x 1600 px. Przy DLSS w trybie Jakość osiągamy stabilne 60 klatek w sekundę. Bez upscalingu jest nieco gorzej, ale nadal bardzo dobrze - ok 35-50 FPS w zależności od produkcji.

Co istotne, ray tracing nie stanowi problemu nawet na zasilaniu bateryjnym. W trybie Wydajność uzyskamy wówczas wprawdzie "tylko" 28-35 FPS, ale wciąż pozwala to na komfortową rozgrywkę. RTX 4090 potwierdza zatem, że mobilne GPU z tej serii to obecnie najlepsze układy do obsługi zaawansowanego śledzenia promieni.

Technologia RAID 0 zapewnia szybki dostęp do danych

Co jeszcze warto dodać - szybki dysk również ma spory wpływ na wydajność gier wykorzystujących ray tracing. Tutaj mamy konfigurację RAID 0 dwóch dysków M.2, co zapewnia błyskawiczny odczyt danych, a przez to bardzo krótkie czasy ładowania. Do tego mamy 64 GB RAM, zatem i z tymi elementami jest wszystko w porządku.

Podsumowując - zestaw AMD Ryzen 9 + RTX 4090 to demoniczna wydajność, która pozwala w pełni wykorzystać potencjał najnowszych technik graficznych. Ray tracing stanowi dla Zephyrusa zaledwie rozgrzewkę.

Czy warto kupić laptopa z 2 dyskami SSD połączonymi w RAID 0 zamiast pojedynczego dysku o dużej pojemności?

Większość gamingowych laptopów korzysta z szybkich dysków SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB. Tymczasem Zephyrus został wyposażony w 2 dyski M.2 2 TB połączone w macierz RAID 0. Jakie daje to korzyści?

Przede wszystkim, konfiguracja RAID 0 zapewnia znacznie wyższą wydajność niż pojedyncze SSD - w testach kopiowania dużych plików osiągali

Najczęstsze pytania

Oto proponowane Najczęściej Zadawane Pytania dotyczące laptopa ASUS ROG Zephyrus Duo 16:

Tak, dzięki wydajnym podzespołom, takim jak 16-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX oraz karta graficzna RTX 4090, Zephyrus Duo 16 radzi sobie ze wszystkimi najnowszymi tytułami. Osiąga płynność ponad 60 klatek na sekundę nawet w tak wymagających grach jak Cyberpunk 2077 czy Dead Space Remake.

Przy maksymalnym obciążeniu podzespołów bateria 90 Wh pozwala na około 40 minut grania. Niestety pełna moc wymaga podpięcia zasilacza 330 W.

Konstrukcja z dwoma ekranami może początkowo wydawać się skomplikowana, jednak w praktyce to rozwiązanie oferuje sporo możliwości, np. przy streamowaniu gier. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednich ustawieniach podświetlenia.

Testowany wariant z procesorem AMD, 64 GB RAM i 4 TB dyskiem SSD to propozycja raczej dla bardzo wymagających użytkowników. Tania konfiguracja Zephyrusa Duo 16 z 8 GB RAM i 512 GB SSD w zupełności wystarczy większości graczy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
  2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najlepszy Telewizor 75 cali - Tajemnice Odkrycia Top 5 Modeli
TechnologiaNajlepszy Telewizor 75 cali - Tajemnice Odkrycia Top 5 Modeli

Oto propozycja meta description opartego na podanych wytycznych i słowach kluczowych: Duży ekran telewizora 75 cali zapewnia kinowe wrażenia podczas oglądania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor z ekranem 75 cali i jakie modele warto kupić. Przeczytaj recenzje top 5 telewizorów 75 cali.