Książki

Agatha Christie - "I nie było już nikogo" - thriller kryminalny

Autor Diana Mazur
Diana Mazur19.10.20236 min.
Agatha Christie - "I nie było już nikogo" - thriller kryminalny

"I nie było już nikogo" Agathy Christie to prawdziwa gratka dla miłośników kryminałów i powieści detektywistycznych. Ta wciągająca historia, pełna zagadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji, wciąż zachwyca czytelników na całym świecie. Jeśli poszukujesz intrygującej historii, która nie pozwoli Ci oderwać się od książki, "I nie było już nikogo" jest lekturą obowiązkową. Christie w mistrzowski sposób splata wątki, buduje napięcie i zaskakuje niespodziewanymi rozwiązaniami.

Kluczowe wnioski:
 • Agatha Christie, słynna królowa kryminału, stworzyła niezapomnianą powieść detektywistyczną "I nie było już nikogo".
 • Fabuła książki pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji i błyskotliwych zagadek, które wciągają czytelnika w wir intrygi.
 • Dzięki umiejętnemu budowaniu napięcia, Christie trzyma odbiorców w nieustannym zainteresowaniu aż do samego końca.
 • Powieść jest świetnym przykładem gatunku thriller kryminalny, w którym mistrzyni pióra prezentuje swój kunszt literacki.
 • Lektura "I nie było już nikogo" to gwarancja niezapomnianych wrażeń i wielu godzin intrygującej lektury dla każdego miłośnika powieści detektywistycznych.

"I nie było już nikogo" Agathy Christie - streszczenie powieści

"I nie było już nikogo" to klasyczna powieść kryminalna autorstwa słynnej Agathy Christie, mistrzyni gatunku. Fabuła tej wciągającej historii rozgrywa się na wyspie przybranej nazwy Nigger Island (obecnie Soldier Island). Dziesięcioro turystów przybywa tam na wakacje, jednak sen o relaksie zostaje brutalnie przerwany, gdy zaczynają ginąć kolejne osoby.

Pierwsza ofiara to sama gospodyni wyspy, pani Owens. Po jej śmierci na miejscu zdarzenia odkryta zostaje staroświecka dziecięca rymowanka, której finałowe wersy zapowiadają dalsze tragedie. I rzeczywiście, jeden po drugim giną kolejni goście tropikalni. Powieść doskonale oddaje narastające napięcie i przerażenie wśród pozostałych przy życiu postaci.

Trop za tropem prowadzi bohaterów i czytelników do zaskakującego finału, który stanowi kwintesencję genialnego zmysłu konstrukcyjnego Agathy Christie. "I nie było już nikogo" to prawdziwa gratka dla miłośników gatunku, prawdziwy majstersztyk literacki, który na stałe zapisał się w historii kryminałów.

Lektura powieści trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a rozwiązanie zagadki zbrodni stanowi mistrzostwo w kunszcie pisarskim autorki. Agatha Christie po raz kolejny udowodniła, że jest prawdziwą królową kryminałów.

Zbrodnia i dochodzenie w "I nie było już nikogo" - Christie

Wydarzenia w powieści "I nie było już nikogo" zapoczątkowują zbrodnię dokonaną na wyspie. Pierwszą ofiarą pada pani Owens, właścicielka pensjonatu, w którym zatrzymała się grupa turystów. Jej śmierć wydaje się początkowo wypadkiem - kobieta zostaje zastrzelona ze starej strzelby myśliwskiej znajdującej się w domu. Jednak odkrycie dziecięcej rymowanki wskazującej na kolejne ofiary rzuca nowe światło na sprawę.

Tym samym rozpoczyna się dochodzenie, które stoi pod znakiem zapytania ze względu na odosobnienie miejsca zdarzenia. Akcja śledcza prowadzona przez ofiary przeradza się w intrygującą grę kocim i mysim, w której każdy zostaje oskarżony, a żaden z gości nie jest w stanie zaufać drugiemu.

Intrygę potęguje fakt, że jedna po drugiej giną kolejne osoby, a wskazówki prowadzą donikąd. Napięcie sięga zenitu, gdy liczba podejrzanych kurczy się niemalże do zera. Rozwiązanie zagadki wymaga benedyktyńskiej pracy i bystrego umysłu, gdyż Christie w mistrzowski sposób splata wątki, by zmylić trop czytelników.

 • Kluczem do rozwikłania całej sprawy są dwie rzeczy: rymowanka oraz właściwa ocena zachowań i motywacji wszystkich bohaterów powieści.
 • Dopiero przy uważnej lekturze wychodzą na jaw powiązania, które finalnie prowadzą do rozwiązania zagadki kryminalnej.
 • Dochodzenie w tej książce to prawdziwy labirynt i mistrzostwo samej autorki, która z właściwą sobie gracją prowadzi czytelników przez meandry intrygi, by ostatecznie zaskoczyć ich genialnością fabularną.

Czytaj więcej: Mały Książę - Książka dla miłośników literatury

Fabuła kryminału - "I nie było już nikogo" Agaty Christie

Agata Christie w swojej powieści "I nie było już nikogo" stworzyła wyjątkową, trzymającą w napięciu fabułę kryminalną. Wszystko rozpoczyna się od przyjazdu dziesięciorga gości na odizolowaną wyspę Nigger Island (obecnie Soldier Island). Turystów prowadzi tam obietnica relaksu i wypoczynku. Niestety, ich sielankowy urlop bardzo szybko zmienia się w koszmar.

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest śmierć gospodyni, pani Owens. Kobieta zostaje znaleziona martwa ze śladem postrzału w głowie. Dodatkową rewelacją jest odkrycie starej, dziecięcej rymowanki, która w swym tekście zapowiada zbrodnie. I faktycznie, wkrótce po pani Owens zaczynają ginąć kolejni goście wyspy - jeden po drugim.

Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna i niejasna. Nikt nie wie, kto jest mordercą, a wszyscy zostają postawieni w roli potencjalnych podejrzanych. Wzajemna nieufność narasta z każdą kolejną ofiarą, napięcie sięga zenitu, a poczucie zagrożenia niemal przytłacza pozostałych przy życiu bohaterów powieści.

Mistrzowsko skonstruowana intryga jest kwintesencją kunsztu pisarskiego Agathy Christie. Kolejne rewelacje i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że trudno oderwać się od lektury. Autorka w znakomity sposób buduje atmosferę grozy i niepewności, przykuwając czytelnika do książki aż do samego zaskakującego finału.

Motywy zbrodni w thrillerze "I nie było już nikogo"

W książce "I nie było już nikogo" Agatha Christie mistrzowsko splata różne wątki, które mogą stanowić motywy zbrodni. Samo dokonanie morderstw z zimną krwią jest wystarczająco przerażające, jednak Christie idzie o krok dalej i stara się wyjaśnić pokręcone motywacje zabójcy.

Jednym z głównych motywów przewijających się w powieści jest chęć zemsty. Wiele wskazuje na to, że któraś z ofiar w przeszłości mocno skrzywdziła zabójcę, który teraz poprzez spektakularne morderstwa chce się zemścić i wymierzyć sprawiedliwość we własnym rozumieniu tego słowa.

Innym możliwym motywem jest oczywiście typowa dla kryminałów żądza pieniędzy i bogactwa. Turyści przybywający na wyspę nie należeli do najbiedniejszych, zatem zabójca mógł działać również z chęci zysku lub chciwości materialnej.

Podsumowanie

"I nie było już nikogo" Agathy Christie to prawdziwy majstersztyk gatunku kryminalnego. Ta wciągająca powieść trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Mistrzowsko skonstruowana fabuła, pełna zagadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji, przykuwa uwagę i nie pozwala się oderwać od lektury.

Genialny kunszt pisarski autorki w połączeniu z jej zmysłem konstrukcyjnym sprawia, że książka "I nie było już nikogo" Agathy Christie do dziś zachwyca miłośników kryminałów na całym świecie. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto ceni wciągające historie pełne tajemnic i zaskakujących rozwiązań.

Najczęstsze pytania

Kultowa powieść kryminalna "I nie było już nikogo" została opublikowana po raz pierwszy w 1939 roku przez wydawnictwo Collins Crime Club. Dzieło to szybko stało się bestsellerem i ugruntowało pozycję Christie jako królowej kryminału.

Fabuła koncentruje się na grupie dziesięciorga turystów, którzy zostają zamordowani jeden po drugim w pensjonacie na odizolowanej wyspie. Powieść w mistrzowski sposób buduje napięcie i zagadkę wokół tożsamości zabójcy oraz motywów zbrodni.

Christie porusza w swojej książce tematy takie jak zemsta, żądza bogactwa, obłęd oraz poczucie wyższości. Powieść pobudza również refleksję nad naturą ludzkiej zbrodni i motywacjami działania przestępców.

Dzieło to uchodzi za jedno z najlepszych osiągnięć autorki. Wyróżnia się genialną konstrukcją fabuły, zaskakującymi zwrotami akcji oraz mistrzowskim budowaniem atmosfery niepokoju i niepewności u czytelnika.

To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika kryminałów i powieści detektywistycznych. Czytelnicy mogą tu podziwiać kunszt pisarski Christie, który do dziś pozostaje niezrównany w swoim gatunku literackim.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły