Książki

Clive Staples Lewis - autor opowieści z Narnii

Autor Diana Mazur
Diana Mazur30.01.20246 min.
Clive Staples Lewis - autor opowieści z Narnii

Clive Staples Lewis to jeden z najbardziej znanych pisarzy XX wieku, autor cyklu powieści fantasy "Opowieści z Narnii".

Kluczowe wnioski:
 • Lewis był profesorem literatury średniowiecznej i renesansowej na Uniwersytecie Oksfordzkim i Cambridge.
 • Jego powieści fantasy, w tym "Lew, Czarownica i stara szafa" czy "Książę Kaspian" zdobyły popularność na całym świecie.
 • "Opowieści z Narnii" doczekały się wielu adaptacji filmowych.
 • Lewis był chrześcijaninem, a motywy religijne są widoczne w jego twórczości.
 • Uważany jest za jednego z najwybitniejszych apologetów chrześcijaństwa XX wieku.

Życiorys C.S. Lewisa

Clive Staples Lewis, znany jako C.S. Lewis, urodził się w 1898 roku w Belfaście w Irlandii. Studiował filologię klasyczną na University College w Oxfordzie. Podczas I wojny światowej został ranny na froncie we Francji.

Po wojnie Lewis wrócił do Oxfordu. W 1925 roku został wykładowcą literatury angielskiej w Magdalen College. W 1954 przeniósł się do Magdalene College na Uniwersytecie Cambridge. Był profesorem literatury średniowiecznej i renesansowej.

Lewis prowadził ożywione dyskusje literackie ze swymi przyjaciółmi z Oxfordu. Grupa ta stała się znana jako "Inklingowie". Do członków tego klubu dyskusyjnego należeli m.in. J.R.R. Tolkien, Owen Barfield czy Charles Williams.

Nawrócenie i chrześcijaństwo

Początkowo Lewis był ateistą. Jednak pod wpływem rozmów z przyjaciółmi, a także lektury pism chrześcijańskich, stopniowo porzucił poglądy atheistyczne. Ostatecznie nawrócił się na chrześcijaństwo w 1931 roku.

W późniejszym okresie życia Lewis stał się jednym z najbardziej znanych apologetów chrześcijaństwa. Napisał wiele książek na tematy religijne, broniących zasad wiary chrześcijańskiej.

Twórczość literacka Lewisa

Początkowo Lewis pisał powieści z pogranicza fantasy i science fiction, jak np.trylogia kosmiczna. Jednak największą sławę przyniosły mu opowieści z Narnii - cykl siedmiu powieści fantasy dla dzieci, których akcja rozgrywa się w wyimaginowanym świecie zwanym Narnią.

Akcja Opowieści z Narnii rozgrywa się w fantastycznej krainie, do której bohaterowie trafiają przez magiczną szafę. Ten cykl książek zawiera wiele motywów i alegorii religijnych, odwołujących się do chrześcijaństwa.

Opowieści z Narnii zdobyły olbrzymią popularność na całym świecie i uważane są za klasykę literatury fantasy. Na ich podstawie powstało wiele filmów i seriali.

Ekranizacje Opowieści z Narnii

W 2005 roku miała miejsce premiera filmu „Lew, Czarownica i stara szafa” w reżyserii Andrew Adamsona, na podstawie pierwszej części cyklu Narnii. Film odniósł sukces kasowy i artystyczny. Kontynuacją były ekranizacje kolejnych tomów:

 • „Książę Kaspian: Podróż Wędrowca do Świtu” (2008)
 • „Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu” (2010)

W 2018 roku Netflix zapowiedział realizację serialu osadzonego w świecie Narnii. Będzie to jedna z najdroższych produkcji platformy streamingowej w historii.

Czytaj więcej: Dlaczego koty boją się ogórków? Poznaj powody tego zaskakującego zachowania

Opowiadania z cyklu Opowieści z Narni

Cykl składa się z siedmiu powieści:

 1. Lew, czarownica i stara szafa (1950)
 2. Książę Kaspian (1951)
 3. Koń i jego chłopiec (1954)
 4. Srebrne krzesło (1953)
 5. Podróż „Wędrowca do Świtu” (1952)
 6. Siostrzeniec czarodzieja (1955)
 7. Ostatnia bitwa (1956)

Książki opowiadają o przygodach czwórki dzieci: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy odkrywają magiczną krainę Narnię. Towarzyszą im mówiące zwierzęta, a cały świat znajduje się pod władzą potężnej, złej Czarownicy Jadis.

Poglądy religijne autora

Clive Staples Lewis - autor opowieści z Narnii

Lewis był głęboko wierzącym chrześcijaninem. Jego poglądy religijne miały duży wpływ na jego twórczość literacką, szczególnie na Opowieści z Narnii.

Uważał, że fantastyka jest dobrym sposobem na przekazywanie prawd religijnych. Dlatego jego książki zawierają wiele motywów i alegorii nawiązujących do Biblii, a także do wydarzeń i postaci z historii Kościoła.

Lewis był zwolennikiem dogmatów chrześcijańskich, jednak krytycznie podchodził do niektórych aspektów instytucjonalnych Kościoła. Popierał ekumenizm i porozumienie międzywyznaniowe.

Małżeństwo C.S. Lewisa

C.S. Lewis przez większość życia był kawalerem. Jednak późno, bo w wieku 58 lat, ożenił się z amerykańską pisarką Joy Davidman Gresham. Poznali się dzięki korespondencji listowej. Początkowo ich małżeństwo było formalnością, mającą umożliwić Joy pobyt w Anglii. Jednak z czasem zakochali się w sobie.

Niestety małżeństwo Lewisa nie trwało długo, gdyż Joy zmarła na raka w 1960 roku. Lewis opisał swoją żałobę w książce „A Grief Observed”, która ukazała się pod pseudonimem.

Wpływ C.S. Lewisa na popkulturę

Twórczość C.S. Lewisa wywarła ogromny wpływ na literaturę fantasy XX wieku. Jego książki stały się inspiration dla wielu późniejszych pisarzy tego gatunku.

Opowieści z Narni do dziś pozostają niezwykle popularne i uwielbiane przez dzieci na całym świecie. Na ich podstawie nakręcono filmy i seriale, powstają też liczne gry komputerowe osadzone w tym uniwersum.

Sam Lewis jest postacią niezwykle rozpoznawalną. Był nie tylko znakomitym pisarzem, ale również charyzmatycznym nauczycielem akademickim. Jego osoba wciąż pobudza wyobraźnię i inspiruje nowe pokolenia czytelników.

Podsumowanie

Clive Staples Lewis, znany jako autor opowieści z Narnii, był wybitnym pisarzem i profesorem literatury. Jego najsłynniejszym dziełem jest cykl fantasy dla dzieci osadzony w wyimaginowanym świecie Narnii. Te niezwykłe opowieści opowiadają o przygodach czwórki dzieci, które za pośrednictwem magicznej szafy trafiają do fantastycznej krainy zamieszkałej przez mówiące zwierzęta. Książki pokazują walkę dobra ze złem oraz zawierają liczne motywy i alegorie religijne.

Lewis jako młody człowiek był ateistą, jednak z czasem nawrócił się na chrześcijaństwo, co miało ogromny wpływ na jego późniejszą twórczość. Był nie tylko znakomitym pisarzem, ale również charyzmatycznym wykładowcą akademickim. Angażował się w obronę zasad wiary chrześcijańskiej. Jego książki do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, a postać C.S. Lewisa jest niezwykle rozpoznawalna.

Ekranizacje Opowieści z Narnii, takie jak „Lew, Czarownica i stara szafa”, przyniosły książkom jeszcze większą sławę. Filmy odniosły sukces artystyczny i kasowy. Dzięki nim Lewisa poznały kolejne pokolenia czytelników. Jego twórczość inspirowała wielu późniejszych pisarzy fantasy i zyskała status ponadczasowej klasyki gatunku.

Dzięki cyklowi Opowieści z Narnii C.S. Lewis na zawsze zapisał się w historii literatury jako twórca wyjątkowego, pełnego magii świata. Jego książki wciąż zachwycają i pobudzają wyobraźnię czytelników na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Pierwsza część Opowieści z Narnii zatytułowana "Lew, Czarownica i stara szafa" została opublikowana w 1950 roku. Był to przełomowy moment w karierze C.S. Lewisa, który wcześniej znany był głównie jako autor literatury popularnonaukowej.

Cały cykl składa się z siedmiu książek, które ukazywały się w latach 1950-1956. Oprócz pierwszego tomu są to m.in. "Książę Kaspian", "Koń i jego chłopiec" czy "Ostatnia bitwa".

Miejscem akcji jest wyimaginowana kraina zwana Narnią, do której bohaterowie trafiają za pośrednictwem magicznej szafy. Jest to fantastyczny świat zamieszkany m.in. przez fauny, centaury czy mówiące zwierzęta.

Opowieści z Narnii zawierają liczne motywy i alegorie religijne, nawiązujące do chrześcijaństwa. Przewija się w nich tematyka walki dobra ze złem oraz wątki zaczerpnięte z Biblii.

Postać potężnego lwa Aslana, który symbolizuje Chrystusa, zagrał brytyjski aktor Liam Neeson. Dubbingował go również polski aktor Krzysztof Gosztyła.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Microsoft mówi 'nie' dla Game Passa na konsolach Sony i Nintendo? Zgoda czy niezgoda?
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły