Charles Dickens jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy epoki wiktoriańskiej. Jego utwory zyskały dużą popularność wśród czytelników dzięki wartkiej akcji i barwnym postaciom, a także dzięki poruszaniu ważnych kwestii społecznych tamtych czasów.
Kluczowe wnioski:- Dickens wywarł ogromny wpływ na literaturę angielską, a jego powieści do dziś są chętnie czytane.
- Krytykował niesprawiedliwość społeczną i złe warunki życia biedoty w wiktoriańskiej Anglii.
- Napisał wiele popularnych powieści, z których najsłynniejsze to "Oliver Twist" i "Dawid Copperfield".
- Bohaterami jego utworów byli często biedni, ale mający wielkie serca ludzie.
- Sam też przeszedł trudną drogę od biednego dziecka do uznanego pisarza.
Oto poprawiony artykuł:
Dzieciństwo Charlesa DickensaCharlesa Dickensa
Charles Dickens urodził się 7 lutego 1812 roku w Portsmouth w ubogiej rodzinie. Jego ojciec John Dickens pracował jako urzędnik w Marynarce Wojennej. Gdy Charles miał 5 lat, rodzina przeniosła się do Londynu. Niestety, wkrótce potem ojciec popadł w długi i trafił do więzienia dla dłużników.
Młody Dickens zmuszony był pracować w fabryce pasty do butów, aby wesprzeć finansowo rodzinę. Ciężka praca oraz bolesne przeżycia z okresu dzieciństwa na zawsze pozostały w jego pamięci i miały ogromny wpływ na późniejszą twórczość. Po zwolnieniu ojca z więzienia Charles mógł wrócić do szkoły.
Edukacja Dickensa
Dickens uczył się w szkole Wellington House Academy, jednak jego edukacja była nierówna i często przerywana kłopotami finansowymi rodziny. Dużo czytał samodzielnie, aby uzupełniać braki w wykształceniu.
W wieku 15 lat zaczął pracować jako stenograf, co pozwoliło mu zapoznać się z pracą izby parlamentu i sądów. Te doświadczenia również znalazły później odzwierciedlenie w jego twórczości.
Początki kariery pisarskiej DickensaDickensa
Jako stenograf Dickens zainteresował się dziennikarstwem. W 1833 roku opublikował pierwsze opowiadania w prasie pod pseudonimem "Boz". Zyskały one pewną popularność, zachęcając go do dalszego pisania.
Nigdy nie zadowalałem się tym, co osiągnąłem. Zawsze dążyłem naprzód i do czegoś nowego - Charles Dickens
W 1836 roku ukazała się jego pierwsza powieść - "Pierwsze wrażenia Boza" zebranych w formie książki felietonów publikowanych wcześniej w gazetach. Rok później opublikował powieść "Oliver Twist", która przyniosła mu rozgłos nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i za granicą.
Czytaj więcej: Zasady gry w tysiąca dla dwóch osób - poznaj reguły tej popularnej gry karcianej!
Dickens zyskuje popularność w Wielkiej Brytanii zyskuje popularność w Wielkiej Brytanii
Kolejne powieści pisarza takie jak "Dawid Copperfield" czy "Klub Pickwicka" zyskiwały coraz większą popularność i ugruntowywały pozycję Dickensa jako czołowego twórcy literatury wiktoriańskiej.
Pisarz angażował się także w działalność społeczną, występując przeciwko niesprawiedliwym zjawiskom tamtych czasów - ubóstwu, pracoholizmowi dzieci, złym warunkom w więzieniach i szkołach. Wiele z tych problemów poruszał także w swoich książkach.
Popularność za granicą
Utarty Charlesa Dickensa zdobyły popularność nie tylko w Anglii, ale i za granicą. Był pierwszym angielskim pisarzem, którego dzieła tłumaczono na rosyjski i polski. Odbył liczne podróże m.in. do Ameryki i Włoch, gdzie również spotykał się z entuzjazmem czytelników.
Powieści społeczno-obyczajowe DickensaDickensa
Cechą charakterystyczną twórczości Karola Dickensa są realistyczne, szczegółowe opisy wiktoriańskiej Anglii, zwłaszcza trudnych warunków życia niższych klas społecznych i "pracowitych biednych".
Bohaterami powieści Dickensa byli często samotni, ubodzy, ale szlachetni ludzie, których los rzuca na przeciwności. Choć powieści pisane były z rozmachem i lekkością, poruszały też poważne problemy ówczesnej Anglii.
- Oliver Twist (1837 r.) - historia sieroty wychowującego się w sierocińcu i zapadającego w złe towarzystwo
- Dawid Copperfield (1849 r.) - losy młodego chłopaka, który mimo trudnego dzieciństwa realizuje swoje marzenia
Dojrzała twórczość DickensaDickensa
Na dorobek Karola Dickensa składa się 14 powieści (m.in. "Wielkie nadzieje"), 5 opowiadań bożonarodzeniowych, setki opowiadań i reportaży. Jego twórczość ewoluowała od początkowego humoru i satyry do coraz bardziej dojrzałych utworów obyczajowych.
Tytuł | Rok wydania |
Wielkie nadzieje | 1860 |
Nasz wspólny przyjaciel | 1864 |
Mimo, że jego twórczość przynosiła duże dochody, prowadził wystawny, kosztowny tryb życia, przez co często borykał się z problemami finansowymi. Aby zarobić na utrzymanie rodziny, wygłaszał płatne publiczne odczyty ze swoich powieści, które cieszyły się niesłabnącą popularnością.
Ostatnie lata życia Charlesa DickensaCharlesa Dickensa
Pod koniec życia pisarz angażował się w publiczne występy ze swoimi utworami, z których dochód przekazywał na cele charytatywne. Wyczerpujące tournée po Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych nadwyrężyło jednak jego i tak już nadwątlone zdrowie.
Charles Dickens zmarł 9 czerwca 1870 roku na udar mózgu w wieku 58 lat. Do końca pracował nad ostatnią, niedokończoną powieścią "Tajemnica Edwina Drooda". Pochowany został w Opactwie Westminsterskim w Londynie.
Podsumowanie
Charles Dickens uchodzi za jednego z najwybitniejszych twórców literackich epoki wiktoriańskiej. Ten angielski pisarz odniósł ogromny sukces swoimi powieściami obyczajowymi, które ze względu na realizm przedstawianych postaci i sytuacji były niezwykle popularne wśród ówczesnych czytelników.
Dickens nierzadko sięgał do własnych doświadczeń – trudnego dzieciństwa i konieczności podjęcia pracy już jako 12-latek. Stąd empatyczne opisy losów swoich bohaterów, którzy bardzo często pochodzili z biednych środowisk. Krytykował też angielski system więzienny, edukacyjny oraz szkodliwe jego zdaniem zjawiska społeczne: ubóstwo czy pracę dzieci.
Twórczość Karola Dickensa to przede wszystkim 14 powieści, w tym arcydzieła pokroju „Olivera Twista”, „Dawida Copperfielda” czy „Wielkich nadziei”. Wywarł ogromny wpływ na literaturę anglosaską, a jego książki są do dzisiaj źródłem inspiracji dla filmowców i pisarzy. Doczekał się wielu ekranizacji i kontynuacji swoich powieści.
Choć minęło już ponad 150 lat od śmierci Dickensa, jego twórczość wciąż jest niezwykle popularna i lubiana przez czytelników na całym świecie. Charles Dickens na zawsze zapisał się na kartach historii jako wybitny reformator i geniusz pióra epoki wiktoriańskiej.