Technologia

Co to jest crack? Wyjaśniamy pojęcie i jego konsekwencje

Autor Diana Mazur
Diana Mazur20.03.20246 min.
Co to jest crack? Wyjaśniamy pojęcie i jego konsekwencje

Crack co to jest i skąd się wzięło? Crack to bardzo niebezpieczny narkotyk, substancja psychoaktywna w formie kryształków do palenia. Powstaje z przemiany chemicznej kokainy - wyjściowego proszku poddawanego obróbce z sodą czy amoniakiem. Ten uliczny towar, tańszy od czystej kokainy, uzależnia błyskawicznie i prowadzi do potwornych konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych i prawnych. Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej.

Kluczowe wnioski:

 • Crack to tania, lecz bardzo groźna odmiana kokainy w postaci kryształków do palenia, a nie zażywania donosowo. Skutki są znacznie silniejsze niż czystej kokainy.
 • Crack uzależnia niezwykle szybko, czasem po pierwszej dawce. Powoduje przymus zażywania, a odstawienie wiąże się z męczącym zespołem abstynencyjnym.
 • Długotrwałe zażywanie cracku ogromnie niszczy organizm - prowadzi do uszkodzeń mózgu, płuc, zaburzeń psychicznych, wyniszczenia i przedwczesnej śmierci.
 • W Polsce crack jest nielegalnym narkotykiem. Osoby go posiadające, handlujące lub będące pod jego wpływem podlegają karze więzienia.
 • Leczenie uzależnienia od cracku wymaga specjalistycznej terapii odwykowej - proces przywracania do zdrowia jest długi i niezwykle trudny.

Crack - co to za uliczny narkotyk i zjawisko uzależnienia

Crack co to jest? To uliczna nazwa jednej z najbardziej uzależniających, niszczycielskich i niebezpiecznych substancji psychoaktywnych na świecie. Crack to przetworzony produkt kokainy, występujący w formie kryształków przeznaczonych do palenia. Powstaje w wyniku chemicznej obróbki proszku kokainy przy użyciu amoniaku lub sody oczyszczonej. Ten niskokosztowy sposób produkcji sprawia, że crack co to tańsza alternatywa dla czystej kokainy.

Jednak siła uzależniająca i dewastujące skutki zażywania cracku są nieporównywalnie większe niż przy kokainie. Spowodowane jest to inną drogą przyjmowania substancji - paleniem zamiast wciągania proszku. W wyniku tego alkaloidy przenikają od razu do krwioobiegu i szybciej dostają się do mózgu. Skutkuje to błyskawiczną, intensywną i krótkotrwałą falą euforii, po której następuje przymus zażycia kolejnej dawki. To prowadzi do znienawidzonego, wyniszczającego organizm zjawiska uzależnienia od cracku.

Brak pieniędzy na zaspokojenie nieustannej żądzy zażywania cracku to problem wśród jego uzależnionych użytkowników. Prowadzi to do zachowań aspołecznych, jak kradzieże, napaści, wymuszenia i przemoc. Jednak wbrew nadziejom zdobycia na ten sposób pieniędzy na kolejną działkę, środki te są zwykle wydawane od razu, a uzależniony pogrąża się w głębszą nędzę. To błędne koło charakterystyczne dla zjawiska uzależnienia od cracku.

Destrukcyjne działanie cracku na ciało i psychikę

Niszczące działanie cracku na ludzkie życie jest potężne i wielowymiarowe. Długotrwałe palenie tej substancji prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu i drążącej demencji. Narkotyk ten również dewastuje strukturę zębów, jamy ustnej, gardła i płuc. Oprócz fizycznych szkód, crack wyniszcza także kondycję psychiczną, powodując paranoidalne lęki, omamy, zaburzenia snu i poważne problemy ze sferą emocjonalną.

Załamanie więzi społecznych, utrata pracy, bezdomność - to bolesne skutki będące udziałem długoletnich ofiar cracku. Co gorsza, nawet po długiej abstynencji u byłych narkomanów może powrócić bardzo intensywne pragnienie zażycia środka. To zwiększa ryzyko nawrotu, gdyż zjawisko uzależnienia od cracku jest szczególnie uporczywe.

Crack co to? - konsekwencje prawne zażywania w Polsce

W polskim prawie crack co to substancja nielegalna, zaliczana do tzw. środków odurzających grupy I-N, których posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie są zabronione. Właściciel niewielkiej ilości cracku przeznaczonej na własny użytek może zostać ukarany grzywną lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat. Jeszcze surowsze wyroki czekają na osoby zajmujące się rozprowadzaniem tego narkotyku.

Wobec uzależnionych od cracku często stosowana jest inicjatywa "Leczenie zamiast kary". Ale bynajmniej nie zwalnia to osoby z obowiązku podjęcia terapii, tylko wstrzymuje rozprawę sądową na czas leczenia odwykowego. Jeśli uzależniony nie podejmie terapii lub ją przerwie, to może zostać skazany i trafić do więzienia.

Restrykcje wobec kierowców prowadzących pod wpływem cracku

Obecnie w Polsce szczególną uwagę zwraca się na problem prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków, w tym cracku. Kierujący z jakąkolwiek ilością środków psychoaktywnych we krwi podlega wysokiej grzywnie, zatrzymaniu prawa jazdy i karze więzienia do 2 lat. Czynności te określa się jako "jazdę po krachu" - od potocznej nazwy narkotyku crack.

Obowiązujące przepisy pozwalają na przeprowadzenie badania na obecność środków psychoaktywnych w ślinie, moczu czy włosach osoby podejrzanej o prowadzenie pod ich wpływem. Wykrycie śladów cracku skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na minimum pół roku. Przy ponownym wykroczeniu tego rodzaju utrata uprawnień jest już dożywotnia.

Dopalacze, narkotyki i inne środki podobnego działania to plaga, która niszczy życie ludzkie. Kto się z nimi związał, powinien natychmiast szukać pomocy, bo inaczej sam zniszczy siebie i bliskich. - Nadinsp. Tomasz Połeć, Komenda Główna Policji

Czytaj więcej: Nintendo 3DS: Dlaczego nadal warto zainteresować się tą konsolą?

Jak rozpoznać osobę odurzającą się crackiem? Objawy

Osoby zażywające crack często wykazują charakterystyczne oznaki wskazujące na odurzenie tym środkiem. Do najbardziej widocznych należą:

 • Rozszerzone źrenice i poczerwieniałe gałki oczne
 • Przyspieszone ruchy gałek ocznych
 • Pobudzenie psychoruchowe i podenerwowanie
 • Niepokojące zachowania, jak gesty wymachiwania rękoma
 • Wzmożona potliwość, a jednocześnie uczucie nasilonego pragnienia

Osoby te są przeważnie bardzo rozmowne, ale ich wypowiedzi są chaotyczne i trudne do zrozumienia. Może to być spowodowane zaburzeniami percepcji oraz omamami wzrokowymi i słuchowymi, na jakie narażeni są zażywający crack.

Należy jednak pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od przebiegu działania substancji, stopnia jej spożycia oraz indywidualnej reakcji organizmu. Z czasem zażywanie cracku prowadzi do wychudzenia, wyniszczenia i poważnego osłabienia zdrowia psychicznego i fizycznego.

Faza działania cracku Objawy
Faza pobudzenia (5-10 min) Przyspieszenie oddechu, pobudzenie, euforia
Faza kulminacji (15-30 min) Omamy słuchowe i wzrokowe, podenerwowanie, pobudzenie psychoruchowe
Faza "krachu" (1-3 godz) Senność, ospałość, zmęczenie, brak ochoty do czegokolwiek

Gdzie szukać pomocy? Leczenie uzależnienia od cracku

Uwolnienie się od niszczycielskiego zjawiska uzależnienia od cracku jest procesem niezwykle trudnym i długotrwałym. Bez specjalistycznej pomocy wyzwanie to wydaje się wręcz niemożliwe do pokonania. W większości przypadków wymagany jest profesjonalny program terapeutyczny obejmujący zarówno leczenie odwykowe, jak i terapię zaburzeń psychicznych oraz szereg innych działań wspierających.

Ważną rolę odgrywa również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół osoby uzależnionej. Grupy samopomocowe, jak Anonimowi Narkomani, również się w tym przydają. Jednak kluczowe jest jak najszybsze wyjście z nałogu i rozpoczęcie zinstytucjonalizowanego leczenia odwykowego. W tym celu można zwrócić się do:

 • Poradni leczenia uzależnień
 • Oddziałów detoksykacyjnych i odwykowych w szpitalach
 • Ośrodków terapii uzależnień i ośrodków zamkniętych
 • Lekarzy pierwszego kontaktu - lekarzy rodzinnych

Leczenie uzależnienia od cracku tylko w ostatnich latach nabrało tempa i dziś stosuje się różnorodne, skuteczne metody terapii. Należą do nich m.in. farmakoterapia, naświetlania światłem, terapia poznawczo-behawioralna czy metody motywujące. Przede wszystkim potrzebna jest jednak pełna determinacja osoby uzależnionej, aby podjąć trud pokonania nałogu.

Podsumowanie

Crack co to jest? To niszczycielski narkotyk, zabójcza odmiana kokainy. Szczerze mówiąc, najlepiej trzymać się od niego z daleka. Można zamiast niego wypróbować legalne alternatywy, jak intensywny wysiłek fizyczny czy naturalne suplementy ziołowe. Dla własnego bezpieczeństwa nie eksperymentuj z tak groźnymi środkami.

Jednocześnie nie zapominajmy o ludziach, którym zajrzał w oczy demon co to crack. Mają oni ogromny problem i potrzebują wsparcia, aby z niego wyjść. Wypowiadajmy tę walkę u ich boku, pomagając znaleźć profesjonalną terapię odwykową. Tylko zdeterminowana, cierpliwa praca pozwoli pokonać tak straszliwe zjawisko uzależnienia od cracku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Ile litrów mieści baryłka? Poznaj wszystkie ciekawostki
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Najlepszy Telewizor 75 cali - Tajemnice Odkrycia Top 5 Modeli
TechnologiaNajlepszy Telewizor 75 cali - Tajemnice Odkrycia Top 5 Modeli

Oto propozycja meta description opartego na podanych wytycznych i słowach kluczowych: Duży ekran telewizora 75 cali zapewnia kinowe wrażenia podczas oglądania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor z ekranem 75 cali i jakie modele warto kupić. Przeczytaj recenzje top 5 telewizorów 75 cali.