Książki

Książki Jo Nesbø - Najlepsze książki Jo Nesbø do przeczytania

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk12.01.20247 min.
Książki Jo Nesbø - Najlepsze książki Jo Nesbø do przeczytania

Jo Nesbø (książki) to jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów kryminałów, którego powieści cieszą się niesłabnącą popularnością czytelników na całym świecie. W swoich thrillerach łączy wciągającą fabułę, niebanalne zwroty akcji i barwne portrety bohaterów. Jego flagową serią jest cykl o detektywie Harrym Hole, który rozwiązuje najtrudniejsze zagadki kryminalne w Oslo.

Kluczowe wnioski:
 • Książki Jo Nesbø to głównie mroczne, wciągające thrillery z zawiłą fabułą.
 • Najpopularniejsza seria Nesbø, to cykl z Harrym Hole w roli głównej.
 • W 2022 i 2023 roku ukazały się nowe powieści tego autora - Kruk i Królestwo.
 • W rankingu jego najlepszych książek zwykle wymienia się trylogię o Czerwonej Godzinie.
 • Książki Jo Nesbø można tanio kupić m.in. w księgarniach internetowych.

Najlepsze kryminały Jo Nesbø

Jo Nesbø (książki) to przede wszystkim mroczne, wciągające thrillery z zawiłą fabułą i nieoczywistymi zwrotami akcji. Właśnie te cechy sprawiają, że powieści Jo Nesbø można z czystym sumieniem zaliczyć do najlepszych współczesnych kryminałów.

Akcja jego książek najczęściej rozgrywa się w Oslo, gdzie na porządku dziennym są krwawe zbrodnie. Jednak prawdziwą specjalnością autora są nie tyle akcja i tempo powieści, co psychologiczne profilowanie i pokazywanie motywów działań postaci - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Mroczna strona ludzkiej natury

Jo Nesbø jest absolutnym mistrzem w kreowaniu barwnych i wielowymiarowych postaci, zarówno tych dodatnich, jak i ujemnych. Każda z osób w jego powieściach ma swoją historię i motywacje. Często są one niejednoznaczne moralnie - na przykład anti-bohater Harry Hole nie jest typowym pozytywnym policjantem z filmów akcji. Ma swoje słabości, wady, a nawet nałogi.

W książkach Jo Nesbø dużo uwagi poświęca się motywom i przeszłości złoczyńców. Dzięki temu czytelnik może lepiej zrozumieć, dlaczego dokonują okrutnych zbrodni. Oczywiście nie usprawiedliwia to ich czynów, ale pokazuje, że zło nie rodzi się z niczego.

Książki Jo Nesbø o Harrym Hole

Jo Nesbø swoją międzynarodową sławę zawdzięcza przede wszystkim cyklowi powieści, których głównym bohaterem jest Harry Hole - policjant z wydziału zabójstw z Oslo. Na 2023 rok zaplanowana jest premiera 13. części przygód tego niezwykłego detektywa.

Harry Hole to postać bardzo złożona i niejednoznaczna. Z jednej strony to świetny, wręcz genialny policjant z niesamowitym talentem do łączenia faktów i wyciągania trafnych wniosków na podstawie drobnych poszlak.

Z drugiej jednak ma poważny problem z alkoholizmem, przez co często wpada w tarapaty i naraża się przełożonym. Jest też samotnikiem, który ciągle zmaga się ze swoją trudną przeszłością. Te cechy sprawiają, że Harry Hole to jeden z najciekawszych i najbardziej złożonych detektywów w historii literatury.

Harry Hole jest absolutnie wyjątkowym detektywem w skali światowej. W niczym nie przypomina amerykańskich policjantów z filmów sensacyjnych. Ma głębię, wady i traumy. Przez to staje się tak prawdziwy i bliski czytelnikowi.

Najlepsze książki z Harrym Hole

W serii z Holem na czele znajdziemy zarówno lepsze, jak i słabsze pozycje. Jednak bez wątpienia do ścisłej czołówki należy zaliczyć początkową trylogię:

 • Czerwone gardło
 • Kogutkiem
 • Motylek

To one wywindowały Jo Nesbø na piedestał najlepszych pisarzy kryminałów na świecie i zapoczątkowały międzynarodową sławę Norwega.

Czytaj więcej: Viktor Frankl i poszukiwanie sensu życia | Książka która zmieniła miliony

Powieści kryminalne Jo Nesbø

Oprócz serii z Harrym Hole, Jo Nesbø napisał też kilka świetnych powieści kryminalnych z innymi bohaterami lub bez głównego cyklicznego bohatera.

Jo Nesbo udowodnił, że potrafi błysnąć nie tylko w długich seriach powieściowych osadzonych w jednym świecie, ale również w pojedynczych książkach obyczajowo-kryminalnych.

Tytuł Gatunek Bohater
Syn Thriller Simon Kefas
Spragnieni Sensacyjny Brak głównego

W obu tych powieściach Nesbø błysnął niebanalną fabułą i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji. Ich mocną stroną jest również budowanie napięcia i atmosfery grozy w toku opowieści.

Nowości Jo Nesbø 2022 i 2023

Książki Jo Nesbø - Najlepsze książki Jo Nesbø do przeczytania

Pod koniec 2022 roku Jo Nesbø wydał kolejną świetną powieść - Kruk. Jest to thriller psychologiczny utrzymany w konwencji walki dobra ze złem. Akcja rozgrywa się zarówno we współczesnej Norwegii, jak i w bardziej odległych czasach, bo aż w latach 70. ubiegłego wieku.

Z kolei na 2023 rok zaplanowana jest premiera 13. części przygód Harry’ego Hole’a zatytułowana Królestwo. Będzie to z pewnością jedna z najgorętszych premier literackich przyszłego roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Ranking najlepszych książek Jo Nesbø

A oto subiektywny ranking 5 najlepszych pozycji Jo Nesbø:

 1. Czerwone gardło
 2. Łowca
 3. Syn
 4. Spragnieni
 5. Kruk

Oczywiście każdy fan twórczości Jo Nesbø może mieć nieco inne zdanie na temat tego zestawienia. Jednak bez wątpienia wszystkie wymienione tytuły można z czystym sumieniem polecić każdemu miłośnikowi mrocznych kryminałów.

Gdzie kupić tanio książki Jo Nesbø

Książki Norwega należą do światowej czołówki pod względem popularności, przez co ich ceny w tradycyjnych księgarniach bywają dość wysokie. Gdzie więc kupić je tanio?

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą duże księgarnie internetowe takie jak:

 • Empik
 • TaniaKsiazka.pl
 • Gandalf

Dzięki licznym promocjom i obniżkom możemy tam znaleźć książki Jo Nesbø w naprawdę atrakcyjnych, a czasem wręcz okazyjnych cenach. Warto też sprawdzać okresowe wyprzedaże i przeceny w tych sklepach.

Podsumowanie

Jo Nesbø (książki) to obecnie jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów na świecie. Jego powieści od lat goszczą na szczytach list bestsellerów, a akcja najnowszych pozycji wciąż rozgrywa się w rodzinnej Norwegii pisarza. Bohaterami Jo Nesbo książek są zazwyczaj mroczni i niejednoznaczni moralnie detektywi oraz bezwzględni seryjni mordercy.

Flagową serią tego autora są przygody Harry'ego Hole'a - genialnego i pełnego wad policjanta z Oslo. Trylogia z Czerwonym Gardłem, Kogutkiem i Motylkiem na czele ugruntowała jego pozycję jako mistrza gatunku. Oprócz cyklu o Hole'u Jo Nesbø z powodzeniem eksperymentuje także z thrillerami psychologicznymi osadzonymi w realiach Skandynawii.

Siłą Jo Nesbo książek jest przede wszystkim niebanalna, wciągająca fabuła, zaskakujące zwroty akcji i barwne portrety postaci - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Każda powieść Norwega to swoista analiza ludzkiej natury, motywacji i psychiki. Dlatego jego dzieła czyta się jednym tchem od pierwszej do ostatniej strony.

Podsumowując, Jo Nesbø to obecnie największa gwiazda światowego rynku literatury kryminalnej. Jego książki można polecić zarówno fanom mrocznych thrillerów, jak i miłośnikom powieści obyczajowych osadzonych w skandynawskich realiach. Żadna nowa pozycja Nesbo nie zawodzi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.17 Liczba głosów: 6

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły