Gry

God of War: Saga od drugiej do szóstej części - historia Kratosa

Autor Diana Mazur
Diana Mazur13.03.202410 min.
God of War: Saga od drugiej do szóstej części - historia Kratosa

God of War 3 - to z tej części kultowej serii rozpoczęła się nowa epoka w życiu mitycznego Kratosa. Brutalny bóg wojny rozpoczął krwawą wędrówkę, podczas której mordował bogów olimpijskich, aby w końcu doprowadzić do apokalipsy i samemu stać się niemal Bogiem. Jednak ta historia ma ciąg dalszy, pełen zaskakujących zwrotów akcji, odkupienia i nowych wyzwań, które musisz poznać.

Kluczowe wnioski:
 • Kratos zdradził swoją naturę i zniszczył stary, grecki porządek świata.
 • Mitologia nordycka stała się nową areną zmagań zdesperowanego wojownika.
 • Brutalna przemoc jest nieodłącznym elementem tej opowieści o zemście i odkupieniu.
 • Relacje Kratosa z synem Atreusem kształtują jego nową osobowość.
 • Seria zmierza ku ostatecznemu pojedynkowi i wyrokowi dla Kratosa.

Odrodzenie Kratosa w God of War 3: Odkupienie mitycznego boga

Seria God of War rozpoczęła się od dwóch części rozgrywających się w świecie mitologii greckiej. Jednak to dopiero w God of War 3 główny bohater Kratos przeszedł niesamowitą przemianę. Po dokonaniu straszliwej zbrodni - zabójstwa własnej rodziny, Kratos stał się bezlitosną maszyną do zabijania, żądną krwi i zemsty na bogach olimpijskich.

Rozgrywka w God of War 3 była brutalna i pełna wybuchowych scen. Kratos mordował kolejnych bogów w wymyślny i okrutny sposób, nie oszczędzając nawet głównych postaci panteonu greckiego. Dzięki temu gra nabrała bardzo dojrzałego i mrocznego charakteru, nieodpowiadającego standardowym przygodowym tytułom.

Jednak God of War 3 to nie tylko przemoc i masakra. W finale gry Kratos ostatecznie spłacił swój dług i odkupił zbrodnie, zyskując tym samym drugie życie. Wraz z potężnym kataklizmem zniszczył stary, grecki porządek świata, torując drogę do nowej ery swojej mrocznej opowieści.

Mityczna przemoc i brutalna rozgrywka

Nie da się ukryć, że God of War 3 zyskała sławę przede wszystkim dzięki niesamowicie brutalnemu poziomowi przemocy. Sceny mordowania bogów olimpijskich były tak krwawe i wymyślne, że graczom nieraz mogło zakręcić się w głowie. Twórcy stanęli przed nie lada wyzwaniem - z jednej strony chcieli spełnić oczekiwania fanów serii, z drugiej jednak musieli uważać, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku.

Na szczęście im się to udało. God of War 3 była przepełniona nieprzyzwoitą ilością krwi, okaleczonych ciał i eksplozji. Ale przede wszystkim - przemoc miała tutaj głęboki sens fabularny. Kratos mścił się w ten sposób na bogach, którzy niegdyś sprowadzili na niego wielkie cierpienie.

God of War 3: Kratos morduje bogów olimpijskich - szczegóły

Kluczowym elementem God of War 3 były oczywiście sceny, w których Kratos mordował kolejnych bogów olimpijskich. Były one nie tylko krwawe i brutalne, ale także niezwykle kreatywne i dopracowane pod względem scenograficznym. Każde starcie ze śmiertelnikiem miało wyjątkowy klimat i zapadało w pamięć na długo po ukończeniu gry.

Oto krótki przegląd najważniejszych ofiar Kratosa w God of War 3:

Posejdon Kratos toczy z nim walkę w głębinach oceanu. Bóg mórz zostaje w finale wciągnięty w wiry i rozszarpany przez potwory morskie.
Hades Władca Podziemi zostaje przez Kratosa dosłownie rozerwany na strzępy. Jego ciało wybucha strumieniami krwi.
Helios Kratos wymierza karę bogu słońca, wbijając mu kołek w czaszkę i wyrywając głowę wraz z oczami.
Hermes Bóg podróżników i złodziei ginie przez rozerwanie na kawałki przez samego Kratosa.

Mordując bogów greckich, Kratos torował sobie drogę do bezpośredniej konfrontacji z najpotężniejszymi z nich - Zeusem i jego małżonką Herą. Każde kolejne starcie było coraz bardziej krwawe i przerażające w swojej wymowie.

Czytaj więcej: Do PS4 - Akcesoria, Gadżety i Komponenty

Eksplozywny finał God of War 3: Kratos niszczy świat bogów

Kulminacją całej historii w God of War 3 był oczywiście pojedynek z samym Zeusem - najważniejszym bogiem panteonu greckiego. Starcie rozegrało się na skalę kosmiczną, wykraczając daleko poza scenę z pojedynczych bohaterów. Kratos i Zeus toczyli zaciekłą walkę w samym rdzeniu świata, wśród olbrzymich mas lawy i pękających kontynentów.

Kratos stanął naprzeciw bogów olimpijskich dosłownie jako jeden człowiek armia, pragnąc odwetu za całe swe cierpienie.

Kiedy wydawało się, że już nic nie może powstrzymać Kratosa przed ziszczeniem jego żądzy zemsty, na jaw wyszła mroczna prawda. Okazało się, że Kratos tak naprawdę był nieśmiertelnym synem Zeusa i Kalliope, a cała narracja została po mistrzowsku zaprojektowana przez twórców, aby ukryć ten fakt przed graczami do samego końca.

Nie zważając jednak na ten niespodziewany zwrot akcji, Kratos pokonuje Zeusa w zdecydowanie wygrywając ostateczną walkę w grze. W eksplozji na monstrualną skalę bohater niszczy cały świat bogów olimpijskich. W kilku ostatnich, przejmujących scenach widzimy, jak Kratos siada na tronie pośród gruzów i spalonych szczątków panteonu.

Początek nowej ery: God of War 4 - Kratos w Midgardzie

Zdjęcie God of War: Saga od drugiej do szóstej części - historia Kratosa

Po dramatycznych wydarzeniach z God of War 3 mogłoby się wydawać, że historia Kratosa dobiegła końca. Z takim właśnie założeniem podchodzili twórcy, kiedy zabierali się za produkcję kolejnej odsłony serii. Jednak po niesamowitym sukcesie poprzedniej części i entuzjastycznym przyjęciu przez fanów, postanowili stworzyć sequel, całkowicie redefiniując przy tym uniwersum Kratosa i nakreślając zupełnie nową wizję dla tej wyjątkowej gry.

Z mitologii greckiej do mitologii nordyckiej

W God of War 4, którego akcja rozgrywa się kilkaset lat po wydarzeniach z God of War 3, Kratos przebywa już w odległym świecie Midgardzie z mitologii nordyckiej. Nie jest jasne jak tam trafił, jednak spotkanie z nową religią i nowymi zagrożeniami staje się dla niego szansą na odkupienie win z przeszłości. Spore zaskoczenie stanowi zwłaszcza fakt, że Kratos ma teraz nastoletniego syna Atreusa, z którym będzie musiał nawiązać skomplikowaną więź rodzinną.

W trakcie przygody w God of War 4 Kratos będzie musiał stawić czoła zarówno potężnym przeciwnikom z panteonu nordyckiego (m.in. Odynowi, Thorowi czy Baldurowi), jak i własnemu, burzliwemu charakterowi oraz mrocznej przeszłości zdominowanej przez gniew, przemoc i żądzę zemsty. Historia God of War 4 jest zdecydowanie bardziej osobista i psychologiczna, biorąc pod uwagę fakt, że Kratos staje się ojcem i musi na nowo zdefiniować swoje priorytety.

 • Nowa gra oznaczała dla serii całkowity restart, zmianę mitologii, systemu walki i perspektywy kamery.
 • Jednak świeże podejście spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem fanów i krytyków.

Twórcy God of War 4 śmiało można określić mianem pionierów nowego, odważnego podejścia do kontynuacji znanych i uwielbianych franczyz. Ryzykowna formuła się jednak opłaciła, a gra podbiła serca graczy na całym świecie.

God of War 5: Kratos przeciwko nordyckim bogom - apokalipsa

Ogromny sukces God of War 4 pchnął twórców do kolejnego sequela, rozwijającego wielowątkową historię Kratosa w uniwersum mitologii nordyckiej. Choć dziś jeszcze brak dokładnych szczegółów fabuły God of War 5, prawdopodobnie kontynuować ona będzie wątki zapoczątkowane w poprzedniej części i rozbuduje świat przedstawiony, dorzucając do niego kolejne postacie i lokacje z mitologii skandynawskiej.

Z niewielkich przecieków wiemy, że God of War 5 ma być ponownie mroczną, krwawą i dojrzałą opowieścią, w której nie zabraknie okrucieństwa. Kratos na pewno ponownie stanie do walki z kolejnymi nordyckimi bóstwami, być może nawet mogąc doprowadzić do apokalipsy na miarę zniszczenia mitycznego Raju w God of War 3.

Jedną z kluczowych zmian fabularnych będzie też z pewnością dalszy rozwój relacji między Kratosem a jego synem Atreusem. W God of War 4 budowanie więzi rodzicielskich stanowiło główną oś rozgrywki, dlatego możemy spodziewać się, że w sequelu więź ta zostanie wystawiona na kolejne trudne próby.

Potencjalni przeciwnicy Kratosa Mitologia nordycka
Odyn Jeden z najważniejszych bogów Asgardu
Thor Potężny wojownik dzierżący młot Mjolnir
Loki Przebiegły bóg oszustw i kłamstw
Jormungandr Potężny wąż morski

Wyrok dla Kratosa: Zemsta Lotra w God of War 6

Biorąc pod uwagę dotychczasową ewolucję serii, możemy przypuszczać, że historia Kratosa zmierza ku spektakularnemu zakończeniu. Skoro zdążył on już unicestwić panteon grecki, a teraz stawia czoła bogom nordyckim, pozostaje kwestią czasu aż jego gniew i żądza zemsty uderzą również w inne dominujące wierzenia i religie.

W świetle pogłosek dotyczących finałowego God of War 6 najprawdopodobniej ukażą one losy Kratosa już jako starszego człowieka, zmierzającego ku nieuchronnej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że główny bohater stoczy w tej części swój ostateczny, tytaniczny pojedynek z odwiecznym wrogiem - najpewniej Lokim w mitologicznej roli Antagonisty Czasów Ostatecznych.

Zgodnie z przepowiedniami, Loki i jego straszliwe potomstwo (Fenrir, Jormungandr, Hel) zapragnęli pogrążyć cały świat w chaosie podczas Ragnaroku - bitwy, która miała oznaczać zagładę wszystkich bogów i ludzi. W finale God of War 6 Kratos może potencjalnie odegrać kluczową rolę w tych mitycznych wydarzeniach i wydać ostateczny wyrok na wszystkie istniejące panteonyi religie znane nam do tej pory.

Kontynuując rozważania na temat finałowej odsłony serii - God of War 6, możemy przypuszczać, że historia Kratosa zmierza ku spektakularnemu zakończeniu. Skoro zdążył on już unicestwić panteon grecki, a teraz stawia czoła bogom nordyckim, pozostaje kwestią czasu aż jego gniew i żądza zemsty uderzą również w inne dominujące wierzenia i religie.

W świetle pogłosek dotyczących God of War 6 najprawdopodobniej ukażą one losy Kratosa już jako starszego człowieka, zmierzającego ku nieuchronnej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że główny bohater stoczy w tej części swój ostateczny, tytaniczny pojedynek z odwiecznym wrogiem - najpewniej Lokim w mitologicznej roli Antagonisty Czasów Ostatecznych.

Zgodnie z przepowiedniami, Loki i jego straszliwe potomstwo (Fenrir, Jormungandr, Hel) zapragnęli pogrążyć cały świat w chaosie podczas Ragnaroku - bitwy, która miała oznaczać zagładę wszystkich bogów i ludzi. W finale God of War 6 Kratos może potencjalnie odegrać kluczową rolę w tych mitycznych wydarzeniach i wydać ostateczny wyrok na wszystkie istniejące panteony i religie znane nam do tej pory.

Podsumowanie

Seria God of War, obejmująca sagę od 2 do 6 części, to prawdziwa rewolucja w świecie gier wideo. Od brutalnych pojedynków Kratosa z bogami olimpijskimi w God of War 3, przez jego nieoczekiwane przygody w Midgardzie z mitologii nordyckiej (God of War 4), aż po zapowiadany spektakularny finał w God of War 6 - ewolucja serii przeszła zdumiewającą metamorfozę.

Ten przegląd gier pokazuje, jak twórcy potrafili tchnąć nowe życie w znaną markę, zmieniając całkowicie otoczenie, wątki fabularne i perspektywę rozgrywki. A wszystko to przy zachowaniu hardkorowego, dojrzałego charakteru opowieści o odkupieniu legendarnego Kratosa. Oto prawdziwy majstersztyk branży, łączący kreatywną wizję z najwyższą jakością wykonania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Kompletny przewodnik po Farming Simulator
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Beyond good & evil 2: Najnowsze informacje o grze i rozwoju
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły