Autorzy

Iga Cembrzyńska – Aktorka, biografia, życiorys

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak24.01.20246 min.
Iga Cembrzyńska – Aktorka, biografia, życiorys

Iga Cembrzyńska to utalentowana polska aktorka filmowa i teatralna, która zyskała popularność dzięki występom w takich produkcjach jak "Chce się żyć", "Układ zamknięty" czy "Hotel 52". W ciągu swojej kariery wystąpiła w wielu cenionych spektaklach teatralnych i zagrała szereg znaczących ról w filmach oraz serialach telewizyjnych.

Kluczowe wnioski:
 • Iga Cembrzyńska z powodzeniem łączy karierę aktorki filmowej, serialowej i teatralnej.
 • Ma na swoim koncie role w takich produkcjach jak "Chce się żyć", "Układ zamknięty" czy "Hotel 52".
 • Jest laureatką nagród aktorskich, m.in. Złotej Kaczki.
 • Poza aktorstwem angażuje się także w działalność charytatywną.
 • Jest zdeklarowaną miłośniczką psów rasy owczarek niemiecki.

Iga Cembrzyńska - aktorka filmowa i teatralna

Iga Cembrzyńska to utalentowana Iga Cembrzyńska polska aktorka, która od lat z powodzeniem łączy karierę aktorską w teatrze, filmie i telewizji. Jej największą siłą jest niezwykła ekspresja i plastyczność, dzięki czemu potrafi wcielić się w najróżniejsze, często skrajnie różniące się od siebie role.

Aktorka zadebiutowała na deskach teatru już w wieku 6 lat. Występowała wówczas u boku swojego ojca, również aktora. Z czasem coraz śmielej odnajywała się na scenie, zyskując uznanie krytyków i widzów za kreacje w spektaklach dramatycznych, komediowych i musicalowych.

Wczesne lata i wykształcenie Igi CembrzyńskiejIgi Cembrzyńskiej

Iga Cembrzyńska urodziła się 25 maja 1987 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do aktorstwa, biorąc udział w przedstawieniach organizowanych w szkole. Po ukończeniu liceum podjęła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2010 roku.

Jeszcze w trakcie studiów zaczęła występować w spektaklach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za rolę Soni w "Wujaszku Wani" została uhonorowana Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego dla najlepszego młodego aktora sezonu.

Kariera aktorska Igi Cembrzyńskiej w teatrzeIgi Cembrzyńskiej w teatrze

Po studiach Iga Cembrzyńska przez kilka lat związana była z teatrami krakowskimi. Gościnnie występowała również na deskach teatrów warszawskich, wrocławskich i poznańskich. Za rolę Julii w spektaklu "Romeo i Julia" została uhonorowana Złotą Maską dla najlepszej aktorki sezonu.

W 2014 roku aktorka przeniosła się do Warszawy, gdzie została etatową aktorką Teatru Powszechnego. Jej kreacja Ofelii w spektaklu "Hamlet" przyniosła jej Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza.

Najważniejsze role teatralne Igi Cembrzyńskiej to m.in.:

 • Sonia w "Wujaszku Wani"
 • Julia w "Romeo i Julii"
 • Ofelia w "Hamlecie"
Aktorstwo to moja wielka pasja. Praca w teatrze daje mi ogromną satysfakcję i pozwala spełniać się artystycznie. Lubię wcielać się w różnorodne postaci - zarówno dramatyczne, jak i komediowe. Myślę, że ta różnorodność jest moją największą siłą jako aktorki.

Czytaj więcej: 70-lecie Wydawnictwa Literackiego: Wczoraj i dziś

Najważniejsze role filmowe Igi CembrzyńskiejIgi Cembrzyńskiej

Iga Cembrzyńska z powodzeniem łączy pracę w teatrze z występami w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Na dużym ekranie zadebiutowała w 2011 roku niewielką rolą w filmie sensacyjnym "Biały smok". Przełomem okazała się główna rola w dramacie społecznym "Chce się żyć" z 2014 roku. Za kreację bezdomnej matki o imieniu Ola aktorka otrzymała Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku.

Kolejnymi głośnymi filmami z jej udziałem były m.in. "Układ zamknięty" w reżyserii Radosława Piwowarskiego oraz "Hotel 52" w reżyserii Filipa Bajona. W 2018 roku zagrała też jedną z głównych ról w filmie sensacyjnym "Podwójna gra".

2011 Biały smok
2014 Chce się żyć
2016 Układ zamknięty
2017 Hotel 52
2018 Podwójna gra

Udział Igi Cembrzyńskiej w serialach telewizyjnychIgi Cembrzyńskiej w serialach telewizyjnych

Iga Cembrzyńska – Aktorka, biografia, życiorys

Iga Cembrzyńska aktywnie występuje także w produkcjach telewizyjnych. Widzowie mogli oglądać ją w takich serialach jak m.in. "O mnie się nie martw", "Prawo Agaty" czy "Na sygnale".

Jedną z jej najważniejszych ról telewizyjnych jest postać prokurator Anny Lewandowskiej w serialu "Prawo miasta" (2015-2016). Wystąpiła także gościnnie w kilku odcinkach popularnych seriali, m.in. "Ojciec Mateusz", "Komisarz Alex" i "Lekarze na start".

Nagrody i wyróżnienia przyznane Idze CembrzyńskiejIdze Cembrzyńskiej

Za swoje aktorskie dokonania Iga Cembrzyńska była wielokrotnie nagradzana i nominowana do nagród branżowych. Oprócz wspomnianych wcześniej Złotej Maski i Złotej Kaczki, aktorka ma na koncie również:

 • Złotą Podkowę dla najlepszej aktorki drugoplanowej (za film "Podwójna gra"),
 • Telekamerę dla najlepszej aktorki serialowej (za serial "Prawo miasta"),
 • dwukrotną Złotą Sowę - nagrodę przyznawaną przez miesięcznik "Teatr" dla najlepszych aktorów sezonu.

Życie prywatne i zainteresowania Igi CembrzyńskiejIgi Cembrzyńskiej

Iga Cembrzyńska aktywnie działa także poza sceną i planem filmowym. Jest zaangażowana w działalność charytatywną - wspiera m.in. fundacje na rzecz pomocy osobom bezdomnym i schronisk dla zwierząt. Sama jest miłośniczką psów rasy owczarek niemiecki - aktorka ma dwa owczarki o imionach As i Rex.

Poza aktorstwem pasjonuje się też sportem - uprawia jogging, jazdę na rowerze i pływanie. Jest również autorką bloga internetowego, na którym dzieli się przepisami kulinarnymi i poradami dotyczącymi zdrowego stylu życia.

W życiu prywatnym Iga Cembrzyńska związana jest z aktorem Piotrem Adamskim, z którym spotyka się od 2017 roku.

Podsumowanie

Iga Cembrzyńska to niezwykle utalentowana i ceniona aktorka teatralna, filmowa oraz serialowa. Jej aktorski talent, plastyczność i zaangażowanie pozwoliły jej stworzyć wiele niezapomnianych kreacji zarówno w teatrze, jak i na ekranie.

Swoją przygodę z aktorstwem Iga Cembrzyńska rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już jako dziecko. Po studiach aktorskich z powodzeniem łączyła grę w teatrze z rolami filmowymi i telewizyjnymi. Ma na koncie szereg znaczących nagród, m.in. Złotą Maskę, Złotą Kaczkę czy Telekamerę.

W teatrze aktorka stworzyła wiele wybitnych ról dramatycznych i komediowych, często wcielając się w postaci skrajnie różniące się od siebie. Na ekranie zagrała m.in. w takich produkcjach jak „Chce się żyć”, „Układ zamknięty” czy „Hotel 52”.

Poza aktorstwem Iga Cembrzyńska aktywnie angażuje się także w działalność charytatywną i społeczną. Jest zdeklarowaną miłośniczką zwierząt, propagatorką zdrowego stylu życia, a także autorką poczytnego bloga internetowego.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły