Książki

Imiona reniferów Mikołaja: lista zabawnych imion

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk31.01.20246 min.
Imiona reniferów Mikołaja: lista zabawnych imion

Imiona reniferów od dawna budzą wiele emocji, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Kto z nas bowiem nie zastanawiał się, jak naprawdę nazywają się renifery ciągnące sanie Świętego Mikołaja?

Kluczowe wnioski:
 • Renifery Mikołaja mają oryginalne, zabawne imiona nadane przez ludzi.
 • Najpopularniejsze imiona to Rudolph, Dasher, Dancer, itd.
 • Imiona reniferów pojawiły się po raz pierwszy w wierszu autorstwa Clementa Clarke'a Moore'a.
 • Renifery dostają imiona, aby łatwiej je rozpoznawać i odróżniać od siebie.
 • Zabawne fakty na temat imion reniferów często krążą w popularnej kulturze.

Imiona reniferów Mikołaja - lista

Renifery Mikołaja od zawsze fascynowały dzieci i dorosłych. Kto z nas bowiem nie zastanawiał się, jak naprawdę nazywają się te urocze zwierzęta ciągnące sanie Świętego Mikołaja po niebie w Wigilię Bożego Narodzenia?

Okazuje się, że imiona reniferów nie są przypadkowe - każde z nich ma swoją własną, wyjątkową historię i znaczenie. W niniejszym artykule przybliżymy nieco te niezwykłe postacie!

Jak brzmią imiona reniferów Świętego Mikołaja?

Najpopularniejszymi imionami reniferów Mikołaja są:

 • Rudolph - najsłynniejszy renifer z czerwonym nosem
 • Dasher
 • Dancer
 • Prancer
 • Vixen
 • Comet
 • Cupid
 • Donner i Blitzen (Grzmot i Błysk)

W różnych krajach i kulturach pojawiają się także inne, mniej znane imiona reniferów. Na przykład w Polsce popularne są Zielony, Rudy czy Mróz.

Oryginalne imiona reniferów Mikołaja

Skąd wzięły się powszechnie znane imiona reniferów Mikołaja? Otóż po raz pierwszy wymienione zostały w wierszu autorstwa Clementa Clarke'a Moore'a z 1823 roku zatytułowanym "A Visit from St. Nicholas". To właśnie w tym utworze pojawiają się kultowe już postacie Dashera, Dancera, Prancera i reszty reniferów.

Moore nadał reniferom cechy charakteru, które odpowiadały ich imionom - na przykład Dancer uwielbiał tańczyć, a Dasher biegał wyjątkowo szybko. Dzięki temu renifery zyskały osobowość i stały się bardziej interesujące dla czytelników.

Z czasem inni autorzy i artyści podchwycili te imiona reniferów i tak na stałe wpisały się one do świątecznej tradycji i folkloru.

Najsłynniejszy renifer - Rudolph Czerwononosy

Najpopularniejszym reniferem Mikołaja jest oczywiście Rudolph, który według legendy miał czerwony, świecący nos. Ta wyjątkowa cecha pomogła mu poprowadzić sanie Mikołaja przez mgłę w Wigilię Bożego Narodzenia.

Postać Rudolpha została stworzona w 1939 roku przez Roberta L. Maya (amerykańskiego copywritera) dla sieci sklepów Montgomery Ward. Początkowo wierszyk o Rudolphu był przeznaczony jako materiał promocyjny tylko dla pracowników firmy, jednak szybko zdobył ogromną popularność w całych Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej: Rodzina Monet - Książka, Postacie, Ile Tomów i Od Ilu Lat Wydawana

Skąd wzięły się imiona reniferów Mikołaja?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kultowe imiona reniferów zostały wymyślone przez Clementa Clarke'a Moore'a i spopularyzowane dzięki jego wierszowi.

Jednak skąd autor czerpał inspirację do nadawania reniferom tak barwnych imion? Otóż Moore najprawdopodobniej wzorował się na germańskich i skandynawskich bogach oraz istotach mitycznych.

Imię renifera Inspiracja
Dasher Być może od Tanna - boga piorunów
Dancer Od Freyi - bogini płodności i tańca
Vixen Być może lisica (vixen z ang. to samica lisa)

Jak widać, Moore sięgał do różnych źródeł, tworząc wyjątkowe i oryginalne imiona dla reniferów.

Dlaczego renifery Mikołaja mają imiona?

Imiona reniferów Mikołaja: lista zabawnych imion

Imiona reniferów pełnią bardzo ważną rolę - po pierwsze pozwalają odróżnić poszczególne zwierzęta i nadać im pewną indywidualność. Bez imion renifery byłyby dla nas anonimową, jednolitą masą.

Po drugie, barwne imiona sprawiają, że renifery są dla nas bliższe, bardziej familiarnie - kojarzą się z konkretnymi cechami charakteru, umiejętnościami, a nawet wyglądem. Dzięki imionom łatwiej je polubić i zapamiętać.

Co więcej, nadawanie imion jest też zwyczajnie zabawne! Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają snuć opowieści o przygodach Dashera, Dancera i reszty reniferów.

Jakie imiona noszą renifery ciągnące sanie?

Oprócz popularnych reniferów z wiersza Moore'a, w wielu innych przekazach pojawiają się także inne imiona reniferów Mikołaja. W Polsce są to na przykład:

 • Zielony
 • Rudy
 • Płomyk
 • Mróz
 • Błyskawica

W Rosji z kolei w saniach zaprzęga się m.in. Dunder i Blixen. Widać więc, że choć pewne imiona reniferów są ponadczasowe, to w różnych kulturach pojawiają się także lokalne, charakterystyczne nazwy.

Zabawne fakty o imionach reniferów Mikołaja

Na koniec przytoczmy kilka ciekawostek związanych z imionami reniferów:

 • Początkowo Moore w swoim wierszu wymienił tylko 8 reniferów. Dopiero później dodano Rudolpha jako dziewiątego, aby stworzyć rym z "you-know" (wiesz).
 • Według niektórych źródeł, renifery Donner i Blitzen powinny się nazywać Donder i Bliksem, co oznacza po holendersku "Grzmot i Błyskawica". Jednak Moore spolszczył te imiona do bardziej angielsko brzmiących.
 • Istnieje też żeńska wersja imion reniferów: Vixen (Kokietka), Cupid (Kupidyna), Clarice (Klaryska), itd.

Jak widać, nawet stosunkowo dobrze znane imiona reniferów Mikołaja kryją w sobie wiele tajemnic i zaskakujących historii. A z pewnością odkryjemy jeszcze niejedną ciekawostkę na ich temat!

Podsumowanie

W niniejszym artykule dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat imion reniferów Mikołaja. Poznaliśmy ich pochodzenie, znaczenie, a także wiele zabawnych faktów i ciekawostek z nimi związanych.

Okazuje się, że słynne imiona reniferów takie jak Dasher, Dancer czy Rudolph mają długą i barwną historię sięgającą XIX-wiecznego wiersza autorstwa Clementa Clarke'a Moore'a. To właśnie w tym utworze po raz pierwszy otrzymały one swoje wyjątkowe charaktery i osobowości.

Dowiedzieliśmy się również, skąd Moore czerpał inspirację do nadawania reniferom Mikołaja tak niezwykłych imion - sięgał do mitologii germańskiej i skandynawskiej, nadając zwierzętom cechy bogów piorunów, tańca czy płodności.

Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył i uporządkował dotychczasową wiedzę na temat tych niezwykłych postaci - wiernych towarzyszy Świętego Mikołaja w dostarczaniu prezentów z okazji Bożego Narodzenia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gry wyścigowe na PS4 - Najlepsze gry wyścigowe dla konsoli PS4
 2. Niespodziewane zmiany w PlayStation: Niektóre płatne seriale mogą zniknąć!
 3. Restream Famemma: Gdzie śledzić najnowsze walki w ramach?
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Ile litrów mieści baryłka? Poznaj wszystkie ciekawostki
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły