Gry

Kolejność gier Call of Duty - historia, chronologia, po kolei

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak31 grudnia 20235 min
Kolejność gier Call of Duty - historia, chronologia, po kolei

Call of Duty kolejność - seria gier first-person shooter od Amerykańskiego producenta Activision to jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się marek w historii gier video.

Kluczowe wnioski:

 • Pierwsza część CoD wyszła na PC w 2003 roku.
 • Od tamtej pory co roku premierą nowa gra z serii Call of Duty.
 • Łącznie seria CoD liczy już 19 głównych tytułów.
 • Seria dzieli się na kilka podserii, najpopularniejsze to Black Ops i Modern Warfare.
 • Ostatnia premiera CoD Modern Warfare II w październiku 2022 osiągnęła rekordową sprzedaż.

Kolejność gier Call of Duty na konsolach

Call of Duty kolejność - pierwsza gra z serii wyszła w 2003 roku i od razu podbiła serca graczy. Od tamtej pory co roku doczekujemy się kolejnej odsłony popularnego cyklu strzelanek. Przez te lata na rynku pojawiło się już 19 głównych gier z serii CoD. Sprawdźmy zatem, w jakiej kolejności wyszły dotąd poszczególne części Call of Duty.

Pierwsze trzy tytuły z serii Call of Duty, które zadebiutowały w latach 2003-2006, osadzone były w realiach II wojny światowej. Kolejne dwie odsłony CoD wprowadziły rozgrywkę w czasach współczesnych, a ósma część z 2007 roku przeniosła akcję do przyszłości. Od tamtej pory gry z serii Call of Duty regularnie zmieniają konwencje - raz osadzone są w przeszłości, innym razem w teraźniejszości lub dałej przyszłości.

Warto też zwrócić uwagę, że począwszy od gry Call of Duty 4: Modern Warfare, seria zaczęła dzielić się na kilka podserii. Obok głównego cyklu pojawiły się tzw. subserie skupione wokół konkretnych bohaterów i fabuły. Do dziś powstały trzy takie subserie: Modern Warfare, Black Ops oraz World War II.

Najpopularniejsze subserie Call of Duty

Bez wątpienia największą popularnością cieszą się dwie podserie: Call of Duty: Modern Warfare i Call of Duty: Black Ops. Pierwsza z nich rozpoczęła się w 2007 roku i do tej pory doczekała się czterech odsłon. Z kolei seria Black Ops zadebiutowała w 2010 roku i również ma już na koncie cztery tytuły. W obu przypadkach fabuła koncentruje się wokół losów konkretnych bohaterów, a akcja osadzona jest głównie we współczesności lub niedalekiej przyszłości.

Trzecią, mniej popularną podserią jest Call of Duty: World War II obejmująca na razie trzy gry powrót do korzeni, czyli czasów II wojny światowej. Pierwsza gra z tej serii - CoD: World at War - miała swoją premierę już w 2008 roku, kolejne dwie wyszły odpowiednio w 2017 i 2022 roku.

Najnowsze odsłony Call of Duty na PS5 i Xbox

Jeśli chodzi o najświeższe tytuły z serii Call of Duty, to bez wątpienia warto zwrócić uwagę na dwie ostatnie produkcje. Mowa oczywiście o Call of Duty: Black Ops Cold War z 2020 roku oraz Call of Duty: Modern Warfare II, które miało premierę 28 października 2022 roku.

Call of Duty: Black Ops Cold War 2020
Call of Duty: Modern Warfare II 2022

Pierwsza z wymienionych gier to kolejna odsłona popularnej serii Black Ops. Tym razem akcja osadzona jest w latach 80. XX wieku, a fabuła kontynuuje wątki znane z wcześniejszych części Black Ops. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem i zebrała dobre oceny.

Z kolei Call of Duty: Modern Warfare II to najnowsza produkcja w portfolio Activision i bezpośrednia kontynuacja Modern Warfare z 2019 roku. Gra zadebiutowała 28 października 2022 roku i już po pierwszym tygodniu od premiery zanotowała rekordową sprzedaż, przynosząc zyski przekraczające 800 milionów dolarów. To obecnie zdecydowanie najpopularniejszy tytuł z serii Call of Duty.

Czytaj więcej: Gry planszowe z czasów PRL - Poznaj kultowe tytuły sprzed lat!

Futurystyczna chronologia Call of Duty Black Ops

Podseria Call of Duty Black Ops to chyba najbardziej futurystyczny cykl w całej historii gier CoD. Już Black Ops 2 z 2012 roku przenosił graczy do roku 2025. Z kolei ostatnia odsłona tej serii, czyli Call of Duty: Black Ops III osadzona jest aż w 2065 roku!

Akcja Black Ops III dzieje się 50 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części serii. W futurystycznej rzeczywistości 2065 roku żołnierze korzystają z zaawansowanych technologii i cybernetycznych ulepszeń.

Co więcej, wszystkie części Black Ops łączy wspólna fabuła i bohaterowie. Są to m.in. Alex Mason, Frank Woods, Jason Hudson czy David Mason. Dzięki temu gracze mogą śledzić losy tych postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat obejmujących wydarzenia zimnej wojny, XXI wiek i daleką przyszłość.

 • Black Ops z 2010 roku osadzone są podczas zimnej wojny w latach 60. XX wieku
 • Black Ops 2 dzieją się w 2025 roku
 • Black Ops 3 aż 50 lat później, bo w 2065 roku

Tym samym Black Ops to obecnie najbardziej futurystyczna odsłona Call of Duty, która zabiera graczy aż do połowy XXI wieku!

Podsumowanie

Kolejność gier Call of Duty - historia, chronologia, po kolei

Seria gier Call of Duty od 2003 roku regularnie dostarcza graczom kolejne produkcje. Przez te lata na rynek trafiło już 19 pełnoprawnych tytułów z tego cyklu popularnych strzelanek FPP. Sprawdziliśmy zatem kolejność premier poszczególnych odsłon Call of Duty i ich fabularną chronologię.

Jak się okazuje, pierwsze trzy części CoD osadzone były w realiach II wojny światowej. Później seria zaczęła eksperymentować z konwencjami i przeniosła rozgrywkę najpierw do czasów współczesnych, a potem także do niedalekiej przyszłości. Od 2007 roku gry Call of Duty dzielą się również na kilka fabularnych podserii, z których największą popularnością cieszą się Modern Warfare i Black Ops.

Jeśli chodzi o najnowsze produkcje, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Call of Duty: Modern Warfare II z 2022 roku oraz Black Ops Cold War z 2020 roku. Szczególnie ta pierwsza gra spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i osiągnęła rekordowe wyniki sprzedaży już w pierwszym tygodniu od premiery.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest futurystyczny charakter podserii Black Ops. Ta historia rozpoczęła się wprawdzie w latach 60. XX wieku, ale obecnie sięga już 2065 roku! Dzięki temu fani CoD mogą przenieść się do odległej przyszłości pełnej zaawansowanych technologii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły