Call of Duty kolejność - seria gier first-person shooter od Amerykańskiego producenta Activision to jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się marek w historii gier video.
Kluczowe wnioski:
- Pierwsza część CoD wyszła na PC w 2003 roku.
- Od tamtej pory co roku premierą nowa gra z serii Call of Duty.
- Łącznie seria CoD liczy już 19 głównych tytułów.
- Seria dzieli się na kilka podserii, najpopularniejsze to Black Ops i Modern Warfare.
- Ostatnia premiera CoD Modern Warfare II w październiku 2022 osiągnęła rekordową sprzedaż.
Kolejność gier Call of Duty na konsolach
Call of Duty kolejność - pierwsza gra z serii wyszła w 2003 roku i od razu podbiła serca graczy. Od tamtej pory co roku doczekujemy się kolejnej odsłony popularnego cyklu strzelanek. Przez te lata na rynku pojawiło się już 19 głównych gier z serii CoD. Sprawdźmy zatem, w jakiej kolejności wyszły dotąd poszczególne części Call of Duty.
Pierwsze trzy tytuły z serii Call of Duty, które zadebiutowały w latach 2003-2006, osadzone były w realiach II wojny światowej. Kolejne dwie odsłony CoD wprowadziły rozgrywkę w czasach współczesnych, a ósma część z 2007 roku przeniosła akcję do przyszłości. Od tamtej pory gry z serii Call of Duty regularnie zmieniają konwencje - raz osadzone są w przeszłości, innym razem w teraźniejszości lub dałej przyszłości.
Warto też zwrócić uwagę, że począwszy od gry Call of Duty 4: Modern Warfare, seria zaczęła dzielić się na kilka podserii. Obok głównego cyklu pojawiły się tzw. subserie skupione wokół konkretnych bohaterów i fabuły. Do dziś powstały trzy takie subserie: Modern Warfare, Black Ops oraz World War II.
Najpopularniejsze subserie Call of Duty
Bez wątpienia największą popularnością cieszą się dwie podserie: Call of Duty: Modern Warfare i Call of Duty: Black Ops. Pierwsza z nich rozpoczęła się w 2007 roku i do tej pory doczekała się czterech odsłon. Z kolei seria Black Ops zadebiutowała w 2010 roku i również ma już na koncie cztery tytuły. W obu przypadkach fabuła koncentruje się wokół losów konkretnych bohaterów, a akcja osadzona jest głównie we współczesności lub niedalekiej przyszłości.
Trzecią, mniej popularną podserią jest Call of Duty: World War II obejmująca na razie trzy gry powrót do korzeni, czyli czasów II wojny światowej. Pierwsza gra z tej serii - CoD: World at War - miała swoją premierę już w 2008 roku, kolejne dwie wyszły odpowiednio w 2017 i 2022 roku.
Najnowsze odsłony Call of Duty na PS5 i Xbox
Jeśli chodzi o najświeższe tytuły z serii Call of Duty, to bez wątpienia warto zwrócić uwagę na dwie ostatnie produkcje. Mowa oczywiście o Call of Duty: Black Ops Cold War z 2020 roku oraz Call of Duty: Modern Warfare II, które miało premierę 28 października 2022 roku.
Call of Duty: Black Ops Cold War | 2020 |
Call of Duty: Modern Warfare II | 2022 |
Pierwsza z wymienionych gier to kolejna odsłona popularnej serii Black Ops. Tym razem akcja osadzona jest w latach 80. XX wieku, a fabuła kontynuuje wątki znane z wcześniejszych części Black Ops. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem i zebrała dobre oceny.
Z kolei Call of Duty: Modern Warfare II to najnowsza produkcja w portfolio Activision i bezpośrednia kontynuacja Modern Warfare z 2019 roku. Gra zadebiutowała 28 października 2022 roku i już po pierwszym tygodniu od premiery zanotowała rekordową sprzedaż, przynosząc zyski przekraczające 800 milionów dolarów. To obecnie zdecydowanie najpopularniejszy tytuł z serii Call of Duty.
Czytaj więcej: Seria Call of Duty: Kompleksowa analiza popularnych tytułów
Futurystyczna chronologia Call of Duty Black Ops
Podseria Call of Duty Black Ops to chyba najbardziej futurystyczny cykl w całej historii gier CoD. Już Black Ops 2 z 2012 roku przenosił graczy do roku 2025. Z kolei ostatnia odsłona tej serii, czyli Call of Duty: Black Ops III osadzona jest aż w 2065 roku!
Akcja Black Ops III dzieje się 50 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części serii. W futurystycznej rzeczywistości 2065 roku żołnierze korzystają z zaawansowanych technologii i cybernetycznych ulepszeń.
Co więcej, wszystkie części Black Ops łączy wspólna fabuła i bohaterowie. Są to m.in. Alex Mason, Frank Woods, Jason Hudson czy David Mason. Dzięki temu gracze mogą śledzić losy tych postaci na przestrzeni kilkudziesięciu lat obejmujących wydarzenia zimnej wojny, XXI wiek i daleką przyszłość.
- Black Ops z 2010 roku osadzone są podczas zimnej wojny w latach 60. XX wieku
- Black Ops 2 dzieją się w 2025 roku
- Black Ops 3 aż 50 lat później, bo w 2065 roku
Tym samym Black Ops to obecnie najbardziej futurystyczna odsłona Call of Duty, która zabiera graczy aż do połowy XXI wieku!
Podsumowanie
Seria gier Call of Duty od 2003 roku regularnie dostarcza graczom kolejne produkcje. Przez te lata na rynek trafiło już 19 pełnoprawnych tytułów z tego cyklu popularnych strzelanek FPP. Sprawdziliśmy zatem kolejność premier poszczególnych odsłon Call of Duty i ich fabularną chronologię.
Jak się okazuje, pierwsze trzy części CoD osadzone były w realiach II wojny światowej. Później seria zaczęła eksperymentować z konwencjami i przeniosła rozgrywkę najpierw do czasów współczesnych, a potem także do niedalekiej przyszłości. Od 2007 roku gry Call of Duty dzielą się również na kilka fabularnych podserii, z których największą popularnością cieszą się Modern Warfare i Black Ops.
Jeśli chodzi o najnowsze produkcje, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na Call of Duty: Modern Warfare II z 2022 roku oraz Black Ops Cold War z 2020 roku. Szczególnie ta pierwsza gra spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i osiągnęła rekordowe wyniki sprzedaży już w pierwszym tygodniu od premiery.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest futurystyczny charakter podserii Black Ops. Ta historia rozpoczęła się wprawdzie w latach 60. XX wieku, ale obecnie sięga już 2065 roku! Dzięki temu fani CoD mogą przenieść się do odległej przyszłości pełnej zaawansowanych technologii.