Książki

Książka Hobbit - Tolkien - Czyli tam i z powrotem

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak12.01.20249 min.
Książka Hobbit - Tolkien - Czyli tam i z powrotem

Hobbit (książka) to powieść fantasy napisana przez J.R.R. Tolkiena, opublikowana po raz pierwszy 21 września 1937 roku. Opowiada historię Hobbita Bilba Bagginsa, który wyrusza w podróż ze zgrają krasnoludów i czarodziejem Gandalfem do Samotnej Góry, aby odzyskać skarb strażony przez smoka Smauga. Podczas swoich przygód Bilbo mierzy się z wieloma niebezpieczeństwami, ale też odnajduje magiczny pierścień, który zmienia jego życie.

Kluczowe wnioski:
 • Książka przedstawia fascynującą historię pełną magii i przygód.
 • Głównym bohaterem jest Hobbit Bilbo Baggins, który musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami.
 • Ważnym motywem jest podróż Bilba ze zgrają krasnoludów do Samotnej Góry.
 • Bilbo znajduje magiczny pierścień, który odgrywa kluczową rolę w dalszej fabule.
 • Powieść zachwyca czytelników od pokoleń swoją niepowtarzalną atmosferą.

Książka Hobbit jako powieść

Książka Hobbit (książka) autorstwa J.R.R Tolkiena to jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych powieści fantasy w historii literatury. Opublikowana po raz pierwszy w 1937 roku, opowiada historię tytułowego Hobbita Bilba Bagginsa, który wyrusza w niebezpieczną podróż do Samotnej Góry, aby pomóc krasnoludom odzyskać skarb strażony przez smoka Smauga.

Książka Hobbit zachwyca czytelników niepowtarzalnym klimatem, barwnymi postaciami i wciągającą fabułą, w której mieszają się ze sobą elementy baśniowe, mityczne i fantasy. Choć początkowo miała być skierowana do dzieci, z powodzeniem trafia także do starszych odbiorców.

Powieść rozpoczyna się, gdy czarodziej Gandalf namawia niezbyt chętnego na przygody Bilba Bagginsa, by ten wyruszył w podróż ze zgrają trzynastu krasnoludów dowodzonych przez Thorina Dębową Tarczę. Ich celem jest odzyskanie Samotnej Góry i skarbu, który zrabował smok Smaug.

W trakcie swojej wyprawy drużyna musi stawić czoła wielu niebezpieczeństwom - od górskich olbrzymów, poprzez pająki Mrocznej Puszczy, aż po elfy z Królestwa Leśnego. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest zdobycie przez Bilba tajemniczego, magicznego pierścienia.

Magiczny pierścień Bilba

Kluczowym elementem fabuły jest odnalezienie przez tytułowego bohatera tajemniczego, magicznego pierścienia podczas wędrówki przez jaskinie w Górach Mglistych. Pierścień ten pozwala stać się niewidzialnym po jego założeniu. Początkowo wydaje się zwykłą biżuterią, jednak później okazuje się być Jedynym Pierścieniem wykutym przez Mrocznego Władcę - Saurona.

Odnalezienie pierścienia zmienia losy Bilba i wpływa na dalsze jego przeznaczenie oraz wydarzenia w Śródziemiu opisane w trylogii Władca Pierścieni. Pokazuje także, że nawet z pozoru nieistotne wydarzenia mogą mieć ogromne konsekwencje.

Podróż z krasnoludami do Samotnej Góry

Jednym z kluczowych wątków Hobbita (książka) Tolkiena jest sama podróż tytułowego bohatera ze zgrają trzynastu krasnoludów do Samotnej Góry dowodzonych przez Thorina Dębową Tarczę. Grupa ta, w której znajdują się także postacie takie jak Balin, Dwalin, Fili i Kili, pragnie odzyskać skarby swojego rodu zagarnięte przed laty przez smoka Smauga.

Wędrówka pełna jest licznych przygód, niebezpieczeństw i zwrotów akcji. Bohaterowie muszą zmierzyć się z górskimi trollami i olbrzymami, przetrwać ulewę i gromadę wargów, przejść przez mroczną Mgiełkę Las, w której napotykają nieprzyjazne im pająki oraz uciec z sideł Króla Leśnego Ludu. Są także świadkami odbudowy zniszczonego miasta krasnoludów - Dale.

Opowieść o podróży do Samotnej Góry stanowi barwną i wciągającą przygodę, w której nie brakuje zwrotów akcji, niespodziewanych wydarzeń i magicznych elementów z baśni i mitologii.

Największe przygody zaczynają się od małych, nieoczekiwanych wydarzeń.

Motyw przyjaźni i lojalności

Istotnym motywem Książki Hobbit jest również przyjaźń i lojalność, szczególnie pomiędzy członkami drużyny Thorina. Choć na początku podróży wiele postaci patrzy na Bilba z pobłażaniem i lekceważeniem, z czasem doceniają jego odwagę, pomysłowość i poświęcenie. Hobbit pokazuje, że nawet taka pozornie niedobrana grupa może osiągnąć swój cel, jeśli działa razem.

Czytaj więcej: Wiedźmin Sapkowskiego | Andrzej Sapkowski tworzy niesamowity świat Wiedźmina

Walka z pająkami Mrocznej Puszczy

Jednym z kluczowych i najbardziej pamiętnych momentów w Hobbicie Tolkiena jest rozdział opisujący walkę drużyny Thorina z olbrzymimi pająkami zamieszkującymi Mroczną Puszczę. Starcie to pokazuje, jak bohaterowie mierzą się z przerażającym i potężnym wrogiem, ale też jak ważna jest pomoc niespodziewanych sojuszników.

Pająki atakują nocą i porywają krasnoludy do swoich kryjówek, by tam zjeść ich żywcem. Udaje im się pojmać wszystkich oprócz Bilba, który zakłada magiczny pierścień i staje się niewidzialny. Z opresji ratują drużynę dopiero leśne elfy na czele z Legolasem, zabijające pająki i uwalniające jeńców.

Nazwa pająka Liczba zabitych
Attercop 3
Tomnoddy 5

Walka ta pokazuje, że nawet w beznadziejnej sytuacji z pomocą mogą przyjść nieoczekiwani sprzymierzeńcy. Ukazuje także mroczną stronę lasu Mirkwood i zamieszkujące go przerażające istoty.

Ucieczka elfów z Więzienia Króla Leśnych Elfów

Książka Hobbit - Tolkien - Czyli tam i z powrotem

Hobbit Tolkiena zawiera również barwny i pełen napięcia fragment, w którym Thorin i reszta krasnoludów trafiają do lochów Króla Leśnego Ludu Thranduila. Z opresji ratuje ich jednak pomysłowość Bilba i jego magiczny pierścień.

Hobbit postanawia uwolnić przyjaciół i pod osłoną niewidzialności kradnie klucze od cel od pijanego strażnika. Następnie z pomocą Thorina organizuje ucieczkę całej kompanii w workach na wino. Dzięki temu drużyna może kontynuować swoją misję do Samotnej Góry.

Ten fragment pokazuje z jednej strony gościnność elfów, którym jednak trudno zaufać krasnoludom, a z drugiej - odwagę i spryt Hobbita. Podkreśla także, jak istotną rolę odgrywa magiczny pierścień i jak znacząco wpływa na losy bohaterów.

 • Ucieczka w workach na wino pomysłem Bilba
 • Magiczny pierścień ratuje całą sytuację

Bitwa Pięciu Armii pod Samotną Górą

Kluczowym i spektakularnym wydarzeniem z Książki Hobbit jest Bitwa Pięciu Armii, do której dochodzi pod Samotną Górą pomiędzy ludźmi, elfami i krasnoludami a orkami i goblinami. Stanowi ona dramatyczny finał fabuły, w którym rozstrzygają się losy bohaterów i całego regionu.

Po tym, jak Thorin i jego towarzysze odzyskują Erebor, budzi się smok Smaug, który niszczy pobliskie miasto ludzi zwane Dale. Chciwy krasnoludzki król nie chce się jednak dzielić skarbami z ludźmi i elfami, przez co te ostatnie armie łączą siły przeciwko niemu. Wkrótce potem nadciągają jednak hordy goblinów i orków.

Do finałowej walki dochodzi w Dolinie Kruczego Szczytu. Polegają w niej Thorin i jego siostrzeńcy Fili i Kili. Ostatecznie jednak dzięki wsparciu z miasta ludzi i armii elfów udaje się pokonać napastników. Bilbo zostaje ciężko ranny.

 • Bitwa rozstrzyga losy całego regionu
 • Polegają w niej Thorin, Fili i Kili

Powrót do Shire i dalsze losy Bilba

Po zakończeniu przygody Bilbo Baggins, bohater książki Hobbit, wraca do swego rodzinnego Shire. Choć początkowo tęskni za przygodami, z czasem ponownie przyzwyczaja się do spokojnego życia. Nie wyzbywa się jednak tajemniczego, magicznego pierścienia.

Bilbo pozostaje kawalerem i adoptuje swojego bratanka Froda jako dziedzica. Swoje przygody i podróż do Samotnej Góry spisuje w książce pod tytułem „Tam i z powrotem”. Po latach, tuż przed swoimi 111. urodzinami, wyrusza na ostatnią podróż do Rivendell.

Losy postaci Hobbita (książka) pokazują, że nawet ktoś, kto marzy o spokojnym, bezpiecznym życiu, może zostać bohaterem i mieć swój udział w wielkiej historii. Przygody mogą zdarzyć się nawet tym, którzy ich nie szukają.

Podsumowanie

Książka Hobbit, czyli tam i z powrotem to jedno z najbardziej kultowych dzieł fantasy, opowiadające o niespodziewanej przygodzie tytułowego bohatera - Hobbita Bilba Bagginsa. Początkowo niechętny do wyruszenia w podróż, Bilbo dołącza do kompanii 13 krasnoludów, aby pomóc im odzyskać skarb zagarnięty przez smoka Smauga z Samotnej Góry.

W trakcie swojej wyprawy Hobbit z książki Hobbit musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami - górskimi trollami, elfami z Mrocznej Puszczy, pająkami czy goblinami. Kluczowym wydarzeniem jest jednak zdobycie magicznego pierścienia, który całkowicie zmienia jego losy. Ostatecznie Bilbo pomaga pokonać Smauga, choć nie obywa się bez dramatycznej Bitwy Pięciu Armii.

Hobbit Tolkiena zachwyca czytelników barwnymi postaciami, niebanalną fabułą i klimatem, łączącym elementy baśni, mitu i fantasy. Pokazuje, że nawet pozornie zwykły bohater może mieć swój udział w wielkiej przygodzie i zmienić bieg wydarzeń. Polecamy tę lekturę zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

Książka Hobbit to także idealny wstęp do monumentalnej trylogii Władca Pierścieni, będącej kontynuacją losów Śródziemia. Znajdziemy w niej wiele nawiązań do przygód Bilba Bagginsa, które okazują się mieć kluczowe znaczenie dla późniejszych wydarzeń opisanych przez Tolkiena.

Najczęstsze pytania

Głównym bohaterem powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem jest tytułowy Hobbit - Bilbo Baggins, spokojny i zamożny mieszkaniec krainy zwanej Shire. Początkowo niechętny do przygód, z czasem udowadnia swoją odwagę i pomysłowość.

Bilbo wyrusza w podróż ze zgrają 13 krasnoludów, w tym z Thorinem Dębową Tarczą, do Samotnej Góry, aby pomóc krasnoludom odzyskać skarby zagarnięte przed laty przez smoka Smauga.

Mroczna Puszcza to mroczny las zamieszkały m.in. przez olbrzymie, ludożerne pająki. Erebor to Samotna Góra - dawne królestwo krasnoludów zagarnięte przez smoka. Dolina Kruczego Szczytu to miejsce Bitwy Pięciu Armii.

Podczas wędrówki Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym. Pierścień ten - Jedyny Pierścień - odegra potem kluczową rolę w trylogii Władca Pierścieni.

Bohaterowie mierzą się m.in. z górskimi trollami, wargami, elfami Mrocznej Puszczy i ich królem, olbrzymimi pająkami, smokiem Smaugiem, goblinami i orkami podczas Bitwy Pięciu Armii.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły