Książki

Postacie z Hobbita - Znajdź ulubionych bohaterów ze Śródziemia

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak02.01.20248 min.
Postacie z Hobbita - Znajdź ulubionych bohaterów ze Śródziemia

Postacie z Hobbita to jedne z najbardziej kultowych bohaterów fantasy. W tej niezwykłej książce J.R.R Tolkiena poznajemy wielu barwnych bohaterów, którzy wyruszają w pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę, by odzyskać skarby utraconego krasnoludzkiego królestwa. Poznajmy bliżej głównych bohaterów tej niezwykłej opowieści.

Kluczowe wnioski:
 • Bilbo Baggins to tytułowy hobbit, który dołącza do wyprawy krasnoludów.
 • Thorin Dębowa Tarcza przewodzi krasnoludom pragnącym odzyskać skarby Ereboru.
 • Gandalf Szary, mądry czarodziej, wybiera Bilbo na opiekuna wyprawy.
 • Smaug to potężny smok strzegący skarbów Ereboru.
 • Beorn, zmiennokształtny niedźwiedź, który pomaga krasnoludom.

Bilbo Baggins - bohater Hobbita

Bilbo Baggins to tytułowy bohater książki Hobbit czyli tam i z powrotem. Jest on skromnym, spokojnym hobbitem prowadzącym zwyczajne życie w Shire, krainie zamieszkanej przez jego plemię. Jego życie diametralnie się zmienia, gdy pewnego dnia odwiedza go czarodziej Gandalf w towarzystwie trzynastu krasnoludów na czele z Thorinem Dębową Tarczą. Okazuje się, że wybierają się w niebezpieczną wyprawę, by odzyskać skarby utraconego królestwa Erebor z rąk złowrogiego smoka Smauga. Z początku niechętny i przestraszony Bilbo, namówiony przez Gandalfa, dołącza ostatecznie do drużyny jako "włamywacz". Choć na początku wyprawy czuje się niepewnie i tęskni za domem, to stopniowo odnajduje w sobie odwagę i pomysłowość, ratując kompanów z opresji i zyskując ich szacunek.

Mimo skromnej postury i braku doświadczenia w walce, Bilbo okazuje się nieocenionym członkiem drużyny Thorina. Jego zwinność, spryt i zdolność do podkradania się bez wykrycia pozwalają mu wielokrotnie wyciągnąć krasnoludy z tarapatów. Bilbo jawi się jako bohater nieoczywisty - to postać, z którą wielu czytelników może się utożsamiać. Pokazuje on, że nawet ktoś pozornie zwyczajny i niepozorny może sięgnąć po wielką odwagę i dokonać czynów godnych największych herosów.

Najważniejsze cechy Bilbo

Bilbo to postać niezwykle sympatyczna, ciepła i pełna humoru. Pokochały go całe pokolenia czytelników na całym świecie. Co sprawia, że jest on tak lubianym bohaterem?

 • Odwaga i heroizm - mimo początkowych obaw Bilbo nieraz ratuje kompanów, stając z nimi ramię w ramię do walki.
 • Pomysłowość i inteligencja - jego przebiegłe plany pozwalają wydostać się z więzienia króla elfów czy z sideł olbrzymich pająków.
 • Lojalność - choć tęskni za domem, nie opuszcza drużyny i wspiera Thorina aż do końca niebezpiecznej misji.

Thorin Dębowa Tarcza - król krasnoludów

Thorin Dębowa Tarcza to król wygnanego z ojczystego krasnoludzkiego królestwa Ereboru ludu Durina. Marzy on o tym, by powrócić do Ereboru i odzyskać skarby zagarnięte przez złowrogiego smoka Smauga. Aby zrealizować ten zamysł, Thorin organizuje wyprawę złożoną z 12 kompanów krasnoludów. Dołącza do nich czarodziej Gandalf, a także nieoczekiwanie hobbit Bilbo Baggins w roli "włamywacza".

Thorin jawi się jako prawdziwy król - dzielny, dostojny i bardzo dumny. Z determinacją dąży do odzyskania majątku i tytułu należnego jego rolowi. Jest nieco uparty i porywczy, lecz ostatecznie dobry i szlachetny. Choć początkowo traktuje Bilbo z pogardą, z czasem docenia jego odwagę i poświęcenie. Thorin ginie śmiercią bohatera w bitwie, lecz jego misja kończy się sukcesem - Erebor zostaje odbity z rąk Smauga.

Thorin był nie tylko dzielnym wojownikiem, lecz także miał w sobie majestat prawdziwego króla

Czytaj więcej: Książki o rozwoju i samodoskonaleniu - rozwiń skrzydła i poznaj swoją moc

Gandalf Szary - mądry czarodziej

Gandalf Szary to jeden z pięciu Czarodziejów, którzy przybyli do Śródziemia aby przeciwstawić się Sauronowi. Ten tajemniczy wędrowiec, znany z zapalania niezwykłych sztucznych ogni na swoim kiju, ma w rzeczywistości ogromną magiczną moc. To on wybiera hobbita Bilbo Bagginsa na "włamywacza" wyprawy krasnoludów do Ereboru i towarzyszy drużynie Thorina przez znaczną część niebezpiecznej podróży. Jego potężna magia i mądre rady nieraz ratują kompanów.

Choć Gandalf ma za zadanie niepoznawanie wpływać na bieg wydarzeń, wielokrotnie otwarcie interweniuje, używając czarów by ocalić drużynę Thorina. Jest skarbnicą wiedzy o historii, legendach i drogach wiodących przez Śródziemie. Jak na Czarodzieja przystało, Gandalf jest postacią tajemniczą, czasem nawet zagadkową dla swoich towarzyszy. Jest jednak niewątpliwie dobry i szlachetny. Jego mottem jest:

Nawet najmniejsza osoba może zmienić bieg wydarzeń

Moce Gandalfa

Gandalf jako jeden z Majarów znany jest ze swoich niezwykłych mocy. Potrafi on między innymi:

 • Rzucać potężne zaklęcia offensywne i magiczne pociski
 • Ziać ogniem ze swojego kija
 • Stwarzać potężne światło rozpraszające ciemności
 • Leczyć rany i przywracać siły wyczerpanym towarzyszom

Dzięki magii Gandalfa drużyna Thorina przetrwała niejedną opresję, dlatego jest on nieocenionym członkiem wyprawy do Samotnej Góry.

Smaug - groźny smok Ereboru

Postacie z Hobbita - Znajdź ulubionych bohaterów ze Śródziemia

Smaug to jeden z ostatnich wielkich smoków żyjących w Śródziemiu pod koniec Trzeciej Ery. Jest on ogromnym, opancerzonym ognioodpornymi łuskami gadem o czerwono-złotych barwach i potężnych skrzydłach. Smaug atakuje samotną górę Erebor, by zdobyć leżące w niej złoto i klejnoty. Zabija wielu krasnoludów broniących swego królestwa i zagarnia wszystkie ich nieprzebrane bogactwa. Przez 60 lat śpi na złotym łożu, pilnując skarbów Ereboru.

Smaug to jedna z bardziej charakterystycznych postaci Hobbita - niepojęcie wielki, śmiertelnie niebezpieczny smok, który stał się utrapieniem mieszkańców północnego Śródziemia. Jest on również niesłychanieinteligentny jak na gada - potrafi mówić i wręcz hipnotyzować przeciwników swoim głosem. Gdy Bilbo udaje się do wnętrza Samotnej Góry, prowadzi z nim zagadkową rozmowę. Ostatecznie to właśnie ta rozmowa prowadzi do upadku i śmierci Smauga.

Beorn - zmiennokształtny niedźwiedź

Beorn to tajemniczy zmiennokształtny, potrafiący przybierać postać zarówno człowieka jak i ogromnego, silnego niedźwiedzia. Mieszka samotnie w leśnej siedzibie ze swoimi zwierzętami, które zdają się go rozumieć i słuchać jego poleceń. Beorn nie darzy zbyt wielką miłością krasnoludów, ale pod wpływem Gandalfa zgadza się udzielić schronienia Thorinowi i jego towarzyszom, karmiąc ich i dając im odpocząć.

Później Beorn staje razem z nimi do walki przeciw goblinom i wargom podczas Bitwy Pięciu Armii, walcząc w postaci wielkiego, dzikiego niedźwiedzia. Jego niezwykła siła i zwinność pozwala mu zabić ich wodza Bolga. Beorn odegrał więc kluczową rolę w kulminacyjnym, przełomowym momencie historii Hobbita.

Imię Rasa Rola
Bilbo Baggins Hobbit Włamywacz
Thorin Dębowa Tarcza Krasnolud Przywódca wyprawy
Gandalf Szary Czarodziej (Majar) Doradca

Elrond Półelf - pan Rivendell

Pan Elrond, władca Rivendell zwanego też Ostatnim Przyjaznym Domem, jest półelfem - potomkiem rodów elfów i ludzi. Jest szanowanym i potężnym panem, który gości w swojej siedzibie Thorina Dębową Tarczę i jego drużynę, dając im schronienie. Z początku nieufnny wobec intencji krasnoludów, z czasem akceptuje ich wyprawę, ofiarowując im jedzenie, muzykę elfów i ważne rady.

To właśnie dzięki Elrondowi kompani dowiadują się, jak odczytać tajemnicze runy z mapy Thorina wskazujące położenie sekretnych drzwi do Ereboru. Pan Rivendell okazuje się zatem nieocenionym sprzymierzeńcem drużyny w jej misji. Jest uosobieniem dobroci i mądrości charakterystycznej dla elfickiej rasy Śródziemia.

Podsumowanie

Hobbit J.R.R Tolkiena wprowadza nas w niezwykły świat Śródziemia, gdzie poznajemy wielu barwnych bohaterów. Wśród nich znajdują się mityczne istoty jak krasnoludy, hobbici, elfy czy czarodzieje, ale także przerażające bestie - smoki i gobliny.

Przez całą opowieść towarzyszymy Bilbo Bagginsowi, sympatycznemu hobbitowi, który mimo swojej zwyczajnej natury pokazuje niezwykłą odwagę. Jego losy splatają się z losem wygnanego króla krasnoludów Thorina Dębowej Tarczy i jego towarzyszy. Razem przeżywają emocjonującą przygodę pełną zwrotów akcji.

Hobbit zachwyca bogactwem wykreowanego przez Tolkiena świata, mnóstwem barwnych postaci oraz uniwersalnym przesłaniem. Choć wiele tu magii i niebezpieczeństw, pokazuje on też, że nawet z pozoru zwyczajna istota może sięgnąć po prawdziwy heroizm. Lektura pełna jest humoru i ciepła - zapewnia świetną rozrywkę każdemu miłośnikowi fantasy.

Niezapomniane postacie jak Bilbo, Gandalf, Thorin czy Smaug zdobyły trwale miejsce w panteonie bohaterów literatury fantasy. Zapraszamy by je poznać. To wspaniała, pełna emocji podróż do magicznego świata fantasy, którą zapamięta się na całe życie.

Najczęstsze pytania

Autorem Hobbita jest John Ronald Reuel Tolkien - angielski pisarz, filolog i wykładowca akademicki. Uważany jest za ojca nowoczesnej literatury fantasy i stworzyciela rozbudowanego świata Śródziemia.

Fabuła opowiada o wyprawie krasnoluda Thorina Dębowej Tarczy i 12 towarzyszy do Samotnej Góry, by odzyskać utracone bogactwa ich królestwa z rąk smoka Smauga. W wyprawie uczestniczy też hobbit Bilbo Baggins w roli "włamywacza".

W świecie przedstawionym Hobbita pojawiają się m.in.: hobbici, krasnoludy, elfy, gobliny, trolle, wargowie (wilki), orły i smoki. Ważnymi postaciami są też czarodziej Gandalf i zmiennokształtny niedźwiedź Beorn.

Tak, Hobbit jest pierwszą powieścią osadzoną w świecie Śródziemia, którego dalsze losy poznajemy w trylogii Władca Pierścieni.

To barwna i pełna humoru opowieść fantasy o nieoczywistym bohaterze, który z odwagą stawia czoła niebezpieczeństwom. Przesłanie mówi, że każdy może sięgnąć po heroizm. Lektura pełna magii, przygód i wyrazistych postaci.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły