Książka "Metro" to bestsellerowa powieść science fiction autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, która została wydana w Rosji w 2005 roku. Opowiada historię mieszkańców moskiewskiego metra, którzy po nuklearnej wojnie schronili się w podziemnych tunelach i stacjach. Metro 2033, bo taki tytuł nosi oryginał, z miejsca podbiło serca czytelników i stało się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction osadzonego w mrocznym świecie postapokaliptycznym.
Kluczowe wnioski:- Książka "Metro 2033" to bestsellerowy debiut Dmitrija Głuchowskiego z 2005 roku
- "Metro" opowiada o grupie ocalałych z atomowej zagłady, którzy żyją w moskiewskim metrze
- Powieść z miejsca podbiła serca czytelników i zapoczątkowała popularny cykl science fiction
- "Metro" przedstawia mroczny, postapokaliptyczny świat pełen niebezpieczeństw
- Na podstawie książki powstały także komiks, gra komputerowa i film kinowy
Książka "Metro" - popularna powieść SF
Książka "Metro 2033" autorstwa Dmitrija Głuchowskiego to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych powieści science fiction wśród polskich czytelników.
Akcja osadzona jest w postapokaliptycznej Moskwie po nuklearnej wojnie. Jedynym bezpiecznym schronieniem dla garstki ocalałych stało się moskiewskie metro. To tam rozgrywa się fabuła książki "Metro", opowiadająca losy 20-letniego Artioma i jego walkę o przetrwanie w mrocznym, niebezpiecznym świecie.
Klimatyczna, mroczna fabuła i sugestywny styl autora sprawiły, że powieść z miejsca podbiła serca czytelników. Stała się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction, na który składają się kolejne części trylogii oraz variety gier komputerowych i komiksów.
Głuchowski stworzył przekonujący, immersyjny świat, który czytelnik może niemal namacalnie poczuć. Idealnie buduje klimat beznadziei, strachu, ciemności i samotności bohaterów. To pozwala wczuć się w ich dramatyczną sytuację i przeżywać wraz z nimi trudną walkę o przetrwanie.
Geneza fenomenu książkowego
Książka "Metro 2033" została opublikowana w 2005 roku przez niezależne moskiewskie wydawnictwo Metro Books. W Rosji z miejsca stała się olbrzymim bestsellerem i zapoczątkowała popularność nurtu postapokaliptycznego w literaturze rosyjskiej.
Sukces powieści sprawił, że już dwa lata później doczekała się tłumaczenia na język polski i angielski. Wkrótce zaczęła podbijać rynki wydawnicze na całym świecie i została przetłumaczona na 35 języków.
Fenomen "Metra" polega na tym, że Głuchowski stworzył niepowtarzalny, magnetyzujący świat, który natychmiast wciągnął czytelników. Jego sugestywny, klimatyczny styl, przejmujące emocje bohaterów i dramaturgia wydarzeń sprawiły, że książkę po prostu ciężko odłożyć.
"Metro" Gluchowskiego - geneza bestsellera
Książka "Metro 2033" to debiutancka powieść rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. W swoim pierwszym dziele stworzył on przerażającą, acz magnetyzującą wizję świata po globalnej zagładzie nuklearnej.
Akcja rozgrywa się w 2033 roku, kilkadziesiąt lat po tym, jak moskiewskie metro stało się ostatnim bastionem ludzkości. Schronili się tam nieliczni, którym udało się przeżyć. Żyją w ciągłym zagrożeniu, walcząc z mutanty, zmienionymi stworzeniami z powierzchni Ziemi i wrogimi grupami ludzi.
Główny bohater, 20-letni Artiom, wyrusza w podróż do legendarnej stacji Polis, by poprosić o pomoc dla swojej stacji Wadim. Staje przed nim wędrówka przez mroczne tunele metra, która okaże się znacznie trudniejsza i bardziej niebezpieczna, niż mógł przypuszczać.
Książka "Metro 2033" stała się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction osadzonego w mrocznym świecie postapokaliptycznym.
Debiutancka powieść Dmitrija Głuchowskiego z miejsca stała się wielkim hitem w Rosji, a wkrótce także na całym świecie. Fenomen "Metra" polega na tym, że autorowi udało się stworzyć wciągającą fabułę osadzoną w przerażającym, acz magnetyzującym świecie science fiction.
Książka "Metro 2033" - fabuła i bohaterowie
Książka "Metro 2033" opowiada o grupie ocalałych z atomowej zagłady, którzy po wielu latach żyją w moskiewskim metrze. Jest to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie ludzie mogą jeszcze egzystować.
Głównym bohaterem jest 20-letni Artiom, mieszkaniec stacji metra Wadim. Pewnego dnia z polecenia przełożonych wyrusza w podróż do odległej stacji Polis. Ma przekonać tamtejszych mieszkańców do udzielenia pomocy jego walczącej o byt społeczności.
W trakcie swojej wyprawy Artiom musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami - od napotkanych mutantów, przez wrogie grupy stalkerów, aż po samotną walkę z własnymi lękami i słabościami. Jego podróż jest fascynującą opowieścią o odwadze, samotności i tęsknocie za bliskimi osobami.
Oczywiście Artiom nie jest jedynym bohaterem książki. Liczni towarzysze, których spotyka na swojej drodze reprezentują różne postawy i poglądy na temat życia w tym mrocznym, postapokaliptycznym świecie.
Główni bohaterowie
- Artiom - 20-letni mieszkaniec stacji Wadim, główny bohater powieści
- Hunter - doświadczony zwiadowca, towarzysz Artioma w tunelach metra
- Sasza - przywódczyni stacji Polis, do której zmierza Artiom
- Chan - tajemniczy stalker pamiętający świat sprzed wojny
Losy tych bohaterów, ich wewnętrzne rozterki i dramatyczne wybory stanowią o sile fabuły książki "Metro 2033". Każda z postaci jest niezwykle barwna i dodaje powieści głębi.
Świat przedstawiony w książce "Metro"
Akcja książki "Metro 2033" ma miejsce w moskiewskim metrze kilkadziesiąt lat po globalnej wojnie nuklearnej. Jest to jedyne bezpieczne schronienie dla garstki ocalałych ludzi. Reszta planety jest skażona, zdewastowana i zamieszkana przez niebezpieczne, zmutowane stworzenia.
Tunel metra | Miejsce akcji, ciemne korytarze, w których czają się zagrożenia |
Stacje metra | Osady ludzi, którzy walczą o byt w postapokaliptycznej rzeczywistości |
Zmutowani ludzie | Niebezpieczni przeciwnicy żyjący na powierzchni Ziemi |
Duchy metra | Tajemnicze istoty nawiedzające podziemne tunele |
To tylko niektóre z elementów przerażającego i zarazem fascynującego świata, jaki stworzył Głuchowski. Opisał go z niebywałą dbałością o detale, sprawiając że czytelnik może niemal namacalnie go poczuć. Jest to zarówno atut, jak i wada powieści - książka wciąga i pochłania, ale bywa też momentami przytłaczająca.
Ekranizacja książki "Metro 2033"
Popularność książki "Metro 2033" zrodziła szereg adaptacji na inne media. W 2010 roku na podstawie prozy Głuchowskiego powstała gra komputerowa o tym samym tytule, która również okazała się wielkim hitem.
W 2013 roku do kin trafiła ekranizacja pt. "Metro", wyreżyserowana przez Antoniego Krauzego. Film nie zdobył jednak aż tak pozytywnych recenzji jak książka i gra. Widzom nie do końca przypadła do gustu zmiana fabuły i klimatu opowieści. Efekty specjalne i aktorstwo również pozostawiały sporo do życzenia.
Mimo niezbyt udanej ekranizacji, marka "Metro" cały czas się rozwija. Powstają kolejne gry i komiksy bazujące na prozie Głuchowskiego. Niewykluczone, że powstanie jeszcze film lub serial, który w końcu odda klimat oryginalnej powieści science fiction.
Książka "Metro" a inne dzieła postapokaliptyczne
Choć fabuła książki "Metro 2033" wydaje się mocno osadzona w realiach moskiewskiego metra, to poruszane w niej tematy są uniwersalne i ponadczasowe. Walka o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie, samotność czy poszukiwanie nadziei to motywy obecne w wielu dziełach science fiction.
"Metro" można porównać choćby do innych popularnych powieści, komiksów i filmów osadzonych w realiach po zagładzie nuklearnej, takich jak:
- "Władca much" Williama Goldinga - opowieść o grupie dzieci próbujących odbudować społeczeństwo
- "Ja, legenda" Richarda Mathesona - o ostatnim człowieku na Ziemi walczącym z zainfekowanymi ludźmi
- Seria "Fallout" - gry RPG osadzone w postnuklearnym świecie
- Film "Księga ocalałych" - o wędrówce przez Amerykę zdewastowaną po wojnie
Co je łączy z "Metrem 2033"? Przede wszystkim podobny klimat, ukazanie mrocznej strony natury ludzkiej oraz uniwersalne przesłanie - to właśnie w ekstremalnych warunkach prawdziwie poznajemy siebie i innych.
Podsumowanie
Książka "Metro 2033" to absolutny fenomen na rynku literatury science fiction, który zrodził popularny cykl powieści, gier, komiksów i ekranizacji. Jej fabuła osadzona jest w mrocznym świecie moskiewskiego metra kilkadziesiąt lat po nuklearnej wojnie.
Bohaterem powieści jest 20-letni Artiom, który wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż do odległej stacji metra, aby poprosić tamtejszych mieszkańców o pomoc dla jego walczącej o byt społeczności. Przemierzając mroczne tunele spotyka mutantów, wrogich ludzi oraz musi zmierzyć się ze swoimi lękami.
Siłą książki "Metro" jest niebywała dbałość autora o detale, dzięki czemu czytelnik niemal fizycznie odczuwa klimat beznadziei i strachu. Magnetyzująca fabuła, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony sprawia, że powieści po prostu nie da się odłożyć.
Ogromna popularność "Metra 2033" zaowocowała licznymi adaptacjami w postaci gier, komiksów, a nawet filmu. Jednak to oryginalna powieść Dmitrija Głuchowskiego po dziś dzień uznawana jest za prawdziwy kamień milowy w literaturze postapokaliptycznej.