Książki

Książka Metro 2033 - Książka Science Fiction

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk20 stycznia 20248 min
Książka Metro 2033 - Książka Science Fiction

Książka "Metro" to bestsellerowa powieść science fiction autorstwa Dmitrija Głuchowskiego, która została wydana w Rosji w 2005 roku. Opowiada historię mieszkańców moskiewskiego metra, którzy po nuklearnej wojnie schronili się w podziemnych tunelach i stacjach. Metro 2033, bo taki tytuł nosi oryginał, z miejsca podbiło serca czytelników i stało się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction osadzonego w mrocznym świecie postapokaliptycznym.

Kluczowe wnioski:
 • Książka "Metro 2033" to bestsellerowy debiut Dmitrija Głuchowskiego z 2005 roku
 • "Metro" opowiada o grupie ocalałych z atomowej zagłady, którzy żyją w moskiewskim metrze
 • Powieść z miejsca podbiła serca czytelników i zapoczątkowała popularny cykl science fiction
 • "Metro" przedstawia mroczny, postapokaliptyczny świat pełen niebezpieczeństw
 • Na podstawie książki powstały także komiks, gra komputerowa i film kinowy

Książka "Metro" - popularna powieść SF

Książka "Metro 2033" autorstwa Dmitrija Głuchowskiego to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych powieści science fiction wśród polskich czytelników.

Akcja osadzona jest w postapokaliptycznej Moskwie po nuklearnej wojnie. Jedynym bezpiecznym schronieniem dla garstki ocalałych stało się moskiewskie metro. To tam rozgrywa się fabuła książki "Metro", opowiadająca losy 20-letniego Artioma i jego walkę o przetrwanie w mrocznym, niebezpiecznym świecie.

Klimatyczna, mroczna fabuła i sugestywny styl autora sprawiły, że powieść z miejsca podbiła serca czytelników. Stała się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction, na który składają się kolejne części trylogii oraz variety gier komputerowych i komiksów.

Głuchowski stworzył przekonujący, immersyjny świat, który czytelnik może niemal namacalnie poczuć. Idealnie buduje klimat beznadziei, strachu, ciemności i samotności bohaterów. To pozwala wczuć się w ich dramatyczną sytuację i przeżywać wraz z nimi trudną walkę o przetrwanie.

Geneza fenomenu książkowego

Książka "Metro 2033" została opublikowana w 2005 roku przez niezależne moskiewskie wydawnictwo Metro Books. W Rosji z miejsca stała się olbrzymim bestsellerem i zapoczątkowała popularność nurtu postapokaliptycznego w literaturze rosyjskiej.

Sukces powieści sprawił, że już dwa lata później doczekała się tłumaczenia na język polski i angielski. Wkrótce zaczęła podbijać rynki wydawnicze na całym świecie i została przetłumaczona na 35 języków.

Fenomen "Metra" polega na tym, że Głuchowski stworzył niepowtarzalny, magnetyzujący świat, który natychmiast wciągnął czytelników. Jego sugestywny, klimatyczny styl, przejmujące emocje bohaterów i dramaturgia wydarzeń sprawiły, że książkę po prostu ciężko odłożyć.

"Metro" Gluchowskiego - geneza bestsellera

Książka "Metro 2033" to debiutancka powieść rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. W swoim pierwszym dziele stworzył on przerażającą, acz magnetyzującą wizję świata po globalnej zagładzie nuklearnej.

Akcja rozgrywa się w 2033 roku, kilkadziesiąt lat po tym, jak moskiewskie metro stało się ostatnim bastionem ludzkości. Schronili się tam nieliczni, którym udało się przeżyć. Żyją w ciągłym zagrożeniu, walcząc z mutanty, zmienionymi stworzeniami z powierzchni Ziemi i wrogimi grupami ludzi.

Główny bohater, 20-letni Artiom, wyrusza w podróż do legendarnej stacji Polis, by poprosić o pomoc dla swojej stacji Wadim. Staje przed nim wędrówka przez mroczne tunele metra, która okaże się znacznie trudniejsza i bardziej niebezpieczna, niż mógł przypuszczać.

Książka "Metro 2033" stała się początkiem niezwykle popularnego cyklu science fiction osadzonego w mrocznym świecie postapokaliptycznym.

Debiutancka powieść Dmitrija Głuchowskiego z miejsca stała się wielkim hitem w Rosji, a wkrótce także na całym świecie. Fenomen "Metra" polega na tym, że autorowi udało się stworzyć wciągającą fabułę osadzoną w przerażającym, acz magnetyzującym świecie science fiction.

Czytaj więcej: Książki dla przyszłej mamy - Najlepsze poradniki o ciąży i macierzyństwie

Książka "Metro 2033" - fabuła i bohaterowie

Książka "Metro 2033" opowiada o grupie ocalałych z atomowej zagłady, którzy po wielu latach żyją w moskiewskim metrze. Jest to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie ludzie mogą jeszcze egzystować.

Głównym bohaterem jest 20-letni Artiom, mieszkaniec stacji metra Wadim. Pewnego dnia z polecenia przełożonych wyrusza w podróż do odległej stacji Polis. Ma przekonać tamtejszych mieszkańców do udzielenia pomocy jego walczącej o byt społeczności.

W trakcie swojej wyprawy Artiom musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami - od napotkanych mutantów, przez wrogie grupy stalkerów, aż po samotną walkę z własnymi lękami i słabościami. Jego podróż jest fascynującą opowieścią o odwadze, samotności i tęsknocie za bliskimi osobami.

Oczywiście Artiom nie jest jedynym bohaterem książki. Liczni towarzysze, których spotyka na swojej drodze reprezentują różne postawy i poglądy na temat życia w tym mrocznym, postapokaliptycznym świecie.

Główni bohaterowie

 • Artiom - 20-letni mieszkaniec stacji Wadim, główny bohater powieści
 • Hunter - doświadczony zwiadowca, towarzysz Artioma w tunelach metra
 • Sasza - przywódczyni stacji Polis, do której zmierza Artiom
 • Chan - tajemniczy stalker pamiętający świat sprzed wojny

Losy tych bohaterów, ich wewnętrzne rozterki i dramatyczne wybory stanowią o sile fabuły książki "Metro 2033". Każda z postaci jest niezwykle barwna i dodaje powieści głębi.

Świat przedstawiony w książce "Metro"

Książka Metro 2033 - Książka Science Fiction

Akcja książki "Metro 2033" ma miejsce w moskiewskim metrze kilkadziesiąt lat po globalnej wojnie nuklearnej. Jest to jedyne bezpieczne schronienie dla garstki ocalałych ludzi. Reszta planety jest skażona, zdewastowana i zamieszkana przez niebezpieczne, zmutowane stworzenia.

Tunel metra Miejsce akcji, ciemne korytarze, w których czają się zagrożenia
Stacje metra Osady ludzi, którzy walczą o byt w postapokaliptycznej rzeczywistości
Zmutowani ludzie Niebezpieczni przeciwnicy żyjący na powierzchni Ziemi
Duchy metra Tajemnicze istoty nawiedzające podziemne tunele

To tylko niektóre z elementów przerażającego i zarazem fascynującego świata, jaki stworzył Głuchowski. Opisał go z niebywałą dbałością o detale, sprawiając że czytelnik może niemal namacalnie go poczuć. Jest to zarówno atut, jak i wada powieści - książka wciąga i pochłania, ale bywa też momentami przytłaczająca.

Ekranizacja książki "Metro 2033"

Popularność książki "Metro 2033" zrodziła szereg adaptacji na inne media. W 2010 roku na podstawie prozy Głuchowskiego powstała gra komputerowa o tym samym tytule, która również okazała się wielkim hitem.

W 2013 roku do kin trafiła ekranizacja pt. "Metro", wyreżyserowana przez Antoniego Krauzego. Film nie zdobył jednak aż tak pozytywnych recenzji jak książka i gra. Widzom nie do końca przypadła do gustu zmiana fabuły i klimatu opowieści. Efekty specjalne i aktorstwo również pozostawiały sporo do życzenia.

Mimo niezbyt udanej ekranizacji, marka "Metro" cały czas się rozwija. Powstają kolejne gry i komiksy bazujące na prozie Głuchowskiego. Niewykluczone, że powstanie jeszcze film lub serial, który w końcu odda klimat oryginalnej powieści science fiction.

Książka "Metro" a inne dzieła postapokaliptyczne

Choć fabuła książki "Metro 2033" wydaje się mocno osadzona w realiach moskiewskiego metra, to poruszane w niej tematy są uniwersalne i ponadczasowe. Walka o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie, samotność czy poszukiwanie nadziei to motywy obecne w wielu dziełach science fiction.

"Metro" można porównać choćby do innych popularnych powieści, komiksów i filmów osadzonych w realiach po zagładzie nuklearnej, takich jak:

 • "Władca much" Williama Goldinga - opowieść o grupie dzieci próbujących odbudować społeczeństwo
 • "Ja, legenda" Richarda Mathesona - o ostatnim człowieku na Ziemi walczącym z zainfekowanymi ludźmi
 • Seria "Fallout" - gry RPG osadzone w postnuklearnym świecie
 • Film "Księga ocalałych" - o wędrówce przez Amerykę zdewastowaną po wojnie

Co je łączy z "Metrem 2033"? Przede wszystkim podobny klimat, ukazanie mrocznej strony natury ludzkiej oraz uniwersalne przesłanie - to właśnie w ekstremalnych warunkach prawdziwie poznajemy siebie i innych.

Podsumowanie

Książka "Metro 2033" to absolutny fenomen na rynku literatury science fiction, który zrodził popularny cykl powieści, gier, komiksów i ekranizacji. Jej fabuła osadzona jest w mrocznym świecie moskiewskiego metra kilkadziesiąt lat po nuklearnej wojnie.

Bohaterem powieści jest 20-letni Artiom, który wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż do odległej stacji metra, aby poprosić tamtejszych mieszkańców o pomoc dla jego walczącej o byt społeczności. Przemierzając mroczne tunele spotyka mutantów, wrogich ludzi oraz musi zmierzyć się ze swoimi lękami.

Siłą książki "Metro" jest niebywała dbałość autora o detale, dzięki czemu czytelnik niemal fizycznie odczuwa klimat beznadziei i strachu. Magnetyzująca fabuła, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony sprawia, że powieści po prostu nie da się odłożyć.

Ogromna popularność "Metra 2033" zaowocowała licznymi adaptacjami w postaci gier, komiksów, a nawet filmu. Jednak to oryginalna powieść Dmitrija Głuchowskiego po dziś dzień uznawana jest za prawdziwy kamień milowy w literaturze postapokaliptycznej.

Najczęstsze pytania

Książka opisuje losy grupki ludzi, którzy po globalnej wojnie nuklearnej musieli schronić się w moskiewskim metrze. Tam walczą o przetrwanie w mrocznym, postapokaliptycznym świecie pełnym niebezpieczeństw i mutantów.

Głównym bohaterem jest 20-letni Artiom, mieszkaniec stacji metra Wadim, który wyrusza z misją dotarcia do odległej stacji Polis, aby poprosić tamtejszych o pomoc dla swojej społeczności.

Tak, w 2013 roku do kin trafił film "Metro" w reżyserii Antoniego Krauzego. Nie zdobył on jednak zbyt pozytywnych recenzji. Powstała też gra komputerowa bazująca na książce.

Tak, "Metro 2033" to pierwsza część trylogii Dmitrija Głuchowskiego. Kolejne tomy to "Metro 2034" i "Metro 2035", opisujące dalsze losy Artioma i innych postaci.

Książka została przetłumaczona na 35 języków, w tym m.in. angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i oczywiście polski. Jej łączny nakład na całym świecie przekroczył 2 miliony egzemplarzy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły