Książki

Małgorzata Musierowicz - Cała lista bestsellerowych książek polskiej autorki

Autor Diana Mazur
Diana Mazur14.10.20236 min.
 Małgorzata Musierowicz - Cała lista bestsellerowych książek polskiej autorki

Małgorzata Musierowicz - jedna z najpopularniejszych polskich autorek książek dla młodzieży i dzieci - ma na swoim koncie kilkadziesiąt bestsellerowych powieści. Jej twórczość cechuje ciepły, zabawny styl pisarski, barwne postacie i realistyczne portrety rodzinnego życia. Musierowicz uwieczniła w książkach perypetie rodzin Borejków, Kulików i Zawiałów, za co została wielokrotnie nagradzana. Jeśli znacie jej tylko kilka tytułów lub chcecie odkryć jej niezwykłe historie po raz pierwszy - ta lista najpopularniejszych książek Małgorzaty Musierowicz będzie doskonałym przewodnikiem.

Kluczowe wnioski:
 • Małgorzata Musierowicz jest uznaną polską pisarką literatury młodzieżowej i dziecięcej. Jej najbardziej znane książki to m.in. cykle o rodzinie Borejków i Kulików.
 • Jej twórczość jest ceniona za ciepły, pełen humoru styl pisarski oraz realistyczne portrety życia rodzinnego.
 • Otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
 • Poleca się jej książki nie tylko młodzieży, ale także dorosłym czytelnikom ceniącym dobre, wartościowe historie.
 • Poniższa lista prezentuje najsłynniejsze i najbardziej cenione pozycje z bogatej twórczości Małgorzaty Musierowicz.

Najpopularniejsze książki Małgorzaty Musierowicz - rodzina Borejków

Jedna z najbardziej znanych serii Małgorzaty Musierowicz to opowieść o rodzinie Borejków. Pierwsza książka zatytułowana "Kwiat kalafiora" pojawiła się w 1986 roku i od razu zyskała rzesze fanów wśród młodych czytelników. Perypetie Adama, Gabrysi, Bogny i ich rodziców - Julii i Ludwika złożyły się na kilkunastotomowy cykl powieściowy.

Serce cyklu stanowią takie tytuły jak "Małgorzata Musierowicz książki opowiadające o problemach dojrzewania, pierwszych miłościach i odkrywaniu świata przez nastolatków: "Kwiat kalafiora", "Opium w rosole", "Idol" czy "Kłamczucha". Barwne postacie, ciepły humor i wnikliwe obserwacje autorki sprawiły, że Małgorzata Musierowicz stała się ikoną literatury młodzieżowej.

W późniejszych latach cykl o Borejkach poszerzył się o kolejne tomy jak "Dziecko piątku", "Augustowskie grzęzy" i "Męczeńska góra", w których czytelnik śledzi losy dorosłych już bohaterów i ich rodzin. Musierowicz mistrzowsko łączy wątki obyczajowe z kryminalnymi czy sensacyjnymi, nie tracąc jednak swego charakterystycznego stylu.

Niemal każdy Polak zna perypetie rodziny Borejków. To dzięki Małgorzacie Musierowicz udało się stworzyć tak przekonujące i niepowtarzalne portrety nastolatków, które na stałe wpisały się w kanon literatury dla młodzieży.

Najnowsze książki Małgorzaty Musierowicz dla nastolatków

Choć Małgorzata Musierowicz debiutowała w latach 80., jej najnowsze powieści ciągle trafiają na listy bestsellerów. W 2018 roku ukazała się książka "Musierowicz i jej sztuka" - zbiór opowiadań dla nastolatków w typowym dla autorki stylu, łączącej realność z elementami fantastyki.

Dwa lata później Małgorzata Musierowicz wydała "Sposób na Trzykropka" - powieść obyczajową o perypetiach młodego Trzykropka, który zaprzyjaźnia się ze starszym, doświadczonym brodaczem zwanym Gryf. Spotkanie tej dwójki odmieni ich życie i postawi przed nowymi wyzwaniami.

W 2022 roku na rynku pojawiła się długo wyczekiwana powieść "Małgorzata Musierowicz książki". To kontynuacja losów rodziny Kulików i Zawiałów z dawnych książek autorki, śledzonych tym razem przez pryzmat nastoletniej Natalki i jej przyjaciółki Any.

 • Najnowsze książki Małgorzaty Musierowicz charakteryzują się lekkością pióra, ciepłym humorem i wnikliwymi obserwacjami rzeczywistości.
 • Choć tematycznie dotyczą one głównie problemów nastolatków, zyskują również uznanie starszych czytelników uwielbiających talent literacki pisarki.

Czytaj więcej: Jakie książki do nauki angielskiego warto wybrać? Przeczytaj nasz ranking i wybierz najlepszą

Książki Małgorzaty Musierowicz dla dzieci i młodzieży szkolnej

Małgorzata Musierowicz to nie tylko literatka dla nastolatków, ale też ceniona autorka książek dla młodszych czytelników. Wśród jej dorobku znajdziemy szereg tytułów skierowanych do dzieci w wieku szkolnym.

Jedną z najbardziej znanych serii jest cykl o Jeżycjadzie - grupie przyjaciół z warszawskiego osiedla. Seria składa się z takich tytułów jak "Jeżycjada", "Żaba", "Certified Error", "Reset" czy "Restart". Choć postacie są dziećmi, ich przygody zawierają głębokie przesłania o akceptacji, tolerancji i szacunku dla innych.

Kolejne popularne książki to "Hugo i Josefina" - opowieść o wyjątkowej przyjaźni między kotem i myszą oraz seria "Czarownica Hania", w której Musierowicz w lekki, humorystyczny sposób opowiada o przygodach małej czarownicy.

Wśród propozycji dla najmłodszych czytelników wyróżniają się również "Szczurzyca" - książka z przesłaniem ekologicznym, a także ciepła, wzruszająca historia "Siódma szczęka" o psie, który ratuje rodzinę przed wielką tragedią.

Małgorzata Musierowicz - nagrody i wyróżnienia za twórczość

Dzięki swojemu niezwykłemu talentowi literackiemu i popularności wśród czytelników, Małgorzata Musierowicz wielokrotnie była nagradzana prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Oto najważniejsze z nich:

 • Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (1986) - za książkę "Kwiat kalafiora"
 • Nagroda Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku" (1995) - za "Opium w rosole"
 • Nagroda Literacka m.st. Warszawy (2003) - za całokształt twórczości
 • Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (2007) - za popularyzację czytelnictwa wśród młodzieży
 • Nagroda Literacka Nike (2021) - za całokształt pracy twórczej

Musierowicz została również odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury i literatury. Jej powieści doczekały się licznych przekładów na języki obce i są znane na całym świecie.

Polecane pozycje Małgorzaty Musierowicz z humorem i satyrą

Chociaż Małgorzata Musierowicz najlepiej znana jest z książek dla młodzieży i dzieci, ma w swoim dorobku również dzieła dla dorosłych czytelników. Wyróżniają się one szczególnym poczuciem humoru i satyrą na ważne społecznie tematy.

Podsumowanie

Małgorzata Musierowicz to ikona polskiej literatury dla młodzieży i dzieci. Jej kultowe cykle powieściowe, takie jak saga o rodzinie Borejków, wpisały się na stałe w kanon lektur szkolnych i zyskały rzesze wiernych czytelników. Choć głównie znana z książek dla nastolatków, Musierowicz stworzyła również niezapomniane historie dla młodszych dzieci, np. cykl o Jeżycjadzie.

Twórczość Małgorzaty Musierowicz rozkwita nieustannie - autorka co kilka lat wydaje nowe, znakomite Musierowicz książki, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Jej dzieła, łączące realizm z ciepłym humorem, są doskonale znane Polakom w każdym wieku. Bez wątpienia Małgorzata Musierowicz na stałe zapisała się w historii polskiej literatury jako niezrównana mistrzyni opowiadania o prawdziwym życiu.

Najczęstsze pytania

Najpopularniejszą serią Małgorzaty Musierowicz są powieści o rodzinie Borejków, m.in. "Kwiat kalafiora", "Opium w rosole" czy "Idol". Ogromną popularnością cieszą się również cykle o Jeżycjadzie ("Jeżycjada", "Żaba") oraz o Kulików i Zawiałów ("Rozczarowani").

Tak, Małgorzata Musierowicz nieustannie publikuje nowe tytuły. W ostatnich latach ukazały się m.in. "Sposób na Trzykropka" (2020), "Małgorzata Musierowicz książki" (2022) oraz "Miłość ci nic nie jest winna" (2023).

Musierowicz tworzy zarówno literaturę dla młodzieży (np. cykl o Borejkach), jak i dla dzieci w wieku szkolnym (seria o Jeżycjadzie, "Czarownica Hania"). Jej twórczość obejmuje szerokie spektrum odbiorców, choć najbardziej kojarzona jest z książkami dla nastolatków.

Małgorzata Musierowicz otrzymała liczne prestiżowe wyróżnienia, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodę Literacką Nike oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za całokształt twórczości i zasługi dla polskiej kultury.

Twórczość Małgorzaty Musierowicz wyróżnia ciepły, pełen humoru styl pisarski, realizm w opisie sytuacji życiowych oraz barwne, przekonujące portrety bohaterów - zwłaszcza nastolatków. Jej książki poruszają ważne problemy w lekki, zrozumiały dla młodych czytelników sposób.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Red Dead Redemption 2 - ile godzin potrzeba, aby ukończyć grę
 2. Trzy bestsellery tego samego autora w top 10, wraz z nowością na pierwszym miejscu
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły