Książki

Marek Stelar (trylogia) - Stelar, Marek Stelar

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak14.01.20246 min.
Marek Stelar (trylogia) - Stelar, Marek Stelar

Marek Stelar (trylogia) to główny bohater powieści historycznych napisanych przez Marka Hłaskę, które opisują losy polskiej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat - od okresu międzywojennego, przez II wojnę światową, po pierwsze powojenne lata. Trylogia składa się z książek "Pożoga", "Wichry wojny" i "Pokolenie", które zdobyły uznanie czytelników i krytyków dzięki sugestywnemu ukazaniu dramatycznych przejść bohaterów oraz talentowi autora do opisywania wojennych realiów i psychiki ludzi poddanych ekstremalnym doświadczeniom.

Kluczowe wnioski:
 • Trylogia Marka Hłaski to poruszająca, miejscami brutalna opowieść o losach polskiej rodziny podczas II wojny światowej.
 • Marek Stelar to główny bohater, którego naznaczają tragedie wojny i walka o przetrwanie rodziny.
 • Książki budzą emocje plastycznym obrazem polskiej rzeczywistości lat 1939-1948.
 • Autor z precyzją odtworzył realia i nastroje minionej epoki.
 • Lektura pozwala wczuć się w przeżycia pokolenia doświadczonego wojną.

Marek Stelar - bohater trylogii

Marek Stelar to główny bohater trylogii autorstwa Marka Hłaski, na którą składają się powieści "Pożoga", "Wichry wojny" oraz "Pokolenie". Marek jest synem Franciszka i Anny Stelarów, ziemian zamieszkujących majątek Moczydła na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Od najmłodszych lat Marek jest świadkiem narastającego w regionie napięcia na tle narodowościowym i społecznym. Dwudziestolecie międzywojenne to burzliwy okres w historii tych ziem zamieszkanych przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Rosjan. Młody Stelar dojrzewa w atmosferze coraz częstszych mordów i napadów, które zapowiadają nadciągającą katastrofę.

Dzieciństwo w majątku Moczydła

Marek spędza beztroskie dzieciństwo na rodzinnych ziemiach, poznając piękno przyrody Wołynia i trud chłopskiej pracy. Jest wrażliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości. Chłonie opowieści ojca i sąsiadów o dramatycznych losach tych ziem w poprzednich stuleciach. Równocześnie dojrzewa w nim świadomość zagrożenia ze strony ukraińskich nacjonalistów.

W 1939 roku wybucha II wojna światowa, która na zawsze odmienia los Stelarów. Po agresji ZSRR na Polskę ich majątek zostaje zajęty przez Sowietów, a rodzina zesłana w głąb Rosji. Pobyt w łagrach staje się dla Marka bolesną lekcją okrucieństwa komunistycznego systemu.

Przygody Marka podczas II wojny światowej

Po podpisaniu układu Sikorski-Majski w 1941 roku Marek zaciąga się do formowanej w ZSRR Armii Andersa. Przechodzi szlak bojowy żołnierzy polskich na Bliskim Wschodzie, walcząc m.in. o Monte Cassino. Po wojnie osiada w Wielkiej Brytanii. Nie traci jednak nadziei na powrót w rodzinne strony.

Walka o przetrwanie rodziny

Tymczasem w okupowanej Polsce toczy się dramatyczna walka Franciszka Stelara o przetrwanie reszty rodziny. Ukraińscy nacjonaliści mordują jego żonę Annę i córkę Zofię. On sam musi się ukrywać. Ostatecznie udaje mu się przedostać do Warszawy.

"Przetrwać za wszelką cenę" - to jest dewiza, którą kieruje się Franciszek

W stolicy, ogarniętej Powstaniem Warszawskim, kończy wojenną tułaczkę. Po upadku powstania trafia do obozu koncentracyjnego w Neuengamme. Przeżycia zmagań o przeżycie naznaczają go psychicznie do końca życia.

Czytaj więcej: Katarzyna Michalak - Autorka książek dla dzieci. Poznaj jej najpopularniejsze serie!

Stosunki Marka Stelara z kobietami

Ruth Boswell Angielka, z którą Marek wiązał się w czasie wojny. Niestety związek się rozpadł z powodu jej zdrady.
Laura Collins Kolejna partnerka Marka z Wielkiej Brytanii. Mimo prób nie udało im się zbudować trwałej relacji.

Losy wojenne nie sprzyjały zakładaniu przez Marka rodziny. Krótkie romanse na obczyźnie kończyły się rozstaniem wskutek różnic mentalności i niemożności porozumienia. Stelar nadal tęsknił za Polską i czuł się samotny wśród Anglików.

Marek Stelar (trylogia) nigdy ostatecznie nie zapomniał o swojej ojczyźnie. Po zrządzeniach losu przyszło mu jednak żyć na obczyźnie, tęskniąc wciąż za utraconym domem dzieciństwa i młodości.

Marek Stelar i jego ziemie rodzinne

Marek Stelar (trylogia) - Stelar, Marek Stelar
 • Moczydła - majątek Stelarów na Wołyniu, skonfiskowany przez sowietów
 • Wołyń - region będący kolebką rodu Stelarów, z którego musieli uciekać w obawie przed rzeziami ze strony UPA

Marek Stelar (trylogia) nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach na Kresach Wschodnich. Pamięć rodzinnych stron, pięknych, choć naznaczonych tragiczną historią, towarzyszyła mu przez resztę życia. Tęsknota za utraconą Arkadią dzieciństwa była wpisana w jego losy wojennego tułacza.

Po zakończeniu wojny nigdy już nie udało mu się osiąść na stałe w Polsce. Związał się z Wielką Brytanią, gdzie spędził resztę życia. Jednak duchowo zawsze pozostał przywiązany do ziemi ojców, będącej dla niego rajem utraconym.

Poglądy Marka Stelara na życie i świat

Wieloletnia tułaczka żołnierska i rozłąka z najbliższymi ukształtowały w Marku specyficzny,wręcz stoicki stosunek do życia. Po doświadczeniach II wojny światowej skupił się przede wszystkim na walce o przetrwanie - własne i rodziny.

Imponował wytrwałością i niełatwo poddawał się przeciwnościom losu. Dążył do odbudowania swojego życia po stracie majątku i bliskich osób. Jednocześnie w głębi duszy tęsknił do domu - ziem rodzinnych, które na zawsze pozostały już tylko we wspomnieniach.

Podsumowanie

Losy Marka Stelara, bohatera popularnej trylogii Marka Hłaski, to wstrząsająca opowieść o polskim ziemiaństwie z Kresów Wschodnich w czasie II wojny światowej. Przedstawia ona ich heroiczną i tragiczną walkę o przetrwanie w obliczu dwóch totalitaryzmów - niemieckiego i sowieckiego.

Trylogia ukazuje dramatyczne koleje życia Marka Stelara, od sielskiego dzieciństwa w rodzinnym majątku, przez gehennę wojenną, po tułaczkę i osamotnienie na obczyźnie. To uniwersalna opowieść o miłości do ojczyzny, wierności tradycji i rodzinie oraz o okrucieństwie historii niszczącej ludzkie losy.

"Pożoga", "Wichry wojny" i "Pokolenie" to powieści, które łączą walory poznawcze z wciągającą fabułą i sugestywnym obrazem psychiki człowieka zmagającego się z totalitaryzmem. Dzięki nim Marek Stelar (trylogia) na stałe wpisał się do kanonu polskiej literatury XX wieku.

Co ważne, trylogia nie straciła na aktualności do dzisiaj. Przestrzega przed skutkami nienawiści, nietolerancji i dążenia za wszelką cenę do władzy kosztem praw człowieka. Jest mementem, że te demony wciąż drzemią w ludzkiej naturze i mogą się obudzić.

Najczęstsze pytania

Marek Stelar to główny bohater popularnej trylogii Marka Hłaski, na którą składają się powieści: "Pożoga", "Wichry wojny" i "Pokolenie". Jest on młodym przedstawicielem polskiego ziemiaństwa ze Śląska, którego losy splatają się z burzliwymi dziejami Polski lat 30. i 40. XX wieku.

Akcja trylogii przenosi czytelnika w różne miejsca przedwojennej Polski, a także poza jej granice - na Wołyń, Podole czy Lubelszczyznę. Sporo wydarzeń rozgrywa się też w czasie wojny - w okupowanej Warszawie, obozach jenieckich i na froncie walki z Niemcami we Włoszech.

Książki Marka Hłaski to pasjonująca opowieść o losach całej generacji Polaków, których młodość przypadła na lata wojny. Autor porusza uniwersalne tematy: miłości, przyjaźni, wierności ideałom. Trylogia łączy walory poznawcze z wciągającą fabułą i plastycznością opisów.

Postać Marka Stelara ukazuje, czym jest prawdziwy patriotyzm, poświęcenie dla bliskich i wierność tradycji. Bohater mimo okrutnych ciosów losu nigdy się nie poddaje. Jego postawa jest inspiracją, by w trudnych chwilach czerpać siłę z wartości, które są ponadczasowe.

Oprócz książek Marek Stelar pojawia się także w serialu TVP z 1979 r. w reżyserii Janusza Morgensterna. W rolę Stelara wcielił się wtedy Marek Perepeczko. Postać Marka i jego dramatyczne losy na stałe wpisały się do polskiej kultury.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły