Autorzy

Maria Dąbrowska - życiorys, twórczość, sukcesy

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk20.01.20247 min.
Maria Dąbrowska - życiorys, twórczość, sukcesy

Maria Dąbrowska to jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury XX wieku. Jej twórczość obejmuje powieści, nowele, dramaty, pamiętniki i dzienniki. Ceniona za głębię psychologiczną i społeczną swej prozy, Dąbrowska pozostawiła trwały ślad w kulturze polskiej.

Kluczowe wnioski:
 • Dąbrowska zyskała sławę powieściami Nocy i dni oraz Noce i dnie.
 • Jej twórczość cechuje się wnikliwą analizą dusz ludzkich i problemów społecznych.
 • Pisała też nowele, dramaty i dzienniki - stanowiące cenne źródło historyczne.
 • Otrzymała wiele nagród, m.in. Order Sztandaru Pracy I klasy.
 • Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej literatury XX w.

Maria Dąbrowska - dzieciństwo i młodość

Maria Dąbrowska urodziła się 6 października 1889 roku w Russocicach na Kujawach. Była córką Józefa Gąsowskiego i Anny z Domosiłłów. Dzieciństwo spędziła w Russocicach i na majątku babki Antoniny z Kisielnickich Domosiłłowej w Kaliskach. Od najmłodszych lat przejawiała talent i zamiłowanie do literatury.

Jako młoda dziewczyna zamieszkała w Warszawie, gdzie pobierała prywatne lekcje, a później uczyła się w gimnazjum Rontalera. W tym czasie zaczęła pisać wiersze i publikować je w prasie warszawskiej. Jej talent dostrzegł m.in. poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W 1909 roku Maria poślubiła Ignacego Dąbrowskiego.

Debiut i pierwsze publikacje

Debiut literacki Marii Dąbrowskiej miał miejsce w 1910 roku na łamach tygodnika "Sfinks", gdzie opublikowano jej szkic Piękny człowiek. Rok później wydała tomik wierszy zatytułowany W mroku gwiazd. Jej pierwsza powieść - Ucieczka - ukazała się drukiem w 1912 roku.

W kolejnych latach Maria Dąbrowska coraz intensywniej oddawała się twórczości literackiej. Publikowała powieści (Żywe kamienie, Dzikie ziele), dramaty (Dzień sądu) i nowele, zyskując uznanie krytyków i czytelników. Tworzyła też scenariusze filmowe.

Twórczość Marii Dąbrowskiej - powieści

Największe uznanie przyniosły Marii Dąbrowskiej dwie powieści: Noc i dnie (tom 1 wyd. 1932, tom 2 - 1934, tom 3 - 1935) oraz Noce i dnie (1960). Obie należą do najważniejszych osiągnięć polskiej literatury XX wieku.

Trylogia Noc i dnie opowiada historię rodziny Niechciców na przestrzeni ćwierćwiecza, od wybuchu I wojny światowej do klęski wrześniowej w 1939 roku. Maria Dąbrowska sportretowała w niej - z wielką siłą wnikliwej obserwacji - losy całego społeczeństwa polskiego w przełomowych momentach jego dziejów.

Z kolei powieść Noce i dnie to opowieść o młodych inteligenckich małżeństwie - Barbarze i Bogumiłe Niechcicach. Akcja osadzona jest w realiach I wojny światowej i przedstawia rozwój ich charakterów pod wpływem historycznych zawirowań. Ta wnikliwa analiza psychologiczna wniosła wiele wartościowych spostrzeżeń w literaturze polskiej XX wieku.

Inne powieści Marii Dąbrowskiej

Oprócz rozbudowanej sagi Noc i dnie, Maria Dąbrowska jest też autorką takich powieści jak m.in. Ludzie stamtąd, Przygody człowieka myślącego czy Ciernie i róże. Każda z nich przynosi ciekawą, wnikliwą analizę sytuacji człowieka - jego rozwoju osobowości, miłości i przywiązań, relacji społecznych. Konstrukcja tych fabuł pozwala zarazem spojrzeć na historię i życie społeczne w kluczowych momentach XX wieku.

Dąbrowska była powieściopisarką niezwykle stateczną, dokładną, drobiazgową. Nigdy nie wdawała się w żadne eksperymenty formalne.

Czytaj więcej: Odkryj Nakwon: Ostatni Raj - Wstęp do koreańskiej wersji gry DayZ

Maria Dąbrowska jako nowelistka i dramatopisarka

Poza powieściami, Maria Dąbrowska tworzyła również nowele i dramaty. Tomik Dziwne historie, wydany w 1937 roku, zawierał kilka niezwykle sugestywnych nowel psychologicznych, m.in. Ptak złotnik, Puklerze Panny Maryli czy Pannę Agatę. Maria Dąbrowska opisuje w nich wnikliwie - na krótkim odcinku tekstu - stany umysłu i rozterki swoich bohaterów.

Pisarka była także autorką sztuk scenicznych, nawiązujących do tradycji klasycznej - takich jak Dzień sądu czy Królewscy bracia. Ponadto tworzyła scenariusze filmowe.

Nowele Dziwne historie (1937)
Dramaty Dzień sądu, Królewscy bracia

Dzienniki Marii Dąbrowskiej - wnikliwa analiza

Maria Dąbrowska - życiorys, twórczość, sukcesy

Maria Dąbrowska była też autorką obszernych, liczących kilkadziesiąt tomów Dzienników. Prowadziła je niemal przez całe dorosłe życie - z przerwami od 1918 aż do śmierci w 1965 roku. Zapisy te stanowią nie tylko źródło do biografii pisarki, ale również cenne świadectwo historyczne odnotowujące ważne wydarzenia w kraju i za granicą.

Dąbrowska z wnikliwą przenikliwością opisywała także ludzi - zarówno przyjaciół i bliskich, jak i postacie ze świata literackiego czy polityki. Te wnikliwe obserwacje stanowią niezwykle bogatą analizę motywacji ludzkiego postępowania i społecznych interakcji.

Ogłoszenie Dzienników

Dzienniki Dąbrowskiej w całości doczekały się publikacji dopiero na początku XXI wieku. Zawierają szereg interesujących obserwacji na temat życia literackiego okresu dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej oraz pierwszych lat Polski Ludowej. Stanowią zatem cenne źródło historyczne.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia Marii Dąbrowskiej

Za swą wszechstronną twórczość Maria Dąbrowska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, w kraju i za granicą. Do najważniejszych należą:

 • Nagroda PAU im. A. Świętochowskiego (1929)
 • Nagroda Fundacji Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Yorku (1950)
 • Order Sztandaru Pracy I klasy (1955)
 • Członkostwo w PEN Clubie
 • Członkostwo w Belgijskiej Akademii Języka i Literatury Francuskiej

Oprócz tego jej imieniem nazwano wiele ulic i placów w polskich miastach. Dwukrotnie była też nominowana do Literackiej Nagrody Nobla.

Maria Dąbrowska - wpływ na polską literaturę

Maria Dąbrowska wywarła silny, pozytywny wpływ na rozwój polskiej prozy i myśli humanistycznej w XX wieku. Jej twórczość - obejmująca głównie powieści i nowele - cechuje głęboka analiza psychologiczna postaci, wnikliwe studium dusz ludzkich i społecznych interakcji.

Trylogia Noc i dnie oraz powieść Noce i dnie uchodzą za jedne z najważniejszych dzieł literatury polskiej XX wieku, do dziś cenione przez kolejne pokolenia czytelników i badaczy. Twórczość Dąbrowskiej silnie oddziałała na późniejszych prozaików polskich.

Maria Dąbrowska bez wątpienia na trwale zapisana się na kartach historii polskiej literatury. Jej psychologiczne powieści i nowele pozostają niezwykle aktualnym źródłem refleksji nad kondycją człowieka i społeczeństwa.

Podsumowanie

Maria Dąbrowska była jedną z najwybitniejszych postaci polskiej literatury XX wieku. Jej twórczość obejmuje zarówno obszerne, wielotomowe powieści analizujące losy całych pokoleń Polaków, jak i krótsze utwory prozatorskie - nowele czy opowiadania. Ponadto pisała dramaty, a także prowadziła rozległe dzienniki stanowiące cenne źródło historyczne.

Największą sławę przyniosły Marii Dąbrowskiej dwie powieści: Noc i dnie oraz Noce i dnie. Obie należą do kanonu lektur szkolnych i są uznawane za jedne z najważniejszych dzieł literatury polskiej w XX wieku. Oprócz walorów artystycznych, cechują się głęboką analizą psychologiczną bohaterów i trafnym sportretowaniem realiów historycznych.

Dąbrowska zyskała uznanie krytyków i czytelników nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jej twórczość tłumaczono na wiele języków. Za osiągnięcia literackie otrzymała szereg prestiżowych nagród i wyróżnień - polskich i zagranicznych. Dwukrotnie była też nominowana do Literackiej Nagrody Nobla.

Bez wątpienia Maria Dąbrowska swoją wszechstronną twórczością wywarła olbrzymi, pozytywny wpływ na rozwój literatury i myśli humanistycznej w Polsce. Kolejne pokolenia czytelników i badaczy wciąż na nowo odkrywają głębię i aktualność jej dzieł.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Seriale fantasy sci-fi - Seriale science fiction - Seriale SF
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Wszystko, co musisz wiedzieć o Farm51: Od historii po nowości
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Najlepsze gry z Ben 10: Ranking i opinie o najciekawszych grach
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły