Autorzy

Mariusz Szczygieł – Biografia, Reportaże, Nagrody

Autor Diana Mazur
Diana Mazur17.01.20249 min.
Mariusz Szczygieł – Biografia, Reportaże, Nagrody

Mariusz Szczygieł to jeden z najwybitniejszych polskich reporterów ostatnich dziesięcioleci, autor głośnych reportaży książkowych docenianych zarówno przez krytyków, jak i czytelników. Jego reportaż "Gottland" o czeskich losach i mentalności został uznany za Reportaż XX wieku, a kilkanaście jego książek sprzedało się w setkach tysięcy egzemplarzy. Szczygieł to laureat wielu prestiżowych nagród, nie tylko literackich - otrzymał m.in. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Kluczowe wnioski:
 • Mariusz Szczygieł to wybitny polski reporter i autor głośnych reportaży.
 • Jego książki osiągają wielkie sukcesy wydawnicze i zdobywają liczne nagrody.
 • "Gottland" uznany za Reportaż XX wieku, kilkanaście jego książek sprzedanych w setkach tysięcy egzemplarzy.
 • Zdobywca Nagrody Literackiej i Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
 • Uważany za jednego z najwybitniejszych reporterów ostatnich dziesięcioleci.

Mariusz Szczygieł - polski reporter

Mariusz Szczygieł to jeden z najwybitniejszych polskich reporterów ostatnich dziesięcioleci. Od ponad 20 lat z powodzeniem publikuje reportaże w prasie i książkach. Jego styl pisania cechuje się dbałością o szczegóły, ale też umiejętnością dostrzegania szerszego kontekstu opisywanych zdarzeń.

Szczygieł znany jest przede wszystkim jako autor reportaży książkowych, które zdobywają uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników. Do jego najgłośniejszych pozycji należą "Gottland", "Zabić księdza" czy "Poufna rozmowa". Łącznie napisał kilkanaście książek, z których wiele osiągnęło status bestsellerów.

Szczygieł jest laureatem wielu nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Grand Press, MediaTory, Nagrody Literackiej m. St. Warszawy. Został również odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Świadczy to o uznaniu dla jego twórczości nie tylko na polu literatury, ale także w wymiarze społecznym.

Poza działalnością reporterską i pisarską, Szczygieł daje wykłady i prowadzi warsztaty dziennikarskie. Przekazuje w nich młodym adeptom wiedzę na temat warsztatu reportera. Koncentruje się przy tym nie tyle na technikach i regułach pisania, ale na kształtowaniu właściwej postawy - wrażliwości, uważności i otwartości.

Styl reportaży Szczygła

Reportaże Szczygła cechuje swoiste podejście do tematu, balansujące między opisem konkretnych scen i przeżyć a szerszą perspektywą. Potrafi wnikliwie opisać pojedyncze zdarzenia, snując intrygującą opowieść niczym w kryminale. Jednocześnie umieszcza te sceny w szerszym społeczno-polityczno-historycznym kontekście.

Ważną cechą jego stylu jest też silny, emocjonalny związek z bohaterem reportażu. Szczygieł potrafi nawiązać relację z rozmówcą, a potem przełożyć tę więź na karty książki. Dzięki temu czytelnik odczuwa autentyczne zainteresowanie losem bohatera, co wzmacnia przekaz reportażu.

Mariusz Szczygieł i jego głośne reportaże

Mariusz Szczygieł ma w dorobku kilkanaście głośnych reportaży książkowych, które zjednały mu uznanie krytyki oraz status pisarza popularnego. Jego książka "Gottland" o czeskich losach została w 2015 r. uznana za Reportaż XX wieku, a "Zabić księdza" nominowano do Nagrody Nike.

Mariusz Szczygieł jest autorem m.in. takich tytułów, jak "Gottland", "Zabić księdza", "Nic nie rozumiesz!", "Brus", "Poufna rozmowa", "Trąd". Wszystkie odniosły sukces wydawniczy - łącznie jego książki sprzedały się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Mariusz Szczygieł: Uważam, że książki, które odmieniają świat, to te, które odmieniają człowieka

Mariusz Szczygieł porusza w swoich książkach tematy ważne, ale kontrowersyjne. Podejmuje je z właściwym sobie taktem i wrażliwością, nie oceniając bohaterów i ich decyzji. To pozwala czytelnikowi odnaleźć w reportażu uniwersalne prawdy o ludzkiej naturze.

Gottland - Reportaż XX wieku

Najgłośniejszą książką Mariusza Szczygła jest reportaż "Gottland", opowiadająca o czeskich losach w ostatnim stuleciu. Począwszy od czasów Masaryka i Praskiej Wiosny 1968, poprzez rusyfikację za czasów komuny, aż po transformację ustrojową po 1989 r.

Książka, mimo że opowiada historię Czechów, porusza uniwersalne tematy: tożsamości narodowej i ducha niezależności. Zyskała status kultowej i w 2015 r. została uznana przez krytyków literackich za Reportaż XX wieku. Do dziś sprzedaje się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.

Zabić księdza - nominowany do Nike

Kolejną ważną pozycją w dorobku Mariusza Szczygła jest reportaż "Zabić księdza". Autor przedstawia w nim śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Popiełuszki w 1984 r. Ukazuje jednak nie tylko kulisy śledztwa i dramat ofiary, ale też portrety członków ekipy zabójców - z pozoru zwykłych funkcjonariuszy SB.

Ta wielowątkowa opowieść, prowadząca do zrozumienia mechanizmów zła, była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Doceniła ją zarówno krytyka, jak i czytelnicy - pozycja rozeszła się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy.

Czytaj więcej: Top gry 2013 na pc - sprawdź które tytuły zdobyły uznanie graczy!

Mariusz Szczygieł - zdobywca Nagrody Literackiej

Mariusz Szczygieł może się poszczycić nie tylko bestsellerowymi nakładami swoich książek, ale też licznymi nagrodami przyznawanymi przez środowisko dziennikarskie i literackie. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Literacką m. st Warszawy za całokształt twórczości.

1999 Nagroda Grand Press
2008 Nagroda Literacka m. st. Warszawy
2012 Nominacja do Nagrody Nike

Szczygieł był nominowany do Nagrody Nike za reportaż "Zabić księdza". Ponadto zdobył kilkanaście innych nagród branżowych, m.in. MediaTory, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Jego reportaże, mimo że poruszają często ciężkie tematy, cieszą się niesłabnącą popularnością czytelników. Mają moc angażowania i zmieniania postaw - i za to zostały docenione przez kapituły nagród.

Mariusz Szczygieł - autor książki "Gottland"

Mariusz Szczygieł – Biografia, Reportaże, Nagrody

Mariusz Szczygieł zyskał sławę przede wszystkim jako autor głośnego reportażu "Gottland" o czeskich losach w XX w. Ta książka przyniosła mu rozpoznawalność, a krytycy nazwali ją później Reportażem XX wieku.

Sukces "Gottlandu" pokazuje, że dobre reportaże potrafią być ponadczasowe. Choć Szczygieł opisuje konkretne wydarzenia z historii Czech, takie jak okupacja przez Niemców i Rosjan, Praska Wiosna 1968 czy transformacja po 1989 r., to w istocie porusza uniwersalne tematy.

Z jednej strony ukazuje dramatyzm wyborów w czasach totalitaryzmu i walkę o zachowanie godności. Z drugiej - mechanizmy budowania tożsamości narodowej, poczucia wspólnoty i odrębności kulturowej. Te motywy pozostają aktualne bez względu na czas i miejsce.

Reportaż jak dzieło literackie

"Gottland" pokazuje, że reportaż nie musi być tylko chronologicznym zapisem faktów. Książka łączy analizę historyczną z opowieścią godną powieści sensacyjnej. Szczygieł snuje intrygującą fabułę, wplatając w nią wywiady, opisy miejsc i zdjęcia.

To sprawia, że czytelnik pochłania "Gottland" jednym tchem - podobnie jak dzieło literackie. Nic więc dziwnego, że Szczygieł jest dziś uznawany nie tylko za wybitnego reportera, ale też znakomitego pisarza obdarzonego talentem literackim.

Mariusz Szczygieł - wywiady i publikacje

Oprócz licznych reportaży książkowych, Mariusz Szczygieł regularnie publikuje w czasopismach i portalach. Jego wywiady i reportaże ukazywały się m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Polityce" i "Dużym Formacie".

Szczygieł od lat współpracuje także z Polskim Radiem, realizując autorskie reportaże radiowe. Wydał również kilka zbiorów wywiadów w formie książkowej, m.in. "Rozmowy na nowy wiek", "Rozmowy polskie" czy "Kochane zwierzęta i inne rozmowy".

Nie stroni także od publikacji w Internecie. Prowadzi wideobloga „Reżyser życia”, gdzie zamieszcza krótsze materiały wideo. Ma też kanał na YouTubie. W ten sposób, wykorzystując różne formy przekazu, dzieli się z czytelnikami swoimi reporterskimi spostrzeżeniami.

 • Mariusz Szczygieł regularnie publikuje w prasie i portalach internetowych
 • Współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", Polskim Radiem, "Polityką"

Mariusz Szczygieł - warsztat reportera

Mariusz Szczygieł dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań, wykładów i warsztatów dla dziennikarzy. Prowadzi zajęcia z reportażu na warszawskiej Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Uczy młodych adeptów nie tyle konkretnych technik pisania, ile raczej właściwej postawy reportera. Podkreśla znaczenie empatii, uważności, ciekawości świata. To właśnie te cechy pozwalają docierać do sedna spraw i opisywać je zrozumiale dla czytelnika.

Szczygieł przekonuje, że do bycia dobrym reporterem potrzebny jest przede wszystkim dystans do samego siebie. Trzeba zawiesić własne sądy, nastawienia i oczekiwania, by móc uczciwie oddać głos bohaterowi. Dopiero wtedy można dotrzeć do prawdy jego historii.

Warsztat reportera według Szczygła

Oto główne zasady według których Mariusz Szczygieł tworzy reportaże i którymi dzieli się podczas warsztatów:

 • Empatia i otwartość na bohatera reportażu
 • Uważność i dbałość o detale przy zbieraniu materiału
 • Dystans do samego siebie jako autora
 • Umiejętność znalezienia "drugiego dna" w codziennych historiach

Podsumowanie

Mariusz Szczygieł należy do grona najwybitniejszych polskich reporterów ostatnich dziesięcioleci. Jego reportaże łączą wnikliwą obserwację i zmysł analityczny z literackim talentem narracyjnym. Dzięki temu czytelnik z jednej strony dowiaduje się wielu konkretnych faktów, a z drugiej zostaje wciągnięty w pasjonującą opowieść.

Kluczem do sukcesu reportaży Mariusza Szczygła jest jego wyjątkowe podejście do bohatera. Potrafi nawiązać z rozmówcą relację opartą na empatii i zrozumieniu. Dzięki temu wydobywa najciekawsze wątki i odsłania nieoczekiwane prawdy o człowieku. Te umiejętności przekazuje młodym adeptom dziennikarstwa na prowadzonych przez siebie warsztatach.

Mariusz Szczygieł ma w dorobku kilkanaście spektakularnych reportaży książkowych, które zdobyły uznanie krytyków i czytelników. Jego książki osiągają nakłady setek tysięcy egzemplarzy, zdobywają prestiżowe nagrody literackie. Książkę "Gottland" uznano za Reportaż XX wieku - miano to dobrze oddaje rangę Mariusza Szczygła na mapie polskiej literatury faktu.

Reasumując, Mariusz Szczygieł to reporter łączący kunszt literacki z dziennikarskim rzemiosłem, artysta słowa pisanego o wyjątkowych zdolnościach obserwacyjnych. Jego reportaże z powodzeniem łączą walory poznawcze z atrakcyjnością fabularną. Dlatego zajmują poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury faktu i reportażu ostatnich dekad.

Najczęstsze pytania

Mariusz Szczygieł publikuje reportaże w prasie od lat 90. Jego pierwsze teksty ukazywały się na łamach "Gazety Wyborczej", "Polityki" i innych tytułów. Pierwszy reportaż książkowy wydał w 1996 roku.

Za największe osiągnięcie Mariusza Szczygła uchodzi reportaż "Gottland" z 2006 r., opisujący losy Czechów w XX wieku. Książkę tę w 2015 r. krytycy uznali za Reportaż Stulecia. Doczekała się wielu nagród i wznowień.

Głównym tematem reportaży Mariusza Szczygła są dzieje najnowsze, zwłaszcza okres PRL oraz transformacja ustrojowa po 1989 r. Porusza także tematy obyczajowe i społeczne, koncentrując się na portretach psychologicznych bohaterów.

Mariusz Szczygieł jest autorem kilkunastu reportaży książkowych, m.in. "Gottland", "Poufna rozmowa", "Nic nie rozumiesz", "Zabić księdza", "Brus". Wydał też kilka tomików rozmów i zbiorów felietonów.

Mariusz Szczygieł jest laureatem wielu nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Grand Press, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, nominacji do Nike. Otrzymał również Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły