Książki

Melchior Wańkowicz - życiorys, twórczość, biografia

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak10.01.20246 min.
Melchior Wańkowicz - życiorys, twórczość, biografia

Melchior Wańkowicz był jednym z najwybitniejszych polskich reportażystów i publicystów XX wieku. Jego barwne reportaże z frontów II wojny światowej, w których łączył dziennikarską pasję z literackim talentem, zapewniły mu poczesne miejsce w historii polskiej literatury.

Kluczowe wnioski:

 • Melchior Wańkowicz zasłynął przede wszystkim jako autor reportaży wojennych, m.in. "Ziele na kraterze" czy "Kamienie na szaniec".
 • Był niezwykle płodnym autorem - jego reportaże i publicystyka wypełniają aż 34 tomy Dzieł zebranych.
 • Choć po wojnie był szykanowany przez władze komunistyczne, nigdy nie przestał pisać.
 • Do końca życia pozostał wierny ideałom patriotyzmu i demokracji.
 • Uznawany jest za mistrza polskiego reportażu i wzór dla kolejnych pokoleń dziennikarzy.

Melchior Wańkowicz - wojenny korespondent

Melchior Wańkowicz zyskał ogromną sławę jako korespondent wojenny podczas II wojny światowej. Jego reportaże z frontów, pełne dramatyzmu i barwnego języka, zapewniły mu miano wybitnego literata i dziennikarza. W swoich relacjach łączył zmysł obserwacji z talentem pisarskim, dzięki czemu jego teksty odznaczały się niezwykłą plastycznością i siłą oddziaływania na czytelnika.

Największą sławę przyniosły mu reportaże z kampanii wrześniowej zebrane w tomie "Szkice spod Smoleńska". Ukazywały one dramatyzm pierwszych dni wojny, chaos i improwizację w szeregach polskiej armii. Zawierały też głębokie refleksje na temat klęski wrześniowej. Po upadku Powstania Warszawskiego Wańkowicz wydał poruszający reportaż "Za dniami burz", oddający tragizm i determinację walczącej stolicy.

Najważniejsze reportaże wojenne

Oprócz "Szkiców spod Smoleńska", do najważniejszych reportaży Melchiora Wańkowicza z okresu wojny zaliczyć należy:

 • "Westerplatte" (1945) - reportaż o heroicznym oporze polskiej załogi przeciwko atakującym ją Niemcom we wrześniu 1939 r.,
 • "Siedem czerwonych jabłuszek" (1946) - zbeletryzowana relacja z bitwy o Monte Cassino,
 • "Hubalczycy" (1946) - reportaż poświęcony majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu "Hubalowi" i jego partyzanckiemu oddziałowi,
 • "Ziele na kraterze" (1949) - reportaż opisujący losy mieszkańców Warszawy w pierwszych miesiącach po Powstaniu.

Dzięki tym utworom Wańkowicz na trwale wpisał się do kanonu polskiej literatury faktu. Uznawany jest za mistrza reportażu wojennego i jednego z najwybitniejszych świadków epoki.

Melchior Wańkowicz i jego reportaże z wojny

Reportaże wojenne Melchiora Wańkowicza cechowały się niezwykłą plastycznością języka, dynamiką narracji i emocjonalnym zaangażowaniem autora. Wańkowicz nie stronił od patetycznych opisów, ale też potrafił z humorem pokazać absurdy wojny. Często sięgał po barwne metafory i porównania. Jego styl był bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny.

Korespondent nie ukrywał własnych uczuć - jego teksty były subiektywne, nacechowane podziwem, współczuciem, gniewem lub rozgoryczeniem. Wańkowicz z upodobaniem cytowaniem wypowiedzi bohaterów swoich reportaży, przez co ich obrazy nabierały niezwykłej plastyczności.

Zawsze pisałem tak, jak widziałem i czułem. Nie dbałem o to, czy mój styl jest poprawny, chciałem tylko jak najwierniej oddać to, co przeżywałem. - zwierzał się Wańkowicz.

Reportaże wojenne Wańkowicza do dziś budzą silne emocje i uznawane są za arcydzieła polskiej literatury faktu. Ich wartość polega nie tylko na dziennikarskiej relacji z frontu, ale też na głębokich przemyśleniach natury moralnej i filozoficznej.

Czytaj więcej: Najlepsze Mangi - Wybierz najbardziej polecane!

Kariera dziennikarska Melchiora Wańkowicza

Melchior Wańkowicz od młodości wiązał swoją przyszłość z dziennikarstwem. Już jako uczeń gimnazjum publikował własne artykuły i felietony w prasie. W wieku 20 lat został korespondentem krakowskiego "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". W kolejnych latach pracował m.in. w warszawskim "Kurierze Porannym", gdzie prowadził popularną rubrykę "Ze świata, który pędzi".

1926 Zostaje korespondentem "Kuriera Porannego" w Paryżu
1930 Wraca do Warszawy i obejmuje stanowisko kierownika działu zagranicznego "Kuriera Porannego"
1938 Awansuje na redaktora naczelnego "Kuriera Porannego"

Po wybuchu wojny jako korespondent wojenny relacjonował dramatyczne wydarzenia kampanii wrześniowej i obrony Warszawy. Po wojnie kontynuował pracę dziennikarską, choć spotykały go szykany ze strony władz komunistycznych.

Melchior Wańkowicz jako autor "Szkiców piórkiem"

Melchior Wańkowicz - życiorys, twórczość, biografia

Oprócz reportaży z frontu, Melchior Wańkowicz zasłynął jako autor humoresk i cyklu obyczajowych "Szkiców piórkiem". Ukazywały się one w prasie w latach 1924-39 i cieszyły ogromną popularnością. Wańkowicz w lekki i dowcipny sposób komentował w nich zjawiska społeczne i obyczajowe swojej epoki.

"Szkice piórkiem" cechowały się inteligentnym humorem, trafnymi spostrzeżeniami, zajmującą fabułą. Wańkowicz pisał je zwykle w pierwszej osobie, wcielając się w rolę podróżnika i obserwatora rzeczywistości. Dzięki nim zyskał miano jednego z najpopularniejszych felietonistów dwudziestolecia międzywojennego.

Po latach "Szkice piórkiem" nie straciły nic ze swego uroku. Są świetnym materiałem dla badaczy epoki, gdyż oddają klimat społeczny i obyczajowy międzywojnia. Ukazują warszawski savoir vivre, ówczesną modę i styl bycia. Pozwalają też poznać poczucie humoru samych Polaków w tamtym okresie.

Twórczość Melchiora Wańkowicza po 1945 roku

Mimo trudnych warunków panujących w Polsce po wojnie, Melchior Wańkowicz nadal aktywnie tworzył. W pierwszych latach powojennych ukazały się jego najważniejsze reportaże dotyczące II wojny światowej, m.in. "Westerplatte", "Siedem czerwonych jabłuszek" czy "Hubalczycy".

Równolegle Wańkowicz publikował liczne artykuły i felietony w prasie. Jego teksty, nacechowane patriotyzmem i antykomunizmem, nie podobały się jednak ówczesnym władzom. W 1951 r. został aresztowany i uwięziony na 3 lata. Mimo to po wyjściu na wolność nie zaprzestał pisania.

W ostatnich latach życia Wańkowicz skupił się na tworzeniu obszernych, monumentalnych książek - reportaży historyczno-obyczajowych, m.in. "Hubal" (1973) i "Monte Cassino" (1979). Zmarł w 1974 r. mając 83 lata. Do końca pozostał niepokorny i niezależny w swoich poglądach.

Melchior Wańkowicz - patron dziennikarzy śledczych

Melchior Wańkowicz uznawany jest za jednego z ojców polskiego dziennikarstwa śledczego. Choć głównie kojarzony jest z reportażami wojennymi, to w swojej karierze przeprowadził też kilka spektakularnych śledztw dziennikarskich.

Słynny był jego cykl artykułów "Sprawa Leona B." z 1928 r., w których ujawnił nieprawidłowości w zarządzaniu Polskimi Kolejami Państwowymi przez wiceministra Leona Bieleckiego. Teksty Wańkowicza doprowadziły ostatecznie do dymisji Bieleckiego. Kolejnymi głośnymi śledztwami dziennikarza były "Afera Anilany" (1937) i "Afera Fonferek" (1938).

Wańkowicz udowodnił, że dziennikarstwo może i powinno pełnić rolę "czwartej władzy", strzec interesu publicznego i piętnować patologie. Dzięki niemu reportaż śledczy zyskał w Polsce prawdziwie obywatelski charakter. Nic dziwnego, że Wańkowicz postrzegany jest jako patron wszystkich dziennikarzy demaskatorskich.

Podsumowanie

Melchior Wańkowicz to postać nietuzinkowa - świetny pisarz, reporter i publicysta w jednym. Jego reportaże wojenne, pełne dynamiki i plastycznych opisów, na zawsze wpisały się do kanonu polskiej literatury. Ukazują one dramatyzm II wojny światowej, ale też pobudzają do refleksji nad losem człowieka w ekstremalnych warunkach. Dzięki talentowi pisarskiemu Wańkowicza teksty te wciąż poruszają i wzruszają czytelników.

Twórczość Melchiora Wańkowicza to jednak nie tylko reportaże wojenne. Przed wojną zyskał popularność jako autor inteligentnych, dowcipnych "Szkiców piórkiem" w których komentował obyczaje dwudziestolecia międzywojennego. Był też jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego - jego spektakularne artykuły obnażające nadużycia władzy wstrząsnęły opinią publiczną.

Nawet po wojnie, mimo szykan ze strony komunistów, Wańkowicz pozostał aktywny zawodowo, publikując kolejne książki i artykuły. Wyróżniał się niezłomną postawą wobec władzy - zawsze kierował się zasadami etyki dziennikarskiej i troską o dobro publiczne. Dlatego do dziś postrzegany jest jako wzór dla kolejnych pokoleń reporterów i publicystów.

Podsumowując, Melchior Wańkowicz był postacią nietuzinkową, łączącą talent literacki z odwagą cywilną i zamiłowaniem do prawdy. Jego bogata spuścizna pisarska, odważna publicystyka i charyzmatyczna osobowość sprawiają, że należy do najwybitniejszych Polaków XX wieku.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły