Filmy

Najlepsze filmy lat 90 - Amerykańskie filmy akcji z lat 90

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk27 grudnia 20236 min
Najlepsze filmy lat 90 - Amerykańskie filmy akcji z lat 90

Najlepsze filmy lat 90 to prawdziwa gratka dla miłośników kina akcji! Ta dekada obfitowała w tętniące adrenaliną produkcje hollywoodzkie, które na długie lata zapisały się w pamięci widzów. Od arcydzieł Stevena Spielberga, przez pełne napięcia thrillery, aż po efektowne strzelaniny z największymi gwiazdami w rolach głównych – lata 90. dostarczyły całą masę niesamowitych wrażeń!

Kluczowe wnioski:
 • Lata 90. uznawane są za złoty okres amerykańskich filmów akcji, wzbogaconych rewolucyjnymi efektami specjalnymi.
 • Nieśmiertelne hity tego okresu, takie jak "Jurassic Park" czy "Terminator 2", do dziś pozostają wzorem dla twórców kina przygodowego.
 • Supergwiazdy jak Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis i Mel Gibson ugruntowały swój status ikon kina akcji w legendarnych produkcjach lat 90.
 • Filmy akcji z tamtych lat podziwiamy nie tylko za wartką fabułę, ale także za pionierskie wykorzystanie rewolucyjnych jak na tamte czasy efektów komputerowych.
 • Fenomen wielu filmów akcji lat 90. polegał na umiejętnym połączeniu elementów sensacyjnych z rodzinną rozrywką, dzięki czemu zdobywały one olbrzymie rzesze fanów wśród widzów w każdym wieku.

Najlepsze filmy akcji lat 90: "Jurassic Park" i "Speed"

Gdy myślimy o najlepszych filmach akcji lat 90., dwa tytuły od razu przychodzą na myśl: przełomowy "Jurassic Park" Stevena Spielberga oraz trzymający w napięciu thriller "Speed" z genialną rolą Keanu Reevesa. Oba te kultowe dzieła stanowiły ikonę swojej dekady i na zawsze zapisały się w historii kina!

W 1993 roku "Jurassic Park" uwolnił na ekrany przerażające, ale i zachwycające dinozaury, wykorzystując rewolucyjne w tamtym czasie efekty specjalne. Film okazał się prawdziwym fenomenem, bawiąc i przerażając widzów na całym świecie. Z kolei w 1994 roku za sprawą "Speed" Reeves stał się supergwiazdą, wcielając się w policjanta, który musi powstrzymać zamachowca sterującego przejętym autobusem.

Oba te nieśmiertelne filmy akcji z lat 90. łączy nie tylko ogromny sukces kasowy, lecz także ich pionierski charakter. Wyznaczały one nowe standardy dla gatunku, zachwycając widowiskowymi scenami pościgów, efektami specjalnymi i zwrotami akcji, o jakich wcześniej można było tylko pomarzyć. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze kino przygodowe bez wpływu tych dwóch wielkich dzieł.

Najlepsze amerykańskie filmy akcji lat 90., takie jak "Jurassic Park" i "Speed", udowodniły, że można łączyć rozrywkę najwyższej próby z inteligentną fabułą i ponadczasowym przesłaniem. Do dziś zdobywają rzesze nowych fanów wśród kolejnych pokoleń miłośników kina, zostając niezapomnianymi arcydziełami w historii filmowej rozrywki.

Top 10 najlepszych filmów lat 90: Głosowanie publiczności

Lata 90. obfitowały w tak wiele znakomitych filmów akcji, że niemal niemożliwe jest obiektywne wyłonienie zwycięzcy. Nic dziwnego, że co jakiś czas powracają gorące debaty na temat tego, które z tych nieśmiertelnych dzieł zasługuje na miano najlepszego. W ostatnim czasie głos zabrali sami widzowie, wyłaniając w głosowaniu swój własny ranking najlepszych filmów lat 90.

Wśród niekwestionowanych faworytów znalazły się takie tytuły jak: mityczny "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, szalona jazda Arnolda Schwarzeneggera w "Terminatorze 2" oraz dwie odsłony przygód Bonda w wykonaniu Pierce'a Brosnana. Niewielu miłośników kina przygodowego zaprzeczy też miejscu w ścisłej czołówce dla "Parku Jurajskiego" Spielberga i efektownej strzelaniny "Strażnika Teksasu".

Co ciekawe, w głosowaniu uwzględniono nie tylko największe przeboje komercyjne, ale także ambitniejsze pozycje kina niezależnego. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla słynnego "Reservoiru" Quentina Tarantino, stanowiącego kwintesencję jego nonszalanckiego stylu, czy też przerażającego "Siedmiu" kultowego Davida Finchera.

Wyniki głosowania publiczności tylko utwierdzają w przekonaniu, że lata 90. były złotym okresem dla miłośników bezkompromisowych filmów akcji. Pełna realizmu przemoc i niekonwencjonalni bohaterowie sąsiadowali z hollywoodzkim rozmachem i efektownymi pościgami, tworząc prawdziwą ucztę dla kinomanów.

Najciekawsze tytuły głosowania:

 • Pulp Fiction
 • Terminator 2: Dzień Sądu
 • Park Jurajski
 • Siedmiu
 • Reservoir Dogs

Czytaj więcej: Kate Winslet w Avatarze: Rola w filmie Jamesa Camerona

Najlepsze filmy z Angeliną Jolie z lat 90 - lista tytułów

Trudno wyobrazić sobie erę amerykańskich filmów akcji z lat 90. bez jednej z jej największych gwiazd – Angeliny Jolie. Ta zjawiskowa aktorka swój prawdziwy debiut na dużym ekranie miała właśnie w przełomowej dekadzie, błyskawicznie stając się ikoną nowego, odważnego stylu.

Pierwszą wielką rolą Jolie był występ w thrillerze akcji "Cyborg 2" z 1993 roku. Choć sam film zyskał mierne recenzje, zapowiadał wielki talent młodej gwiazdy do gry w ekstremalnych warunkach. Kilka lat później Jolie prawdziwie olśniła świat kinowym hitem "Kolekcjoner kości" oraz pierwszą częścią słynnej serii "Tomb Raider".

W postaci Lary Croft – przebojowej archeolożki i poszukiwaczki przygód – Angelina Jolie wręcz stworzyła nowy wizerunek ikony kina akcji. Inteligentna, silna i zadziorna, ale przy tym pełna wdzięku, podbiła serca widzów na całym świecie. Ten ikoniczny film z 2001 roku, choć nie do końca rozegrany w latach 90., był naturalnym zwieńczeniem jej wschodzącego statusu jednej z największych gwiazd gatunku.

Kariera Jolie w filmach akcji lat 90. zakorzeniła się podczas przełomowej dekady, podczas której stała się symbolem nowego, wyemancypowanego kina akcji z silnymi, niezależnymi postaciami kobiecymi. Do dziś jej kreacje z tamtych lat uchodzą za wzór dla całego pokolenia charyzmatycznych aktorek kina przygodowego.

Kultowe filmy akcji lat 90: Od "Szklanych kul" po "Pandorę"

Zdjęcie Najlepsze filmy lat 90 - Amerykańskie filmy akcji z lat 90

Gdy wspominamy najlepsze filmy akcji lat 90., nie możemy pominąć prawdziwych kultowych dzieł, które do dziś mają rzesze zagorzałych fanów na całym świecie. Chociaż nie wszystkie z nich odniosły gigantyczne sukcesy kasowe, ich fenomen okazał się niezwykle trwały, a wiele scen z tamtych hitów na stałe wryło się w popkulturę.

Podsumowanie

Lata 90. były prawdziwą eksplozją dla amerykańskich filmów akcji. Niesamowite efekty specjalne, dynamiczne fabuły i charyzmatyczni bohaterowie tych nieśmiertelnych dzieł zapewniły im miejsce w panteonie najlepszej rozrywki filmowej wszechczasów. Najlepsze filmy akcji lat 90. zdefiniowały nowe standardy dla gatunku, zdobywając rzesze fanów na całym świecie.

Od Filmów akcji z lat 90. takich jak "Jurassic Park" i "Speed", przez ikony pokroju "Pulp Fiction" czy "Terminatora 2", po legendarne kreacje aktorskie Angeliny Jolie czy Bruce'a Willisa – przełomowa dekada zapisała się w historii kina jako złoty okres dla miłośników bezkompromisowych dzieł pełnych przygód i realizmu.

Najczęstsze pytania

Charakterystycznymi elementami dla tych produkcji były: efektowne sceny pościgów, pionierskie wykorzystanie efektów specjalnych CGI, charyzmatyczni bohaterowie oraz umiejętne połączenie dobrej rozrywki z intrygującą fabułą. Filmy te wyznaczały nowe standardy dla gatunku akcji.

Absolutnymi klasykami tego okresu są m.in.: "Jurassic Park", "Speed", "Terminator 2", "Pulp Fiction" oraz filmy o przygodach Jamesa Bonda z Pierce'em Brosnanem. Tytuły te wywarły ogromny wpływ na całe pokolenie miłośników kina akcji.

Wśród najwybitniejszych reżyserów wymienić należy: Stevena Spielberga, Quentina Tarantino, Jamesa Camerona oraz Michaela Baya. Gwiazdami tego okresu byli m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Mel Gibson oraz Angelina Jolie.

Role kobiece w tych produkcjach wyróżniały się niezależnością i siłą charakteru. Ikony jak Lara Croft w wykonaniu Angeliny Jolie zdefiniowały nowy wizerunek wyemancypowanych bohaterek akcji, które mogły z powodzeniem rywalizować z męskimi odpowiednikami.

Rozwijająca się technologia cyfrowych efektów specjalnych pozwoliła na ukazanie na ekranie rzeczy wcześniej niewyobrażalnych. Filmy jak "Jurassic Park" i "Terminator 2" ustanowiły zupełnie nowe możliwości realizacyjne, rozpoczynając erę efektów CGI.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
 2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły