Gry

Najlepsze gry na PS2 2023 - Top 10 pozycji kultowych

Autor Diana Mazur
Diana Mazur04.10.20236 min.
 Najlepsze gry na PS2 2023 - Top 10 pozycji kultowych

Najlepsze gry na PS2 2023 - choć PlayStation 2 odeszła na zasłużoną emeryturę dawno temu, wiele kultowych tytułów z tej platformy wciąż elektryzuje graczy na całym świecie. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie ranking dziesięciu najlepszych, ponadczasowych produkcji, które po latach wciąż zachwycają grafiką, gameplayem i niezapomnianymi historiami. Sprawdź, które perełki z PS2 przetrwały próbę czasu i nadal są warte uwagi współczesnych graczy!

Kluczowe wnioski:
 • Wiele gier z PS2 zyskało status kultowych i pozostaje popularne wśród graczy nawet po latach.
 • Ranking obejmuje dziesięć najlepszych i najbardziej wpływowych tytułów z tej konsoli.
 • Wybrane produkcje wyróżniają się innowacyjną rozgrywką, atrakcyjną oprawą graficzną i zapadającymi w pamięć fabułami.
 • Artykuł przybliża fenomen PlayStation 2 i wyjaśnia, dlaczego gry z tej platformy nie tracą na atrakcyjności.
 • Przedstawiona lista może zainspirować czytelników do odkrycia na nowo lub po raz pierwszy prawdziwych klasyków z PS2.

Kultowe gry na PS2 wciąż żywe w 2023 roku

Choć PlayStation 2 przeszła do historii ponad dekadę temu, wiele klasyków z tej konsoli po dziś dzień zachwyca graczy na całym świecie. Czy to za sprawą powracających remasterów, wiernych reaktywacji na współczesnych platformach, czy po prostu niegasnącej charyzmy oryginałów – gry ps2 top potrafią wzbudzić nostalgiczne uczucia u weteranów branży i inspirować nowe pokolenia miłośników dobrej rozrywki.

Popularność kultowych gier z PS2 w 2023 roku to dowód na ich ponadczasowość. W tym artykule odkryjemy fenomen tych produkcji i przyjrzymy się, które historyczne perełki znalazły się w top 10 gry ps2 według rankingów graczy.

Nie da się ukryć, że o trwałej sławie wielu gier z poprzedniej epoki zadecydowała ich wszechstronność i oryginalna formuła. Do dziś wiele z nich zostało naśladowanych i "zremiksowanych" przez twórców nowszych tytułów. Jednak jak pokazuje czas, oryginał znaczy więcej niż późniejsze "odgrzewane kotlety" i to właśnie klasyki wyznaczają kamienie milowe w historii branży.

Fenomen PlayStation 2 i ponadczasowa atrakcyjność jej najlepszych gry na ps2 top 10 pozostają żywym dowodem na to, jak wielkie przełomy dokonały się w rozpoczętym przez nią okresie rozwoju technologii i rozrywki interaktywnej.

Które tytuły z PS2 nie tracą na popularności?

Wiele gier z PlayStation 2 utrzymało status kultowych tak naprawdę nieprzypadkowo. Ich powodzenie wśród graczy wiąże się przede wszystkim z rewolucyjnym na owe czasy poziomem realizmu i wciągających fabuł, które na długie lata zapadały w pamięci milionom fanów na całym świecie.

Nie inaczej jest w przypadku tych kultowych tytułów, które nie tracą na popularności nawet po dziś dzień. Dobrym przykładem jest seria świetnie przyjętych gier akcji "Grand Theft Auto" z lekko przerysowanym, ale atrakcyjnym klimatem parodiującym przestępczy półświatek amerykańskich metropolii.

Z kolei historycznym fenomenem był hit wyprodukowany przez studio Naughty Dog – "Jak & Dexter: Wypedryl na giełdę", jedna z pierwszych tak ambitnych i rozbudowanych przygodowych gier akcji, które zachwyciły graczy możliwościami samego silnika oraz niebanalną, humorem przyprawioną fabułą.

 • Gry z PS2 jak seria "Grand Theft Auto" czy "Jak & Dexter" trafiały do wyobraźni dzięki nieszablonowym rozwiązaniom, wybrykom scenariuszowym i dużej dozom realizmu.
 • Dla graczy lat 90. i 2000. były one nie tylko rewolucyjną rozrywką, ale często pierwowzorami nowych trendów w grach wideo.
 • Chętnie powraca się do tych tytułów ze względu na sentyment, ale też ich ponadczasową jakość – choć dziś lekko archaiczne, wciąż potrafią zachwycać.

Tak więc wielu klasyków z PS2 wcale nie jest dziś w odwrocie, a wrażenie robią na wszystkich - zarówno na starych wyczerpanych graczy, jak i młodsze pokolenia, które mają okazję przekonać się o wyjątkowości tych dzieł po raz pierwszy w życiu.

Najlepsze remastery i odświeżone klasyki PS2

Aby zatrzymać upływ czasu, twórcy często sięgają po sztuczkę, jaką są remastery - odświeżone i zmodernizowane wersje kultowych klasyków, dostosowane do współczesnych standardów multimedialnych. Pozwalają one odkryć dawne hity na nowo, w ulepszonych szatach graficznych, ale z zachowaniem ich unikalnego ducha.

W przypadku top 10 gry ps2 wiele z nich już zostało poddanych procesom remasteringu na nowsze konsole czy pecety, trafiając jakby ze studia prosto do rąk współczesnych graczy. Do sławnych odświeżonych klasyków z PS2 należą m.in.:

 • "God of War III Remastered" - wzbogacona wersja finału przebojowej serii slasherów z Kratosem w roli głównej;
 • Trylogia "Uncharted" - wyjątkowe remake'i wszystkich trzech części serii gier akcji z Nathanem Drakemem;
 • Gry z serii "Sly Cooper" - zmodernizowane wersje przygód sprytnego bohatera z tytułem "Thieves in Time";
 • Shadow of the Colossus" - odświeżona odsłona kultowego "łowcy kolosów"

Ich pojawienie się było wielkim wydarzeniem dla fanów, którzy mogli na nowo przeżyć klimatyczne chwile ze swoich ulubionych gier, ale tym razem w zdecydowanie lepszej oprawie audiowizualnej.

Dlaczego gry PS2 pozostają atrakcyjne dla graczy?

Nie ulega wątpliwości, że wielkie hity PlayStation 2 jako jedne z pierwszych tak angażujących graficznie i fabularnie gier na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, pozostają w naszej zbiorowej kulturze na dobre. Jednak poza faktem, że po prostu wyznaczały trendy swoich czasów, ich ponadczasowa atrakcyjność dla graczy wiązała się z kilkoma kluczowymi czynnikami.

Po pierwsze, mistrzowska mechanika i grywalność. Choć gry PS2 niekoniecznie mogą się dziś równać z najnowszymi hitami pod względem grafiki, sposób rozgrywki wielu z nich był tak finezyjnie skonstruowany, że po latach zachowują unikalną uciechę z samej przyjemności płynącej z gameplaya.

Po drugie, wyrazista osobowość produkcji. Zwłaszcza te wysokobudżetowe tytuły spod znaku Sony nie szczędziły pomysłowości na charakterystyczne, zapadające w pamięci postacie oraz absorbujące fabuły przeplatane zaskakującymi zwrotami akcji.

Podsumowanie

Choć PlayStation 2 przeszła do historii, gry ps2 top nadal elektryzują fanów na całym świecie. Wiele z nich to prawdziwe perełki, które przetrwały próbę czasu dzięki rewolucyjnym fabułom, grywalności i charakterystycznym postaciom. Nie dziwi zatem, że gracze chętnie powracają do top 10 gry ps2 w poszukiwaniu tych niezapomnianych wrażeń.

Popularność tych kultowych tytułów sprawiła, że z czasem doczekały się licznych remasterów i odświeżonych wersji. Pozwoliło to zgłębić charyzmatyczny klimat gry na ps2 top 10 w zmodernizowanej oprawie graficznej, zachowując przy tym ich oryginalny urok. To niezbity dowód na ponadczasową atrakcyjność niegdysiejszych hitów PS2 dla kolejnych pokoleń fanów.

Najczęstsze pytania

Wskazanie jednoznacznie najlepszej gry na PS2 jest bardzo trudne ze względu na ogromną bibliotekę hitów. Do absolutnej czołówki zaliczają się jednak takie tytuły jak GTA San Andreas, Final Fantasy X, God of War czy Metal Gear Solid 3.

Łącznie na PlayStation 2 wydano ponad 3800 tytułów, co czyni z niej konsolę z jedną z największych bibliotek gier w historii.

Najlepiej sprzedającą się grą na PS2 było Grand Theft Auto: San Andreas. Tytuł rozszedł się w nakładzie ponad 21,5 miliona egzemplarzy.

Do najpopularniejszych remasterów z PS2 należą odświeżone wersje takich gier jak: GTA San Andreas, God of War 1 i 2, Shadow of the Colossus, Kingdom Hearts czy Resident Evil 4.

Choć od premiery PS2 minęły już dwie dekady, to nadal warto zainwestować w tę konsolę, aby móc zagrać w kultowe hity w oryginale. Stanowi świetną opcję dla kolekcjonerów i nostalgików.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Far Cry 6 na PS4: Szczegółowa recenzja nowej części serii
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły