Filmy

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - lista polecanych hitów

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak24.05.20246 min.
Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - lista polecanych hitów

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat przyciągnęły miliony widzów do kin, zdobyły nagrody na prestiżowych festiwalach i zyskały miłośników wśród krytyków na całym świecie. W tym artykule odkryjemy hitowe produkcje, które wyznaczyły nowe trendy i pozostaną w naszej pamięci jako ikony polskiego kina. Od wzruszających dramatów po przezabawne komedie - mamy coś dla każdego kinomana.

Kluczowe wnioski:
 • Polska kinematografia w latach 2016-2022 święciła prawdziwy triumf, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń.
 • Na liście polecanych tytułów znajdziesz różnorodne gatunki - filmy dla młodzieży, całej rodziny, komedie, dramaty i wiele więcej.
 • Wybrane tytuły cieszyły się ogromnym uznaniem publiczności i krytyków, zdobywając prestiżowe nagrody.
 • Nasza lista pomoże Ci odkryć prawdziwe perełki i wybrać te filmy, które najlepiej odpowiadają Twoim upodobaniom.
 • Każdy kinoman znajdzie tu coś dla siebie - emocje, przygody, wzruszenie i ogromną dawkę polskiej gościnności.

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - box office

Kino polskie w ostatnich latach odniosło prawdziwy sukces kasowy, przyciągając miliony widzów do kin. Oto kilka najlepszych polskich filmów, które podbiły serca publiczności i stały się prawdziwymi hitami box office. Od wzruszających dramatów po przezabawne komedie - te produkcje udowodniły, że polska kinematografia ma wiele do zaoferowania i potrafi skutecznie rywalizować z hollywoodzkim gigantem.

Jednym z największych przebojów był bez wątpienia film "Kler" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Ta kontrowersyjna, ale niezwykle odważna i poruszająca produkcja wstrząsnęła widzami, przyciągając do kin ponad 5 milionów osób. Nie można też pominąć wielkiego sukcesu "Listów do M. 3", które w zabawny i ciepły sposób opowiedziały o perypetiach znanej już widzom rodziny Kozaneckich.

Warto również wspomnieć o romantycznej komedii "Planeta Singli", która zachwyciła ponad 2 miliony widzów swoim lekkim, zabawnym scenariuszem i doskonałą obsadą aktorską. Z kolei miłośnicy historii docenili wysokobudżetowe widowisko "Król Kazimierz Odnowiciel" Wajdy, które wiernie odtworzyło realia XI-wiecznej Polski.

Te ogromne sukcesy najlepszych polskich filmów dowodzą, że rodzimi twórcy potrafią stworzyć prawdziwe dzieła, które poruszają, bawią i inspirują widzów z całego kraju. Coraz więcej osób decyduje się na seans w kinie, by obejrzeć najnowsze polskie produkcje. To świadczy o rosnącej randze i popularności naszej kinematografii na arenie światowej.

 • Kler - ponad 5 milionów widzów
 • Listy do M. 3 - ogromny hit obyczajowy
 • Planeta Singli - 2 miliony widzów
 • Król Kazimierz Odnowiciel - historyczne widowisko Wajdy

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - przegląd wg krytyki

Nie tylko widzowie docenili najlepsze polskie filmy ostatnich lat. Także krytycy filmowi z całego świata nie szczędzili pochwał dla wielu rodzimych produkcji, nagradzając je na prestiżowych festiwalach i recenzując w samych superlatywach. Oto najważniejsze tytuły, które znalazły uznanie wśród recenzentów.

Prawdziwym fenomenem ostatnich lat okrzyknięto "Zimną Wojnę" Pawła Pawlikowskiego. Ten czarno-biały, nastrojowy dramat miłosny o miłości zrodzonej w czasach komunizmu podbił serca krytyków i odbiorców na całym świecie. Film zdobył liczne prestiżowe nagrody, w tym nominację do Oscara.

Ogromnym uznaniem cieszyła się też "Ida" tego samego reżysera - ascetyczne, ale niezwykle dojrzałe kino drogi o poszukiwaniu skomplikowanej prawdy o własnej tożsamości. Zarówno "Zimna Wojna", jak i "Ida" zostały okrzyknięte arcydziełami polskiego kina artystycznego.

Świetnie recenzowano również "Ciało" Małgorzaty Szumowskiej - gorzką, niepokojącą opowieść o konstrukcji współczesnego świata i moralnych wyborach. Z kolei głośna "Ostatnia Rodzina" Jana P. Matuszyńskiego zachwyciła krytyków swoją szczerością w ukazywaniu skomplikowanych relacji rodzinnych.

Najlepsze polskie filmy w oczach krytyków:

 • Zimna Wojna - arcydzieło Pawlikowskiego
 • Ida - przepiękne, metafizyczne kino
 • Ciało - wstrząsająca opowieść o moralności
 • Ostatnia Rodzina - szczera, bezkompromisowa

Czytaj więcej: W jakiej kolejności oglądać filmy Marvela? Poradnik dla Fanów MCU

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - najwyżej oceniane

Miarą prawdziwej klasy dzieła filmowego są nie tylko dochody z kin i recenzje krytyków, ale także opinie samych widzów. Najlepsze polskie filmy ostatnich lat zostały uhonorowane przez publiczność rekordownymi ocenami, entuzjastycznymi komentarzami i wypełnionymi salami kinowymi. Oto produkcje, które podbiły serca Polaków na długo przed ich premierą i na równie długi czas po niej.

Niekwestionowanym liderem rankingów i boxoffice'ów jest tutaj wspomniany już "Kler" Smarzowskiego. Poruszająca, odważna opowieść o hipokryzji i zatraceniu wartości w Kościele katolickim zbiera nieprzerwanie najwyższe noty wśród widzów. Równie wysoko oceniana jest "Zimna Wojna" - arcydzieło, które mimo swej powściągliwości i uniwersalności stało się dziełem kultowym.

Na szczególną uwagę zasługują też dwie inne wybitne, nagradzane i uwielbianie przez widzów produkcje - "Bogowie" Łukasza Palkowskiego oraz "Obce Niebo" Bodo Koxa. Ten pierwszy to poruszająca opowieść o ofiarach stanu wojennego, który podbił serca widzów swoją emocjonalnością i ważnym przekazem historycznym. Drugi film to z kolei osobista, przejmująca historia rozgrywająca się w realiach nazistowskich Niemiec.

Zarówno oceny, jak i frekwencja na tych tytułach pokazują, że widzowie są otwarci na różnorodne, ambitne kino i chętnie płacą pieniądze za możliwość uczestniczenia w prawdziwych, artystycznych wydarzeniach. Najlepsze polskie filmy po raz kolejny udowodniły, że są w stanie dotrzeć do mas, otwierając umysły na ważne tematy.

Najlepsze polskie filmy ostatnich lat - dla młodzieży

Rodzimi twórcy nie zapominają także o młodszych widzach, serwując im nieprzecenione, poruszające i wciągające najlepsze polskie filmy pełne przygód, emocji i życiowych prawd. W ostatnich latach na szczególną uwagę zasłużyły następujące produkcje skierowane do młodzieży:

Podsumowanie

W ostatnich latach rodzima kinematografia stanęła na wysokości zadania, dostarczając widzom prawdziwych pereł filmowych. Od głośnych hitów kasowych po docenione przez krytyków dzieła artystyczne – najlepsze polskie filmy miały dla każdego coś wyjątkowego. Wzruszające dramaty, zwariowane komedie, wciągające przygody oraz wstrząsające opowieści historyczne – polskie najlepsze filmy udowodniły swoją różnorodność i klasę.

Niezależnie od tego, czy szukasz lekkiej rozrywki, artystycznych uniesień czy sposobów na spędzenie czasu z rodziną, możesz być pewien, że wśród najlepszych filmów po polsku ostatnich lat znajdziesz coś dla siebie. Masz ochotę na wzruszenie, śmiech czy odrobinę grozy? Polscy twórcy nie zawiedli, serwując wysokiej jakości przekrój wszelkich gatunków. Nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z naszą listą hitów i wybrać ulubione tytuły!

Najczęstsze pytania

Do najgłośniejszych hitów kasowych ostatnich lat należą m.in. "Kler" Smarzowskiego, "Listy do M. 3", "Planeta Singli" oraz widowisko historyczne "Król Kazimierz Odnowiciel". Przyciągnęły one miliony widzów do kin, przynosząc ogromne dochody.

Krytycy filmowi na całym świecie nagradzali i chwalili takie tytuły jak "Zimna Wojna" oraz "Ida" Pawła Pawlikowskiego, "Ciało" Małgorzaty Szumowskiej czy "Ostatnią Rodzinę" Jana P. Matuszyńskiego. Filmy te zostały okrzyknięte arcydziełami polskiego kina artystycznego.

Widzowie najwyżej oceniali między innymi takie produkcje jak "Kler" Smarzowskiego, "Zimną Wojnę" Pawlikowskiego, a także "Bogów" Łukasza Palkowskiego i "Obce Niebo" Bodo Koxa. Cieszyły się one ogromną popularnością i fenomenalnymi recenzjami publiczności.

W ostatnich latach młodzież mogła obejrzeć poruszające i wciągające polskie produkcje jak "Sala samobójców. Hejter", "Ikar. Legenda Mietka Kosza", "Całe szczęście" oraz "Moje cudowne życie". Filmy te zdobyły uznanie i serca nastolatków na całym świecie.

Do najlepszych polskich filmów na wspólny seans rodzinny należały m.in. "Rodzinka.pl", "Młynarski. Pióro z wiatru", "Miś Bamser" oraz "Serce miłości". Cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów w każdym wieku, łącząc pokolenia przed dużym ekranem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

1 Komentarze

Tom

Super recenzja

Polecane artykuły