News

NASA wysyła dron Dragonfly na Tytana – niesamowita misja eksploracji księżyca Saturna

Radosław Szewczyk1 września 20243 min
NASA wysyła dron Dragonfly na Tytana – niesamowita misja eksploracji księżyca Saturna

Wyobrażasz sobie drona krążącego wokół księżyca Saturna? NASA szykuje się do jednej z najbardziej niesamowitych misji eksploracji przestrzeni kosmicznej. W 2028 roku ma zostać wystrzelony na Tytana dron Dragonfly, który będzie latał i badał powierzchnię tego największego księżyca Saturna. To będzie pionierska misja wykorzystująca wiropłat na obcej planecie.

Tytan – największy księżyc Saturna

Tytan to najokazalszy naturalny satelita otoczonej przez pierścienie planety Saturn. Ma 5150 km średnicy, co czyni go większym zarówno od naszego Księżyca, jak i od Merkurego - najbliższej Słońcu planety w naszym Układzie Słonecznym. Pod względem rozmiarów ustępuje jedynie okrążającemu Jowisza Ganimedowi.

Ten potężnych rozmiarów księżyc jest wyjątkowy, gdyż posiada gęstą atmosferę o ciśnieniu o połowę większym niż na Ziemi. Zachodzą tam różnorakie zjawiska atmosferyczne, a na jego powierzchni znajdują się zbiorniki ciekłego metanu. Gazowa otulina Tytana jest nieprzejrzysta dla światła widzialnego, ale przenika przez nią podczerwień.

Dzięki Teleskopowi Jamesa Webba naukowcy zdołali uchwycić ogólny wygląd powierzchni tego fascynującego księżyca. NASA planuje teraz gruntowne zbadanie Tytana w ramach jednej z najbardziej ambitnych misji kosmicznych w swojej historii - z wykorzystaniem drona Dragonfly.

Dragonfly – śmigłowiec na Tytanie

Dragonfly to spektakularna misja naukowa ciesząca się szerokim zainteresowaniem społeczności. NASA oficjalnie potwierdziła, że wyda na ten cel 3,35 mld dolarów. Plan zakłada wystrzelenie rakiety z dronem w roku 2028, najpewniej w czerwcu. Ładunek ma dotrzeć na Tytana w roku 2034.

Dragonfly będzie wyposażonym w osiem rotorów o średnicy ok. 1 m wiropłatem zdolnym latać z prędkością 36 km/h i osiągać wysokość do 4 km. Urządzenie zostanie zaprojektowane do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach panujących na Tytanie - średnia to ok. -180°C. Będzie zasilane akumulatorem litowo-jonowym i generatorem termoelektrycznym.

  • Masa drona: ok. 450 kg
  • Średnica kontenera transportowego: 3,7 m

Dron ma latać tylko w dzień, nocą zaś będzie spoczywał na powierzchni gruntu i w tym czasie przeprowadzał analizy zebranych próbek i danych oraz prowadził dalsze badania sejsmologiczne lub meteorologiczne. Dragonfly będzie wyposażony w wiertło, spektrometry, aparaturę badawczą oraz kamery i czujniki.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje o GTA VI: Kiedy Rockstar ujawni pierwszy trailer?

Innowacyjna misja eksploracji księżyca Saturna

Zdjęcie NASA wysyła dron Dragonfly na Tytana – niesamowita misja eksploracji księżyca Saturna

Misja Dragonfly zaplanowana jest na 10 lat, z czego na same badania Tytana przypadnie 1/3 tego czasu. Naukowcy planują, że urządzenie pokona w tym czasie dystans ok. 180 km i przebada 25-30 różnych lokalizacji na powierzchni księżyca Saturna.

Będzie to pionierska misja wykorzystująca dron do eksploracji planet. Wcześniejsze doświadczenia z wiropłatami na powierzchni obcej planety zdobyliśmy przy okazji Ingenuity - drona, który przetrwał na Marsie dłużej niż zakładano. Dragonfly na Tytanie ma je jednak znacznie prześcignąć pod względem zasięgu i czasu działania.

  • Planowany dystans przelotu: 180 km
  • Liczba badanych lokalizacji: 25-30

Urzeczywistnienie tak spektakularnej i innowacyjnej misji jak Dragonfly eksploracja Tytana staje się możliwe dzięki postępowi technologicznemu i determinacji NASA w poznawaniu odległych zakątków Układu Słonecznego. Wysłanie drona na Saturn da naukowcom bezprecedensowy wgląd w tajemnice tego fascynującego księżyca.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Driver 3 rozczarował fanów kultowej serii wyścigów samochodowych?
  2. GTA SA na telefon za darmo – San Andreas Mobile Download
  3. Skyrim: Najnowsza aktualizacja The Elder Scrolls V wprowadza płatne dodatki i wpływa na stare modyfikacje
  4. Fortnite: Wymagania systemowe dla optymalnego doświadczenia
  5. Jak urządzić własną biblioteczkę w domu krok po kroku
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły