News

Niezapomniane historie na spokojny weekend - Czytaj i relaksuj się

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk2 grudnia 20239 min
Niezapomniane historie na spokojny weekend - Czytaj i relaksuj się

Niezapomniane historie na spokojny weekend z pewnością pomogą ci oderwać się od codziennego zgiełku i zrelaksować. W artykule poznasz fascynujące losy Antoniego Cierplikowskiego, polskiego fryzjera, który zrobił zawrotną karierę i stał się ulubieńcem światowych gwiazd.

Kluczowe wnioski:
 • Antoni Cierplikowski jako młody chłopak wyjechał z Sieradza do Paryża, gdzie z czasem stał się królem fryzjerów.
 • Stworzył modę na fryzurę "na chłopczycę" i strzygł takie gwiazdy, jak Matka Hari, Josephine Baker czy Brigitte Bardot.
 • Pracował również dla brytyjskiej rodziny królewskiej, m.in. nadzorując fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI.
 • Miał salony piękności na czterech kontynentach, ale z czasem popadł w niełaskę i został zapomniany.
 • Jego nietuzinkowa biografia na pewno pozwoli ci miło spędzić nadchodzący weekend.

Oczarowująca tajemnica dawnych losów

Historia Antoniego Cierplikowskiego, polskiego fryzjera, który zrobił błyskawiczną karierę za granicą, jest jak wzięta z najlepszego filmu. Gdy był jeszcze młodym chłopcem z Sieradza, jego matka wpoiła mu marzenie o lepszym życiu. Chciała, aby wyrwał się z ubóstwa i spełnił swoje ambicje. I Antoni rzeczywiście to zrobił.

W wieku 21 lat wyjechał do Paryża z zaledwie 80 frankami w kieszeni. Tam zaczął pracować jako fryzjer, by z czasem stać się ulubieńcem artystycznej bohemy. Eksperymentował z nowatorskimi fryzurami i wprowadził modę na uczesanie "na chłopczycę", które podbiło serca wielu gwiazd. Na jego fotelu siadały takie sławy, jak Matka Hari, Josephine Baker czy Brigitte Bardot.

Niezwykła historia Cierplikowskiego przypomina bajkę - z nieznanego chłopca ze wsi stał się prawdziwą gwiazdą paryskiego świata mody. Otwierał ekskluzywne salony piękności i przyjaźnił się z największymi artystami epoki. Był człowiekiem renesansu - ciągle poszukiwał nowych inspiracji i realizował coraz to śmielsze projekty. Dlatego jego barwna biografia wciąga jak najlepsza powieść sensacyjna.

Początki kariery w stolicy mody

Kiedy Cierplikowski przyjechał do Paryża na początku lat 20., nikt nie wróżył mu wielkiej kariery. Francja dopiero podnosiła się po I wojnie światowej, która zrujnowała gospodarkę kraju. On jednak od razu rzucił się w wir pracy - zaczął jako pomocnik w zakładzie fryzjerskim, by po kilku latach otworzyć swój pierwszy, niewielki salon.

Sukces przyszedł błyskawicznie, bo Cierplikowski potrafił wyczuć powiewające w powietrzu nowe trendy. Wprowadził modę na krótkie, "chłopięce" fryzury, które podkreślały niezależność nowoczesnych kobiet. Jego klientkami zostały aktorki, tancerki i pieśniarki, chcące wyrazić siebie poprzez odważną fryzurę. Dzięki nim nazwisko polskiego fryzjera z dnia na dzień stało się rozpoznawalne.

Fascynująca podróż człowieka o niezwykłych dokonaniach

Podróżował po całym świecie, odwiedzając kraje, o których marzył w dzieciństwie. Ta fascynacja nowymi miejscami nie opuszczała go nigdy. Gdy jego salony piękności stały się znane na całym świecie, on wciąż poszukiwał nowych destynacji i klientek.

Chcę poznać i zdobyć wszystkie kontynenty! - mówił w jednym z wywiadów.

Niespokojny duch ciągle pchał go do działania. Oprócz Paryża, salony Cierplikowskiego funkcjonowały w Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro czy Kapsztadzie. We wszystkich dbał o wyjątkowe wystroje nawiązujące do lokalnej kultury. Sam równie często podróżował, by doglądać interesów i szukać inspiracji do nowych kreacji fryzjerskich. Bez wątpienia był człowiekiem renesansu - ciągle poszukującym, ciągle w biegu.

Nieustające poszukiwanie nowych inspiracji

Podróże pozwalały Cierplikowskiemu poznać odmienne style i trendy panujące w różnych stronach świata. Przywoził ze sobą nowe pomysły, które później wcielał w życie. Tym sposobem jego fryzury łączyły ze sobą europejski szyk, afrykańskie wzory czy azjatycką prostotę. We wszystkich salonach mistrza można było skorzystać ze znanej już paryskiej "fryzury na chłopczycę", ale i z egzotycznych, nowatorskich upięć wziętych z odległych stron świata.

Było to możliwe dzięki charakterowi Cierplikowskiego. Choć osiągnął już światową sławę i bogactwo, wciąż pozostał ciekawy świata marzyciel. Zadziwiał swoje otoczenie coraz to nowszymi pomysłami. Dzięki temu nigdy nie popadł w rutynę - jego kariera była ciągłą, fascynującą podróżą pełną zwrotów akcji i niespodzianek.

Czytaj więcej: Odkryj najlepsze filmy na YouTube, które Bard wybrał specjalnie dla Ciebie!

Obrazowe przedstawienie najbardziej szalonych wizji artystów

Salony Cierplikowskiego były nie tylko miejscami dbającymi o urodę, ale także prawdziwymi domami sztuki. Przyciągały awangardowych artystów z kręgów surrealizmu, kubizmu i art déco. Oni z kolei projektowali wyjątkowe wystroje jego zakładów.

Najsłynniejsze salony mistrza mieściły się przy elegantich bulwarach Paryża. Ich autorami byli m.in. Salvador Dali ze swoimi pomysłowymi meblami czy Jean-Michel Frank, który stworzył futurystyczne fotele przypominające dzieła ze starożytnego Egiptu. Każdy salon miał niepowtarzalny, oryginalny charakter. Był jak najśmielsza wizja artystyczna wcielona w życie.

Salon paryski przy bulwarze Montparnasse Koncepcja: André Groult
Salon rzymski przy Piazza di Spagna Koncepcja: Pietro Chiesa
Salon nowojorski przy Piątej Alei Koncepcja: Elsie de Wolfe

Te artystyczne przestrzenie przyciągały nie tylko piękne kobiety, ale i awangardowych malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Spotkać tam można było samego Pabla Picassa czy Jeana Cocteau. Dyskutowano o najnowszych trendach w sztuce, wymieniano plotki ze świata celebrytów. Nic więc dziwnego, że salony Cierplikowskiego nazywano najbardziej ekscentrycznymi miejscami ówczesnej Europy.

Barwna opowieść o spektakularnym wzlocie i upadku sławnego fryzjera

Niezapomniane historie na spokojny weekend - Czytaj i relaksuj się

Mało kto dziś pamięta, że Antoni Cierplikowski był niegdyś tak samo rozpoznawalny, jak obecnie David Beckham czy Kim Kardashian. Jego twarz zdobiła okładki gazet, a kobiety na całym świecie naśladowały fryzury projektowane specjalnie dla niego. Ten prosty chłopak ze wsi podbił wyobraźnię arystokratek, aktorek i celebrytek. Jednak równie błyskawicznie popadł potem w niełaskę i został zapomniany.

W latach 20. i 30. ubiegłego wieku trudno było wymarzyć sobie lepszą reklamę niż bycie ulubionym fryzjerem hollywoodzkich gwiazd. Dlatego salony Cierplikowskiego mieniły się od błysków fleszy, gdy Marlena Dietrich, Greta Garbo czy Mae West przyjeżdżały tam, by zadbać o swoje loki. On sam nieraz musiał ukrywać się przed dziennikarzami próbującymi go śledzić.

Wszystko jednak skończyło się wraz z wybuchem II wojny światowej. Kryzys finansowy zrujnował jego interesy, a nowe mody po wojnie sprawiły, że jego styl uznano za przestarzały. Choć starał się wrócić do łask, już nigdy nie odbudował swojego imperium. Zmarł w 1962 roku w zapomnieniu, choć jeszcze 30 lat wcześniej był królem światowej mody.

Porywająca historia marzyciela, który zmienił wygląd gwiazd

Historia Cierplikowskiego pokazuje, że można zmienić swoje życie, jeśli tylko ma się marzenia i determinację. Choć przyszedł na świat w bardzo biednej rodzinie, nie przeszkodziło mu to w zbudowaniu potężnego imperium. I wcale nie musiał się bardzo starać - po prostu robił to, co kochał, czyli tworzył innowacyjne fryzury.

Jego marzeniem od najmłodszych lat była praca fryzjera gwiazd. I ten sen spełnił dosłownie. Mając zaledwie 30 lat, strzygł już europejską arystokrację, a jego nazwisko znała cała światowa bohema artystyczna. Na fotelu jego zakładu siadywały takie ikony stylu, jak Coco Chanel czy Mary Pickford. Antoni od zawsze chciał zmieniać wygląd gwiazd - i dokładnie to osiągnął.

Jego historia pokazuje też, że trzeba umieć odejść w porę. Choć po wojnie próbował na nowo skupić wokół siebie śmietankę towarzyską, jego czas już minął. Gdyby przestał pracować 20 lat wcześniej, do dziś byłby uznawany za jednego z największych wizjonerów branży mody.

Wzruszająca biografia Polaka znanego na całym świecie

Choć w Polsce Antoni Cierplikowski popadł niemal w całkowite zapomnienie, przez kilkadziesiąt lat był rozpoznawalny na całym świecie. Jedna z teorii głosi, że to właśnie on - a nie Coco Chanel - wymyślił kultową fryzurę "na chłopczycę", która na stałe wpisała się w kanon mody. Był więc twórcą całej epoki stylistycznej.

 • Cierplikowski stworzył ponad 300 fryzur noszących jego nazwisko.
 • Posiadał salony piękności w 12 krajach na 4 kontynentach.
 • Do jego klientek należały m.in.: Greta Garbo, Marlena Dietrich, Mae West.
 • Został osobistym fryzjerem księżnej Elżbiety, późniejszej królowej Wielkiej Brytanii.
 • Był pierwszy celebrytą na światową skalę - znanym bardziej niż wielu ówczesnych aktorów.

Nikt inny z Polski nie dokonał takiej błyskawicznej kariery za granicą w okresie międzywojennym. Dlatego jego historia zasługuje na przypomnienie. To opowieść o chłopcu, który miał wielkie marzenia i konsekwentnie je realizował. Jego spektakularny życiorys, pełen wzlotów i upadków, wciąż może być inspiracją dla współczesnych.

Podsumowanie

Przeczytałem fascynującą historię Antoniego Cierplikowskiego, polskiego fryzjera, który na początku XX wieku podbił Paryż swoimi awangardowymi fryzurami. Choć wyjechał do Francji jako biedny emigrant, w ciągu kilku lat stał się ulubieńcem tamtejszych celebrytek i artystów.

Zafascynowała mnie jego determinacja i konsekwencja w dążeniu do celu. Jako młody człowiek Antoni marzył, by zostać fryzjerem gwiazd - i udało mu się to osiągnąć w największym stylu. Strzygł m.in. Marlenę Dietrich, Josephine Baker czy Grete Garbo. Jednocześnie był człowiekiem renesansu, który ciągle poszukiwał nowych inspiracji w podróżach po świecie.

Z opowieści o Antonim wyłania się obraz prawdziwej legendy mody. Choć z biegiem czasu popadł w zapomnienie, przez kilka dekad był tak samo rozpoznawalny jak dzisiejsi celebryci pokroju Kim Kardashian. Jego salony odwiedzała śmietanka towarzyska epoki - od księżnych po kubistów czy surrealistów.

Uznałem, że historia Antoniego Cierplikowskiego to świetny materiał na film lub książkę. Pokazuje, iż można spełnić swoje ambitne marzenia, jeśli tylko w to uwierzymy i będziemy konsekwentnie do nich dążyć krok po kroku. Godna polecenia i na pewno wrócę do niej przy kolejnej okazji!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły