Ekranizacje książek cieszą się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem widzów. W tym roku w Plebiscycie Książka Roku po raz pierwszy przyznana została nagroda w kategorii "Ekranizacja". Poznaj 10 nominowanych filmów i seriali, będących adaptacjami znanych powieści, które w ubiegłym roku trafiły na ekrany. Od klasyki literatury po współczesne bestsellery - z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Przeczytaj opisy i koniecznie oddaj swój głos na ulubioną ekranizację 2023 roku.
Chłopi - animowana adaptacja klasyki
Chłopi to monumentalne dzieło Władysława Reymonta, które doczekało się animowanej ekranizacji. Film opowiada o losach rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych. To opowieść o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie wyjście poza ciasne ramy grozi odrzuceniem.
Animacja została zrealizowana w unikalnej technice malowania obrazu. Twórcy inspirowali się malarstwem okresu Młodej Polski, idealnie oddającym nastrój powieści Reymonta. Muzykę skomponował Łukasz L.U.C. Rostkowski, łącząc brzmienie orkiestry z instrumentami ludowymi.
Poruszająca historia wiejskiej społeczności
Film pokazuje poruszającą historię bogatej galerii barwnych postaci zamieszkujących wieś Lipce. Losy Jagny i Jagnusia stają się pretekstem do snucia opowieści o namiętnościach, zazdrości i pogoni za zemstą. Twórcy z dużą dbałością o detale odtwarzają obyczajowość, tradycje, wierzenia i codzienne życie chłopów.
Dzieło Reymonta od zawsze poruszało wyobraźnię filmowców. Jednak dopiero najnowsza animacja w pełni oddaje klimat oryginalnej powieści, budując napięcie i angażując widza w losy bohaterów. To film, który z pewnością na długo pozostaje w pamięci.
Czas krwawego księżyca - western Scorsese
Czas krwawego księżyca to najnowszy film Martina Scorsese z gwiazdorską obsadą. Opowiada historię serii tajemniczych zaginięć członków plemienia Osagów z Oklahomy, którą zaczyna badać nowo powstałe FBI. Występują m.in. Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i Brendan Fraser.
Film oparty jest na głośnej książce Davida Granna, która znalazła się na liście najlepszych pozycji non-fiction 2017 roku magazynu "Time". Scenariusz napisał laureat Oscara Eric Roth. Ta ekranizacja łączy w sobie elementy westernu, thrillera i kina gangsterskiego z niesamowitą obsadą aktorską.
Mroczna zagadka z przeszłości
Akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Oklahomie, na tle walki o ropę naftową i lokalnych porachunków. Zaginięcia członków plemienia Osagów, którzy żyli na terenie złóż ropy, stają się przedmiotem śledztwa FBI i jego szefa J. Edgara Hoovera. W miarę postępu śledztwa na jaw wychodzą mroczne tajemnice, a z pozoru prosta sprawa kryminalna okazuje się o wiele bardziej skomplikowana.
Film łączy w sobie wątki sensacyjne z wnikliwą analizą mechanizmów władzy, polityki i korupcji. Porusza ponadczasowe tematy chciwości i bezwzględności ludzkiej natury. Znakomita obsada i reżyseria Scorsese sprawiają, że jest to ekranizacja, którą koniecznie trzeba zobaczyć.
Emigracja XD - serialowa komedia
Błyskotliwy i cięty jak brzytwa humor. Znakomite kreacje aktorskie i brawurowa reżyseria. Wspaniała ekranizacja polskiej emigracyjnej epopei - ocenia Maksymilian Czub, recenzent filmowy "Przekroju"
Emigracja XD to 8-odcinkowy serial komediowy o perypetiach dwóch emigrantów z małego miasteczka w drodze na emigrację do Londynu. Pełen zwariowanych postaci, absurdalnych sytuacji i ciętego humoru. Doskonała ekranizacja książki Malcolma XD.
Serial opowiada o facetach "po trzydziestce z kawałkiem", którzy w poszukiwaniu lepszego życia ruszają w trasę przez całą Europę. Od Polski po sam Londyn spotykają mnóstwo osobliwych typów, którzy pakują ich w szalone przygody. Od handlarzy kamperów po squatersów i pracowników klubu go-go.
Twórcy z dużym wyczuciem oddają klimat książki, a scenarzyści mistrzowsko budują gag za gagiem. Znakomite role Stomila i Malcolma, w wykonaniu Michała Balickiego i Tomasza Włosoka, na długo zapadają w pamięć. To pozycja obowiązkowa dla fanów polskiej komedii.
Filip - polski Żyd udający Francuza
Filip to historia młodego polskiego Żyda, który po stracie ukochanej uciekając przed Niemcami trafia do hotelu we Frankfurcie. Tam podaje się za Francuza i zaczyna nowe życie, korzystając z uroków świata jedzenia, picia, hazardu i kobiet.
Film zdobył Srebrne Lwy Gdańskie i przyciągnął do kin ponad 260 tysięcy widzów. Znakomita gra Eryka Kulma w roli Filipa, doskonałe oddanie klimatu epoki i wciągająca fabuła sprawiają, że jest to jedna z najlepszych polskich produkcji ostatnich lat.
Historia o sile marzeń i pragnień
Bohaterowie powieści Tyrmanda zostali
Film pokazuje niezwykłą historię człowieka, który buduje nową tożsamość i uciekając przed traumą wojny, zanurza się w doczesnych przyjemnościach. Jednak przeszłość odzywa się bolesnymi wspomnieniami i Filip musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów.
Reżyser Michał Kwieciński z wyczuciem oddaje nastrój powojennego Frankfurtu, pokazując rozpasany i roztańczony świat, który tak kontrastuje z otaczającą go wojenną rzeczywistością. Doskonała gra aktorska, zdjęcia i scenografia sprawiają, że jest to film wciągający jak najlepszy thriller.
Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży
Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży to prequel kultowej serii filmów opartej na bestsellerowych powieściach Suzanne Collins. Tym razem poznajemy historię młodego Coriolanusa Snowa, który zostaje mentorem trybutki z Dystryktu 12 podczas 10. Głodowych Igrzysk.
W rolach głównych zobaczymy nominowaną do Oscara Rachel Zegler oraz Toma Blytha. Za reżyserię odpowiada Francis Lawrence, twórca poprzednich części serii. Film z pewnością zainteresuje zarówno fanów książek, jak i nowych widzów.
Początek historii prezydenta Snowa
Akcja filmu dzieje się 64 lata przed wydarzeniami z „Igrzysk śmierci”, kiedy młody Snow (Blyth) zostaje mentorem Lucy Gray Baird (Zegler) z Dystryktu 12. Próbując odzyskać rodową chwałę, angażuje się w igrzyska bardziej niż powinien. Ale czy zdoła poświęcić trybutkę w imię własnych ambicji?
Film pokaże narodziny buntu przeciwko Kapitolowi i początki przyszłego tyrana Snowa. Pokusi się też o odpowiedź, jak z człowieka o szlachetnych intencjach rodzi się bezwzględny dyktator. To niezwykle ciekawa historia dla fanów „Igrzysk śmierci”.
Informacja zwrotna - poszukiwanie syna
Informacja zwrotna to mroczny thriller na podstawie powieści Jakuba Żulczyka o mężczyźnie, który rusza na poszukiwanie zaginionego syna w ponury świat warszawskiego półświatka.
Reżyseria | Leszek Dawid |
Obsada | Arkadiusz Jakubik, Dominika Bednarczyk-Krzyżowska, Jakub Sierenberg |
Gatunek | Thriller |
Były muzyk rockowy uzależniony od alkoholu przemierza mroczne uliczki stolicy, by dociec prawdy o losach syna. W miarę postępu śledztwa popada w coraz większe uzależnienie i coraz mocniej wikła się w półświatkowe porachunki. Czy odnajdzie syna i własną drogę do odkupienia?
Mocna, wciągająca fabuła, doskonałe aktorstwo i ponury klimat sprawiają, że ekranizacja powieści Żulczyka z miejsca wchodzi do kanonu polskiego kina gangsterskiego.
Oppenheimer - narodziny bomby atomowej
Oppenheimer to najnowszy film Christophera Nolana, twórcy "Incepcji" i trylogii "Mroczny rycerz". To emocjonująca opowieść o naukowcu, który stał za powstaniem broni atomowej.
W roli głównej zobaczymy Cilliana Murphy'ego, a na ekranie pojawią się także m.in. Matt Damon, Robert Downey Jr. czy Emily Blunt. Film już budzi ogromne zainteresowanie i debiutuje w czołówce najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku.
Kulisy Projektu Manhattan
Oppenheimer był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan", który doprowadził do skonstruowania amerykańskiej bomby atomowej. Po wojnie poświęcił się działaniom na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej, za co był prześladowany przez władze USA.
Film Nolana pokaże kulisy prac nad bombą, dylematy moralne naukowców i konsekwencje, jakie niosło za sobą stworzenie tej straszliwej broni. Wnikliwie przeanalizuje też postać kontrowersyjnego naukowca, który do końca życia mierzył się z ciężarem swoich decyzji.
Podsumowanie
Przedstawione ekranizacje pokazują, jak inspirująca dla filmowców może być literatura. Zarówno klasyka, jak i współczesne bestsellery z powodzeniem znajdują odzwierciedlenie na kinowym ekranie. Animacje, komedie, thrillery czy filmy biograficzne - każdy znajdzie coś dla siebie.
Wyróżnione adaptacje łączy dbałość o oddanie klimatu oryginalnych książek przy jednoczesnym wzbogaceniu fabuły o wartości audiowizualne. Doskonałe role aktorskie gwiazd światowego kina i polskich artystów, znakomita reżyseria oraz niebanalna scenografia sprawiają, że te ekranizacje na długo pozostaną w pamięci widzów.