News

Paul Lynch, piąty Irlandczyk, zdobywca prestiżowej nagrody Bookera - Poznaj szczegóły!

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak27.11.20237 min.
Paul Lynch, piąty Irlandczyk, zdobywca prestiżowej nagrody Bookera - Poznaj szczegóły!

Paul Lynch został piątym pisarzem z Irlandii, który otrzymał prestiżową Nagrodę Bookera. Jego powieść "Prophet Song" zabiera czytelników do fikcyjnej przyszłości, gdzie śledzimy losy bohaterki próbującej chronić rodzinę w totalitarnym państwie.

Kluczowe wnioski:
 • Akcja "Prophet Song" rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Irlandii rządzonej przez tyranię.
 • Główną bohaterką jest Eilish Stack, matka czwórki dzieci, która stara się uratować swoją rodzinę.
 • Kraj pogrąża się w wojnie, rodziny się rozpadają, panuje atmosfera strachu.
 • Pisanie zajęło Lynchowi 4 lata, powieść nazwał "ryzykowną dla jego kariery".
 • Jury doceniło wciągającą fabułę i przestrogę przed zagrożeniami dla demokracji.

Zwycięzca Bookera 2023 - Paul Lynch i jego powieść „Prophet Song”

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Bookera został irlandzki pisarz Paul Lynch za swoją najnowszą powieść „Prophet Song”. Jest to piąty literat z Irlandii wyróżniony tą prestiżową nagrodą przyznawaną co roku za najlepszą powieść napisaną po angielsku i opublikowaną w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

„Prophet Song” to mroczna wizja przyszłości rodzimej Irlandii, która popadła w totalitaryzm i dryfuje ku wojnie domowej. Fabuła koncentruje się na losach głównej bohaterki, Eilish Stack, matki czworga dzieci, która stara się chronić rodzinę przed rozpadem w obliczu tyranii.

Praca nad powieścią zajęła Lynchowi cztery lata

Jak przyznał Lynch, napisanie „Prophet Song” zajęło mu aż cztery lata intensywnej pracy. Pisał średnio pięć dni w tygodniu, szlifując po kilka setek słów dziennie. Mimo że zdawał sobie sprawę z ryzyka dla własnej kariery, czuł wewnętrzny przymus, by stworzyć tę książkę.

W fabule powieści widać odbicie współczesnych niepokojów społecznych i politycznych. Jest ona oczywistą przestrogą przed skutkami erozji demokratycznych wartości, ale Lynch unika prostego dydaktyzmu. Zależało mu raczej, by czytelnik mógł wczuć się w położenie bohaterki i przeżyć jej dramat na własnej skórze.

„Prophet Song” nagrodzona za wciągającą fabułę i przesłanie

Decyzję o przyznaniu Nagrody Bookera akurat Lynchowi podjęło pięcioosobowe jury pod przewodnictwem kanadyjskiej pisarki Esi Edugyan. W uzasadnieniu podkreślono, że powieść „Prophet Song” od samego początku wciąga czytelnika, rzucając go w sam środek przerażających wydarzeń rozgrywających się w opresyjnej Irlandii.

Już od pierwszych stron czujemy niepokój i jesteśmy zanurzeni w ponurym świecie książki. Atmosfera zbudowana przez Lyncha sprawia wręcz uczucie klaustrofobii.

Nagroda Bookera jest uważana za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień na polu literatury pięknej. Laureaci otrzymują czek na 50 tysięcy funtów. Dla Lyncha z pewnością będzie on sowitym wynagrodzeniem za cztery lata mozolnej pracy nad „Prophet Song”.

Pozostali nominowani do Nagrody Bookera 2023

Oprócz „Prophet Song” Paula Lyncha, na tegorocznej krótkiej liście Nagrody Bookera znalazły się jeszcze następujące tytuły:

 • „If I Survive You” Jonathana Escoffery'ego
 • „This Other Eden” Paula Hardinga
 • „Western Lane” Chetny Maroo
 • „The Bee Sting” Paula Murraya
 • „Study for Obedience” Sarah Bernstein

Wśród nominowanych zwracało uwagę aż czterech autorów o imieniu Paul. Ostatecznie jednak to Lynch zgarnął całą pulę, dołączając do panteonu irlandzkich laureatów Nagrody Bookera w jej 55-letniej historii.

Laureat Tytuł Rok
Anne Enright „Płaczące dzieci” 2007
John Banville „Morze” 2005
Roddy Doyle „Paddy Clarke Ha Ha Ha” 1993
Paul Lynch "Prophet Song" 2023

Czytaj więcej: Zmiany Spotify ws. wypłat artystom: szansa na większe zyski czy przerzucanie kosztów?

Paul Lynch - twórca i ojciec nagrodzony prestiżowym Bookerem

Paul Lynch nie tylko zgarnął w tym roku Nagrodę Bookera. Zdradził też kulisy powstawania „Prophet Song”, wyjawiając m.in. jak godził pisanie z ojcostwem małego Elliota.

Jak wspomniał Lynch, syn przyszedł na świat tuż przed rozpoczęciem prac nad powieścią. Gdy pisarz kończył już dzieło, chłopiec nauczył się jeździć na rowerze. Te słowa pokazują, jak długim i wyczerpującym procesem była praca nad książką. Lynch musiał dzielić czas między powołanie literata a obowiązki ojca czworga dzieci.

Być może właśnie osobiste doświadczenia z ojcostwa i macierzyństwa pomogły mu tak sugestywnie ukazać dramat głównej bohaterki „Prophet Song” walczącej z systemem o swą rodzinę. Ta umiejętność wczucia się w położenie kobiety i matki została zresztą doceniona przez jury Nagrody Bookera przyznające literacki laur.

Booker 2023 dla autora przedstawiającego tyranię

Paul Lynch, piąty Irlandczyk, zdobywca prestiżowej nagrody Bookera - Poznaj szczegóły!

Nagroda Bookera dla Paula Lyncha to uznanie dla jego wyjątkowego talentu w przedstawianiu fikcyjnych, lecz prawdopodobnych wizji przyszłości zagrożonej tyranią. Akcja „Prophet Song” toczy się wprawdzie w dystopijnej Irlandii, ale fabuła powieści oddaje niepokoje całych społeczeństw zachodnich demokracji.

Jurorka Esi Edugyan nie omieszkała zresztą zaznaczyć, że powieść Lyncha „wyrywa czytelnika ze stanu samozadowolenia”, brutalnie obnażając kruchość demokratycznych ideałów. Ukazuje mechanizmy, które pozwalają zdemontować wolność i godność jednostki, a nawet całych narodów.

Siła powieści Lyncha leży jednak nie tylko w przestrodze przed tyranią, lecz także w budowaniu empatii u czytelnika. Pisarz sprawia, że wczuwamy się w położenie fikcyjnych bohaterów, jakby byli z krwi i kości. To z pewnością jeden z powodów, dla których akurat „Prophet Song” zyskało uznanie jurorów Bookera 2023.

Laureat prestiżowej Nagrody Bookera 2023 - Paul Lynch

Paul Lynch dołączył do panteonu znakomitych irlandzkich literatów, którzy w przeszłości zdobyli Nagrodę Bookera. Wcześniej sięgnęli po nią m.in. Anne Enright, John Banville czy Roddy Doyle.

Tegoroczny sukces Lyncha jest jego drugim ważnym trofeum literackim. W 2017 roku otrzymał nagrodę im. E. M. Forstera przyznawaną obiecującym młodym twórcom przez Amerykańską Akademią Sztuk i Literatury.

Poza „Prophet Song” w dorobku Lyncha znajdują się takie powieści jak „Red Sky in Morning” (2013), „Grace” (2018) oraz „That Was A Shiver” (2021). W swoich książkach porusza on najczęściej tematy społeczne i obyczajowe osadzone w realiach współczesnej, choć czasem lekko wyimaginowanej Irlandii.

Prestiżowy Booker na pewno otworzy Lynchowi drzwi do szerszego grona czytelników i wydawców na całym świecie. Być może zainspiruje go też do snucia kolejnych intrygujących opowieści osadzonych w mrocznych realiach, których nie brakuje nam i dzisiaj.

Podsumowanie

W tym artykule przybliżyliśmy sylwetkę i dokonania Paula Lyncha, irlandzkiego pisarza, który w 2023 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Bookera za powieść „Prophet Song”. Jest to mroczna wizja Irlandii zagrożonej totalitaryzmem, opowiedziana z perspektywy matki walczącej o przetrwanie rodziny.

Przyznana Lynchowi nagroda to wyraz uznania dla jego talentu w budowaniu napięcia i wciąganiu czytelnika w ponury świat przedstawiony. Doceniono też umiejętność wywoływania empatii dla losów bohaterów oraz przestrogę przed realnymi zagrożeniami dla demokracji we współczesnym świecie.

Artykuł przybliża kulisy powstawania „Prophet Song” i trudów godzenia pisania z ojcostwem. Przedstawia też reakcje Lyncha i jurorów Nagrody Bookera, a także umieszcza dzieło irlandzkiego twórcy w kontekście jego dotychczasowej twórczości.

Mamy nadzieję, że lektura pozwoliła Ci lepiej poznać i docenić dokonania tegorocznego laureata Nagrody Bookera, który wzbogacił literaturę o kolejną poruszającą i intrygującą powieść.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Red Dead Redemption na Nintendo Switch - Zdobądź swój egzemplarz już teraz
 2. Niezadowolenie pracowników Rockstar po niespodziewanym wycieku trailera GTA 6
 3. Nowości w FIFA 19 i 25: Co warto wiedzieć o tych edycjach?
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. John Carmack: Portret geniusza programowania i jego dorobek
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły