Książki

Pawła Jasienicy - przeczytaj o polskim historyku. Pasjonujące teksty.

Autor Diana Mazur
Diana Mazur26 października 20236 min
 Pawła Jasienicy - przeczytaj o polskim historyku. Pasjonujące teksty.

Pawła Jasienica to jeden z najwybitniejszych polskich historyków i pisarzy. Jego pasjonujące książki historyczne po dziś dzień cieszą się niesłabnącą popularnością i są chętnie czytane przez wielu Polaków. W artykule przybliżymy sylwetkę i dorobek Pawła Jasienicy oraz wyjaśnimy, dlaczego warto sięgnąć po jego dzieła.

Kim był Pawła Jasienica - wybitny polski historyk?

Paweł Jasienica, a właściwie Leon Lech Beynar - urodził się w 1909 roku w Humniskach. Był synem Edwarda Beynara i Zofii z Lesserów. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas II wojny światowej działał w konspiracji. Po wojnie osiedlił się w Warszawie. Zmarł w 1970 roku.

Jasienica był niezwykle płodnym pisarzem - napisał kilkanaście powieści historycznych, reportaży, opowiadań i szkiców historycznych. Jego największą pasją była historia Polski, którą starał się przybliżyć szerokiemu gronu czytelników. Dzięki barwnej narracji i talentowi pisarskiemu potrafił wciągnąć czytelnika w odległe epoki. Jego książki cechuje dbałość o szczegóły historyczne i wierność faktom.

Jakie są najważniejsze dzieła Pawła Jasienicy?

Do najważniejszych dzieł Pawła Jasienicy zaliczyć można:

 • Polska Piastów - pasjonująca opowieść o początkach państwa polskiego, okresie rozbicia dzielnicowego i zjednoczeniu kraju za rządów ostatnich Piastów.
 • Polska Jagiellonów - barwna panorama Polski w epoce średniowiecza i renesansu za panowania dynastii Jagiellonów.
 • Rzeczpospolita Obojga Narodów - obszerny zarys dziejów I Rzeczypospolitej od unii lubelskiej do rozbiorów.
 • Słowiański rodowód - studium na temat korzeni Słowian i początków państw słowiańskich.


Czytaj więcej: Najlepsze seriale wszechczasów - TOP 10 ranking 2023

Dlaczego warto przeczytać książki Pawła Jasienicy?

Książki Pawła Jasienicy warto przeczytać z kilku powodów:

 • Jasienica w przystępny sposób przedstawia historię Polski, dzięki czemu zrozumieć ją może każdy czytelnik.
 • Barwny, obrazowy język sprawia, że lektura wciąga od pierwszych stron.
 • Książki obfitują w ciekawe szczegóły i anegdoty historyczne.
 • Jasienica przybliża postaci wielkich władców i bohaterów narodowych.
 • Pozwalają zrozumieć genezę wielu procesów i zjawisk historycznych.

Jak Pawła Jasienica opisywał początki Polski?

 Pawła Jasienicy - przeczytaj o polskim historyku. Pasjonujące teksty.

W swojej trylogii "Polska Piastów" Jasienica barwnie przedstawił narodziny państwa polskiego. Opisał panowanie Mieszka I, Bolesława Chrobrego i innych pierwszych Piastów. UkazałChristianizację Polski, walki z pogańskimi Prusami i Jaćwingami. Szczegółowo omówił okres rozbicia dzielnicowego - rywalizację między książętami piastowskimi. Nie zapomniał o zasługach św. Wojciecha dla chrystianizacji Polski. Kolorystycznie przedstawił też zjednoczenie kraju przez Władysława Łokietka i koronację Władysława Jagiełły.

Co pisał Jasienica o średniowiecznej Polsce?

W trylogii "Polska Jagiellonów" Jasienica opisał okres świetności Polski w średniowieczu i renesansie. Przybliżył rządy Kazimierza Wielkiego, który odbudował państwo po najeździe tatarskim. Ukazał panowanie Jagiellonów - Władysława Jagiełły, Władysława Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka. Opisał wojny z zakonem krzyżackim, bitwę pod Grunwaldem i unię polsko-litewską w Krewie. Nie zapomniał o rozkwicie polskiej kultury i nauki w czasach renesansu.

Jak Jasienica przedstawiał historię nowożytną Polski?

W monumentalnym dziele "Rzeczpospolita Obojga Narodów" Jasienica opisał losy I Rzeczypospolitej od unii realnej z Litwą do upadku państwa w wyniku rozbiorów. Ukazał bujny rozkwit polskiej kultury, nauki, gospodarki i wojskowości w XVI-XVII wieku. Przedstawił walki z Turcją, Moskwą, Szwedami i Kozakami. Opowiedział o złotym wieku tolerancji religijnej i wielokulturowości Rzeczypospolitej. Nie pominął jednak kryzysu i upadku państwa w XVIII wieku.

Dlaczego warto poznać prace Pawła Jasienicy?

Dzieła Pawła Jasienicy pozwalają wnikliwie poznać historię Polski od początków państwa do czasów rozbiorów. Lektura książek Jasienicy to świetny sposób, aby zrozumieć kluczowe procesy kształtujące polską państwowość, kulturę i tożsamość narodową. Dzięki barwnej narracji i dbałości o szczegóły, historia staje się żywa i nietuzinkowa. Nawet dziś, po latach, książki Jasienicy nie straciły na aktualności i wciąż warto do nich sięgać.

Gdzie można znaleźć książki Pawła Jasienicy?

Książki Pawła Jasienicy wydawane są do dziś przez wiodące polskie wydawnictwa, między innymi przez PIW, Świat Książki czy Znak. Można je znaleźć w księgarniach stacjonarnych oraz internetowych. Są również dostępne w wersjach cyfrowych na czytnikach e-booków. Warto sięgnąć po dzieła Jasienicy, aby poznać fascynującą opowieść o dziejach naszego narodu i państwa.

Podsumowanie

Twórczość Pawła Jasienicy to prawdziwy skarb polskiej historiografii i literatury. Jego książki pozwalają wniknąć w odległe epoki i zrozumieć kluczowe procesy kształtujące polską państwowość. Dzięki niezwykłemu talentowi pisarskiemu Jasienica ożywia dawne dzieje, przybliża barwne postacie władców i bohaterów. Sięgając po jego dzieła, przenosimy się w czasy Piastów, Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zanurzamy się w fascynującym świecie średniowiecznych bitew, renesansowego przepychu i wielkich sporów religijnych. Choć Jasienica pisał wiele lat temu, jego książki pozostają aktualne i warte uważnej lektury.

Najczęstsze pytania

Paweł Jasienica urodził się w 1909 roku we wsi Humniska (woj. podkarpackie), zmarł w 1970 roku w Warszawie. Największe dzieła napisał w latach 50. i 60. XX wieku.

Paweł Jasienica to pseudonim literacki, pod którym pisał Leon Lech Beynar - prawdziwe nazwisko autora.

Głównym tematem twórczości Pawła Jasienicy były dzieje Polski od czasów Mieszka I do upadku Rzeczypospolitej w XVIII wieku.

Do najważniejszych pozycji należą: "Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" i "Rzeczpospolita Obojga Narodów".

Książki Jasienicy pozwalają w atrakcyjny sposób poznać historię Polski. Autorowi udało się połączyć rzetelność historyczną z literackim talentem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły