Książki

Paweł Jasienica - informacje, biografia, wydarzenia

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk31.01.20248 min.
Paweł Jasienica - informacje, biografia, wydarzenia

jasienica paweł to jeden z najwybitniejszych polskich historyków i pisarzy XX wieku. W swoich licznych publikacjach skupiał się przede wszystkim na dziejach średniowiecznej Polski, szczególnie okresu pierwszych Piastów. Choć nie był historykiem z wykształcenia, jego pasja i talent literacki zaowocowały głębokimi analizami i barwnymi opisami odległych czasów.

Kluczowe wnioski:
 • Jasienica doskonale łączył warsztat historyczny z umiejętnościami pisarskimi.
 • Jego najważniejsze prace dotyczą początków państwa polskiego i panowania Piastów.
 • Barwny, sugestywny język sprawia, że książki Jasienicy czyta się jak powieści historyczne.
 • Jasienica w swoich pracach snuł też oryginalne, choć dyskusyjne wizje na temat średniowiecza.
 • Do dziś pozostaje jednym z najpoczytniejszych autorów książek historycznych w Polsce.

Życiorys Pawła Jasienicy

Paweł Jasienica, właściwie Leon Lech Beynar, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i historyków XX wieku. Urodził się w 1909 roku we Lwowie w rodzinie prawników. Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza, ale większość czasu poświęcał na pisanie. Już jako młody człowiek publikował wiersze i opowiadania w prasie.

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, zgłosił się na ochotnika do wojska. Walczył w obronie Lwowa, a po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej. Zdołał zbiec z transportu do obozu jenieckiego i powrócić do okupowanego Lwowa. Pracował jako robotnik, równocześnie angażując się w działalność konspiracyjną.

Pisarstwo historyczne po wojnie

Po wojnie Jasienica osiedlił się w Warszawie. Pracował jako redaktor w wydawnictwach i pismach społeczno-kulturalnych. W 1951 roku zadebiutował jako powieściopisarz książką "Zajdziem żagiel". Jego prawdziwą pasją stała się jednak historia, zwłaszcza dzieje średniowiecza.

W 1958 roku ukazała się pierwsza powieść historyczna Jasienicy - "Trzej kronikarze", poświęcona Janowi Długoszowi. Książka zdobyła popularność i zachęciła autora do dalszych poszukiwań w przeszłości. W kolejnych latach publikował takie tytuły, jak "Polska Piastów", "Polska anarchia", "Rzeczpospolita Obojga Narodów" czy "Dzieje Agiszy". Łączył w nich literacki talent z rzetelną pracą historyka. Dzięki temu jego książki czytało się jak fascynujące powieści, choć oparte były na dogłębnej analizie źródeł.

Twórczość Pawła Jasienicy

Twórczość Pawła Jasienicy cechuje niezwykła wszechstronność. Był poetą, prozaikiem, publicystą, scenarzystą filmowym, a przede wszystkim historykiem. Jego zainteresowania skupiały się głównie wokół początków polskiej państwowości oraz średniowiecza, ale sięgał także po późniejsze epoki.

Jasienica opublikował kilkanaście powieści historycznych, które zdobyły status dzieł klasycznych polskiej historiografii i literatury faktu. Do najbardziej znanych należą: "Polska anarchia" o okresie rozbicia dzielnicowego, "Polska Piastów" o początkach państwa polskiego oraz "Rzeczpospolita Obojga Narodów" o epoce jagiellońskiej.

Jasienica zajmował się także publicystyką - jego artykuły ukazywały się w wiodących pismach społeczno-kulturalnych. Był również autorem scenariuszy do seriali historycznych, m.in. "Krzyżacy" czy "Czterej pancerni i pies". Jego wszechstronny talent i niezwykła pracowitość zaowocowały bogatym i różnorodnym dorobkiem.

Czytaj więcej: Vincent V Severski - książki kryminalne i sensacyjne polskiego autora

Dzieła historyczne Jasienicy

Historyczna twórczość Pawła Jasienicy koncentrowała się przede wszystkim na dziejach Polski. Analizował zarówno prehistorię, czasy Mieszka I i Chrobrego, epokę rozbicia dzielnicowego, okres Kazimierza Wielkiego, jak i późniejsze stulecia aż po wiek XIX. Poniżej kilka najważniejszych tytułów w jego dorobku:

 • Pierwsza powieść historyczna Jasienicy - "Trzej kronikarze" - była barwną biografią Jana Długosza i opisem Polski XV wieku.
 • Książka "Polska anarchia" w niestandardowy sposób przedstawiała burzliwe czasy rozbicia dzielnicowego po śmierci Bolesława Krzywoustego.
 • Najsłynniejsza praca Jasienicy, "Polska Piastów", to panorama dziejów Polski od czasów Mieszka I do końca XIII wieku.
 • W "Rzeczpospolitej Obojga Narodów" Jasienica analizował ustrój, kulturę i obyczaje I Rzeczypospolitej od unii polsko-litewskiej po rozbiory.
 • "Dzieje Agiszy" opisywały burzliwe koleje życia księżniczki Agiszy z dynastii Piastów mazowieckich.

Jasienica pisał z pasją o wielkich postaciach i wydarzeniach z odległej przeszłości Polski. Jego literacki talent pozwolił ożywić dawne dzieje i zafascynować nimi szerokie rzesze czytelników.

Jasienica o początkach Polski

Paweł Jasienica - informacje, biografia, wydarzenia

Jednym z ulubionych tematów Pawła Jasienicy były początki państwa polskiego. W swojej najważniejszej książce, "Polska Piastów", snuł barwną opowieść o czasach Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Odnowiciela i innych władców z tej dynastii.

Jasienica podkreślał, że to właśnie za Piastów "ziemia polska ogarnęła się w jedno państwo". Był pod wrażeniem dokonań ówczesnych władców, którzy w krótkim czasie z małego plemiennego księstwa stworzyli rozległe, chrześcijańskie królestwo. Zaznaczał przy tym, że fundamentem ich potęgi był sojusz z Kościołem rzymskim.

Zdaniem Jasienicy to właśnie początki państwowości z czasów Piastów ukształtowały Polskę na stulecia. Dlatego wiele miejsca poświęcał panoramie życia, kultury i obyczajów tamtych czasów. Starał się ożywić na kartach swoich książek odległe postaci pierwszych władców Polski jak żywe, pełne pasji jednostki.

Wizja Jasienicy na temat Piastów

Pawła Jasienicę fascynowała postać Mieszka I. Przedstawiał go jako człowieka nowoczesnego, który jako jeden z pierwszych dostrzegł, że przyszłość jego plemienia leży we współpracy z chrześcijańską Europą Zachodnią. Podkreślał też ogromną rolę Chrobrego, który kontynuował dzieło Mieszka i na trwale wpisał Polskę na mapę kontynentu.

Zdaniem Jasienicy, za Piastów rycerska elita była silnie związana z chłopstwem, co zapewniało spójność królestwu. Idealizował te czasy, przedstawiając je jako epokę harmonii między władzą świecką i duchową oraz wszystkimi warstwami społeczeństwa. Jego wizja była z pewnością nieco anachroniczna, ale niewątpliwie barwna i porywająca dla czytelników.

Książki Jasienicy o epoce Piastów podbiły serca wielu Polaków, którzy zaczęli postrzegać średniowiecze jako "złoty okres" w dziejach ojczyzny - czas potęgi, a zarazem idyllicznej zgody narodowej. Choć wiele z tych poglądów było dyskusyjnych, z pewnością zainspirowały one badania mediewistów i zainteresowanie historią w społeczeństwie.

Poglądy Jasienicy na rycerstwo

Jasienica był zafascynowany postaciami rycerskimi. W swoich licznych powieściach historycznych starał się rekonstruować ich mentalność, charaktery oraz styl życia. Według niego, średniowieczni rycerze polscy byli ludźmi surowymi, twardymi i zdeterminowanymi. Ich egzystencja koncentrowała się na wojnie, polowaniach i ucztach przy zastawionych mięsiwem stołach. Byli też głęboko religijni i gotowi walczyć w imię wiary.

Zdaniem Jasienicy, rycerska elita za Piastów nie była jeszcze oderwana od ludu i chłopstwa. Łączyły ich wspólne, pogańskie jeszcze korzenie. Stąd ich solidarność i wzajemna lojalność, która czyniła z nich fundament potęgi ówczesnej Polski. W swoich barwnych opisach Jasienica nie stronił od pewnych uproszczeń, ale z pewnością ożywił wizerunek średniowiecznego rycerstwa, przybliżając je czytelnikom.

W swoich pracach Jasienica po mistrzowsku łączył rzetelność historyczną z literackim talentem. Dlatego do dziś pozostaje ulubionym autorem wielu miłośników przeszłości Polski. Jego książki historii czyta się niemal jak powieści - z zapartym tchem śledząc losy wielkich władców, rycerzy czy dostojników kościelnych sprzed wieków.

Podsumowanie

Paweł Jasienica był pisarzem niezwykle utalentowanym i płodnym. Pozostawił po sobie bogaty, różnorodny dorobek obejmujący poezję, dramaty, publicystykę, a przede wszystkim liczne powieści historyczne. To właśnie one przyniosły mu największą sławę i uznanie czytelników.

Książki Jasienicy poświęcone dziejom Polski cechuje literacki talent, żywy, barwny język, a zarazem rzetelność historyczna. Autor analizował szerokie spektrum epok - od czasów Mieszka I przez średniowiecze po wiek XIX. Szczególnie upodobał sobie jednak początki państwa polskiego. Jego monumentalna "Polska Piastów" to fascynująca panorama tamtych odległych czasów.

Dzięki swemu warsztatowi historyka i zdolnościom literackim Jasienica zdołał ożywić postaci i wydarzenia sprzed wieków. Czytelnicy z zapartym tchem śledzą losy władców, rycerzy i możnowładców z jego kart. Choć wiele z prezentowanych przez niego poglądów było idealizujących czy wręcz anachronicznych, z pewnością zainspirowały one kolejne pokolenia do poszukiwań w przeszłości.

Paweł Jasienica bez wątpienia na stałe wpisał się do panteonu najwybitniejszych polskich historyków i pisarzy XX wieku. Jego dzieła po dziś dzień cieszą się niesłabnącą popularnością i uznaniem czytelników, a zwłaszcza miłośników burzliwych dziejów naszego kraju.

Najczęstsze pytania

Paweł Jasienica to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i historyków XX wieku. Właściwie nazywał się Leon Lech Beynar i urodził się w 1909 we Lwowie. Zyskał ogromną sławę dzięki swoim licznym powieściom historycznym.

Twórczość Jasienicy koncentrowała się przede wszystkim na dziejach Polski. Szczególnie fascynowały go czasy średniowiecza, a zwłaszcza początki państwa polskiego za panowania Piastów. Analizował jednak także późniejsze epoki aż po wiek XIX.

Książki Jasienicy łączyły kunszt literacki z rzetelną pracą historyka. Dzięki barwnemu językowi i sugestywnym opisom postaci autor z powodzeniem ożywiał odległe wydarzenia i epoki.

Do najpopularniejszych książek Jasienicy należą: "Polska Piastów" o początkach państwa polskiego, "Polska anarchia" o okresie rozbicia dzielnicowego oraz "Rzeczpospolita Obojga Narodów" o epoce jagiellońskiej.

Książki Jasienicy od dekad nie schodzą z list bestsellerów polskiej historiografii. Czytelników urzeka jego literacki styl, barwne postaci i fascynujące opisy odległych epok. To sprawia, że jego powieści historyczne czyta się jak pasjonujące romansy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
 2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły