Książki

Transylwania - zwiedzamy przeklęty zamek Drakuli | kraina upiorów i mrocznych tajemnic

Autor Diana Mazur
Diana Mazur24.09.20236 min.
 Transylwania - zwiedzamy przeklęty zamek Drakuli | kraina upiorów i mrocznych tajemnic

Transylwania - dla większości z nas ta rumuńska kraina upiorów i mrocznych tajemnic przywodzi na myśl przeklęty zamek Drakuli. Ten średniowieczny zamek położony w malowniczej scenerii Karpat Rumuńskich owija się gęstą mgłą legend związanych z księciem Vladem zwanym Draculą. Zapraszamy do odkrycia tej tajemniczej krainy, której ponura sława przyciąga turystów z całego świata. Chodźcie razem z nami zwiedzać zamek Bran, uważany za siedzibę krwawego władcy, a przy okazji poznać fascynujące historie i zwyczaje regionu.

Kluczowe wnioski:
 • Zamek Bran to główna atrakcja dla miłośników legendy o Drakuli. Zwiedzanie mrocznych komnat tego średniowiecznego zamczyska pozwoli poczuć ducha straszliwego władcy.
 • Rumuńska Transylwania obfituje w zabytkowe zamki, piękne krajobrazy i fascynującą kulturę ludową przepełnioną tajemnicami.
 • Historia księcia Vlada Drakuli owiana jest licznymi legendami, tajemniczymi zdarzeniami i okropnymi zbrodniami.
 • W miasteczkach Transylwanii możemy zasmakować tradycyjnej kuchni i życia nocnego w klimacie wampirzych opowieści.
 • Odwiedzając Transylwanię, przenosimy się w niezwykły świat wypełniony duchami przeszłości, mroczną naturą i słowiańskim folklorem.

Historia przeklętego zamku Drakuli w Transylwanii

Zamek Bran, znany również jako twierdza Drakuli, wznosi się ponuro w okolicach miejscowości Bran w Transylwanii. Ten potężny zamek obronny z XV wieku został zbudowany na stromym wzgórzu, by strzec szlaków handlowych biegnących przez Przełęcz Rucar. Jego posępne mury skrywają niezliczone tajemnice i legendy związane z okrutnym władcą, księciem Vladem Draculą.

Według historycznych zapisów, Vlad Drakula przebywał w zamku kilkakrotnie, zwłaszcza w latach 1456-1462. To tutaj podobno miał się narodzić jego okrutny przydomek "Drakula", oznaczający "syna smoka". Przez wieki twierdza zmieniała właścicieli, aż ostatecznie w 1920 roku została zakupiona przez królową Marię i stała się jedną z największych atrakcji Rumunii.

Zamek Bran był świadkiem wielu mrocznych wydarzeń z życia Drakuli. Nieustraszone duchy tych, którzy zginęli z jego ręki, mają podobno krążyć po jego komnatach. Zrujnowane mury zdają się sączyć opowieści o torturach, tragediach i krwawych bitwach. Dla wielu turystów zwiedzanie tego upiornego zamczyska jest spełnieniem marzeń o zetknięciu się z ciemną stroną historii.

Dziś zamek w Transylwanii jest odwiedzany przez tysiące turystów rocznie, którzy pragną poznać historię Drakuli i przeżyć prawdziwy dreszczyk grozy. Sale, komnaty i baszty świadczą o potędze i sławie księcia Vlada, rozsławionego przez opowieści o jego sadystycznych rządach i upodobaniu do krwawych spektakli.

Legendy i tajemnice krwawego księcia Vlada Drakuli

Vlad Drakula był postacią tak przerażającą i krwawą, że po wiekach wciąż pozostaje uosobieniem zła. Ten okrutny władca, urodzony w 1431 roku, zapisał się na kartach historii jako jeden z najokrutniejszych tyranów świata. Jego ponura sława wynika z licznych legend i mrocznych przekazów na temat jego rządów oraz bestialskich tortur, jakim poddawał swoje ofiary.

Według wielu opowieści, Drakula miał zwyczaj sadzać na pal setki jeńców wojennych i podążać w dalszą drogę, pozostawiając za sobą pola najeżone kołami umęczonych ludzi. Niezliczone są również historie o jego lubieżności, okrucieństwie i upodobaniu do picia ludzkiej krwi. Jego sadystyczne zapędy nie znały granic, przez co stał się symbolem tego, co najgorsze w ludzkiej naturze.

 • Niektóre źródła podają, że Drakula trzymał mniejszych więźniów zakratowanych w swoich lochach przez wiele tygodni, aż do czasu, gdy byli na skraju śmierci głodowej. Wówczas kazał ich zabić i wysysać ich krew.
 • Inne opowieści głoszą, że podczas uczt kazał podawać dania z ludzkich zwłok. Swoje ofiary często obserwował z rozbawieniem podczas ostatnich, konających chwil życia.

Była to bez wątpienia krwiożercza i szalona bestia, której okrucieństwo przerosło wszystko, co znano dotąd. Nawet dziś, po wielu wiekach, jego legendarna postać wciąż budzi grozę, jednocześnie przyciągając tłumy turystów pragnących doświadczyć mrożących krew w żyłach opowieści związanych z księciem Draculą.

Czytaj więcej: Książki Wojciecha Chmielarza

Zwiedzanie zamku Bran i jego upiornych komnat

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, legend i dreszczyka grozy, zwiedzanie zamku Bran w Transylwanii będzie dla Ciebie niezapomnianą przygodą. Ten ponury zamek obronny zwany też twierdzą Drakuli zachwyca turystów mroczną atmosferą i licznymi nawiązaniami do życia okrutnego księcia Vlada.

Turyści mogą zwiedzać wewnętrzne komnaty zamku, a także przechadzać się po dziedzińcach i murach obronnych. Jedną z głównych atrakcji jest dawna sala tortur ze straszliwymi narzędziami zadawania bólu. Zachowane w dobrym stanie cele więzienne i kazamaty przywołują mrożące krew w żyłach opowieści o ludziach, którzy zginęli tu z rąk Drakuli w niewyobrażalnych cierpieniach.

W wielu salach znajdują się portrety, zbroje i makiety ilustrujące życie i rządy księcia Vlada. Szczególną atrakcją jest wspaniale odrestaurowana stara komnata tronowa z okutym żelazem tronem, prawdziwym symbolem potęgi Drakuli. Niektórzy zwiedzający twierdzą, że w zamku można wyczuć obecność duchów z przeszłości.

 • Oprócz upiornych lochów więziennych, turyści mogą obejrzeć m.in. komnaty książęce, zbrojownię, sale bankietowe oraz przesmyki obronne.
 • Na terenie zamku znajduje się również sklepik z najróżniejszymi pamiątkami nawiązującymi do legendarnego władcy i wampirów.

Bez względu na to, czy wierzysz w te wszystkie opowieści, czy nie, zwiedzanie zamku Bran pozostanie z pewnością niezapomnianym doświadczeniem. Idealna lokalizacja wśród malowniczych szczytów Karpat Rumuńskich dodaje temu miejscu wyjątkowego, tajemniczego uroku.

Atrakcje w sąsiedztwie - inne zamki w Transylwanii

Choć zamek Bran, siedziba słynnego Drakuli, jest największą atrakcją turystyczną, to Transylwania skrywa wiele innych fascynujących zamków i twierdz, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym regionie. Są to zarówno średniowieczne budowle o mrocznej historii, jak i okazałe pałace z bogatą przeszłością.

Podsumowanie

Transylwania to region pełen tajemnic, gdzie zamek Drakuli w Bran przyciąga rzesze turystów spragnionych przygód. Zwiedzanie mrocznych komnat zamku w Transylwanii pozwala poczuć grozę i poznać mroczną historię księcia Vlada. Jednak to nie jedyna atrakcja tej krainy. Okoliczne zamki Transylwanii skrywają równie fascynujące opowieści, a miasteczka regionu tętnią życiem nocnym z wampirzymi klimatami.

Dla prawdziwych miłośników grozy nie może zabraknąć wyprawy śladami samego Drakuli. Legendy o jego krwawych rządach wciąż budzą dreszcze. A po dniu pełnym upiornych wrażeń, warto spróbować lokalnych przysmaków i win w miejscowych gospodach. Zamek Transylwanii i okolice nieustannie zaskakują i dostarczają niezapomnianych przeżyć.

Najczęstsze pytania

Choć nie ma bezpośrednich dowodów na to, że Vlad Drakula mieszkał w zamku Bran, uważa się, że przebywał tam przez jakiś czas w XV wieku. Niezaprzeczalnie jest to najbardziej znany "zamek Drakuli" i główna atrakcja związana z tym krwawym władcą.

Zamek Bran znajduje się w miejscowości Bran, około 30 km od Braszowa. Można dojechać tam pociągiem, autobusem lub własnym samochodem. Dla zmotoryzowanych turystów przygotowano duży, płatny parking przy zamku.

Oprócz słynnego zamku Drakuli, Transylwania oferuje wiele innych atrakcji historycznych i przyrodniczych. Warto odwiedzić średniowieczne miasta jak Sighișoara, zamki w Hunedoarze czy Peleș, a także podziwiać malownicze Góry Fogaraskie.

Legendy o wampirach są żywe w Transylwanii, ale nie ma żadnych dowodów na ich rzeczywiste istnienie. Wiele lokalnych zwyczajów i atrakcji nawiązuje jednak do tej mrocznej tradycji, czego przykładem jest nocne życie w stylizowanych na wampirze klubach i pubach.

Większość turystów odwiedza Transylwanię w sezonie wiosenno-letnim, kiedy panują najlepsze warunki pogodowe. Październik i Halloween to też popularne terminy zwiedzania upiornych zamków z uwagi na klimat tego okresu.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Red Dead Redemption 2 - ile godzin potrzeba, aby ukończyć grę
 2. Trzy bestsellery tego samego autora w top 10, wraz z nowością na pierwszym miejscu
 3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Diana Mazur
Diana Mazur

Cześć! Jestem pełna pasji do gier i książek. podzielę się swoimi ulubionymi produkcjami oraz kulisy powstawania. Zanurz się we wspólną podróż przez ekranowe uniwersa!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły