Kryminały to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich. Wielu czytelników uwielbia dreszczyk emocji, jaki towarzyszy śledzeniu tropów mordercy lub rozwiązywaniu zagadki kryminalnej. Często jednak brakuje nam czasu na czytanie obszernych powieści. Dlatego przedstawiamy listę 7 krótkich, ale wartych przeczytania kryminałów poniżej 200 stron. Znajdziecie tu klasyki gatunku pióra takich autorów jak Edgar Allan Poe, Arthur Conan Doyle, Agatha Christie czy Raymond Chandler. Nie zabrakło też współczesnych tytułów - polskiego oraz japońskiego. Zapraszamy do lektury!
Morderstwo na rue Morgue
Kultowe już dziś opowiadanie Edgara Allana Poe z 1841 roku przedstawia historię pierwszego fikcyjnego detektywa w literaturze - Auguste'a Dupina. Bohater bada sprawę makabrycznego morderstwa dwóch kobiet w Paryżu. Jeden z podejrzanych już trafił za kratki, ale Dupinowi udaje się znaleźć przeoczony włos na miejscu zbrodni, który może doprowadzić go do prawdy.
To prekursorski tekst, który stał się inspiracją dla wielu późniejszych autorów, jak choćby Arthur Conan Doyle tworzący opowieści o Sherlocku Holmesie. Warto sięgnąć do korzeni gatunku i sprawdzić, jak zrodziła się konwencja detektywistyczna.
Pierwszy detektyw
Auguste Dupin charakteryzuje się niezwykłą spostrzegawczością, potrafi dostrzec szczegóły niedostrzegalne dla innych. Dzięki analitycznemu myśleniu wiąże fakty w logiczną całość. To prototyp ekscentrycznego geniusza-detektywa. Dupin stanie się wzorem dla wielu późniejszych postaci - zarównoSherlocka Holmesa, jak i Herculesa Poirota.
Sam Edgar Allan Poe uważany jest za jednego z prekursorów literatury detektywistycznej. Choć jego twórczość kojarzona jest raczej z horrorami i opowieściami grozy, to właśnie on stworzył schemat fabularny, który na stałe wpisał się w konwencję gatunku. W "Morderstwie na rue Morgue" odnajdziemy wszystkie typowe elementy: tajemniczą zbrodnię, policję bezradną wobec zagadki oraz genialnego detektywa-amatora, który rozwiązuje zagadkę.
Błękitny karbunkuł Doyle'a
Opowiadanie Arthura Conana Doyle'a z 1892 roku przedstawia jedną z przygód legendarnego już duetu: Sherlocka Holmesa i doktora Watsona. Tym razem muszą oni odnaleźć tytułowy klejnot skradziony bogatej hrabinie Morcar. Kobieta oferuje sowite wynagrodzenie za odzyskanie błękitnego karbunkułu.
Holmes i Watson ruszają tropem tajemniczego kapelusza, który pojawia się w sprawie. Wplątani zostają też w historię pewnego hodowcy gęsi. Czy uda im się rozwikłać zagadkę?
Mistrz dedukcji
Postać Sherlocka Holmesa na zawsze wpisała się do panteonu wielkich detektywów. Jego niezwykłe zdolności obserwacyjne i logicznego myślenia są nie do przecenienia. Holmes potrafi na podstawie drobnych szczegółów wyciągać nieoczywiste wnioski i łączyć pozornie nic nieznaczące fakty.
Doyle stworzył bardzo charakterystyczną postać - Holmes pali fajkę, gra na skrzypcach, eksperymentuje z narkotykami i prowadzi ekscentryczny tryb życia. Ma też swoje słynne powiedzonko "Elementarne, drogi Watsonie!". Ten cytat na stałe wpisał się do kanonu kultury popularnej.
Czytaj więcej: Darmowe gry i promocje: Chivalry 2, Goat Simulator 3 i inne tytuły
Niespodziewany gość Christie
W powieści Agathy Christie (w adaptacji Charlesa Osborne'a) poznajemy historię Johna Warwicka. Mężczyzna szuka schronienia po wypadku samochodowym i trafia do domu, w którym zastaje kobietę z pistoletem stojącą nad zwłokami. Warwick postanawia ukryć potencjalną morderczynię.
Książka pokazuje, że nawet w prostej fabule Christie potrafi zawrzeć zaskakujące zwroty akcji. Tajemnica domu z pozoru tylko wydaje się oczywista i prosta do rozwiązania...
W kryminałach Christie każdy może okazać się mordercą. Nikt nie jest tym, kim się wydaje.
Królowa zbrodni
Agatha Christie jest najpopularniejszą autorką powieści kryminalnych w historii literatury. Sprzedała ponad 2 miliardy egzemplarzy książek przetłumaczonych na 45 języków.
Jej bohaterowie: Poirot, Marple czy Tommy i Tuppence na zawsze wpisali się do panteonu wielkich detektywów. Tajemnice Christie wciąż przyciągają nowych czytelników, a ekranizacje jej dzieł biją rekordy popularności.
Playback Chandlera
Ostatnia powieść ze słynnym Philippem Marlowe'em Chandlera opublikowana w 1958 r. Marlowe dostaje zlecenie śledzenia tajemniczej kobiety imieniem Eleanor King. Podąża jej tropem z Los Angeles do miasteczka Esmeralda.
W toku śledztwa okazuje się jednak, że Eleanor to tak naprawdę Betty. Ktoś inny również śledził kobietę. Marlowe wpada w sam środek skomplikowanej intrygi.
Tytuł | Playback |
Autor | Raymond Chandler |
Rok publikacji | 1958 |
Mroczny klimat
Chandler uznawany jest za jednego z prekursorów nurtu hard-boiled, czyli "gotowanych na twardo" powieści kryminalnych osadzonych w mrocznych realiach wielkich miast Ameryki.
Jego dzieła cechuje specyficzny, ponury nastrój, przemoc i wszechob
Kieszonkowiec Fuminoriego Nakamury
Powieść popularnego japońskiego autora opowiada historię złodzieja kieszonkowego, który okrada bogatych ludzi na ulicach miasta. Pewnego dnia mężczyzna zostaje wplątany w porachunki yakuzy.
Książka pokazuje, jak z pozoru prosta opowieść o drobnym złodzieju przeradza się w gangsterski thriller pełen zwrotów akcji. Przeszłość bohatera daje o sobie znać.
- Złożona fabuła
- Nieoczekiwane zwroty akcji
Yakuza
Yakuza to japońskie zorganizowane grupy przestępcze działające od XVII wieku. Mają swoją hierarchię i kodeks postępowania.
Członkowie yakuzy posługują się określonymi symbolami. Charakterystyczne są też ich tatuaże pokrywające nierzadko całe ciało. Grupy yakuzy mają duże znaczenie w Japonii, gdzie odgrywają ważną rolę także w biznesie czy polityce.
Złote spinki Brzostowskiego
Polska powieść Marcina Brzostowskiego osadzona jest we współczesnym Londynie. Przedstawia historie trzech bohaterów: szefa gangu Ezekiela Horna, jego pomagiera Frankiego Turbo oraz ministra spraw wewnętrznych Jeffreya Banksa.
Każdy z nich ma do wykonania swoje zadanie: Banks musi odnaleźć prezent od żony, Horn dowieść, że nadal rządzi podziemiem, a Frankie przetransportować przez miasto narkotyki.
Londyńskie podziemie
Londyn już od XIX wieku słynął ze swojego podziemia przestępczego. Działały tu liczne gangi rabusiów, złodziei kieszonkowych czy prostytutek.
East End był niebezpieczną dzielnicą pełną biedoty i patologii. Tam właśnie - jak twierdzą niektórzy - zaczął działać seryjny morderca Jack Rozpruwacz.
Colorado Kid Stephena Kinga
Jedna z powieści Mistrza Grozy Stephena Kinga tym razem nie zawiera wątków fantastycznych ani horrorów. To krótki kryminał o zagadce śmierci tytułowego Colorado Kida.
Dwóch starszych dziennikarzy opowiada młodszej koleżance historię mężczyzny, którego ciało znaleziono na plaży. Kim był Colorado Kid? Dlaczego porzucił rodzinę i pracę?
Podsumowanie
Przedstawiłem listę 7 wartych polecenia krótkich kryminałów liczących poniżej 200 stron. Sięgnąłem po klasyki gatunku, jak "Morderstwo na rue Morgue" Edgara Allana Poe czy opowiadania o Sherlocku Holmesie Artura Conan Doyle'a. Nie zabrakło też współczesnych autorów - Agathy Christie, Stephena Kinga czy polskiego twórcy Marcina Brzostowskiego.
Starałem się pokazać różnorodność tematów i konwencji w obrębie kryminałów. Od makabrycznych morderstw przez poszukiwanie skradzionych klejnotów po historie szefów gangu. Przybliżyłem sylwetki najważniejszych detektywów - ich charaktery, metody dedukcji i sposoby prowadzenia śledztw.
Mam nadzieję, że każdy znajdzie na tej liście coś dla siebie - zarówno miłośnik klasyki gatunku, jak i poszukujący nietypowych, współczesnych historii osadzonych w realiach wielkich miast czy egzotycznej Japonii.
Zapraszam do lektury i już dziś sięgnijcie po którąś z polecanych pozycji! Te krótkie powieści wciągną Was na kilka godzin do świata tajemnic, intryg i zbrodni. Miłej zabawy!