News

Adwentowe czytadła na 24 dni - wskażemy najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk01.12.20237 min.
Adwentowe czytadła na 24 dni - wskażemy najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

Adwentowe czytadła na 24 dni to idealny sposób na wprowadzenie świątecznego nastroju zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W niniejszym artykule przybliżymy koncepcję książek adwentowych i wskażemy najciekawsze tytuły z myślą o najmłodszych oraz starszych czytelnikach.

Kluczowe wnioski:
  • Książki adwentowe dzielą treść na 24 rozdziały lub opowiadania.
  • Dla dzieci polecamy m.in. "W grudniu po południu" i "Śnieżną siostrę".
  • Dorośli mogą sięgnąć po zbiory opowiadań znanych autorów.
  • Warto sprawdzić także pozycje łączące pokolenia, jak "Opowiadania bożonarodzeniowe".
  • Książki adwentowe to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu.

Czym są adwentowe czytadła

Adwentowe czytadła to książki, które wpisują się w tradycję kalendarzy adwentowych. Podobnie jak one dzielą treść na 24 rozdziały lub opowiadania, odpowiadające poszczególnym dniom adwentu. Celem takiej formuły jest stopniowe budowanie świątecznego nastroju oraz zainteresowania fabułą.

Książki adwentowe często przyjmują formę osobnych historyjek, które można czytać niezależnie od siebie, traktując każdą jak codzienną porcję literackiej uczty. Z drugiej strony spotykamy też dłuższe opowieści podzielone na 24 rozdziały, co pozwala stopniowo poznawać losy bohaterów i zwiększa poczucie napięcia fabularnego.

Niezależnie od formy, książki adwentowe to przede wszystkim literacki odpowiednik odpalania kolejnych okienek w kalendarzu – z tą różnicą, że zamiast czekoladek czy innych drobiazgów dostajemy całe historie, które wprowadzają w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Popularność adwentowych książek

Wbrew pozorom książek adwentowych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla dzieci, jest na rynku całkiem sporo. Po części wynika to z rosnącej popularności kalendarzy adwentowych, po części zaś z chęci poszukiwania literackich odpowiedników tej formy. Rodzice chętnie sięgają po adwentowe czytadła, widząc w nich sposób na zainteresowanie dzieci zbliżającymi się świętami w mniej komercyjny sposób.

Z drugiej strony coraz więcej wydawnictw dostrzega potencjał tkwiący w tego typu publikacjach. Stąd obok klasycznych pozycji pojawiają się nowe tytuły, które mogą zainteresować zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Książki adwentowe dla dzieci

Wśród adwentowych książek dla dzieci zdecydowanie dominują publikacje odwołujące się do motywów świątecznych. Spotkamy tu zarówno osobne historyjki, jak i dłuższe opowieści fabularne podzielone na 24 rozdziały.

Charakterystyczne dla tego nurtu są sympatyczni bohaterowie, świąteczna sceneria, elementy humoru i ciepła. Nie brakuje odwołań do postaci Mikołaja, strojenia choinki, pieczenia pierniczków i innych motywów, które kojarzą się ze zbliżającymi się świętami.

Przykładem takiej pozycji jest „W grudniu po południu” Eweliny Włodarczyk, będąca zbiorem krótkich historyjek osadzonych w realiach przygotowań jednej rodziny do Bożego Narodzenia.

Opowieści z morałem

Obok typowo świątecznych fabuł, w książkach adwentowych dla dzieci spotkamy też bardziej uniwersalne historie, niosące ze sobą głębsze przesłanie. Choć osadzone w realiach adwentu, takie opowieści poruszają szerszą problematykę – przyjaźni, akceptacji, radzenia sobie z problemami.

Przykładem jest tu „Grudniowy gość” Siri Spont, opowiadająca o integracji obcego dziecka z rodziną na tle świątecznych przygotowań. Książka pokazuje, jak nawet w trudnych chwilach można odnaleźć radość, jeśli tylko otworzy się oczy i serce na potrzeby innych.

Czytaj więcej: Główny reżyser gry Returnal, opuszcza popularne studio Housemarque po 14 latach pracy

Opowieści z kalendarzem na 24 dni

Klasyczną odmianą książek adwentowych są te tytuły, które dzielą swoją treść na 24 rozdziały bądź opowiadania. Każdego dnia możemy wtedy sięgać po jedną historię, co pozwala stopniowo poznawać fabułę i losy bohaterów.

Do tej kategorii zaliczają się m.in. „Dziadek do Orzechów i świąteczne machlojki Mysiego Króla” Alexa T. Smitha oraz „Ania i Święty Mikołaj” Maren Tjelty Thu. Obie pozycje to barwne, pełne humoru opowieści osadzone w klimacie świąt, podzielone na 24 rozdziały odpowiadające kolejnym dniom adwentu.

Tytuł "Dziadek do Orzechów i świąteczne machlojki Mysiego Króla" "Ania i Święty Mikołaj"
Autor Alex T. Smith Maren Tjelta Thu
Liczba rozdziałów 24 24

Świąteczne opowiadania znanych autorów

Adwentowe czytadła na 24 dni - wskażemy najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

Dorośli czytelnicy również mogą znaleźć coś dla siebie w nurtach książek inspirowanych duchem adwentu. Tutaj na ogół mamy do czynienia ze zbiorami opowiadań różnych autorów, których fabuły oscylują wokół motywów świątecznych bądź zimowych.

Przykładem jest „Mistrzowie opowieści. Święta, święta”, będący antologią 24 tekstów takich twórców jak Hans Christan Andersen, Anton Czechow czy Angela Carter. Każdy z utworów z osobna wprowadza w nastrój zbliżających się świąt, zaś wszystkie razem składają się na barwny literacki kalendarz adwentowy.

„Bożonarodzeniowe opowieści” z kolei to ponad 20 tekstów m.in. Sir Arthura Conan Doyle'a i Henryka Sienkiewicza, również koncentrujących się na tematyce świątecznej.

Zimowe historie z morałem

Wśród propozycji dla dorosłych czytelników znajdziemy także pozycje, których akcja wprawdzie dzieje się zimą i nierzadko dotyka tematyki świąt Bożego Narodzenia, jednak poruszają też szerszą problematykę. Są to zazwyczaj powieści podzielone na 24 rozdziały, których bohaterowie przechodzą pewną przemianę wewnętrzną.

Do takich tytułów możemy zaliczyć choćby „Śnieżną siostrę” Mai Lunde, opowiadającą o pewnym chłopcu, który po stracie bliskiej osoby odnajduje sens życia dzięki nowo poznanej dziewczynce. Jest to poruszająca i miejscami mroczna opowieść o stracie, żałobie i ludzkiej solidarności.

Pozycje łączące pokolenia

Niektóre książki adwentowe sprawdzą się zarówno w rękach młodszych, jak i starszych czytelników. Zaliczyć do nich można „Opowiadania bożonarodzeniowe i adwentowe” Brunona Ferrero, stanowiące swego rodzaju literacki kalendarz na cały adwent. Autor snuje w nich zwięzłe opowiastki tłumaczące genezę wielu świątecznych tradycji i obrzędów.

Z pozycji tej skorzystają i dorośli, i dzieci, które dzięki barwnym historyjkom lepiej zrozumieją sens niektórych zwyczajów panujących w okresie Bożego Narodzenia.

Magia świąt w literaturze pięknej

Podsumowując, książki adwentowe to obiecujący nurt na rynku wydawniczym, który ma szansę zyskiwać coraz większą popularność. Łączą w sobie magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia z literacką formą, która pozwala stopniowo budować świąteczny nastrój.

Zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy z pewnością znajdą w tym nurcie coś dla siebie. A paleta tytułów na pewno z roku na rok będzie się poszerzać, dostarczając nowych, jeszcze ciekawszych propozycji.

Podsumowanie

W moim artykule przybliżyłem koncepcję książek adwentowych, będących literackim odpowiednikiem popularnych ostatnio kalendarzy adwentowych. Podzieliłem je na kilka kategorii, aby każdy czytelnik mógł znaleźć coś dla siebie.

Omówiłem przede wszystkim pozycje dla dzieci, które albo stanowią zbiory osobnych opowiadań świątecznych, albo dłuższe historie podzielone na 24 rozdziały. Przytoczyłem konkretne przykłady takich książek.

Nie zapomniałem również o starszych czytelnikach, dla których również znajdzie się sporo interesujących tytułów adwentowych. Część z nich to antologie opowiadań znanych autorów, inne zaś to powieści sensu stricte z fabułą osadzoną w okresie przedświątecznym.

Mam nadzieję, że mój artykuł zachęci do sięgnięcia po niektóre z prezentowanych pozycji. Jestem przekonany, że książki adwentowe mogą wnieść sporą dawkę magii w okres poprzedzający Boże Narodzenie.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

5 Podobnych Artykułów:

  1. Red Dead Redemption 2 - ile godzin potrzeba, aby ukończyć grę
  2. Trzy bestsellery tego samego autora w top 10, wraz z nowością na pierwszym miejscu
  3. FIFA 09: Nostalgiczny powrót do klasycznej edycji gry
  4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
  5. Black week w Media Expert: Przegląd promocji i sprzęt AGD
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły