News

Czy Apple umyślnie psuje aplikacje webowe na swoich urządzeniach?

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak22 lutego 20246 min
Czy Apple umyślnie psuje aplikacje webowe na swoich urządzeniach?

Najnowsze zmiany w systemie iOS 17.4 budzą kontrowersje wśród użytkowników urządzeń Apple. Firma z Cupertino po cichu usunęła wsparcie dla progresywnych aplikacji webowych, eliminując możliwość ich uruchamiania w trybie pełnoekranowym. Takie posunięcie może negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkowników iPhone'ów i iPadów, pozbawiając ich atrakcyjnej alternatywy dla natywnych aplikacji. Czy Apple celowo ogranicza funkcjonalność PWA, by zmusić deweloperów do publikowania programów w App Store? A może to zwykła złośliwość wobec użytkowników w Unii Europejskiej?

Zniknięcie funkcji PWA w iOS 17.4

Najnowsza wersja beta systemu iOS 17.4 wprowadza kontrowersyjną zmianę, która może negatywnie wpłynąć na doświadczenia użytkowników urządzeń Apple. Jak donoszą deweloperzy, Apple całkowicie usunęło z iOS wsparcie dla PWA, czyli progresywnych aplikacji webowych. Te popularne aplikacje webowe do tej pory były uruchamiane w trybie pełnoekranowym, symulując działanie natywnych programów z App Store. Jednak w iOS 17.4 funkcja ta została wycofana.

Progresywne aplikacje webowe stanowiły atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych programów na iOS. Pozwalały użytkownikom uruchamiać wygodnie z poziomu ekranu głównego interaktywne witryny internetowe w formie zbliżonej do pełnoprawnych aplikacji. Usunięcie wsparcia dla PWA w nowym iOS sprawia, że witryny te będą musiały być uruchamiane w zwykłym trybie przeglądarki.

Koniec z aplikacjami webowymi pełnoekranowymi

Skutkiem braku obsługi PWA w iOS 17.4 jest to, że aplikacje webowe przestaną być uruchamiane w trybie pełnoekranowym. Po kliknięciu w skrót na ekranie głównym użytkownik zobaczy standardowy interfejs przeglądarki z paskiem adresu i innymi elementami UI. Zniknie możliwość odpalenia witryny w formie aplikacji bez otoczki przeglądarki.

Co więcej, w standardowym trybie przeglądarki aplikacje webowe nie będą miały dostępu do niektórych funkcji systemu iOS. Przestaną działać powiadomienia push, a serwisy webowe nie będą mogły korzystać z lokalnej pamięci urządzenia do przechowywania danych.

Apple celowo ogranicza funkcjonalność progresywnych aplikacji

Eksperci nie mają wątpliwości, że wycofanie wsparcia dla PWA w iOS 17.4 jest celowym ruchem ze strony Apple. Firma z Cupertino świadomie postanowiła ograniczyć funkcjonalność progresywnych aplikacji webowych na swoich urządzeniach. Można przypuszczać, że celem Apple jest zmuszenie deweloperów do publikowania swoich programów wyłącznie poprzez App Store.

Progresywne aplikacje webowe stanowiłybowiem konkurencję dla tradycyjnych programów dystrybuowanych przez Apple. Ich popularność rosła, ponieważ dawały deweloperom większą swobodę działania i pozwalały ominąć prowizję pobieraną przez App Store. Usunięcie wsparcia dla PWA w iOS 17.4 sprawia, że ​​aplikacje webowe stają się znacznie mniej funkcjonalne i tracą swoją atrakcyjność.

Mniej opcji dla programistów

Dla programistów aplikacji mobilnych decyzja Apple jest złą wiadomością. Progresywne aplikacje webowe dawały im większą elastyczność i pozwalały szybko publikować innowacyjne pomysły bez ograniczeń narzucanych przez App Store. Usunięcie wsparcia dla PWA w iOS znacząco zawęża opcje dostępne dla deweloperów.

Duże, złożone serwisy, które dotychczas udostępniały swoje aplikacje webowe użytkownikom iOS, będą teraz zmuszone przenieść się wyłącznie do App Store. To może okazać się dla nich trudne technicznie i finansowo przez konieczność ponoszenia prowizji na rzecz Apple.

Negatywny wpływ na doświadczenia użytkowników iOS

Najbardziej poszkodowani decyzją Apple o wycofaniu wsparcia dla PWA będą użytkownicy urządzeń z iOS. Z dnia na dzień stracą oni dostęp do wielu innowacyjnych i wygodnych aplikacji webowych, z których korzystali na co dzień.

Zniknie możliwość używania ulubionych serwisów w formie aplikacji. Zamiast tego użytkownicy iOS będą zmuszeni korzystać z tych samych serwisów, ale w mniej wygodny sposób - poprzez przeglądarkę internetową.

Decyzja Apple o wycofaniu wsparcia dla PWA jest ciosem dla tych użytkowników iOS, którzy cenili możliwość uruchamiania aplikacji webowych w trybie pełnoekranowym. W ten sposób stracą dostęp do wielu przydatnych narzędzi.

DMA nie nakazuje eliminacji wsparcia dla PWA

Czy Apple umyślnie psuje aplikacje webowe na swoich urządzeniach?

Eksperci podkreślają, że decyzja Apple o usunięciu obsługi progresywnych aplikacji webowych nie wynika z przepisów Digital Markets Act obowiązującego na terenie UE. DMA co prawda nakłada na firmy technologiczne pewne obowiązki związane z otwartością ekosystemów, ale w żaden sposób nie zobowiązuje do eliminacji wsparcia dla PWA.

Wydaje się więc, że Apple kieruje się tylko i wyłącznie własnym interesem biznesowym, chcąc zmusić więcej twórców aplikacji do dystrybucji poprzez App Store. Nie ma to jednak związku z dostosowywaniem się do regulacji unijnych. Usunięcie obsługi PWA z iOS 17.4 to samodzielna, kontrowersyjna decyzja Apple.

Wydaje się więc, że Apple kieruje się tylko i wyłącznie własnym interesem biznesowym, chcąc zmusić więcej twórców aplikacji do dystrybucji poprzez App Store. Nie ma to jednak związku z dostosowywaniem się do regulacji unijnych.

Usunięcie obsługi PWA z iOS 17.4 to samodzielna, kontrowersyjna decyzja Apple. Eksperci podkreślają, że jest ona niezgodna z duchem Digital Markets Act obowiązującego w Unii Europejskiej. DMA co prawda nakłada na firmy technologiczne pewne obowiązki związane z otwartością ekosystemów, ale w żaden sposób nie zobowiązuje do eliminacji wsparcia dla progresywnych aplikacji webowych.

iOS pozbawiony atrakcyjnej alternatywy dla natywnych aplikacji

Usunięcie obsługi PWA w najnowszej wersji systemu iOS sprawia, że użytkownicy iPhone'ów i iPadów zostali pozbawieni atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnych aplikacji dystrybuowanych przez App Store. Progresywne aplikacje webowe stanowiły wygodny sposób na dostęp do innowacyjnych usług i treści bez konieczności instalowania dedykowanych programów.

Decyzja Apple wyraźnie zmniejsza wybór dostępny dla konsumentów i narzuca im konieczność korzystania z rozwiązań na zasadach dyktowanych przez firmę z Cupertino. Jest to posunięcie niezgodne z duchem otwartości i konkurencji, który przyświecał wprowadzeniu przepisów DMA w UE.

Podsumowanie

Najnowsza wersja systemu iOS od Apple pozbawia użytkowników iPhone'ów i iPadów możliwości uruchamiania progresywnych aplikacji webowych w trybie pełnoekranowym. Firma celowo usunęła z iOS wsparcie dla tych popularnych aplikacji, zmuszając twórców do publikowania wyłącznie przez App Store. To kontrowersyjne posunięcie negatywnie wpłynie na doświadczenia użytkowników urządzeń Apple.

Decyzja o wyeliminowaniu PWA z iOS nie wynika z przepisów DMA. Wydaje się działaniem na szkodę otwartości systemu i nastawionym na realizację własnego interesu biznesowego przez Apple. Użytkownicy stracą dostęp do alternatywy dla aplikacji z App Store.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. The Forest za darmo: pobierz teraz na telefon
  2. Najnowszy oficjalny zwiastun The Game Awards podgrzewa emocje!
  3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły