Autorzy

Dorota Masłowska - polska pisarka i dramatopisarka

Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk19.01.20246 min.
Dorota Masłowska - polska pisarka i dramatopisarka

Dorota Masłowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci polskiej literatury współczesnej. Debiutowała w 2002 roku powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną", która stała się literacką sensacją i zapoczątkowała jej błyskotliwą karierę.

Kluczowe wnioski:
 • Dorota Masłowska zyskała sławę już swoją debiutancką powieścią.
 • Jej utwory cechuje niezwykle żywy, potoczysty język i specyficzne poczucie humoru.
 • Jest autorką kilku głośnych powieści i dramatów teatralnych.
 • Wzbudza kontrowersje śmiałością podejmowanej tematyki i językiem bohaterów.
 • Uznawana jest za jeden z najciekawszych głosów polskiej literatury współczesnej.

Dorota Masłowska - życiorys

Dorota Masłowska urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Już jako nastolatka interesowała się literaturą i pisywała wiersze oraz opowiadania. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Wejherowie, a następnie rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim.

W 2002 roku, mając zaledwie 19 lat, Masłowska wydała swoją pierwszą powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Książka okazała się literacką sensacją, zdobywając uznanie krytyków i czytelników. Stała się też przepustką Masłowskiej do świata literatury.

Kolejne lata to pasmo sukcesów młodej pisarki. Wydała jeszcze dwie głośne powieści - "Paw królowej" (2005) i "Kochanie, zabiłam nasze koty" (2021). Jednocześnie zaczęła pisać sztuki teatralne, które z powodzeniem wystawiane były na deskach najważniejszych polskich teatrów.

Masłowska jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. Paszportu "Polityki" (2002) i Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2007). Jej twórczość regularnie budzi kontrowersje, ale bez wątpienia na stałe wpisała się już w kanon polskiej literatury najnowszej.

Dorota Masłowska - twórczość literacka

Głośne powieści

Masłowska opublikowała dotąd trzy powieści. Każda z nich odniosła sukces i utrwaliła pozycję autorki jako jednego z najciekawszych głosów polskiej prozy współczesnej.

Debiutancka "Wojna polsko-ruska..." to historia nastoletnich blokersów z warszawskiego Mokotowa. Książka zachwyciła żywym, slangowym językiem i dosadnym obrazem polskiej rzeczywistości lat 90. XX wieku.

"Paw królowej" to surrealistyczna opowieść osadzona w realiach prowincjonalnego miasteczka. Tym razem bohaterami są dorośli, zagubieni w świecie absurdu, przemocy i chamstwa.

Ostatnia powieść "Kochanie..." to thriller psychologiczny utrzymany w konwencji czarnego humoru. Masłowska tym razem pisze z kobiecej perspektywy, szkicując portret mrocznych zakamarków ludzkiej psychiki.

Czytaj więcej: Pytania 5 sekund - 1000 pytań na randkę lub imprezę w 5 sekund 💥 Nowe pytania codziennie!

Dorota Masłowska - sztuki teatralne

Po sukcesie powieściowych debiutów Masłowska podbija również teatr. Jej pierwsza sztuka pt. "Między nami dobrze jest" (2008) opowiada o młodych ludziach dryfujących po warszawskich klubach. Spektakl został wystawiony m.in. w stołecznym Teatrze Rozmaitości.

Kolejne dramaty - "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" (2009) i "Tęczowa trybuna" (2019) - zostały wyróżnione Nagrodą Polskiego PEN Clubu. Ostatnia z nich to absurdalna opowieść o grupie kiboli-transseksualistów.

Sztuki Masłowskiej, choć kontrowersyjne, cieszą się dużą popularnością i niezmiennie przyciągają fanów jej talentu. Po odważnym debiucie pisarka nie boi się poruszać w teatrze tematów uznawanych za tabu.

"Najbardziej lubię swoje sztuki. Tam jest najwięcej mnie" - wyznała w jednym z wywiadów.

Dorota Masłowska - nagrody i wyróżnienia

Dorota Masłowska - polska pisarka i dramatopisarka

Twórczość Masłowskiej od lat budzi kontrowersje, ale przynosi jej też liczne nagrody i wyróżnienia. Na koncie ma m.in.:

 • Paszport "Polityki" (2002) - za debiutancką powieść
 • Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (2007) - za "Pawia królowej"
 • Wyróżnienie Polskiego PEN Clubu (2009 i 2019) - za dramaty
 • Nominację do Nike (2021) - za ostatnią powieść
Rok Osiągnięcie
2002 Paszport "Polityki"
2007 Nagroda Fundacji im. Kościelskich

Dorota Masłowska - kontrowersje wokół twórczości

Mimo sławy i uznania krytyków, Dorota Masłowska wciąż pozostaje postacią kontrowersyjną. Jej książki i dramaty wzbudzają skrajne reakcje - od zachwytu po oburzenie.

Masłowskiej zarzuca się przede wszystkim wulgaryzmy i dosadność języka bohaterów. Krytycy piętnują również podejmowaną przez pisarkę tematykę, uznając ją często za zbyt drastyczną i szokującą.

Sama Masłowska bagatelizuje kontrowersje wokół swojej twórczości. Przyznaje, że nie boi się poruszać trudnych tematów, bo chce opisywać prawdziwe życie z jego ciemnymi stronami.

Co ciekawe, mimo sporów pisarka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Jej książki osiągają wysokie nakłady, a spektakle gromadzą tłumy widzów.

Dorota Masłowska - wpływ na polską literaturę

Dorota Masłowska już przy debiucie została uznana za jeden z najciekawszych głosów młodego pokolenia polskich pisarzy. Jej twórczość wywarła duży wpływ na rodzimą literaturę najnowszą.

Przede wszystkim Masłowska wprowadziła do prozy polskiej nowy, żywy i bardzo autentyczny język, inspirowany potoczną mową. Dzięki niej młodzi pisarze przestali się bać sięgać po wulgaryzmy i slang.

Po drugie, odwaga Masłowskiej w poruszaniu kontrowersyjnych tematów stała się przykładem dla innych autorów reprezentujących literaturę tzw. brutalizmu.

Co więcej, jej eksperymenty z formą powieści i dramatu przyczyniły się do ożywienia polskiej prozy i poszerzenia jej tematyki.

Dziś nie sposób wyobrazić sobie pejzażu polskiej literatury bez Doroty Masłowskiej. Choć wciąż jest postacią kontrowersyjną, nie ulega wątpliwości, że jej głos na stałe odmienił rodzimą prozę.

Podsumowanie

Dorota Masłowska to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci polskiej literatury współczesnej. Jej debiutancka powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" z 2002 roku zapoczątkowała błyskotliwą karierę pisarki i przyniosła jej natychmiastowy rozgłos.

Kolejne lata to pasmo sukcesów Masłowskiej. Wydała jeszcze dwie głośne powieści, z powodzeniem zadebiutowała jako dramatopisarka, zdobyła liczne nagrody literackie. Nieustannie też wzbudza kontrowersje - krytycy zarzucają jej przede wszystkim wulgarność języka i drastyczność poruszanych tematów.

Mimo sporów Dorota Masłowska pozostaje ulubienicą czytelników, a jej pozycja w polskiej literaturze już dawno została utrwalona. Twórczość Masłowskiej wywarła duży wpływ na rodzimą prozę - jej śmiałość i autentyzm językowy stały się inspiracją dla wielu młodych autorów reprezentujących nurt tzw. brutalizmu.

Dziś trudno sobie wyobrazić literacki pejzaż Polski bez wyrazistego głosu Doroty Masłowskiej. Choć wciąż pozostaje postacią kontrowersyjną, bez wątpienia na trwałe zapisała się już w kanonie polskiej literatury najnowszej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Najlepsze westerny - Najpopularniejsze filmy westerny
 2. Niespodzianka dla fanów GTA: Powrót do Vice City? Sprawdź najnowszy zwiastun!
 3. FIFA 16 vs FIFA 18: Co się zmieniło między tymi dwoma?
 4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
 5. Blood bowl: Co nowego w trzeciej odsłonie gry?
Autor Radosław Szewczyk
Radosław Szewczyk

Witaj! Jestem kreatywną duszą o oku do detali i sercu w rękodziełach. Dzielę się nie tylko poradami z zakresu gier, lecz także inspirującymi książkami. Dołącz do mnie w podróży twórczego piękna!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły