Filmy

Filmy polskiej mafii | Gangsterskie produkcje

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak3 listopada 20236 min
Filmy polskiej mafii | Gangsterskie produkcje

Polskie filmy mafijne coraz częściej pojawiają się na dużym ekranie i zdobywają uznanie widzów na całym świecie. Te trzymające w napięciu produkcje dają wgląd w mroczny świat przestępczości zorganizowanej w Polsce, ukazując zarówno brutalne, jak i ludzkie oblicze gangsterów. Od głośnych adaptacji książek po oryginalne scenariusze inspirowane prawdziwymi wydarzeniami – polskie kino gangsterskie ma do zaoferowania cały wachlarz fascynujących historii.

Kluczowe wnioski:
 • Polskie filmy mafijne zyskują coraz większe uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
 • Wiele z nich opiera się na prawdziwych historiach i daje wgląd w działanie polskich grup przestępczych.
 • Przy ich realizacji pracują znani i utalentowani aktorzy oraz reżyserzy.
 • Produkcje te ukazują różne perspektywy życia w kryminalnym półświatku.
 • Żaden miłośnik dobrego kina sensacyjnego nie powinien przegapić tych trzymających w napięciu filmów.

Najbardziej znane polskie filmy mafijne i gangsterskie

Polskie filmy mafijne przebojem wdarły się na krajową scenę kinematograficzną, oferując widzom niezwykle realistyczne i trzymające w napięciu produkcje. Zobrazowane w nich filmy o mafii polskiej opowiadają mroczne historie zbrodni zorganizowanych, zderzając bezwzględność półświatka przestępczego z ludzkimi dramatami.

Bez wątpienia jednym z najgłośniejszych polskich filmów gangsterskich jest osadzony w latach 80. XX wieku "Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego z genialną rolą Bogusława Lindy. Ten przejmujący polski film o gangsterach przedstawia bezlitosny świat przestępczości we wczesnych latach transformacji ustrojowej.

Polskie filmy o gangsterach czerpiące z rzeczywistych wydarzeń to między innymi kasowy hit "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" Jana Holoubka oraz "Jak zostać gwiazdą" Piotra Wereśniaka. Niewątpliwie należą one do grona filmów o polskiej mafii, które na długo pozostają w pamięci widzów.

Nie można też pominąć bardzo dobrej komedii kryminalnej "Chłopaki nie płaczą" Olafa Lubaszenko z fenomenalną rolą Cezarego Pazury jako jednego z głównych bohaterów. Ten polski film o mafii w lekki i dowcipny sposób pokazuje patologiczne relacje panujące w półświatku przestępczym.

Top 10 polskich filmów mafijnych wszech czasów

Oto subiektywny ranking dziesięciu najlepszych i najbardziej kultowych polskich filmów mafijnych, które od lat nie schodzą z listy tytułów obowiązkowych dla miłośników tego gatunku. Każda z tych produkcji na swój sposób odsłania kulisy filmów o mafii polskiej, o której wielu z nas wie niewiele.

Na pierwszym miejscu znajduje się już wspomniany obraz "Psy" Władysława Pasikowskiego. Dalej mamy mroczny "Człowiek z..." z Bogusławem Lindą w roli policjanta wplątanego w mafijne rozgrywki, porażający "Głową w mur" Jerzego Zalewskiego oraz wzbudzający kontrowersje "Młode wilki" Jarosława Żamojdy.

Wysoko w tym zestawieniu klasycznych polskich filmów gangsterskich uplasowały się również: "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego oraz dwie produkcje Patryka Vegi - "Pitbull" i "Botoks". Listę dopełniają "Prawo miasta" Marka Krupińskiego i "Poranek kojota" Olafa Lubaszenko będący komedią kryminalną opisującą uroki życia byłego gangstera.

 • Te filmy o polskiej mafii to najczęściej bezkompromisowe produkcje, nieocenzurowane i bardzo autentyczne.
 • Ukazują świat, który dla większości widzów pozostaje całkowicie obcy i niedostępny.

Czytaj więcej: Najlepsze filmy lat 90 - Amerykańskie filmy akcji z lat 90

Polskie filmy mafijne dla młodzieży - rekomendacje

Choć polskie filmy o gangsterach często są bardzo brutalne i nieprzyjemne, to wśród nich znajdziemy również takie, które z powodzeniem mogą obejrzeć nastolatkowie. Przedstawiają one rzeczywistość zorganizowanej przestępczości w lżejszy i bardziej przystępny sposób, dzięki czemu dobrze nadają się jako wprowadzenie do tego gatunku dla młodszej publiczności.

Idealną propozycją będzie tu wspomniana już wcześniej fenomenalna komedia kryminalna "Chłopaki nie płaczą". Ten polski film o mafii umiejętnie łączy humor z przestrogą przed pogrążaniem się w półświatku i patologicznymi relacjami z nim związanymi.

Warty polecenia dla młodzieży jest również bardzo dobry obraz "Zawód: Russkyj" z rewelacyjnymi rolami Henryka Talara i Wojciecha Zielińskiego. Ta produkcja w niezwykle lekki i przystępny sposób ukazuje drobne, ale jakże istotne machinacje i układy przedstawicieli lokalnej mafijki.

Polskie filmy mafijne oparte na prawdziwych wydarzeniach

Wiele z najgłośniejszych i najlepszych polskich filmów mafijnych bazuje na prawdziwych wydarzeniach, przez co historie przedstawione w nich są wyjątkowo realistyczne i wiarygodne. Niektóre z nich wprost nawiązują w tytule do rzeczywistych postaci lub są oparte na ich biografiach.

Film "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" stanowi rozbudowaną fabularyzację życiorysu Nikodema "Nikiego" Skrzypczaka znanego jako "Handlarz Śmiercią". Ta produkcja w niezwykle szczery i bezkompromisowy sposób odkrywa kulisy wchodzenia w przestępczy światek i zawiłą drogę jego bohatera.

Inne ważne filmy o mafii polskiej czerpiące z faktów to choćby "Pamiętnik gangstera" będący biografią Masaja z Pruszkowa, a także "Magnat" opowiadający historię Marka Dochnala znanego przestępcy z czasów PRL-u. W tym gronie znajdują się także "Och, Karol 2" i wzbudzający duże emocje publicystyczny film "Dług" dotyczący afery Inki.

 • Takie polskie filmy gangsterskie są niezwykle wartościowe, gdyż pozwalają poznać od środka mroczny świat zorganizowanej przestępczości i okoliczności, które doprowadziły w nim określone osoby.
 • Co ważne, są to historie prawdziwe, a nie fikcja literacka, co dodatkowo podnosi ich wartość dokumentalną.

Najlepsi polscy aktorzy w rolach mafijnych i gangsterskich

W roli wybitnych przestępców i gangsterów najczęściej obsadzani są niezwykle charyzmatyczni i utalentowani polscy aktorzy, których znakomicie wypracowane kreacje z pewnością przeszły już do historii rodzimego filmu. Ich postaci są mroczne, ale jednocześnie obdarzone pewną tajemniczością i niewątpliwym magnetyzmem.

Podsumowanie

Polskie filmy mafijne, filmy o mafii polskiej i polskie filmy gangsterskie to niezwykle popularny i ceniony gatunek wśród miłośników dobrego kina. Polski film o gangsterach przedstawia autentyczny, a jednocześnie barwny obraz kryminalnego półświatka, odkrywając przed widzami świat, który na co dzień pozostaje dla nich całkowicie niedostępny.

Choć polskie filmy o gangsterach często ukazują kontrowersyjne i brutalne wydarzenia, to jednak filmy o polskiej mafii potrafią trzymać w napięciu, zaskakiwać zwrotami akcji i zapadać w pamięć swoją szczerością. Nie brakuje w nich mrocznych, choć zarazem charyzmatycznych postaci odgrywanych przez najlepszych polskich aktorów. Polski film o mafii to prawdziwe kuźnie aktorskich talentów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły