News

Jak często milenialsi i pokolenie Z odwiedzają bibliotekę?

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak19.02.20245 min.
Jak często milenialsi i pokolenie Z odwiedzają bibliotekę?

Biblioteki to miejsca, które milenialsi i przedstawiciele pokolenia Z odwiedzają bardzo chętnie. Wynika to z najnowszego raportu na temat młodych czytelników, przygotowanego przez badaczki z Uniwersytetu w Portland. Zaskakujące jest to, że pomimo bycia "cyfrowymi tubylcami", dla tych pokoleń wizyta w bibliotece to swego rodzaju odskocznia od mediów społecznościowych. Biblioteka daje im wyciszenie i możliwość bezpośredniego kontaktu z książką. Jak często odwiedzają biblioteki? Skąd czerpią inspiracje do wyboru książek i jakie mają przyzwyczajenia zakupowe? O tym w niniejszym artykule.

Jak często milenialsi i zetki chodzą do biblioteki?

Najnowsze badania pokazują, że młode pokolenia milenialsów i zetek wcale nie unikają bibliotek, mimo że uchodzą za „cyfrowych tubylców”. Biblioteki odwiedza regularnie ponad połowa przedstawicieli tych grup - wynika z raportu przygotowanego w 2022 roku przez badaczki z Uniwersytetu Portland.

W badaniu udział wzięło 2075 osób w wieku 11-42 lat, należących do pokolenia milenialsów i zetek. Okazało się, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 54% respondentów odwiedziło bibliotekę. To zaskakujący rezultat, bo często sądzi się, że młodzi wolą spędzać czas online.

Szczegóły badań nad młodymi czytelnikami

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Portland pokazało, że biblioteki pełnią dla młodych ludzi wiele istotnych funkcji. Nie jest to tylko miejsce, z którego można wypożyczać książki.

Dla zetek biblioteka to także bezpieczna przestrzeń do spotkań ze znajomymi. Z kolei dla milenialsów stanowi miejsce odpoczynku po pracy lub szkole. Oba pokolenia traktują ją jako swego rodzaju „cyfrowy detoks”. Mogą się tam wyciszyć i odpocząć od mediów społecznościowych.

Młodzi nie przeciwstawiają świata online i offline - swobodnie przechodzą między tymi dwiema sferami. Nic dziwnego, że chętnie sięgają po tradycyjne, papierowe książki, mimo że na co dzień funkcjonują głównie w internecie.

Czytelnictwo młodych

Z badania wynika też, że młodzi Polacy nie tylko chętnie wypożyczają, ale i kupują książki. Średnio w ciągu miesiąca nabywają jedną książkę elektroniczną, jeden audiobook oraz dwie książki papierowe. Tyle samo przeczytają wypożyczonych z biblioteki.

Czytaj więcej: Blizzard ujawnia szczegóły nowych eventów i zapowiada rewolucję w Diablo IV

Biblioteka to dla nich bezpieczne miejsce i cyfrowy detoks

Jak już wspomniano, dla przedstawicieli młodszych pokoleń biblioteka to coś więcej niż tylko wypożyczalnia. Jest to dla nich bezpieczna przestrzeń, miejsce spotkań i odpoczynku po szkole czy pracy.

Ponad 90% badanych milenialsów i zetek przyznało, że codziennie korzysta z mediów społecznościowych, a 25% robi to nawet kilka razy na godzinę. Dlatego w bibliotece mogą odnaleźć wytchnienie od nadmiaru bodźców online.

Jedna z autorek raportu, dr Kathi Inman Berens, określiła biblioteki mianem „cyfrowego detoksu” dla młodych ludzi. To dla nich swego rodzaju oaza spokoju w zabieganym, pełnym technologii świecie.

Skąd biorą inspiracje do wyboru książek?

Jak często milenialsi i pokolenie Z odwiedzają bibliotekę?

Młodzi czytelnicy sięgają po książki z różnych źródeł inspiracji. Jak pokazuje raport ALA, najczęściej kierują się rekomendacjami znajomych (59%).

Na drugim miejscu z 41% wskazań znalazły się ekranizacje filmowe i serialowe. Warto tu przypomnieć, że w Plebiscycie Książka Roku 2023 jest osobna kategoria dla najlepszych ekranizacji literatury.

Kolejne źródła inspiracji to rekomendacje rodziny (37%) oraz influencerów (28%). Ci drudzy cieszą się większą popularnością wśród zetek (34%) niż milenialsów (23%).

Młodzi kupują książki równie chętnie, co je wypożyczają

Jak już wspomniano, młodzi Polacy oprócz wypożyczania literatury, chętnie ją też kupują. Co ciekawe, częstotliwość zakupu jest podobna do częstości wypożyczeń.

Średnio w ciągu miesiąca przedstawiciele generacji Y i Z nabywają jeden e-book, jeden audiobook oraz dwie książki papierowe. Tyle samo tytułów przeczytają w formie wypożyczeń z biblioteki.

Warto dodać, że aż 1/3 badanych milenialsów i zetek przy zakupie książek inspiruje się rekomendacjami z Instagrama i TikToka. Tak więc media społecznościowe mają realny wpływ na trendy czytelnicze wśród młodych.

Ile książek miesięcznie wypożyczają milenialsi i zetki?

Jak pokazują wyniki raportu ALA, młodzi Polacy są grupą intensywnie korzystającą z usług bibliotek. Co ciekawe, częstotliwość ich wizyt jest zbliżona do częstości zakupów książek.

Z informacji zebranych od 2075 respondentów wynika, że średnio milenialsi i zetki wypożyczają z bibliotek miesięcznie 3 książki - jeden e-book, jeden audiobook oraz jedną książkę papierową. Tyle samo tytułów kupują w tym samym czasie.

Można więc powiedzieć, że młodzi ludzie traktują bibliotekę jako ważne źródło literatury, które uzupełniają zakupami książek. To dobra wiadomość dla przyszłości czytelnictwa w Polsce.

Podsumowanie

Jak pokazują zaprezentowane w artykule wyniki badań, biblioteki cieszą się dużą popularnością wśród młodych pokoleń milenialsów i zetek. Co drugi przedstawiciel tych grup odwiedził bibliotekę w ciągu ostatniego roku. Placówki te pełnią dla nich ważne funkcje - są bezpieczną przestrzenią spotkań i odpoczynku od mediów społecznościowych. Młodzi chętnie z nich korzystają, wypożyczając średnio 3 książki miesięcznie. Tyle samo kupują. Można więc powiedzieć, że nowe trendy czytelnicze nie ominęły bibliotek.

Podane statystyki to dobra wiadomość dla przyszłości czytelnictwa w Polsce. Pokazują, że młode pokolenie łączy świat online ze światem książek papierowych. Biblioteki mają do odegrania ważną rolę we wspieraniu ich zainteresowań literaturą.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kucyki Pony Gry - Gry MLP Online, Gry Pony
  2. Nowości dla graczy: Kontroler Turtle Beach Stealth Ultra dla Xboxa - poznaj jego możliwości
  3. Fast & Furious 6: Podsumowanie wydarzeń z filmu i opinie fanów
  4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
  5. Jak ustawić bind jump throw w CS:GO: Zwiększ precyzję
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły