News

Kolejny celebryta w planach Waltera Isaacsona po Elonie Musku!

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak30.11.20235 min.
Kolejny celebryta w planach Waltera Isaacsona po Elonie Musku!

Maria Skłodowska-Curie będzie kolejną postacią opisaną przez Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii wybitnych osobistości.

Kluczowe wnioski:
 • Isaacson zdradził plany napisania książki o Marii Skłodowskiej-Curie w wywiadzie dla polskiego dziennikarza.
 • Polska noblistka jest kolejną wybitną kobietą-naukowcem, którą zainteresował się ten znany biograf.
 • Biografia Marii Skłodowskiej-Curie przyczyni się do jeszcze większego rozgłosu jej osoby na świecie.
 • Isaacson konsekwentnie podkreśla rolę kobiet w rozwoju nauki, stąd jego wybór Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Książka o polskiej noblistce z pewnością stanie się światowym bestsellerem podobnie jak wcześniejsze biografie Isaacsona.

Maria Skłodowska-Curie kolejnym celem biograficznym Isaacsona

Walter Isaacson, autor głośnych biografii wybitnych postaci takich jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci, ujawnił swoje plany napisania książki o Marii Skłodowskiej-Curie. Polska noblistka będzie zatem bohaterką jego kolejnej biografii, która z pewnością zyska światowy rozgłos.

Informację tę Isaacson przekazał podczas wywiadu dla polskiego dziennikarza Karola Paciorka. Po dwóch latach spędzonych z Elonem Muskiem nad bestsellerową biografią tego celebryty, Isaacson został zapytany o swoje dalsze plany. Wówczas zdradził, że zamierza odwiedzić Polskę, by zebrać materiały do książki o Marii Skłodowskiej-Curie.

Noblistka, która zasługuje na biografię

Wybór Marii Skłodowskiej-Curie na bohaterkę kolejnej biografii Isaacsona nie powinien dziwić. Jest ona jedną z najwybitniejszych postaci w historii nauki, a przy tym pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 roku) i jak dotąd jedyną osobą, której przyznano ją aż dwukrotnie (drugi raz w dziedzinie chemii w 1911 roku).

Isaacson od dawna podkreśla niezwykły wkład kobiet w rozwój nauki i kultury. W swoich poprzednich książkach, takich jak „Innowatorzy”, poświęcił wiele miejsca Adzie Lovelace, uznając ją za prekursorkę współczesnej informatyki. Z kolei w „Kodzie życia” jedną z głównych bohaterek była biolożka molekularna Jennifer Doudna.

Wybór Marii Skłodowskiej-Curie jako kolejnej wybitnej postaci do opisania wpisuje się zatem w konsekwentne docenianie przez Isaacsona roli kobiet w nauce.

Noblistka zyska światowy rozgłos

Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Waltera Isaacsona będzie niewątpliwie wielkim wydarzeniem popularyzującym osobę polskiej noblistki. Książki tego autora osiągają zawrotne nakłady i stają się międzynarodowymi bestsellerami. Dzięki temu sylwetka naszej rodaczki trafi do rąk milionów czytelników na całym świecie.

Tytuł książki Sprzedaż (mln egzemplarzy)
Steve Jobs 3
Leonardo da Vinci 2

Jak widać na przykładzie najpopularniejszych dotychczasowych biografii Isaacsona, jego książki potrafią rozchodzić się w nakładach przekraczających 2-3 miliony egzemplarzy. Oznacza to, że po wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie jej postać może zyskać zupełnie nowy, globalny wymiar popularności.

Kobieta-naukowiec ponownie w centrum uwagi

W ostatnich latach w książkach i filmach coraz częściej pojawiają się wątki związane z wybitnymi kobietami, które wniosły ogromny wkład w rozwój nauki, lecz przez wiele lat pozostawały niedocenione lub wręcz zapomniane. Walter Isaacson również poświęca dużo uwagi takim postaciom, czego najlepszym dowodem jest jego decyzja o napisaniu książki o Marii Skłodowskiej-Curie.

Polska noblistka była nie tylko genialnym umysłem naukowym, lecz także niezwykle odważną i silną kobietą. W czasach, gdy nauka była zdominowana niemal wyłącznie przez mężczyzn, potrafiła przebić się ze swoimi odkryciami i zdobyć najwyższe światowe uznanie, jakim była Nagroda Nobla.

Dlatego postać Marii Skłodowskiej-Curie może stać się inspiracją dla wielu młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie, pokazując, że płeć nie przesądza o naukowych talentach i że warto realizować swoje marzenia oraz ambicje.

Skłodowska-Curie jako wzór do naśladowania

Popularność, jaką z pewnością zdobędzie biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Isaacsona, może zatem mieć nieoceniony wpływ na kształtowanie postaw młodych Polek i przedstawicielek płci żeńskiej z innych krajów.

Będzie bowiem okazją do tego, by przypomnieć tę niezwykłą kobietę i jej dokonania, a także zachęcić następne pokolenia dziewcząt, by nie dały się zniechęcić trudnościom istereotypom płciowym w nauce. Postać Marii Skłodowskiej-Curie może być tu najlepszą motywacją i inspiracją do działania.

Czytaj więcej: Nie przegap okazji! Specjalna edycja planszówki Heroes III dostępna na Kickstarterze!

Rodaczka jako bohaterka światowego bestsellera

Kolejny celebryta w planach Waltera Isaacsona po Elonie Musku!

Choć Maria Skłodowska-Curie od ponad wieku pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych Polek na świecie, biografia jej autorstwa Waltera Isaacsona z pewnością pozwoli w nowy sposób przybliżyć tę postać globalnej publiczności. I z całą pewnością spotka się z ogromnym zainteresowaniem czytelników.

Dotychczasowe biografie pisane przez Isaacsona, takie jak bestsellerowe opowieści o Steve'ie Jobsie czy Leonardo da Vinci, sprzedały się w nakładach przekraczających 2-3 miliony egzemplarzy. Ta poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie z pewnością też osiągnie podobny sukces.

A skoro amerykański autor zamierza odwiedzić Polskę, by na miejscu zebrać jak najwięcej materiałów do swojej nowej książki, z pewnością jeszcze lepiej przybliży czytelnikom tę wyjątkową noblistkę i badaczkę, a przy tym silną oraz odważną kobietę.

 • Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa słynnego pisarza biograficznego Waltera Isaacsona z całą pewnością stanie się światowym bestsellerem.
 • Książka pozwoli dotrzeć do szerokiego grona czytelników z historią tej wybitnej polskiej noblistki i naukowczyni.
 • Postać Skłodowskiej-Curie będzie mogła stać się inspiracją dla młodych kobiet i zachęcać je do rozwijania naukowych pasji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Filmy o kung fu - najlepsze filmy sztuk walki
 2. Najlepsze książki polecone przez Lubimyczytać na prezent na Mikołajki
 3. Ewolucje Eevee: Przewodnik po wszystkich jego różnych formach
 4. Jak zacząć przygodę z czytaniem? Poradnik dla początkujących
 5. Battlefield: Ewolucja serii od drugiej części po Bad Company
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły