Maria Skłodowska-Curie będzie kolejną postacią opisaną przez Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii wybitnych osobistości.
Kluczowe wnioski:- Isaacson zdradził plany napisania książki o Marii Skłodowskiej-Curie w wywiadzie dla polskiego dziennikarza.
- Polska noblistka jest kolejną wybitną kobietą-naukowcem, którą zainteresował się ten znany biograf.
- Biografia Marii Skłodowskiej-Curie przyczyni się do jeszcze większego rozgłosu jej osoby na świecie.
- Isaacson konsekwentnie podkreśla rolę kobiet w rozwoju nauki, stąd jego wybór Marii Skłodowskiej-Curie.
- Książka o polskiej noblistce z pewnością stanie się światowym bestsellerem podobnie jak wcześniejsze biografie Isaacsona.
Maria Skłodowska-Curie kolejnym celem biograficznym Isaacsona
Walter Isaacson, autor głośnych biografii wybitnych postaci takich jak Steve Jobs czy Leonardo da Vinci, ujawnił swoje plany napisania książki o Marii Skłodowskiej-Curie. Polska noblistka będzie zatem bohaterką jego kolejnej biografii, która z pewnością zyska światowy rozgłos.
Informację tę Isaacson przekazał podczas wywiadu dla polskiego dziennikarza Karola Paciorka. Po dwóch latach spędzonych z Elonem Muskiem nad bestsellerową biografią tego celebryty, Isaacson został zapytany o swoje dalsze plany. Wówczas zdradził, że zamierza odwiedzić Polskę, by zebrać materiały do książki o Marii Skłodowskiej-Curie.
Noblistka, która zasługuje na biografię
Wybór Marii Skłodowskiej-Curie na bohaterkę kolejnej biografii Isaacsona nie powinien dziwić. Jest ona jedną z najwybitniejszych postaci w historii nauki, a przy tym pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla (w dziedzinie fizyki w 1903 roku) i jak dotąd jedyną osobą, której przyznano ją aż dwukrotnie (drugi raz w dziedzinie chemii w 1911 roku).
Isaacson od dawna podkreśla niezwykły wkład kobiet w rozwój nauki i kultury. W swoich poprzednich książkach, takich jak „Innowatorzy”, poświęcił wiele miejsca Adzie Lovelace, uznając ją za prekursorkę współczesnej informatyki. Z kolei w „Kodzie życia” jedną z głównych bohaterek była biolożka molekularna Jennifer Doudna.
Wybór Marii Skłodowskiej-Curie jako kolejnej wybitnej postaci do opisania wpisuje się zatem w konsekwentne docenianie przez Isaacsona roli kobiet w nauce.
Noblistka zyska światowy rozgłos
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Waltera Isaacsona będzie niewątpliwie wielkim wydarzeniem popularyzującym osobę polskiej noblistki. Książki tego autora osiągają zawrotne nakłady i stają się międzynarodowymi bestsellerami. Dzięki temu sylwetka naszej rodaczki trafi do rąk milionów czytelników na całym świecie.
Tytuł książki | Sprzedaż (mln egzemplarzy) |
Steve Jobs | 3 |
Leonardo da Vinci | 2 |
Jak widać na przykładzie najpopularniejszych dotychczasowych biografii Isaacsona, jego książki potrafią rozchodzić się w nakładach przekraczających 2-3 miliony egzemplarzy. Oznacza to, że po wydaniu biografii Marii Skłodowskiej-Curie jej postać może zyskać zupełnie nowy, globalny wymiar popularności.
Kobieta-naukowiec ponownie w centrum uwagi
W ostatnich latach w książkach i filmach coraz częściej pojawiają się wątki związane z wybitnymi kobietami, które wniosły ogromny wkład w rozwój nauki, lecz przez wiele lat pozostawały niedocenione lub wręcz zapomniane. Walter Isaacson również poświęca dużo uwagi takim postaciom, czego najlepszym dowodem jest jego decyzja o napisaniu książki o Marii Skłodowskiej-Curie.
Polska noblistka była nie tylko genialnym umysłem naukowym, lecz także niezwykle odważną i silną kobietą. W czasach, gdy nauka była zdominowana niemal wyłącznie przez mężczyzn, potrafiła przebić się ze swoimi odkryciami i zdobyć najwyższe światowe uznanie, jakim była Nagroda Nobla.
Dlatego postać Marii Skłodowskiej-Curie może stać się inspiracją dla wielu młodych dziewcząt i kobiet na całym świecie, pokazując, że płeć nie przesądza o naukowych talentach i że warto realizować swoje marzenia oraz ambicje.
Skłodowska-Curie jako wzór do naśladowania
Popularność, jaką z pewnością zdobędzie biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Isaacsona, może zatem mieć nieoceniony wpływ na kształtowanie postaw młodych Polek i przedstawicielek płci żeńskiej z innych krajów.
Będzie bowiem okazją do tego, by przypomnieć tę niezwykłą kobietę i jej dokonania, a także zachęcić następne pokolenia dziewcząt, by nie dały się zniechęcić trudnościom istereotypom płciowym w nauce. Postać Marii Skłodowskiej-Curie może być tu najlepszą motywacją i inspiracją do działania.
Czytaj więcej: Nie przegap okazji! Specjalna edycja planszówki Heroes III dostępna na Kickstarterze!
Rodaczka jako bohaterka światowego bestsellera
Choć Maria Skłodowska-Curie od ponad wieku pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych Polek na świecie, biografia jej autorstwa Waltera Isaacsona z pewnością pozwoli w nowy sposób przybliżyć tę postać globalnej publiczności. I z całą pewnością spotka się z ogromnym zainteresowaniem czytelników.
Dotychczasowe biografie pisane przez Isaacsona, takie jak bestsellerowe opowieści o Steve'ie Jobsie czy Leonardo da Vinci, sprzedały się w nakładach przekraczających 2-3 miliony egzemplarzy. Ta poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie z pewnością też osiągnie podobny sukces.
A skoro amerykański autor zamierza odwiedzić Polskę, by na miejscu zebrać jak najwięcej materiałów do swojej nowej książki, z pewnością jeszcze lepiej przybliży czytelnikom tę wyjątkową noblistkę i badaczkę, a przy tym silną oraz odważną kobietę.
- Biografia Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa słynnego pisarza biograficznego Waltera Isaacsona z całą pewnością stanie się światowym bestsellerem.
- Książka pozwoli dotrzeć do szerokiego grona czytelników z historią tej wybitnej polskiej noblistki i naukowczyni.
- Postać Skłodowskiej-Curie będzie mogła stać się inspiracją dla młodych kobiet i zachęcać je do rozwijania naukowych pasji.