News

Kontrowersyjna opcja dostępności w Tekken 8 ma zostać naprawiona

Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak21.02.20246 min.
Kontrowersyjna opcja dostępności w Tekken 8 ma zostać naprawiona

Kontrowersyjna opcja dostępności w grze Tekken 8 ma zostać naprawiona po licznych skargach graczy. Wprowadzony filtr obrazu, który miał pomóc osobom niewidomym, powodował u wielu migreny i zawroty głowy. Twórcy gry przyznali, że była to dopiero praca w toku i zapewnili, że opcja została ulepszona tak, by działała lepiej dla większej liczby osób. Pozostaje mieć nadzieję, że wprowadzone poprawki faktycznie rozwiążą problem i sprawią, że ósma odsłona popularnej serii bijatyk będzie tą najbardziej przystępną.

Opcja dostępności powodowała zawroty głowy

W grze Tekken 8 wprowadzono kontrowersyjną opcję dostępności w postaci filtra obrazu, który miał pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym w rozgrywce. Okazało się jednak, że filtr ten powodował u wielu graczy dotkliwe skutki uboczne w postaci zawrotów głowy i migren.

Jak przyznał specjalista ds. dostępności Ian Hamilton, opcja ta w skrajnych przypadkach mogła nawet doprowadzić do śmierci. Wywołało to falę krytyki wśród graczy i ekspertów, zarzucających twórcom gry brak testów i lekceważenie potencjalnych zagrożeń.

Reakcja twórców gry

Początkowo reżyser gry Katsuhiro Harada bronił wprowadzonych opcji dostępności, twierdząc, że część graczy po prostu ich nie zrozumiała. Jednak po narastającej fali krytyki twórcy Tekkena 8 postanowili zareagować.

Podczas ostatniej gali Tekken World Tour Finals Harada przyznał, że filtr obrazu był dopiero pracą w toku. Zadeklarował też, że został on ulepszony tak, by działać lepiej dla szerszej grupy odbiorców.

Opcję dostępności poprawiono po krytyce

Fala krytyki, z jaką spotkała się kontrowersyjna opcja dostępności w Tekkenie 8, odniosła zamierzony skutek. Twórcy gry wysłuchali uwag graczy i specjalistów i zadeklarowali poprawienie niedopracowanego filtra obrazu.

Katsuhiro Harada przyznał, że pierwsza wersja opcji była dopiero pracą w toku, która została następnie ulepszona. Ma ona teraz działać lepiej dla znacznie większej liczby odbiorców. Jest to z pewnością dobra i odpowiedzialna decyzja w obliczu potencjalnego zagrożenia zdrowia i życia graczy.

Wielka strata, gdyby opcja nie działała poprawnie

Mimo deklaracji twórców pozostaje pytanie, czy wprowadzone poprawki faktycznie sprawią, że kontrowersyjny tryb będzie działał prawidłowo i spełni swoje zadanie. Nie wiadomo też, czy nowa wersja filtru będzie gotowa na zaplanowaną na 26 stycznia premierę Tekkena 8.

Byłaby to ogromna szkoda, gdyby w najnowszej odsłonie popularnej serii bijatyk zabrakło kluczowych opcji dostępności. Tekken 8 ma bowiem szansę okazać się najbardziej przystępną grą z całej serii.

Czytaj więcej: Rewolucyjne zmiany dla artystów zawodowych - o co chodzi w nowym projekcie ustawy?

Filtr obrazu miał ułatwić grę niewidomym

Wprowadzony w Tekkenie 8 kontrowersyjny filtr obrazu miał pierwotnie za zadanie ułatwić grę osobom niewidomym i słabowidzącym, dla których standardowy obraz był zbyt przeładowany i chaotyczny.

Niestety okazało się, że opracowane przez twórców rozwiązanie jest dalekie od ideału i powoduje skutki uboczne w postaci migren oraz zawrotów głowy.

Mimo początkowego bagatelizowania sprawy, ostatecznie twórcy zareagowali i zadeklarowali poprawienie filtra tak, by działał poprawnie dla większości graczy z problemami wzroku. Czas pokaże jednak, czy faktycznie tak się stanie.

Czy nowy filtr zadziała poprawnie?

Choć deklaracje twórców wydają się szczere, wciąż wiele osób ma wątpliwości, czy rzeczywiście udało im się dopracować kontrowersyjny filtr obrazu.

Nowa wersja opcji dostępności ma działać dla znacznie szerszego grona graczy z problemami wzroku. Pozostaje jednak pytanie, czy faktycznie tak będzie i czy udało się wyeliminować uciążliwe efekty uboczne.

Odpowiedź na te wątpliwości poznamy najprawdopodobniej 26 stycznia wraz z premierą Tekkena 8. Wszyscy mamy nadzieję, że tak kontrowersyjnie zapowiadająca się gra ostatecznie okaże się najbardziej przystępną odsłoną całej serii.

Poprawiona opcja działa dla większej liczby graczy

Kontrowersyjna opcja dostępności w Tekken 8 ma zostać naprawiona

Jak zapewnia Katsuhiro Harada, kontrowersyjna opcja dostępności w Tekkenie 8 została mocno poprawiona po pierwszej fali krytyki. Nowa wersja filtra obrazu ma działać znacznie lepiej dla szerokiego grona graczy z problemami wzroku.

Wersja pierwotna Działała tylko dla wąskiej grupy osób, powodując dotkliwe skutki uboczne
Wersja poprawiona Ma działać poprawnie dla znacznie większej liczby graczy z problemami wzroku

Pozostaje mieć nadzieję, że faktycznie tak będzie. Jeśli tak, Tekken 8 ma szansę stać się najbardziej przystępną i dostępną grą w historii całej serii. Byłaby to ogromna zasługa twórców, gdyby się to udało.

Czy poprawki faktycznie zadziałały?

Niestety do premiery Tekkena 8 pozostało niewiele czasu, więc wprowadzanie poprawek na ostatnią chwilę może być ryzykowne. Nie ma pewności, czy faktycznie kontrowersyjna opcja dostępności została dopracowana tak, jak deklarują to jej twórcy.

Z drugiej strony trudno odmówić im dobrej woli i chęci naprawienia błędów. Jeśli nowy filtr rzeczywiście będzie działał poprawnie dla szerokiego grona graczy, będzie to niewątpliwie duży sukces zespołu developerskiego.

Tekken 8 może być najbardziej przystępną grą z serii

Jeśli kontrowersyjna opcja dostępności w Tekkenie 8 faktycznie została już dopracowana i będzie działała prawidłowo, najnowsza odsłona kultowej serii bijatyk ma szansę przejść do historii jako najbardziej przystępna i dostępna.

  • Bogate opcje dostępności dla graczy z różnymi rodzajami niepełnosprawności
  • Dopracowany i poprawiony filtr obrazu dla osób niewidomych i słabowidzących

To tylko niektóre atuty, dzięki którym Tekken 8 ma szansę zawojować serca graczy na całym świecie i pobić rekordy popularności. Wiele jednak zależy od tego, czy kontrowersyjna premiera przebiegnie bez problemów i czy gracze faktycznie docenią starania twórców.

Podsumowanie

Opcja dostępności wprowadzona w grze Tekken 8 okazała się kontrowersyjna, gdyż zamiast pomagać osobom z niepełnosprawnościami, powodowała u wielu graczy migreny i zawroty głowy. Twórcy początkowo bronili się, ale ostatecznie przyznali, że była to praca w toku. Zapewnili, że filtr obrazu został poprawiony tak, by działać lepiej dla większości graczy. Czas pokaże, czy faktycznie tak będzie. Jeśli tak, Tekken 8 ma szansę zostać najbardziej przystępną grą w historii serii.

Tekken 8 może przejść do historii jako najlepiej dostosowana do potrzeb graczy z niepełnosprawnościami bijatyka wszech czasów. Wiele jednak zależy od tego, czy kontrowersyjna premiera przebiegnie bez zakłóceń i czy poprawiona opcja dostępności faktycznie spełni swoje zadanie. Przekonamy się o tym 26 stycznia.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Gry wyścigowe na PS4 - Najlepsze gry wyścigowe dla konsoli PS4
  2. GTA VI - Nowe szczegóły z nieoficjalnego źródła bliskiego twórcom gry
  3. Restream Famemma: Gdzie śledzić najnowsze walki w ramach?
  4. Jak utrzymać równowagę między graniem a zdrowym stylem życia?
  5. Ile litrów mieści baryłka? Poznaj wszystkie ciekawostki
Autor Kamil Woźniak
Kamil Woźniak

Cześć, jestem Kamil, a na tym blogu czeka na Was mieszanka pasji do gier, książek, filmów, seriali i recenzji. To miejsce, gdzie światy fikcyjne łączą się ze światem rzeczywistym. Na mojej stronie znajdziecie recenzje gier, zarówno tych najnowszych, jak i tych kultowych klasyków. Dzielę się również wrażeniami z lektur książek, od tych literackich arcydzieł po bestsellery.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Paszporty Polityki: komiks książką roku w historii
NewsPaszporty Polityki: komiks książką roku w historii

Bezprecedensowy sukces komiksu "Paszporty" - pierwszego uhonorowanego prestiżową nagrodą literacką Paszporty Polityki. Odkryj tajemnice tego arcydzieła łączącego kunszt graficzny z wciągającą opowieścią o losach emigrantów.